Birbirinden ilginç 14 cam kapı modeli | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3688:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Birbirinden ilginç 14 cam kapı modeli

Homify TR Homify TR
özgarip cam ltd şti – Cam Kapı: modern tarz , Modern
Loading admin actions …

Hem sağlıklı hem de dekoratif bir malzeme olan cam, ilk kullanıldığı yer ve zaman kesin olarak tespit edilememiş olmakla birlikte, tarihinin en az milattan önce 17. yüzyıla kadar uzandığına dair bulgular vardır. Gün ışığını yalnızca dış mekanlarda, yani açık havada ulaşılabilen bir şey olmaktan çıkarıp iç mekanlara da dahil eden, bu yönüyle de konut kavramına tamamen başka bir boyut kazandıran camın evlerde kullanılması, mimari tarihi açısından önemli dönüm noktalarından biri sayılabilir. Camın belki de en ilginç yönlerinden biri de, aradan geçen binlerce yıl boyunca daima yeni biçimler, yeni kullanım alanları kazanabilen yenileğe açık bir ürün olmasıdır. Bugün hayatımızın her alanında, kafamızı çevirdiğimiz her yerde, her saniye camın kullanıldığı bir şeyle karşılaşmak son derece olağan bir durum haline geldi. Camın konutlarda ve iş yerlerinde çeşitli amaçlarla kullanımına son dönemde cam kapılar da giderek artan oranda eklenmeye başlandı. Yakın bir zamana kadar tamamen cam kapılar gerek maliyet gerekse de kullanım kolaylığı açısından fazlaca tercih edilmeyen, daha doğrusu nadir rastlanan uygulamalardı. Bugünse cam teknolojisinin gelişimi sayesinde çelik kapılara alternatif olabilen cam kapılar bulmak bile mümkün hale geldi. Apartman kapılarından oda kapılarına, bahçe kapılarından ev kapılarına kadar pek çok farklı alanda cam kapılara rastlıyoruz. Bu yazımızda sizler için cam kapıların kullanıldığı farklı iç ve dış mekânlardan oluşan şık bir derleme hazırladık. 

1- Cam bahçe kapısı

Modern Bahçe homify Modern

Cam teknolojisinde ve bahçe mobilyalarında oldukça ciddi bir açılım sayılabilecek cam bahçe kapıları, henüz çok yaygınlaşmamış olsalar da bulundukları alanda şıklıklarıyla büyük bir ilgi çektiklerine şüphe yok. Demir bir çerçeveye sahip ve çevresinde de ferforje çitlerin eşlik ettiği bu son derece şık cam bahçe kapısı, cam kapıların kullanım olanakları konusunda oldukça iyi bir fikir veriyor demek yanlış olmaz. 

2- İşlemeli cam salon kapısı

Kemerli yapısıyla dikkat çeken bu iki kanatlı cam kapı, aynı zamanda ince işçiliğiyle de göz kamaştırıyor. Tamamen kesme doğal taşlar kullanılarak inşa edilen ve yine doğal ahşabın eşlik ettiği bu eve çok yakışan işlemeli cam kapı, aynı zamanda cam kapıların her türden mimari ve dekorasyonla uyum içinde kullanılabileceğini de gösteriyor.

3- Cam balkon kapısı

Katlanır Cam Balkon Sistemleri Akdeniz Balkon, Veranda & Teras Ada İnşaat Akdeniz
Ada İnşaat

Katlanır Cam Balkon Sistemleri

Ada İnşaat

Kanatlı cam kapılar da özellikle bahçeye, balkona ya da teras alanına açılan kapılarda sıkça gördüğümüz bir model. Gün ışığından iyi yararlanmanın yanı sıra, iç ve dış mekân ayrımını silikleştirmeleriyle de tercih edilen kanatlı cam kapılar, gerektiği takdirde neredeyse bir duvarın tamamı yerine bile kullanılabiliyor. Bu balkonda aynı zamanda katlanır cam ve açılır kapanır cam çatı uygulamasını da görüyoruz. Böylelikle şık bir balkon mevsim değiştiğinde kolaylıkla kış bahçesine çevrilebiliyor.

4- Kış bahçesinde cam duvar ve kapılar

kışbahçesi&çatı Modern Kış Bahçesi atlas perdecilik Modern
atlas perdecilik

kışbahçesi&çatı

atlas perdecilik

Kış bahçeleri, ilkesel olarak mümkün olduğunca camla çevrili olurlar. Çünkü bu bahçelerdeki asıl amaç, dışarıdan gelen soğuk havayı bloke ederken, güneşi ve dış mekân manzarasını içeriye dahil etmektir. Bu yüzden cam kapılar kış bahçeleri için vazgeçilmezdir. Bu örnekte neredeyse tamamen açılabilen cam duvar ve kapılarıyla mevsime göre açık ya da kapalı kullanılabilen bir kış bahçesi görüyoruz.

