Dekorasyonda cam kullanımına 14 çarpıcı örnek

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Dekorasyonda cam kullanımına 14 çarpıcı örnek

Homify TR Homify TR
Private Residence in Beykoz Eklektik Oturma Odası ARKITEX INTERIORS Eklektik
Loading admin actions …

Her ne kadar plastik türevlerinin sonsuz çeşit ve düşük maliyetleriyle çevremizi hızla sarması karşısında kullanım yoğunluğu eskiye göre nispeten daha az olsa da, cam dekorasyonda en çok kullandığımız malzemeler arasında yer alma özelliğini korumaya devam ediyor. Pencere ve kapılar ya da bir dizi dekoratif eşya gibi camın doğal kullanım alanlarından bahsetmiyoruz yalnızca. Cam teknolojisinin de gelişmesinin etkisiyle, bugün artık cam da hayatımızın her alanında karşımıza çıkabiliyor. Merdiven basamaklarından, masalara, duvarlardan sehpalara ve hatta zeminlere kadar ev ve iş yeri dekorasyonunun her alanında cam kullanımına rastlamak mümkün. Bu yazımızda sizler için cam kullanılarak yapılan dekorasyon örneklerine ilişkin seçkin bir derleme hazırladık. Camın farklı kullanım şekillerini örneklemeye çalıştığımız bu derlemede siz de mutlaka kendi eviniz için taze fikirler bulacaksınız. 

1- Cam merdivenler

Visal Merdiven – Osmanlı Kuyumculuk - İstanbul: modern tarz , Modern
Visal Merdiven

Osmanlı Kuyumculuk – İstanbul

Visal Merdiven

Camın görece yeni sayılabilecek kullanım alanlarından biri olan cam merdivenler, son dönemde özellikle büyük mağazalar, AVMler, plazalar ve üst segment lüks villalar gibi alanlarda sıkça karşımıza çıkıyor. Sanılanın aksine camın hiç de dayanıksız ve kırılgan bir malzeme olmadığını kanıtlar nitelikteki cam merdivenler, aynı zamanda cam teknolojisinin geldiğini ileri noktayı da gözler önüne seriyor. 

2- Cam raflar

Makyaj Ünitesi ve Teşhir Alanları İdea Mimarlık Modern
İdea Mimarlık

Makyaj Ünitesi ve Teşhir Alanları

İdea Mimarlık

Cam raflar uzunca bir zamandır iş yerleri başta olmak üzere pek çok alanda kullanılıyor. Pek çok işkolu için çok şık bir alternatif olmasının yanı sıra, aynı kalınlıktaki diğer malzemelere, örneğin ahşap ya da mdfye kıyasla çok daha yüksek bir dayanım sunan cam raflar, pratik ve alandan tasarruf sağlayan bir seçenek olarak da dikkat çekiyor.

3- Cam sehpalar

Private Residence in Beykoz Eklektik Oturma Odası ARKITEX INTERIORS Eklektik
ARKITEX INTERIORS

Private Residence in Beykoz

ARKITEX INTERIORS

Ev dekorasyonu trendlerinde yıllar içinde bir görünüp bir kaybolan cam sehpalar, doğru kullanıldığında aslında hiç modası geçmeyecek harika mobilyalar olabilmekteler. Özellikle salon ve oturma odası dekorasyonuna çok yakışan, açık renk mobilya ve halılarla büyük bir uyum gösteren cam sehpalar, şık ayak seçimleriyle birlikte evinizin çok uzun yıllar bir parçası olabilir.

4- Balkon ve teras kapama sistemleri

Yaz - Kış Balkon Keyfi... Modern Balkon, Veranda & Teras Albert Genau Modern
Albert Genau

Yaz – Kış Balkon Keyfi…

Albert Genau

Balkonlar, özellikle bunaltıcı yaz aylarında bir nebze soluk almak için harika alanlar olsalar da, pek çok ev sahibi, iç mekan hacmini arttırmak adına balkon ve teraslarını kapama yoluna gidiyor. Geçmişte bu tarz uygulamalar doğrudan duvar örerek ya da pvc kapı ve pencere sistemleriyle yapılırdı. Akardeon şeklinde kolaylıkla açılıp kapanan cam sistemler sayesinde, son dönemde balkonları hem kapalı hem de açık kullanmaya imkan veren alternatifler bir hayli çoğaldı ve yaygınlaştı.

