Bağ evi yaptırmadan önce bilmeniz gereken her şey

umit atdağ umit atdağ
Saklı Göl Evleri, SAKLI GÖL EVLERİ SAKLI GÖL EVLERİ Modern Evler
Loading admin actions …

Hepimizin hayali olan bir kır evi sahibi olmak, hayatımızın geri kalanını bir bağ evinde geçirmek ve mutlu bir hayat sürmek düşüncesi, şehirlerin kalabalıklaşmış olması ve betonarme yapıların insanları boğacak duruma gelmiş olmasından dolayı günümüzün temel düşüncesi halini almıştır. Artık yaşlısı, genci herkes doğa ile iç içe bir bağ evinde yaşamak için farklı köylerde arazi arıyor. Peki bir bağ evi sahibi olmak ve yasal yükümlülüklerinizi yerine getirmek için neler yapılmalı ? 

Bir bağ evi sahibi olmak ve hayatınızın geri kalanını mutlu bir şekilde sürdürmek için öncelikle doğanın kalbinde yer alan ve doğal yaşam sürebileceğiniz bir köy, mezra, kasaba gibi yaşam alanından arazi satın almalısınız. Arazi satın alırken hisseli olarak değil tapusu size ait olacak şekilde satın alma işlemini yapmalısınız.Hisseli satış işlemlerinde yapacağınız bağ evinin tapusu olmayacağı için eviniz kaçak görünecek, iskan alamadığı içinde su ve elektrik gibi temel ihtiyaçlar için abonelik yapamayacaksınız. Bu nedenle tapulu arazi satın almalı ve abonelik yaparken sorun yaşamamalısınız.

Arazi satın alma işleminden sonra yapılması gereken ikinci işlem ev inşa işine başlamak olmalıdır. Evinizi inşa etmeden önce modern mimariye sahip aynı zamanda köy yaşantısına uyumlu bir mimari proje çizdirmelisiniz. Mimari proje işleminde ihtiyaçlarınızı ön plana almalı, projeci ve mimarlar ile müşterek çalışarak projenin fonksiyonel, optimal ve kusursuz olmasını sağlamalısınız. Aksi durumda ortaya çıkacak ihtiyaçlar için yeni bir inşaat süreci yaşayabilirsiniz. Proje işleri için farklı bağ evi modellerini, köy evi projelerini incelemek sizin için akıllıca bir adım olacaktır.

Bağ evi modelleri

Dış cephe görünümü ASK MİMARLIK İNŞAAT Kır evi
ASK MİMARLIK İNŞAAT

Dış cephe görünümü

ASK MİMARLIK İNŞAAT

Bağ evi modelleri arasında yer alan ahşap bağ evi modelleri, doğa ile iç içe yaşam için oldukça ideal ev modelleridir. İsteğinize bağlı olarak betonarme veya konteyner ev modelleri de tercih edebilirsiniz. Ancak doğal yaşamı seven, doğanın içinde mutlu bir hayat sürmek isteyen biriyseniz ahşap ya da taş gibi doğal inşaat malzemeleri ile üretilen ve ekolojik bir anlayışla tasarlanan bağ evi modelleri tercih etmelisiniz.

Bağ evi nasıl yapılır?

Bağ evi nasıl yapılır? sorusu arazisine ev yaptırmak isteyenlerin en çok sorduğu sorulardan biri. Bağ evi yapımı için doğru bir inşaat firması ile çalışılması gereklidir. Eğer doğru bir inşaat firması ile çalışmazsanız ev inşaatı için ayıracağınız bütçe yeterli olmayabilir, inşa süreci istediğiniz gibi ilerlemeyebilir, evin bitiş süresinde gecikmeler yaşanabilir ve bu durum size ekstra maliyet olarak geri döner.Bu nedenle daha önce bağ evi inşaatı yapmış, inşaat işlerinde yüksek referanslara sahip firmalar ile çalışılması çok önemlidir. 

İzin ve ruhsat

Evinizi inşa ettirdikten sonra yapmanız gereken bağ evi için imar başvurusu yapmak ve bağ evi imar sorununu çözmektir. İmar alabilmek için bağ evinin inşa edildiği arazinin tamamının size ait olması ve tapusunun tek olması gerekir. Tapunuzu, evinizin onaylı mimari projesini, inşaat izin belgenizi ve inşaat ruhsatınızı alarak tapu ve kadastro müdürlüklerine gitmelisiniz. Tapu müdürlüğünde eviniz için iskan almak istediğinizi belirterek belgelerinizi teslim etmeli, inceleme işlemlerinin ardından imar için yatırılması gereken harç bedelini yatırmalısınız. Tüm bu işlemlerden sonra bağ evi imar problemi ortadan kalkacak ve eviniz artık imarlı bir ev olacaktır. Alacağınız imar ile eviniz için gerekli olan su, elektrik, doğal gaz, internet gibi temel ihtiyaçları karşılayan abonelikleri yapabilir ve bu işlemler sırasında sorun yaşamazsınız. 

