Homelli – Naturity Alçak Masif Karyola:  tarz

Birbirinden şık 10 yere yakın yatak modeli

Aydin Sanli Aydin Sanli

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.
Loading admin actions …

Yatak odalarımız, yalnızca kullanıldıkları sürenin diğer tüm odalarımızı kullanım süremizden daha fazla olmasından ötürü değil, aynı zamanda toplam hayat kalitemiz üzerinde son derece dolaysız bir etkiye sahip olmaları gerçeğinden dolayı son derece önemlidir. Elbette yalnızca ilgili evin sahibinin kullanımına açık ve mahrem bir alan olan yatak odası, oturma odaları ya da örneğin çalışma odaları kadar ilgiye mazhar olmazlar. Günümüzün şöyle böyle üçte birine yakın bir kısmını geçirdiğimiz bu odaların aslında ömrümüzün de üçte birini geçirmekte olduğumuz yerler olduğunu aklımıza pek getirmeyiz. Ama konuyu ömür genişliğinde düşününce aslında yatak odalarının önemi kolaylıkla anlaşılıyor. 

Neyse ki son yıllarda ev dekorasyonunun ihmal edilmiş, perde arkasında bırakılmış parçası olan yatak odaları da hak ettikleri ilgiyi görmeye ve tasarımcıların emek ve enerjilerinden paylarını almaya başladılar. Yatak odası dekorasyonu da kendi trendlerini, kendi akımlarını oluşturmaya başladı bile. Yere yakın yataklar ya da son dönemde yaygın kullanılan ismiyle Japon tarz yataklar, bugünün yatak odası modasında oldukça önemli bir yere sahip. Alıştığımız karyola modellerine kıyasla çok daha düşük profilli olan ve yere yakın olmaları dışında yalnızca yatakta değil karyolada da rahatlık vaat etmeleri gibi ilginç özellikleri olan Japon stil yataklar, yatak odasında bir güncellemeye gitmek isteyenler ya da yatak değiştirme vakti gelip de geçenler için oldukça ilginç bir alternatif. Bu yazımızda sizler için bu tarz yataklardan oluşan bir derleme hazırladık.

Yere yakın yataklardaki benzersiz rahatlık

Yataktan karyolaya, aydınlatma elemanlarından duvar rengine kadar, yatak odası dekorasyonu bütün unsurlarıyla toplamda uyku kalitenize, uyku kaliteniz de son derece dolaysız olarak yaşam kalitenize etki eder. Sağlıklı bir uyku, sağlıklı bir hayat demektir. Elbette yatak odası dekorasyonundaki her unsur bu sağlıklı hayat yolunda önem arz eder ama doğal olarak karyola ve yatağınızın yeri de büyüktür. Bir kez satın alınan bir yatağın belli bir ömrü olduğu, bir süre sonra değiştirilmesi gerektiği, aksi halde uyku kalitenizde gözle görülür düşüşe sebep olacağı yaygın bilinen bir durum olmasına karşın, ülkemizde bu gerçek henüz yeni yeni kabul görüyor. Bu durumdan yola çıkarak yatak odaları, yatak ve karyola seçimi gibi konularda daha çok yolumuz olduğunu itiraf etmek gerekiyor. Japon tarz yataklar bu yolu kazasız ve süratle geçmek için hem şık bir alternatif hem de benzersiz bir rahatlık sunuyor.

Uzakdoğu kültüründen bir esinti

Homelli – Yere Yakın Masif Karyola:  tarz Yatak Odası
Homelli

Yere Yakın Masif Karyola

Homelli

Uzakdoğu kültürleri kendi aralarında önemli benzerlikler göstermekle birlikte, dünyanın geri kalanıyla da hemen her yönden oldukça farklı özelliklere sahiptirler. Son derece karakteristik ve yüzyıllara dayanan bir dekorasyon geleneğine sahip olan Japon kültürü, özellikle düşük profilli mobilyalar, yer sofraları gibi unsurlarla dikkat çeker. Yere yakın yataklar da Japon kültüründeki dekorasyon tarzının doğal bir uzantısı sayılabilir.

Japon stil yatakların avantajları

Homelli – Lugo Karyola:  tarz Yatak Odası
Homelli

Lugo Karyola

Homelli

Japon stil yataklar, yalnızca bir dekorasyon trendi olarak görülmemeli. Çünkü daha önce de belirttiğimiz gibi, düşük profilli mobilyalar Japon kültüründe yüzlerce yıldır kullanılmakta ve simgesel anlamları kadar sağlığa yararları da yaygın olarak bilinmekte. Yere yakın bir yatak, daha doğal bir uyku ortamı sağladığından toplamda çok daha kaliteli bir uyku için elverişli bir zemin yaratmaktadır.

İnsan doğasına daha uygun bir seçim

RayKonsept – Yatak Odası Tasarımı:  tarz Yatak Odası
RayKonsept

Yatak Odası Tasarımı

RayKonsept

İster yatak odalarında, ister oturma odalarında ya da salonlarda olsun, mobilyaların yükseklikleri kültürlere ve dönemlere göre değişiklik arz eder. Örneğin Japonya başta olmak üzere pek çok uzakdoğu kültüründe düşük profilli mobilyalar makbuldur. Buna karşın Avrupa ve İskandinavya'da daha yüksek mobilyalar yaygın kullanılır. Yüksek profilli mobilyalar, aslında oldukça eski bir alışkanlığın ürünüdür. İnsanlar, temel olarak korunma ihtiyacından ötürü yüksek yerlerde yatmayı ve yaşamayı seçmişlerdir. Sürekli bir tehdit ortamı söz konusu olmadığında, düşük profilli mobilyalar insan doğasına ve sağlığına çok daha uygundur.