5- Kışın da süren bahçe keyfi

Yaz - Kış Balkon Keyfi... Modern Balkon, Veranda & Teras Albert Genau Modern
Albert Genau

Yaz – Kış Balkon Keyfi…

Albert Genau

Kış bahçeleri artık yalnızca büyük konaklarda ya da köşklerde bulunmuyor. Pek çok kişi kendi balkon ya da terasını, bahçede ayırdığı küçük bir alanı, kısacası bulabildiğini uygun pek çok yeri kış bahçesine dönüştürerek kışın da bahçe keyfini sürdürme yoluna gidiyor. Bu uygulama için de doğal olarak yine cam kullanımı devreye giriyor.

6- Cam korkuluklar

özgarip cam ltd şti – Cam Korkuluk Cam Parapet: modern tarz , Modern
özgarip cam ltd şti

Cam Korkuluk Cam Parapet

özgarip cam ltd şti

Kimi örneklerde cam merdivenler ve cam korkuluklar bir arada kullanılıyor olsa da, cam korkulukların farklı malzemelerden üretilmiş basamaklı merdivenlere eşlik ettiği çeşitli tasarımlarla da karşılaşmak mümkün. Özellikle endüstriyel tasarım hedeflenen ofis ve mağaza gibi alanlarda ahşap, metal ve benzeri alternatifler karşısında hem estetik hem uygulama kolaylığı açısından cam korkuluklar oldukça avantajlı durumdalar. 

7- Cam sürgülü kapılar

Engel & Voelkers Bodrum Modern Havuz Engel & Völkers Bodrum Modern
Engel & Völkers Bodrum

Engel & Voelkers Bodrum

Engel & Völkers Bodrum

Sürgülü kapılar ve pencereler elbette yeni bir uygulama değil. Ancak neredeyse bir duvar genişliğine kadar ulaşan, bazen bir odanın, hatta bir evin tüm bir cephesini kaplayacak kadar geniş olan cam kapılar görece yeni bir uygulama olarak öne çıkıyor. Özellikle sıcak ve ılıman iklimin hakim olduğu bölgelerde tercih edilen bu uygulamalar, aynı zamanda iç ve dış mekan ayrımını silikleştirerek dekorasyona benzersiz bir katkı sağlıyorlar.

8- Cam duvarlar

ZEN BODRUM Modern Banyo ARTHUR&MILLER Modern
ARTHUR&MILLER

ZEN BODRUM

ARTHUR&MILLER

Çok değil, bundan yirmi ya da otuz yıl önce sıradan bir insana cam duvarlardan söz etmiş olsanız, büyük ihtimalle şaka yaptığınızı ya da fıkra anlatığınızı düşünürdü. Duvar konseptiyle taban tabana zıt gibi görünen cam duvarlar, bugünse giderek artan bir sıklıkta karşımıza çıkıyor. Yalnızca ticari alanlarda değil, pek çok evin yatak odalarında ve banyolarında çeşitli cam duvar uygulamalarını görmekteyiz.

9- Bir başka cam merdiven uygulaması

Visal Merdiven – Tümosan - Konya: modern tarz , Modern
Visal Merdiven

Tümosan – Konya

Visal Merdiven

Hem basamakları hem de korkulukları cam olan bu kavisli merdiven uygulaması, yalnızca ofis ve mağazalar için değil, aynı zamanda çok katlı müstakil evler ve villalar için de oldukça zarif bir merdiven çözümü olarak dikkat çekiyor. Bu tarz uygulamalar ve çok daha fazlası için homify sayfalarımızda yer alan profesyonel iç mimarlar sekmesine tıklayarak size en yakın iç mimarlardan yardım alabilirsiniz. 