Alternatif projeler

İznik Kütük Ev MAHAL MİMARLIK Ahşap ev Ahşap Ahşap rengi kütük ev,ahşap ev,mimari,mimarlık,mahal mimarlık,bungalov,restorasyon,villa
MAHAL MİMARLIK

İznik Kütük Ev

MAHAL MİMARLIK

Bir bağ evinde yaşamak ve doğal bir yaşam sürdürmek için başlıca yapılması gereken temel işlemler bu şekildedir. Bu işlemlerden birini eksik yaptığınızda kısa vade de sorun yaşayabileceğiniz gibi uzun vade de sorun yaşayabilir ve bağ evi keyfiniz bir eziyete dönüşebilir. Bağ evi inşaatı öncesinde mutlaka ahşap bağ evi modellerini incelemeli, projenizi işinin ehli bir mimara çizdirmelisiniz. İşinin ehli, tecrübeli mimarlar size alternatif proje fikirleri sunacaktır. 

Manzara için balkon

Bağ evi yapımı sırasında manzarayı karşıdan görecek bir teras veya balkonun olması şarttır. İlkbahar, yaz ve sonbahar aylarında serin havanın tadını çıkarmak, doğanın sesini dinlemek için bir balkon olmazsa olmazdır. Ahşap bağ evi projeleri söz konusu olduğunda iki veya daha fazla cephe de balkon projesi yapılarak tüm cephelerden fayda sağlanıyor.

Ahşap bağ evi

AHSB - AHŞAP EV MODEL B, Kuloğlu Orman Ürünleri Kuloğlu Orman Ürünleri Prefabrik ev
Kuloğlu Orman Ürünleri

AHSB – AHŞAP EV MODEL B

Kuloğlu Orman Ürünleri

Bağ evi modelleri arasında yer alan ve daha çok köy evi olarak bilinen ahşap bağ evi modelleri aynı zamanda geleneksel köy evleri olarak da kullanılmaktadır. Ahşap olmasından dolayı doğal bir ev olma özelliğine sahip olan bu ev modelleri aynı zamanda size doğal bir bağ evi yaşamının da anahtarını sunuyor. Eğer bağ evi modeli olarak kafanızda kesinleşmiş bir proje fikri yoksa ilham alabileceğiniz, tasarımları ile büyüleyici güzelliğe sahip evlere bakmanızda fayda var.

Doğal dış cephe

Saklı Göl Evleri, SAKLI GÖL EVLERİ SAKLI GÖL EVLERİ Modern Evler
SAKLI GÖL EVLERİ

Saklı Göl Evleri

SAKLI GÖL EVLERİ

Bağ evi modelleri arasında yer alan evlere baktığınızda dış cephelerinin doğal renklere sahip olduğu ve bulunduğu bölge ile uyumlu tasarımlara sahip olduğunu görebilirsiniz. Doğal bir dış cephe doğal yaşamın bir parçası olduğu gibi görsel olarak da bir bütünün parçası gibi görünecektir. Evinizin dış cephe görseli için ahşap kaplama yaptırmak akıllıca olacaktır.

Doğal yalıtım malzemeleri

Bağ evi projesi yapılırken, evin inşa edileceği bölgenin iklimsel özelliklerine göre yalıtım malzemeleri seçilir. Eğer eviniz çok soğuk bir bölge de yer alıyorsa ve ahşap bağ evi modeli tercih etmişseniz iki cephe arasında kalan alana doğal yalıtım malzemeleri olan saman balyaları, saz kümeleri yerleştirebilirsiniz. Sıkıştırılmış balyalar ve kümeler şeklinde yerleştirilecek olan bu malzemeler yalıtım konusunda size avantaj sağlayacaktır.

Kütük bağ evi modeli

Ahşap bağ evi modeli tercih etmek size bir çok konuda avantaj sağlar. Eğer ahşap dışında kütük kullanmayı tercih ederseniz hem daha sağlam hem de daha korunaklı bir bağ evine sahip olmuş olursunuz. Kütüklerin yerleştirilmesinin ardından kütükler arası yalıtım işlemleri yapılmalı, iç cepheye çam reçinesi sürülerek kusursuz bir bağ evi ortaya çıkarılmalıdır.

Çevre düzenlemesi

gümüşlük taş evler, Gülercan Mimarlık Gülercan Mimarlık Kırsal Evler bodrum gümüşlük taş ev
Gülercan Mimarlık

gümüşlük taş evler

Gülercan Mimarlık

Her ne kadar doğanın içinde yaşıyor olsanız da çevre düzenlemesi bir evin olmazsa olmazıdır. Evinizin inşa işlemleri bittikten sonra bir bahçe düzenlemesi yapılması, çiçeklerin yerleştirileceği teras ve balkon uygulamalarının yapılması gereklidir. Doğal bir yaşam sadece doğayı izlemekle olmaz. Sizinde küçükde olsa bir bahçe düzenlemesi yapmanız gereklidir. 

Bağ evi projeleri

Bağ evi inşaatı için gerekli olan proje aşaması için bir mimar ile çalışılması kadar daha önce inşa edilmiş ve projesi çizilmiş bağ evlerini de incelemiş olmak gereklidir. Bağ evi projeleri ihtiyaçlara göre şekillendiği için evinizin projesini çizdirmeden örnek evlere mutlaka bakmalısınız. Ben örnek ev projelerini nereden bulacağım diye düşünüyorsanız İnşaat planları ile birlikte 10 şahane müstakil ev projesi yazımızı mutlaka incelemelisiniz. 

Ayrıca Ahşap ev yaptırmak isteyenlerin örnek alabileceği 8 model başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir.

Bu ev modellerini beğendiniz mi ? 

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!