​13 fotoğrafla cam kapaklı mutfak dolapları ve uyumlu olduğu stiller | homify

​13 fotoğrafla cam kapaklı mutfak dolapları ve uyumlu olduğu stiller

nihal e. nihal e.
Istanbul Radisson Blu Rezidans Projesi - Cessicmimarlik.com.tr Cess İç Mimarlık Minimalist Mutfak
Loading admin actions …

İster mevcut bir mutfağı yeniden tasarlayın ister yeni bir mutfak kurun, camlı dolap modelleriyle dekorasyona estetik ve havadar bir dokunuş katabilirsiniz. Mutfak dolaplarına cam kapaklar eklemenin pek çok yararı vardır. Bunlardan ilki şeffaflıktır, cam sayesinde kapakları kaldırmadan dolapta ne olduğunu görebilirsiniz. Buna ek olarak cam dolap modelleri, yemek takımlarını sergilemenize olanak tanıyan şık bir dokunuş sunar ve aynı zamanda yüksek verimliliğe sahiptir. Ayrıca piyasada birden fazla cam kapak modeli rahatlıkla bulabilirsiniz. Tamamen şeffaf, yarı saydam, desenli, şeritli veya siyah cam gibi pek çok model seçeneğiniz vardır. Üstelik farklı dekorasyon stillerine uygun olarak hemen hemen her tarza uygun bir cam kapak bulabilirsiniz.

Cam kapaklar uzun yıllardır popülerliğini koruyor, çünkü zarif olduğu kadar pratik özellikleri de var. Öncelikle mutfak dolaplarını olduğundan daha büyük ve canlı gösteriyor. Sadece düz dolapların tekdüzeliğini kırmakla kalmıyor aynı zamanda hem form hem de işlevsel çekicilik ekler. Tüm bunlara ilaveten cam bir derinlik yanılsaması yaratır ve görsel açıdan cazibeyi arttırır. Ayrıca doğal ışığın gücünü de kullanabilir.

Camlı mutfak dolabı seçenekleri

Cam kapaklı mutfak dolabı satın alırken dikkat etmeniz gereken ilk konulardan biri güvenlik olmalı. Zira cam çabuk kırılır, dolayısıyla estetik kaygılardan önce cam kapağın sizin için doğru bir tercih olup olmadığına emin olmalısınız. Örneğin evde küçük çocuklar veya bir köpek bulunursa cam kapaklı dolap riskli bir seçim olabilir. Bununla birlikte iç mimar ve mutfak planlayıcıları cam kapaklı genellikle üst dolapta tercih ederler. Böylelikle çocuklar ve diğer kişiler için kaza riski minimum olur. Yine de belli noktalarda dayanıklılık konusunda endişeleriniz varsa, şeffaf veya opak plastik gibi diğer seçenekler de mevcuttur.

Istanbul Radisson Blu Rezidans Projesi - Cessicmimarlik.com.tr Cess İç Mimarlık Minimalist Mutfak
Cess İç Mimarlık

Istanbul Radisson Blu Rezidans Projesi – Cessicmimarlik.com.tr

Cess İç Mimarlık

Mutfak dolapları için cam seçerken tam olarak amacınızın ne olduğuna karar vermeniz gerekir. Şeffaf bir cam dolabınızdaki her şeyi net olarak gösterecektir. Mutfağınız gıda kutuları, uyumsuz kupalar ve bir yığın malzemeyle doluysa şeffaf cam sizin için uygun değildir. Öte yandan sofra takımları, çini tabaklar ve şık bardakları sergilemek söz konusu olduğunda şeffaf cam en doğru seçimdir. Bu tür takımlara sahip olmayanlar da cam kapaklı dolap seçeneğini kullanabilirler elbette. Sadece mutfağa gizemli ve yumuşak bir dokunuş ekleyen buzlu camı kullanmalılar. Zira cam ne kadar az anlaşılırsa dolaptaki uyumsuz ve kötü görünen eşyaların görünmesi o kadar zor olur.

Bugün size 13 örnek camlı mutfak dolabı derledik. Bu örnekleri inceleyerek farklı mutfak stilleriyle yakaladığı uyumu inceleyebilirsiniz.

