Duşakabin alternatifleri: Cam mı mika mı? | homify Banyonuz için ideal duşakabin modelleri ve kullanılan malzemelere göre
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3644:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Duşakabin alternatifleri: Cam mı mika mı?

umit atdağ umit atdağ
VERA DUŞ Modern Banyo VERA DUŞ Modern
Loading admin actions …

Evlerimizin banyo dekorasyonlarında yaygın olarak tercih edilen duşakabin sistemleri hem banyoya estetik özellikler kazandırıyor hem de ıslak hacimlerin daha az yer kaplamasını sağlayarak daha geniş banyo dekorasyonları yapmanıza yardımcı oluyor. Duşakabin modelleri çok geniş bir yelpazeye ve geniş bir ölçü sınıfına sahip olsa da kullanılan cam çeşitleri oldukça sınırlıdır. Aklınızda dolaşan duşakabin camı cam mı, plastik mi sorusu herkesin kafasında soru işareti oluşturmuştur. Duşakabin camları günümüzde iki çeşit malzeme olarak kullanılır. Bunlardan birincisi pleksi glass olarak bilinen mika ve ikincisi de temperlenmiş cam olarak bilinen cam modelidir. Bu malzemeler aslında tam olarak cam olmadıkları gibi tam olarak da plastik özelliklere sahip değildir. Bu malzemeler dışında isteğinize bağlı olarak daha estetik görünüme sahip camlar da duşakabnler için kullanılmaktadır. Duşa kabin modelleri için tercih edilecek cam, temperlenmiş cam, plastik gibi malzemeleri maliyetleri ve kullanışlılıklarını göz önünde bulundurarak kıyaslayalım.

Pleksi glass yani mika duşakabin modelleri; stiren parçacıklarının moleküler olarak birleştirilmesi ile elde edilir. 90- 115 derece aralığında ısıtılan mika, yumuşatılıp kalıplara dökülerek elde edilir. Bu özelliği sayesinde istenilen geometride ve formda elde edilebilen mika ile özellikle köşe alanları, çatı katları gibi alanlarda yapılacak duşakabinler için ideal malzemeler olmuştur. Kalıplar içinde katılaştırılan pleksi glass üzerine farklı desenler ve renkler işlenebilir. İstenilen özelliklerde ve genişlikte elde edilebilen mika duşakabin camları ekonomik olarak da hem cam duşakabin hem de plastik duşakabine göre daha uygun fiyatlara sahiptir. Ayrıca ekonomik olmasının yanında banyolarda oluşacak kazalara karşı da daha güvenli olan, kırıldığında kesici ve delici özelliği olmadığından dolayı size zarar vermeyen bir yapıya sahip olması nedeni ile daha fazla tercih edilmektedir.

Teknik özellikler

Temperlenmiş cam ile yapılan duşakabinler aslında halk arasında plastik duşakabinler olarak bilinir. Temperlenmiş cam; cam kalıplarının 620 -- 700 derece de ısıtılıp ani olarak soğutulması( şoklanmak ) sonrası elde edilir. Isınan cam ani olarak soğutulduğunda camın dış yüzeyleri soğuyup büzüşürken içi hala sıcak kalır ve yavaş yavaş soğur. Soğuma işlemi bittikten sonra ortaya temperlenmiş cam çıkar. Bu camın özelliği; çok uzun yıllar dayanıklılık göstermesi, kolay kolay kırılmaması, kırılsa dahi araba camı gibi un ufak olarak insana zarar verecek etkenler oluşturmamasıdır. Ayrıca maliyet hesabı yapıldığında cam duşakabinler gibi pahalı ürünler değildir. Bu nedenle duşa kabin kanatlarında temperlenmiş cam kullanılmaktadır. Dekoratif modeller olarak tasarlanabilen temperlenmiş cam 90*90 – 100*100 ölçülerinde ve 8-10-12 mm kalınlığında üretilebildiği için ihtiyacınız olan her alanda fonksiyonel kullanım sağlar.

Hangisi daha kullanışlı?

Cam duşakabin modelleri; daha estetik ve daha zarif duşakabin modellerine sahip olmak isteyenler için kullanılan bir modeldir. Camın duşakabin alanının çevresini kapatacağı ölçülerde kesilip cam köşebentler ile birleştirilmesinden elde edilen cam duşakabinler ekonomik olarak diğer malzemelere göre pahalı ve ve maliyetlidir. Ayrıca sert bir malzeme olmasından dolayı çok uzun ömürlü olan, kendiliğinden kırılmayan, sert bir darbe olmadıkça ömürlük özelliklere sahip olan cam duşakabinler güvenlik olarak cam filmleri kullanıldığında çok güvenli olmaktadır. Cam filmleri kullanılmadığında ise kesici özellikleri ön planda olacağı için insan hayatına neden olacak kazalar oluşabilir. Bu nedenle duşakabin firmaları cam filmi olmadan kurulum yapılmasını uygun görmez. Estetik açıdan banyonuza daha zarif bir banyo haline getirecek olan cam duşakabin renkli ve desenli cam filmleri ile daha şık tasarımlara sahip olabilir. 

