Evde kapı boyamak için bilmeniz gerekenler

umit atdağ umit atdağ
homify Akdeniz Oturma Odası
Loading admin actions …

Evinizi yenilerken ekonomik bir bütçe ayırmak istiyorsanız iç ve dış kapıları kendiniz boyayabilirsiniz. Kapı modeli fark etmeksizin doğru teknikler uygulayarak ve doğru malzemeler kullanarak kapılarınızı kolayca kendiniz boyayabilirsiniz. Kapı boyama işleminde kapının kullanım alanı kadar kullanım sıklığı da çok önemlidir. Koridor ve hol kapıları genel olarak en çok kullanılan kapılar olduklarında kaliteli kapı boyası kullanılması size avantaj sağlayacaktır. Ahşap kapı boyası ile Amerikan kapı boyama işleminden önce kapıların boyama işlemine hazırlanması gereklidir. Basit bir zımpara veya zımpara makinası ile bu işlemi kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Kapı boyama işleminde boya rengine ve türüne karar veremediğinizde profesyonel dekoratörler ile iletişime geçerek destek alabilirsiniz. Dekoratörler, dekorasyonun türüne göre en doğru rengi seçerek size yardımcı olacaklardır.

Evinizi dekore ederken veya yenileme işleri ile uğraşırken genellikle geri plana bıraktığımız kapılar aslında dekorasyon içinde yer alan asli unsurlardan biridir. Bu nedenle kapıları dekorasyon içinde kullanmalı ve dekorasyonun genel rengine, tonlarına uygun renklere boyanmalıdır. Kapı değiştirmek maliyetli bir işlem olduğu için ve montaj sırasında size zaman, emek kaybı yaratacağı için kapı boyama işlemi yapılması daha akıllı bir adım olacaktır. Kapı boyama işlemine başlamak için kafanızda oluşan evde kapı nasıl boyanır sorusuna cevap verelim. Evde kapı boyamak için evinizde yer alan kapıların türleri, modelleri, kapı yüzeyinde vernik olup olmadığı gibi sorulara cevap verilmelidir. Evinizde yer alan kapılar ahşap kapılar ise ve ahşap kapı boyama işlemi yapacaksanız öncelikle doğru bir boya seçmelisiniz. Ahşap kapılar için ahşap kapı boyası kullanmak gereklidir. Farklı bir boya kullanmanız halinde ahşap kapı yüzeyine zarar verecek ve boya işlemini tekrar yapmak zorunda kalacaksınız. Ahşap kapı boyasını tedarik ettikten sonra boyama işlemi için 3 farklı yöntem uygulayabilirsiniz. 

* Birinci yöntem olarak; bir rulo veya fırça yardımı ve kol kuvveti ile kapınızı boyayabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken kapı üzerinde yer alan aksesuarların kağıt bantlar ile kapatılması ve boyadan zarar görmesinin engellenmesidir. Kağıt bant veya gazete kağıtları ile kapı üzerinde yer alan camlar, kapı kolları ve diğer süs aksesuarları kapatılarak fırça ile boyama işlemi gerçekleştirilir. fırça veya rulo ile yapılan boyama işlemi uzun süren ve yorucu bir işlem olduğu için sizi biraz yoracaktır.

* İkinci yöntem olarak; basınçlı tabanca ilşe kapı boyama yöntemi uygulanabilir. Bir kompresör yardımı ve bir boya tabancası ile kapı üzerine basınçlı boya püskürterek boyama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken iki konu vardır. Birincisi kapı aksesuarlarının kapatılması, ikincisi ise kapı boyama işleminin belirli mesafelerden yapılmasıdır. Bu kurallara uyarak çok kısa sürede ahşap kapı boyama işlemini tamamlayabilirsiniz. 

* Üçüncü yöntem olarak; daldırma yöntemini kullanabilirsiniz. Boya kalıplarının içine ahşap kapı boyası doldurup kapınızı belirli bir yükseklikten boya kalıbı içine daldırarak ahşap kapı boyama işlemini yapabilirsiniz. Bu yöntem diğer yöntemlere kıyasla daha pahalı ve maliyetli bir yöntemdir. 

