​Salon için bakımı kolay ve dekoratif bitkiler | homify

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

​Salon için bakımı kolay ve dekoratif bitkiler

nihal e. nihal e.
homify: modern tarz , Modern
Loading admin actions …

Bir evde salon, en çok vakit geçirilen alanların başında gelir. Hem aile üyeleri hem de misafirler dinlenmek, sohbet etmek ve diğer aktiviteler için oturma odasını kullanırlar. Herkesin rahatlayıp sosyalleşebilmesi için salonun öncelikle işlevsel, konforlu ve de davetkar bir yer olması gerekiyor. Bu nedenle insanların dekorasyonda en çok salonlara titizlenmesi boşuna değil. Oturma odasını daha güzel ve iç açıcı bir yere dönüştürmek için yapılabilecek pek çok şey mevcut hiç şüphesiz. Dekorasyonda bitki ve çiçekleri kullanmak da bunlardan biri. Ev çiçekleri hem çok ekonomiktir hem de hiçbir aksesuarın sağlayamayacağı bir tazelik katar eve. Çiçekler ve bitkiler stres ve gürültüyü azaltabilir, havayı temizleyebilir, tozun etkisini önleyebilir, hoş bir koku yayabilir ve de sağlıklı bir enerji yayarlar. Ayrıca elektromanyetik radyasyonu emebilir ve negatif enerjiyi çevirebilirler. Birçok bilim insanı, çiçeklerin insanlar üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu ve stresi azalttığını söylüyor. Kısacası bitkilerin yalnızca görsel anlamda değil, ruh sağlığımız üzerinde de olumlu bir etkisi söz konusu.

Bitkileri dekoratif amaçlı kullanmaya karar verdiğinizde ilk olarak salonda kaç tane bitki kullanmak istediğinizi düşünün. Dilerseniz sadece bir adet gösterişli bir bitki kullanabilir yahut küçük saksılar içinde minik çiçekler yetiştirebilirsiniz. Bir diğer konu da bitkileri kullanmak istediğiniz saksınların seçimi. Günümüzde standart saksı yerine pek çok dekoratif ve yaratıcı kaplar bulabilirsiniz. Örneğin son yıllarda geometrik saksılar çok moda. Bu tür saksıları modern, minimalist ve İskandinav salonlarda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bunun dışında çok sayıda küçük çiçekler için bir örnek olmasa da aynı renkte saksılar gayet hoş olabilir. Saksı grubunuzu beyaz gibi her türlü dekorasyona uyan bir renkte boyayabilir, böylece bitkilerin renklerini ön plana çıkarabilirsiniz. Birden fazla kullandığınız saksıları birbiriyle uyumlu fakat farklı boyutlarda seçerseniz eğer birlikte yerleştirildiğinde daha dekoratif görünebilir. Saksı grubu masa üzerine, duvar rafına koyabileceğiniz gibi zemin üzerine de yerleştirebilirsiniz. Ek olarak uzun bitkileri asılı yerleştirebileceğiniz gibi yüksek bir noktaya koyarak daha güzel görünmesini sağlayabilirsiniz.

Salonda yetişticeğimiz bitki ve çiçek türleri hakkında bilgi sahibi olmak çok önemlidir. Çünkü bazı saksı çiçekleri yeterli güneş alamazsa kısa zamanda solar. Bazı çiçekler ise az güneş isteyen bitkilerdir. Yani tüm bitkiler oturma odası için uygun değil, dolayısıyla salon için daha az ısıya ve daha az ışığa ihtiyaç duyan bitki türlerini öğrenmelisiniz. Bugünkü yazımızda salonda kullanabileceğiniz az güneş isteyen saksı çiçeklerinden söz ettik. Elbette seçenekleriniz yazımızda bahsettiklerimizden daha fazla. Ancak ilham vermesi açısından hem bitkilerin resimlerini inceleyebilir hem de bakımları ile ilgili bilgi edinebilirsiniz.

​Salon için saksı çiçeği: Aşk merdiveni

homify: modern tarz , Modern

Asıl adı Fujer olan aşk merdiveni, bakımı kolay bitkilerden biri olup başlangıç için ideal bir seçimdir. Uzun ve dağınık duran ince yaprakları canlı yeşiliyle her tarz salona uyum sağlayabilir. Aşk merdivenini iç mekan için kullanışlı kılan sebeplerden biri çok fazla güneş ışığına ihtiyaç duymamasıdır. Ancak bu demek değildir bitkinin hiç güneşe ışığı ihtiyacı var. Sadece direkt olarak güneşe maruz bırakılmamalı, bunun yerine gün ışığından yararlanan aydınlık bir yere yerleştirilmelidir. Bakımına gelince aşk merdiveni suyu seven bitkilerdir. Yapraklarını sabah ve akşam olmak üzere günde bir kez sulamalısınız. Saksıyı ise haftada bir kere sulayarak kökün nem almasını sağlayabilirsiniz. Kış aylarında ise bu sulama sayısını azaltabilirsiniz.