​1- Şeffaf cam

Şeffaf cam, cam türleri arasında en yaygın ve çok yönlü olandır. Tüm mutfak tarzlarına ve dolap tiplerine uygundur, hatta diğer malzemelere göre daha iyidir. Basit gibi görünse de dolap kapağı için şeffaf cam, sürekli yenilenen trendlerden bağımsız olarak her zaman güzel görünmesi açısından klasik ve güvenli bir seçimdir. Ancak dikkat edilmesi gereken birkaç şey vardır. Şeffaf cam lekeleri ve parmak izlerini gösterir, bu yüzden kapakları her zaman temiz tutmanız gerekir.

Şeffaf dolap kapakları, her şeyi içeride tutarken tozdan korunarak eşyalarınızı sergileyebilmenizi sağlar. Ayrıca bu cam türünün sade doğası, minimalist iç mekanlar için güzel bir uyum sağlamakla birlikte küçük mutfaklar için de harika bir seçimdir.

​2- Buzlu cam

Narlıdere Konut Projesi MİMAR TUĞBA ÖZKILIÇ Mutfak üniteleri
MİMAR TUĞBA ÖZKILIÇ

Narlıdere Konut Projesi

MİMAR TUĞBA ÖZKILIÇ

Şeffaf camın dolaptaki her şeyi net bir şekilde göstermesini istemiyorsunuz eğer buzlu camı düşünebilirsiniz. Bu cam modeli, çağdaş mutfaklara uyumlu ve şık bir görünüme sahip kum ile püskürtülen bir cam türüdür. Buzlu cam opak bir görüntü verirken aynı zamanda mutfak dolaplarını hafifletir. Görsel açıdan düz bir şekilde kullanabileceğiniz gibi özel desenli buzlu cam seçeneklerine de göz atabilirsiniz.

​3- Şeritli cam

Buzlu cam gibi opak bir görünümü olan başka cam modelleri de mevcut. Bunlardan bazıları dokulu cam bazıları da sadece belli bölümleri buzlu olan camlar. Örnek görselde camın üzerinde şerit halinde kumlama işlemi uygulanmış. Cam büyük ölçüde dolabın içindeki gizliyor fakat tamamen buzlu bir cama göre daha şeffaf.

​4- Tamamen cam kapak

Altıntepe Tunapark / İstanbul GEKADESIGN Modern Mutfak
GEKADESIGN

Altıntepe Tunapark / İstanbul

GEKADESIGN

Şimdiye gördüğünüz üzere cam kapaklar çoğunluk üst dolapta tercih ediliyor. Bunun en önemli sebebinin güvenlik olduğunu belirtmiştik. Üst dolap erişmesi zor olduğu için küçük çocuklar ve evcil hayvanlar için tehlike teşkil etmiyor. Bununla birlikte tercihe göre tamamen cam kapaklı bir dolap da kullanabilirsiniz.

​5- Renkli raf ve cam kapak

Cam kapaklı dolapların çeşitli avantajları var. En büyük artısı ise sergilemek istediğiniz sofra takımları için güzel bir vitrin oluşturmasıdır. Takımlarınızı olduğundan daha iyi göstermek için ek olarak yapabileceğiniz başka şeyler de var. Örneğin rafın içini aydınlatılabilir ya da fotoğrafta olduğu gibi canlı bir renge boyayabilirsiniz.

​6- Aynalı cam kapak

Yazının başında belirttiğimiz üzere pek çok cam modeli mevcut. Şeffaf cam, buzlu cam, renkli cam, desenli cam ya da dokulu cam gibi. Tüm bu saydıklarımıza ek olarak aynalı camı da söyleyebiliriz. Çok yaygın olmasa da aynalı camlar mutfak dolaplarınızı daha gösterişli hale getirebilir. Buzlu cam gibi içeridekileri gizler fakat düz dolaplar gibi mat değildir.