Evde kapı boyası nasıl yapılır sorusunun boyama teknikleri cevabı bu kadardır. Boyama işleminde cevap verilmesi gereken bir diğer bölüm vernikli kapı nasıl boyanır sorusudur. Vernikli kapıları boyamak için yapılması gereken kapı yüzeylerinde yer alan verniklerin zımpara işlemi ile temizlenmesi ve boya tutacak yüzeylerin yaratılmasıdır. Vernik üzerine atılan boya tutmayacak ve kuruduğu anda kağıt gibi soyulmaya başlanacaktır. Bu nedenle kapılarınızı boyamadan önce mutlaka zımpara işlemine tabi tutmalı ve vernikli yüzeylerin temizlenmesini sağlamalısınız. 

Evde ahşap kapı boyama nasıl yapılır sorusunda cevap verilmesi gereken bir diğer soruda koyu renkli kapıları açık renge nasıl boyayabilirim sorusudur. Özellikle siyah, kahverengi kapılar nasıl boyanır sorusuna cevap olarak yapılması gereken çift kat boya uygulaması yapmak veya astar boya uygulaması ile koyu renkli boyaların yüzeyini kapatmaktır. Kahverengi kapı nasıl boyanır diye düşünüyorsanız nalburlarda, hırdavatçılarda satılan ahşap kapı boyası astarı satın alarak kapı yüzeyine kapının durumuna göre bir kat veya iki kat uygulamak yeterli olacaktır. Bu uygulama ile koyu rengin hakimiyetine son vereceksiniz. Daha sonra ahşap kapı boyası ile açık renklere boyama işlemi yapabilirsiniz. Evde kapı boyama işlemi yapacaksanız astar boya uygulamasını mutlaka yapmalısınız. Astar boya maliyetli olur diyorsanız açık renk boyanızı koyu rengi kapatana kadar bir kaç kat uygulayabilir ve açık renk boyanızı astar olarak kullanabilirsiniz. 

Evde ahşap kapı boyamam işlemi yapmak sizin için uğraştırıcı bir işlemse veya el becerilerinize göre bir işlem değilse yapılması gereken işinin ehli ahşap boyama ustaları bulmak ve kapıları kusursuz bir şekilde boyatmaktır. Ahşap kapı boyama ustası bulabilmek için profesyonel boyacı ustalarının yer aldığı sayfamıza göz atmanız yeterli olacaktır. 

Ahşap için boya seçimi

Ravenna Oak Internal Door Prefinished Modern Doors Ltd Pencere & KapılarKapılar İşlenmiş Ahşap Ahşap rengi
Modern Doors Ltd

Ravenna Oak Internal Door Prefinished

Modern Doors Ltd

Ahşap kapı boyama işleminde öncelikle doğru boyanın seçilmesi çok önemlidir. Ahşap yüzeyi renklendirecek ve daha estetik hale getirecek boyayı seçerken gerekirse profesyonel bir destek alabilirsiniz. Doğru boyanın yanı sıra doğru boyama tekniği de çok önemlidir. Ahşap boyarken nasıl bir teknik kullanmalıyım diye düşünüyorsanız '' Evde mobilya boyama teknikleri '' başlıklı yazımızı mutlaka okumalısınız.

Çift renk boyama

Adamson Doors Adamson Doors Pencere & KapılarKapılar Ahşap Beyaz
Adamson Doors

Adamson Doors

Adamson Doors

Eğer kapılarınızda birden fazla renk tercih etmeyi düşünüyorsanız renklerin birbirine geçmemesi ve renk geçişlerinin kusursuz olması için azami dikkat göstermelisiniz. Birbirinden yumuşak bir şekilde ayrıştırılmış renkler ile boyanmış bir kapı evin en modern yüzü olacaktır.

Camlı kapılar

Evinizdeki kapılarda cam yer alıyorsa camları çıkararak boya yapmak veya cam yüzeyleri kağıtla kaplamak en doğru teknik olacaktır. Bu sayede camlarınızda kalıcı boya lekeleri bırakmamış olursunuz.

Uygun boya tedarik edimeli

Ahşap kapı boyamak için öncelikle ahşaba zarar vermeyecek uygun boyalar tedarik edilmelidir. Ahşap kapılar için üretilmiş ahşap kapı boyası ve bir fırça yardımı ile evinizde yer alan tüm kapıları istediğiniz renkelre boyayabilir, rengarenk kapı modelleri ile farklı bir dekorasyon akımı başlatabilirsiniz. Kapı üzerinde yer alan metal aksamları kapatmak mutlaka alınması gereken tedbirlerdendir.