​En güzel salon çiçeği: Orkide

Salon Tasarımı Eklektik Oturma Odası Origami Mobilya Eklektik
Origami Mobilya

Salon Tasarımı

Origami Mobilya

Orkide, iç mekan dekorasyonu için en güzel çiçeklerden biridir. Beyaz, pembe ve sarı gibi farklı renklerinin bulunması orkideyi daha pratik kıllar. Oturma odasında kullanacağınız mobilyalar bu renklerden biriyse tamamlamak için güzel bir orkide seçebilirsiniz. Bildiğiniz gibi orkide, diğer çiçeklere oranla daha yüksek fiyatlı bir bitkidir. Fakat görünüm itibariyle çekici ve estetik olması orkideyi vazgeçilmez kılar. Orkideyi tek dal olarak kullanabileceğiniz gibi iki veya üç dal olarak da yetiştirebilirsiniz. Bakımında tıpkı aşk merdiveninde olduğu gibi yazın haftada iki kez, kışınsa bir kez sulamanız yeterlidir. Orkideler hava akımının olduğu rüzgarlı bir ortamda bulunmamalıdır, aksi takdirde yaprakları dökülebilir.

​Gösterişli ve büyük: Salon palmiyesi

Modern Oturma Odası homify Modern

Oturma odanıza çiçek ekleyerek dikkat çekici hale getirmek istiyorsanız büyük bir bitki kullanmanızı tavsiye ederiz. Halk arasında salon palmiyesi olarak bilinen Areka palmiyesi gür bitkilerden biri olup salon için muhteşem bir seçimdir. Çok yapraklı oluş ve yüksekliği bu palmiyeyi gösterişli kılar. Küçük bitkilere oranla güneş ışığına çok daha dayanıklıdır. Bu nedenle gölge seven çiçeklerden farklı olarak salon palmiyesini rahatlıkla pencerenin önüne koyabilirsiniz. Bu bitki en kavurucu yaz sıcağında dahi kuruyup ölmeden gelişimine devam eder. Yine de mevsim şartlarının üzerinde olan aşırı sıcaklarda salon palmiyenizi daha gölge bir noktaya yerleştirmenizi öneririz.

​Bakımı en kolay bitki: Paşa kılıcı

Bakımı en kolay ve dayanıklı olan bitkilerden biri paşa kılıcıdır. Çok fazla güneş ışığına maruz kalmak ya da güneş görmeyen yerde yetişmek gibi koşullara karşı dirençlidir. En bilinen cinsi kenarlarında sarı şeritler olan türüdür. Paşa kılıcı bitkisinin yaprakları dimdik durur ve yukarı doğru uzanır. İsmini bu şeklinden ötürü almıştır. İç mekanda oksijen sağlayarak havayı temizler. Dekoratif açıdan da güzel bir bitkidir. Paşa kılıcının dayanıksız olduğu şeyler kış soğuğu ve yine kış aylarında aşırı sulamadır. Ancak birçok bitkiye oranla bu şartlara da daha çok direnç gösterir.

​Uzun süre susuz yaşayabilen salon çiçeği: Sukulent

Kitap saksı Terraqua Design Klasik
Terraqua Design

Kitap saksı

Terraqua Design

Salon gibi ortamlar için dekoratif bitkilerden biri de sukulenttir. Bu bitkinin en önemli özelliği uzun süre susuz yaşayabilmesidir, zira sus tutma özelliği vardır. Sukulentlerin pek çok cinsi bulunuyor. Fotoğrafta görmüş olduğumuz ise görece küçük boyutlu bir cins. Bu tür küçük bitkileri beyaz renkli çakıl taşları ile çok daha estetik hale getirebilirsiniz. Örneği ilginç kılan özelliklerinden biri de iç peyzaj mimarlarının standart kap yerine kitaplardan yatırıcı bir saksı tasarlamasıdır.

​Saksıya ihtiyaç duymayan canlı çiçek: Air plant

airplant bitki dekor Tropikal
bitki dekor

airplant

bitki dekor

Orta ve Güney Amerika’ya özgü air plant, yaklaşık altı yüz otuz farklı bitki türünü kapsayan Tillandsia cinsindendir. Bu çiçeği ilginç kılan özellik yaşamak için toprağa ihtiyaç duymamasıdır. Yani air plant saksı içerisinde yetişen bir bitki değildir. Bu nedenle hava bitkisi olarak bilinir. Peki air plant nerede yaşıyor? Air plant, yaşamını diğer bitkilerin üzerinde geçirir. Böylelikle diğer bitkiler sayesinde kökleri tutunabiliyor. Beslenmek içinse yapraklarını kullanıyorlar. Air plant, saksısız bir bitki olduğu için sulama konusunda kafa karışıklığı yaşayabilirsiniz. Her ne kadar saksıda yetişmese de bu bitkinin de diğer bitkiler kadar neme ihtiyacı vardır. Sulamak için püskürtme metodunu uygulayabilirsiniz.

​Radyasyon emici bitki: Kaktüs

homify: modern tarz , Modern
homify

Black Love

homify

Kaktüs, dikenli bir bitki olup dekoratif açıdan hem salonda hem de ofisinizde rahatlıkla kullanabileceğiniz bir çiçektir. Kaktüsler radyasyon emici niteliğe sahiptirler. Bu nedenle bilgisayar bulunan çalışma odanızda da kullanabilirsiniz. Kaktüsler farklı boyutlarda olabilir, fakat salonlar için genellikle küçük kaktüsler tercih edilir. Dayanıklı ve bakımı kolay bitkilerden biri olan kaktüs, yazın haftada iki kez kışında bir kez sulanmalıdır. Kaktüsle ilgili dikkat etmeniz gereken nokta hava akımına maruz kalmamasıdır. Bunun dışında kaktüsü az ışık güneş gören bir noktaya yerleştirebilirsiniz. Ancak tamamen karanlık ve gün ışığından yoksun kalmamalıdır.

Bu yazıyı beğendiyseniz 'Ucuz ev dekorasyonu için 10 parlak fikir' başlığına göz atabilirsiniz.

Sizin tercihiniz hangisi?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!