​7- Şeffaf ve buzlu cam bir arada

Mekan Tasarımı Bilgece Tasarım Modern Mutfak
Bilgece Tasarım

Mekan Tasarımı

Bilgece Tasarım

Genellikle mutfak dolaplarında ya şeffaf cam ya da buzlu cam kullanılır. Oysa örnek mutfakta olduğu gibi ikisini bir arada başarılı bir şekilde harmanlamak mümkün. Bu mutfağın tasarımı oldukça çarpıcı. Duvarlar ve alt dolap tamamen beyazlara bürünmüşken üst dolap mutfak ünitesinden ayrı bir parça gibi. Canlı ahşap tonuyla birleştirilen camlar ise bazı bölümlerde bardakları gizlerken bazı bölümlerde net bir şekilde önümüze getiriyor.

​8- Ahşap ve cam kapak bir arada

R. Kılınç Evi idiliçmimarlık Modern Mutfak
idiliçmimarlık

R. Kılınç Evi

idiliçmimarlık

Cam kapaklı dolapları mutfağın üst kısmında kullanılır ve genellikle klasik modeller tercih edilir. Daha çağdaş mutfaklarda ise, cam standart düz kapaklarla bir arada tasarlanabilir. Örnek görselde cam kapak üst dolabın alt kısmında kullanılmış. Camlı dolap bölümü mutfak dekorasyonundaki baskın rengi daha çok öne çıkarmış diyebiliriz.

​9- Country tarz ve cam kapak

Cam kapaklı dolapların pek çok dekorasyon stiline rahatlıkla uyum sağlayabileceğinden söz etmiştik. Bunlardan biri country stil. Bu tarz mutfaklarda genellikle cam kapaklı ahşap dolaplar tercih edilir. Cam kapak çerçevelidir ve her daim zamansız bir şıklığa sahiptir.

​10- Modern mutfaklar ve cam kapak

ZEN BODRUM ARTHUR&MILLER Modern Mutfak
ARTHUR&MILLER

ZEN BODRUM

ARTHUR&MILLER

Cam kapaklı dolaplar modern mutfaklarda da yerini almaya devam ediyor. Çağdaş tarz mutfakların tercihi genellikle buzlu camdır. Herhangi bir çerçeveye ihtiyaç duymaz ve dolap içerisindekileri göstermez. Zira modern mutfaklarda geleneksel sofra takımlarına yer yoktur.

​11- Klasik tarz ve cam kapak

Cam kapaklı ve çerçeveli dolaplar ilk anda klasik tarzı çağrıştırır. Çünkü geçmişten günümüze çok uzun yıllar dolaplarda cam kapak kullanılmıştır. Modern mutfakların camı buzlu iken klasik mutfaklarda şeffaf cam tercih edilir.

​12- Siyah cam kapak

Farklı cam modellerinden söz etsek de desenli ve renkli cam dolap modellerinden pek fazla bahsetmedik. Son yıllarda özellikle siyah cam kapaklar mutfaklarda oldukça revaçta. Beyaz renginin mutfakta ne kadar yaygın olduğu düşünülürse siyah cam kapak kontrast için en doğru seçenek olduğu anlaşılabilir.

​13- Çerçeveli buzlu cam kapak

Çerçeveli cam kapak klasik mutfak dolaplarının vazgeçilmezidir. Modern tarza sahip dolaplarda ise kesintisiz düz cam favoridir. Oysa her iki tercihi birlikte kullanmak mümkün. Örnekte olduğu gibi.

Bu yazıyı beğendiyseniz 'Her stile uygun pratik yatak dolabı modelleri' başlığına göz atabilirsiniz.

- Farklı tarz ve örneklerle mutfak dolabı modelleri

RAMAZAN BEY'İN DAİRE TADİLATI By Tadilatçı Modern Mutfak
By Tadilatçı

RAMAZAN BEY'İN DAİRE TADİLATI

By Tadilatçı

Eğer mutfağınızı yenilemeyi düşünüyorsanız Daha kullanışlı bir mutfak için kopya çekebileceğiniz 45 mutfak dolabı başlıklı yazımıza da mutlaka göz gezdirmenizi öneriyoruz.

Bu örneklerden en çok hangisini beğendiniz?
Casas inHAUS Modern Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!