Vernikli kapıların boyanması

Eğer kapı yüzeylerinde vernik gibi boya koruyucu özellikte tabakalar varsa yapılması gereken vernikli yüzeyin kaldırılmasıdır. Kapılar gibi bütün ahşap mobilyalar içinde bu yöntem uygulanmalı, vernikli yüzey kaldırıldıktan sonra boyama işlemi yapılmalıdır. Aksi durumda vernikli yüzey üzerine yapılacak boya tutmayacak ve boya kuruduktan sonra kağıt gibi soyulacaktır. Evinizde yer alan ahşap mobilyaları boyamak isterseniz '' ahşap mobilya nasıl boyanır ? '' başlıklı yazımıza göz atabilir ve tüm ince noktalar hakkında fikir edinebilirsiniz. 

Lake kapılar nasıl boyanır ?

illuminated Acrylic Door / Işıklandırılmış Akrilik Yüzeyli Kapı FG Plastech Industrial Plastic Sheets Pencere & KapılarKapılar kapı,akrilik kapı
FG Plastech Industrial Plastic Sheets

illuminated Acrylic Door / Işıklandırılmış Akrilik Yüzeyli Kapı

FG Plastech Industrial Plastic Sheets

Evde yer alan kapılarınız lake özellikli ise yapılması gereken selülozik özellikli ahşap kapı boyası tedarik etmek ve bu boyayı basınçlı boya tabancası ile yapmaktır. Rulo ve fırça ile yapılacak boyama işlemi istediğiniz sonucu almanıza yardımcı olmayacaktır. Lake özellikli kapılar için özel olarak üretilen selülozik özellikli boyalar daha estetik kapı yüzeyleri elde etmenizi sağlar. 

Renkli kapılar nasıl boyanır ?

Evinize yer alan kapılar renkli ve özellikle koyu renklere sahipse yapılması gereken astar boya kullanmaktır. Astar boyalar kapının rengini tamamen kapatarak temiz bir boya yüzeyi oluşturur. Yeni elde edeceğiniz boya yüzeyi üzerine dilediğiniz renklerde boyama işlemini kolayca yapabilir ve istediğiniz renklerde kapılar elde edebilirsiniz. 

Kapı modeline göre boyama işlemi

Evinizde yer alan kapı modelleri modern ve işlemeli kapı modellerindense yapılması gereken basınçlı boya tabancası yardımı ile belirli mesafeden boyama işlemi yapmaktır.  Fırça veya rulo ile işlemeler arasında boyama işlemi yapmak oldukça zordur.Bu nedenle tabanca kullanmak size hem ekonomik açıdan avantaj sağlar hem de kısa sürede kusursuz bir boyama işlemi yapmanızı sağlar.

Mutfak kapıları

ARTUR EVİ MUTFAK PROJESİ, DİZAYNer® | Mutfak DİZAYNer® | Mutfak Ankastre mutfaklar
DİZAYNer® | Mutfak

ARTUR EVİ MUTFAK PROJESİ

DİZAYNer® | Mutfak

Mutfak içinde ayrı bir dekorasyon yapacaksanız ve diğer kapılardan farklı bir kapı tercih edip farklı bir renge boyayacaksanız size ilham veren kapı modellerinden birini tercih etmek, tercih ettiğiniz kapıyı estetik bir şekilde boyayarak farkınızı ortaya koymak durumundasınız. Mutfak içinde kullanacağınız kapı modelleri diğer kapılara göre daha estetik daha görsel özelliklerde kapılar olmalıdır.

Beyaz renk kapılar nasıl boyanır ?

Evinizde yer alan kapılar koyu renkli ise astar kullanmalı, beyaz renkli ise yüzeylere oluşan lekeleri ve kirleri silmelisiniz. Kapı yüzeyinde yer alan lekeler ve kirler boya yaparken daha belirgin hale gelecek, boya tabakasının altında kalacağı için lekeli ve kirli beyaz renkte kapılar oluşmasına neden olacaktır.

Süslemeli kapılar

Klasik villa projesi homify Klasik Çocuk Odası
homify

Klasik villa projesi

homify

Oda kapılarınız da süslemeler varsa yapmanız gereken süslemeleri ayrı, kapı yüzeyini ayrı boyamaktır. Süslemelerin yer aldığı yaldızlı bölümleri kağıt bant ile kapatıp boyama işlemini tamamladıktan sonra  yaldızlı kısımları boyamak için boyadığınız yüzeyleri gazete kağıdı ile kapatıp yaldızlı ahşap kapı boyası kullanarak boyama işlemini yapabilirsiniz. 

Bu teknikleri beğendiniz mi ? 

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!