10- Cam panel ve bölmeler

Camın ev ve iş yeri dekorasyonundaki kullanım alanları gerçekten de sınırsız denebilecek kadar geniş. Ancak bu imkanlardan yararlanmak için elinizdeki malzemeye ve senaryoya iyi düzeyde hakim olmalısınız. Örneğin tek parçalı geniş alanlardan oluşan plaza katlarını ve ofis alanlarını ele alalım. Bu geniş alanlar, her ne kadar geniş cepheleri ile bolca güneş alıyor olsalar da, gün ışığı ofisin derinliklerine kolayca ulaşamaz. Böyle bir durumda yapacağınız en kötü şey, derinde kalan alanları bölmek için sıradan duvarlar kullanmaktır. Bu durumda gün ışığını neredeyse tamamen kaybedersiniz. Cam panel ve bölmeler tam da burada devreye giriyor. Ofisin pencerelerden en uzak, en derinde kalan noktalarına bile kesintisiz bir ışık akışı istiyorsanız, cam panel ve bölmeler tam da aradığınız çözüm olmaya aday.

11- Dekoratif cam duvar panelleri

Cam paneller yalnızca işlevsel oldukları alanlarda değil, dekoratif olarak kullanıldıkları yerlerde de oldukça şık bir görüntü sergilemekteler. Bu durumda, camın pek çok farklı unsurla çok kolay uyum göstermesi de oldukça etkili. Örneğin her türden aydınlatma uygulamasını cam panellerle kolaylıkla adapte etmek mümkün.

12- Aydınlatmada cam avantajı

Visal Merdiven – Kemerburgaz Üniversitesi - İstanbul: modern tarz , Modern
Visal Merdiven

Kemerburgaz Üniversitesi – İstanbul

Visal Merdiven

Camın dekorasyonda kullanımının en önemli avantajlarından bir tanesi de, saydam yapısı sayesinde camın pek çok farklı aydınlatma uygulamasıyla harika bir birliktelik ortaya koyabilme potansiyeli. Bu örnekte spiral şeklindeki cam merdivenler yanlardan gizli aydınlatmalarla süslenmiş, sonuç ise tek kelimeyle harika.

13- Cam tavan panelleri

Cam sanatı aslında yüzyıllardır dekoratif olarak kullanılan bir sanat türü ve özellikle renkli ve işlemeli cam dekorlar evinizde tarihi ve sofistike bir sanatsal etki yaratabilirler. Kısaca cam resmi olarak da tanımlanabilecek olan vitray ve vitray benzeri cam dekorlar pencere ve kapıları süslemeleriyle meşhur olsalar da, bugün bu örnekteki gibi tavan dekorasyonunda kullanılan oldukça çarpıcı versiyonları da bulunuyor. Özellikle tavan dekorasyonu konusunda farklı bir fikir arayanlar için ideal olan cam tavan plakaları farklı boyut, renk ve desenlerde üretilebiliyorlar. 

14- Dekoratif cam aksesuarlar

LAMPBADA DESIGN LAMP – Longdarkbeerlamp Tasarım, Cam Gece Masa Lambası: modern tarz , Modern
LAMPBADA DESIGN LAMP

Longdarkbeerlamp Tasarım, Cam Gece Masa Lambası

LAMPBADA DESIGN LAMP

Evlerimizde kullandığımız avize, lambader, aplik ve armatürlerin büyük bir kısmının halihazırda cam olması, alternatif dekoratif aksesuarlarda cam tercih etmeyeceğimiz anlamına gelmiyor. Oldukça farklı ve iddialı bir abajur modeli olarak nitelendirilebilecek bu ilginç cam aksesuar, bu alanın sınırlarının nereye kadar uzandığına dair güçlü bir fikir veriyor.

Ev dizaynı ile ilgilenenler için iç dekorasyon modelleri yazımız da ilginizi çekebilir. 

Siz en çok hangisini beğendiniz? 
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!