Banyo içinde en kullanışlı duşakabin hangisi diye düşünüyorsanız yapmanız gereken yazımızı titiz bir şekilde okumak ve duşakabin malzemeleri hakkında detaylı bilgilere sahip olmaktır. Banyonuz için ideal bir duşakabin yaptırmak istiyorsanız yapmanız gereken banyo tasarımcıları ile irtibata geçmek ve ideal duşakabin modelini birlikte belirleyerek uygulatmaktır. 

Şeffaf duşakabinler

Banyo içinde en fazla tercih edilen modellerden biri olan şeffaf duşakabinler için cam, temperlenmiş cam ve plastik malzemelerden biri kullanılabilir. Duşakabin camı için ayrılan dekorasyon bütçesine göre cam yerine tercih edilecek temperlenmiş cam sağlamlığı ve dayanıklılığı en fazla olan duşakabin malzemesi olduğu için en ideal malzeme olacaktır.

Cam duşakabinler

Banyo Tadilatı Minimalist Banyo Banyo Tadilatları Minimalist
Banyo Tadilatları

Banyo Tadilatı

Banyo Tadilatları

Cam duşakabinler, maliyeti bakımından yüksek maliyetli duşakabinler olsalar da estetik ve zarafet bakımından da en üst nokta da yer alırlar. Şık banyo tasarımları için ideal duşakabinler olan cam duşakabinler banyo dekorasyonu konusunda size ilham veren unsurlar olabilir. İlham veren banyo dekorasyonlarını incelediğinizde hepsinde cam duşakabinler olduğunu göreceksiniz.

Zarafetin sembolü

Kağıthanedekorasyon Akdeniz Banyo Tadilat Şirketleri Akdeniz
Tadilat Şirketleri

Kağıthanedekorasyon

Tadilat Şirketleri

Geniş bir banyo içinde zarif ve şık bir duşakabin tercih edebilir, banyonuzun ferah olduğu kadar sizi mutlu eden özel bir alan olmasını da sağlayabilirsiniz. Cam veya temperlenmiş cam kullanarak görsel ve zarafeti ile büyüleyen bir duşakabin banyonuzda harikalar yaratacaktır.

Plastik duşakabinler

DEVA Modern Banyo VERA DUŞ Modern

Duşakabin kanatlarını plastik olarak tercih ettiğinizde dekorasyon maliyetiniz oldukça düşecektir. Plastik dökülürken farklı renkleri ve desenleri kolayca yapabildiğiniz için banyonuzun genel dekorasyonuna özel duşakabin kanatları yapabilir, görsel olarak mükemmel duşakabinlere sahip olabilirsiniz. 

Klasik tasarımlar

Temperlenmiş cam kullanılarak yapılan klasik tasarımlar ile en küçük banyolarda dahi duşakabin uygulaması yapılabiliyor. En az 90*90 ölçülerinde yapılabilen duşakabinler hem küçük banyoların kolay bir şekilde dekore edilmesini sağlıyor hem de görsel olarak ideal bir görünüme sahip olabiliyor. Kullanılan malzemelere göre ömürlük olan duşakabin çeşitleri için dekorasyon ile uyumlu fayanslar kullanılması gerekiyor. 

Modern duşakabinler

Duşakabinler, uygulanacak alanın ölçülerine göre ölçeklendirilen unsurlar olduğu için birbirinden çok farklı modellere sahip olabiliyor. Banyonuzun genişliği, darlığı ve dekorasyonun zarafetine göre bir duşakabin modeli seçmelisiniz. Duşakabin çeşitleri arasından seçim yapmakta zorlanıyorsanız Banyo duşakabin üzerine 12 iddialı örnek yazımıza mutlaka göz atmalısınız.

Çatı katı duşakabinleri

M&E TEKİNTAŞ HOME Klasik Banyo yücel partners Klasik
yücel partners

M&E TEKİNTAŞ HOME

yücel partners

Çatı katı gibi hareket alanın dar olduğu alanlar için ideal duş uygulamaları olan duşakabinler size geniş alanlar yaratma imkanı sağlıyor. İstediğiniz ölçülerde duşakabin uygulaması yapmanıza imkan veren cam, plasitk, mika gibi malzemeler kullanarak görsel açıdan mükemmel, estetik açıdan kusursuz ve kullanışlı bir duşakabin uygulaması çatı katının hariak bir alan olmasını sağlayacaktır.

Geniş ölçülerde duşakabinler

Eğer duşakabin uygulaması yapacağınız alan geniş bir alan ise sizin için en ideal malzeme plastiktir. İstediğiniz ölçülerde dökülebilen plastikler geniş kalıplar halinde üretilebilir. Plastik, diğer malzemelere göre daha ekonomik olduğu için hem geniş bir duşakabini uygun maliyetler ile yapabilirsiniz hem de ölçülerin büyük olmasından dolayı montaj yerlerininde oluşacak sarkmaların önüne geçmiş olursunuz. 

- Kusursuz temizlik

Oval Tek Açılır Kapı Modern Banyo homify Modern
homify

Oval Tek Açılır Kapı

homify

Duşakabin camlarının her zaman böyle pırıl pırıl görünmesini istiyorsanız bkz: Cam nasıl silinir? Cam silmenin püf noktaları

Bu duşakabin modellerini beğendiniz mi ? 
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!