Çocuğunuz için de Japon tarz yataklar

Japon tarz yataklar yalnızca biz yetişkinlere değil, ailemizin olduğu kadar toplumumuzun ve dünyamızın da geleceği olan çocuklarımıza da hitap ediyor. Hiç şüphesiz onların sağlığı, bugünü ve geleceği diğer her şeyden çok daha önemli. Sağlıklı bir uyku ise, yetişkinlerde bile büyük bir önem arz ediyorken, çocuklarda büsbütün hayati bir değer taşıyor. Çocuğunuzun da yüksek kaliteli bir uyku uyuması için düşük profilli bir yatak tercih edebilirsiniz. Üstelik bu şirin yere yakın çocuk yatakları, uyumamak için nazlanan çocuğunuzu ikna etmek için harika bir bahane olacak.

Genç odalarında yere yakın yataklar

Genç odası dekorasyonu da yakın zamana kadar ülkemizde bir hayli ihmal edilen, çocuk odası dekorasyonuyla aynı potada eritilen bir alandı. Oysa çocuk odası ile genç odasının gereksinimleri birbirinden hayli farklıdır. Çocuk odalarında beden, zihin ve hayalgücünün gelişimi ön planda tutulurken, genç odalarında karakter oluşumu, gencin kendini tanıması ve inşa etmesi gibi çok daha farklı gündemler vardır. Genç odalarında çocuk odaları gibi fazlaca neşeli renk ve desenler, hele ki hayal kahramanları gibi figürler kullanılması da sık düşülen bir yanlıştır. Genç odalarını ele almanın doğru yöntemi, bu alanları bir tür yatak odası ve çalışma odası karışımı gibi düşünmek, hatta mümkünse bu karışıma biraz da oturma odası eklemektir. Japon tarz şık bir yatak da bu karışımın ana unsurlarından biri olarak odanın sahibini memnun edecektir.

Yere yakın yataklar her tarza uyar

Derya Bilgen – bedroom:  tarz Yatak Odası

Yere yakın yatakları kullanmak için illa ki belli bir tarz dekorasyona yönelmek zorunda değilsiniz. Bu yüzden ben uzakdoğu dekorasyonundan anlamam düşüncesine kapılmayın. Profesyonel iç mimarlar tarafından dizayn edilen yatak odalarında da sıklıkla tercih edilen Japon tarz yataklar size belli bir dekorasyonu dayatmaz, tam tersine, sizin sevdiğiniz ve tercih ettiğinizdan tarzla mükemmel bir uyum gösterirler. 

Japon tarz yataklar hızla yaygınlaşıyor

Next Container – Next Container - Mountain 60:  tarz Yatak Odası
Next Container

Next Container – Mountain 60

Next Container

Peki Japon tarz yatakları nereden temin edebilirim diye sorabilirsiniz. Aslında bu sorunun cevabı son derece basit. Çevrenizdeki büyük mobilya mağazalarında yere yakın yataklar ve bu yatakların baş rolde olduğu yatak odası takımları bulmanız oldukça yüksek bir ihtimal. Çünkü Japon tarz yataklar hızla yaygınlaşmakta ve pek çok üretici bu modelleri ürün yelpazelerine katmaktalar.

Dilediğiniz eklentiye uygun

Japon tarz yataklar az önce de belirttiğimiz gibi size belli bir dekorasyon tarzını dayatmaz ve minimalist yatak odası dekorasyonlarından modern stile, klasikten tropik tarza her tarza uyum sağlarlar. Aynı zamanda çeşitli fikirleriniz ve olası eklentileriniz için de büyük bir esneklik sergilerler. Bu örnekte görüldüğü gibi yatağın altından sızan neon tarzı bir gece lambası, oldukça marjinal bir fikir gibi görünebilir ama aslında Japon tarz bir yatağa çok yakıştığını söylemek de yanlış olmaz.

Yere yakın yataklarda masif ahşap kullanımı

Homelli – Naturity Alçak Masif Karyola:  tarz Yatak Odası
Homelli

Naturity Alçak Masif Karyola

Homelli

Yere yakın yataklar, kendi içlerinde bir hayli çeşitlilik göstermekle birlikte, aslında oldukça basit bir tasarıma sahiptirler. Öyle ki bu tarz kendin-yap projelerine yatkınlığınız varsa kendi yatağınızı yapmanız bile mümkün. İster kendiniz yapın, ister hazır alın, isterseniz bir marangoza yaptırın, hemen her tür mobilyada olduğu gibi Japon tarz yataklarda da en şık ve sağlıklı alternatiflerden biri masih ahşap olacaktır. Doğaya yakın bir uyku, doğaya yakın bir malzemeyle üretilmiş bir yatakla çok daha uyumlu olacaktır. 

Yatak odası dekorasyonunuzda bir sonraki adım için, Her stile uygun pratik yatak dolabı modelleri yazımız da ilginizi çekebilir. 

Siz hangi modeli tercih ederdiniz?
Casas inHAUS:  tarz Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var? Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!