5- Ticari uygulamalar

Klasik Ferforje – Klasik Ferforje: modern tarz , Modern
Klasik Ferforje

Klasik Ferforje

Klasik Ferforje

Cam kapılar her türden ofis, mağaza ve iş yerlerinde de sıkça kullanılıyor. Hatta artık yüksek güvenlik gerektiren ofislerde bile güçlendirilmiş cam kapılar kullanıldığını görüyoruz. Ticari bir yapının dış kapısında kullanılan, ferforje uygulamasıyla hem güçlendirilip hem güzelleştirilmiş bu cam kapı, şık bir uygulama olarak öne çıkıyor.

6- Yazlık alanlarda cam kapı kullanımı

Unlimited Design – Aialoft Ayayorgi: modern tarz , Modern
Unlimited Design

Aialoft Ayayorgi

Unlimited Design

Cam kapılar geçmiş yıllarda ısı izolasyonu açısından zayıf oldukları düşüncesiyle çok büyük boyutlarda ve özellikle kış ayları kullanılan yapılarda tercih edilmezdi. Ancak yazlık evlerde cam kapılar daima daha çok tercih edilmiştir. Bugünse, yeni teknolojiler sayesinde yüksek izolasyon değerlerine sahip cam kapılar hayli yaygınlaştı ve her mevsim rahatlıkla kullanılabilmekteler. 

7- Çepeçevre cam kapı uygulaması

Lüks bir villanın giriş katında yapılmış bu çepeçevre cam kapı uygulaması, evin değerine pek çok açıdan katkıda bulunuyor. Muazzam deniz manzarasını olduğu gibi eve dahil etmesinin yanı sıra, gün ışığından çok yüksek miktarda yararlanılmasını da garanti altına alıyor.

8- Yatak odasında sürgülü cam kapı keyfi

Muhteşem bir koru manzarasına açılan bu geniş sürgülü cam kapı, odanın gün ışığından maksimum fayda sağlamasını temin etmesi bir yana, duvar ve sıradan bir kapı kullanılması durumunda odadan tamamen uzaklaşacak manzarayı, bu alanın doğal bir parçası haline getirmeyi başarıyor.

9- Giyinme odalarında cam kapı kullanımı

Cam kapıların belki de en mantıklı ve geçerli kullanım alanlarından biri de giyinme odaları. Giyinme odalarının gerek girişinde, gerekse de içerideki dolap alanlarında cam kapı kullanımı, hem odanın aydınlığı, hem de dolaplardaki giysilerin dışarıdan da görülebilmesi bakımından oldukça yararlı bir uygulama.

10- Havuza açılan cam kapılar

Adeta bir iç avlu gibi lüks bir evin tam ortasına yerleştirilmiş bu ilginç yüzme havuzu modeli, evin hemen her odasından aynı mesafede ulaşılabilir olmasıyla da ayrıca dikkat çekici. Havuzun çevresindeki bütün odalar büyük cam kapılarla doğrudan ve sıfır mesafeyle havuza açılıyor.

11- Sürgülü cam kapısıyla içeri dolan ışık

Eklektik Yatak Odası homify Eklektik

Bu yatak odasında da yine manzaraya ve balkona açılan geniş bir sürgülü cam kapı uygulaması görüyoruz. Bu geniş cam kapı sayesinde gün ışığı mükemmel bir biçimde odaya doluyor.

12- Cam balkon kapısı uygulaması

Modern Balkon, Veranda & Teras homify Modern

Bir çatı dubleksinin üst katında mutfaktan balkona açılan kapı için de cam kapı uygulaması tercih edilmiş. Balkonda aynı zamanda bir de açık mutfak bulunuyor ve bu uygulamayla aslında iki mutfak bir nevi birleşmiş hale geliyorlar. Bu ilginç iç mimari uygulaması, balkon tavanının lambri kaplanmasıyla tamamlanmış ve ortaya tam bir keyif alanı çıkmış. 

13- Evin içinde dolaşan ışık

Hava akışı bir ev için ne kadar önemliyse, ışık akışı da bir o kadar önemlidir. Doğru bir ışık yayılımı olmadığı takdirde, evin içeride kalan odaları yetersiz bir doğal aydınlatma yüzünden boğucu bir hale gelebilir. Bu örnekteki gibi geniş cam kapılar, bu tür bir duruma düşmemek için en şık ve isabetli çözümlerden biridir.

14- Cam kapılar sayesinde yeni olanaklar, genişleyen seçenekler

Cam kapıların hayatımıza kattıklarını anlamak için oldukça iyi bir örnek teşkil eden bir yatak odası. Bu yatak odasının pencereye bakan dar kısmına bir giyinme odası yerleştirilmiş. Sıradan bir kapı ve duvar uygulamasıyla, bu durumda yatak odası büsbütün karanlıkta kalacaktı. Oysa geniş cam kapı uygulamasıyla ışık kesintisiz bir şekilde ilerlerken, giyinme odası pencereyle oda arasında bir bariyer olarak ekstra bir mahremiyet sağlamış oluyor. Cam kapıları bir de bu açıdan düşünün, çünkü olasılıklar sınırsız.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Yer tasarrufu sağlayan 14 farklı sürgülü kapı modeli

Sizce en güzeli hangisi?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!