Yıldız  Ahşap merdiven ve küpeşte – beton kaplama merdiven:  tarz

​Merdiven halısı kaplama ve kullanımına dair kapsamlı bilgiler

nihal e. nihal e.

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.
Loading admin actions …

Merdivenler için halı seçimi evin diğer alanları için halı seçmekten biraz daha zor olabilir. Bunun başlıca nedeni merdivene göre halı stili ve rengine karar vermektir, aynı zamanda halının merdivene monte edilebilmesi için uygun dayanıklılığa ve kalınlığa sahip olması gerekmektedir. Ayrıca merdiven kenarı ve korkuluk direklerine doğru kaplarken de iyi görünmek zorundadır. Merdiven halısı kullanmanın çeşitli sebepleri vardır. İlk sebep güvenliktir. İstenmeyen ev kazalarından korunmak için halı tedbir amaçlı kullanılabilir. İkinci sebep estetiktir. Çirkin merdivenleri düzeltmek zordur. Merdivenleriniz güzel görünse bile zaman içinde çizik ve yıpranma oluşabilir. Halı ise merdiveni yeniden yaptırmaktan çok daha ekonomik bir çözümdür. Bir diğer önemli sebep gürültüdür. Merdivenden inen çıkan ayak sesleri başlangıçta çok sorun teşkil etmez fakat zamanla bunaltıcı olabilir. Merdiveni halı ile kaplamak ise bu gürültüyü önleyecektir. Yükselticileri ve basamakları değiştirmek yerine halı kullanmak genellikle daha kolay bir çözüm yaratmanızı sağlayacaktır.

Merdiven güvenliği için halı: Ahşap ve laminat gibi sert yüzeyleri tercih etseniz bile halı ile kaplatmak merdiven estetik dışında başka açılardan da yararlıdır. Özellikle sert zemin döşemesiyle kaplanmış basamaklar söz konusu olduğunda halı güvenliği sağlayabilir. Çünkü sert yüzeyler kaygandır ve hızlıca inip çıktığınızda kolayca düşebilirsiniz. Düşme meydana geldiğinde ise halı, ahşap bir merdivenden çok daha yumuşak bir iniş noktası sunar, bu da yaralanma olasılığını azaltmaya yardımcı olabilir.

Halı kalitesi: Merdiven herhangi bir evde en sık kullanılan yerlerden biridir ve bu sadece sürekli kullanılmaları nedeniyle değil; ayak trafiğinin etkisi merdivenlerden inerken, yer çekimi kuvvetine bağlı olarak düz alanlardan daha fazla olması yüzündendir. Bu bilgi, alabileceğiniz en yüksek kaliteli halı kullanmanız gerektiği anlamına gelir. Kaliteli bir halı daha çok maliyet demek olsa da halıların çok az değiştirilmesi gerektiğinden uzun vadede tasarruf etmenizi sağlayacaktır. Bu konuda daha detaylı bilgi edinmek için halı modellerini araştırabilir ya da tekstil kaplama işiyle ilgilenen firmalardan yardım alabilirsiniz.

Merdivenlerde halı dayanıklılığı: Merdiven bir evin en yüksek trafik alanı olduğu için basamakları örten halıların yoğun trafiğe dayanacak kadar dayanıklı olması ve yine de iyi görünmesi çok önemlidir. Yani evin diğer odalarında ya da koridorda kullandığınız halı modeli, merdivenleriniz için uygun olmayabilir. Merdivenler için halı seçerken tercih ettiğiniz tarzdan ödün vermeden, karşılayabileceğiniz en yüksek kaliteli modele yönelmelisiniz.

Halı kalınlığı: Pek çok insan kalın bir halının daha dayanıklı olduğunu düşünür. Oysa gerçek her zaman böyle değildir. Aslında en dayanıklı halılardan bazıları en ince modellerdir ve en kalın halılardan bazıları hava ile doludur. Kalınlık, halıların merdivenlere uygunluğu açısından önemli bir faktördür. Çok kalın bir halı güvenlik açısından tehlikeli olabilir, çünkü merdivenin ön tarafını (kenarı) sararken, ayağınızı destekleyecek hiçbir şey olmadan ayağınız için bir rampa görevi görür. Çok kalın bir halı kaymalara ve düşmelere yol açabilir, bu da kimsenin olmasını istemediği bir şey.

RST AHŞAP  – Modern Kreatif Merdiven Çeşitleri 2018 - 2019:  tarz Merdivenler
RST AHŞAP

Modern Kreatif Merdiven Çeşitleri 2018 – 2019

RST AHŞAP

Leke direnci: Sadece merdivenlerinizin daha güvenli olmasını sağlayacak bir halı arıyorsanız leke direnci, alışverişinizde önemli bir kriter değildir. Zira merdiven halısı üzerinde herhangi bir yeme içme eylemi gerçekleşmeyecektir. Merdiven halısı üzerinde terlikten kaynaklanan bir kir oluşabilir en fazla. Bununla birlikte evcil hayvan besliyorsanız tüylerin halıya yapışmaması için ince bir halı tercih edebilirsiniz.

Stil ve görünüm: Her türlü halı merdivenlerde kullanılabilir. Pek çok kişi halının merdivenin etrafına sarıldığı yerde nasıl görüneceği ya da korkuluk başlangıcında nasıl kesilmesi gerektiği konusunda endişeleniyor. Öncelikle yüzer basamaklı bir merdiveniniz olsa dahi halının arkasını hiç görmezsiniz. En kalitesiz halılar dahi merdivene iyi bir şekilde sabitlendikten sonra kötü durmaz. Halı belirli bir yöne sahiptir ve yön, merdivenlerin tepesinden alt tarafa doğru hareket etmelidir (yanlamasına değil). Bu durum yalnızca halının performansını arttırmakla kalmaz, aynı zamanda düzgün bir aşınma sağlar. Halıyı büktüğünüzde basamakların arkasından görmenizi de engeller.

​Merdiven için halı ölçüsü nasıl hesaplanır?

RST AHŞAP  – Lake Tornalı Küpeşte:  tarz Koridor, Hol & Merdivenler
RST AHŞAP

Lake Tornalı Küpeşte

RST AHŞAP

Merdiven için ne kadar halıya ihtiyacınız olduğunu hesaplamak, halı kurulumunun en zor yönlerinden biridir. Zira merdiven halıları tek parça halinde nadiren monte edilir ve hesaplamalarda detaylara büyük önem taşır. Eviniz tamamen size özel inşa edilmediği sürece merdivenler genel boyut standartlarına uygundur. İnternetten merdiven modellerini inceleyerek kendi merdiven ölçülerinizle karşılaştırabilir ve böylece merdiven tipini öğrenebilirsiniz. Genel olarak bir evin zemin katından üst kata giden bir merdivenin 13 basamaklı, ana kattan bodrum katına giden merdiven ise 12 basamaklı olur. Son olarak ne kadar halı hesaplandığına bakılmaksızın, kurulum sırasında herhangi bir eksiklik veya hataya izin vermek için her zaman biraz fazladan satın almanız gerekir.

​Merdiven halısı kurulumu nasıl yapılır?

GraniStudio:  tarz Merdivenler

Merdiven halılarının sabitlenebilmesi ve doğru şekilde kurulabilmesi için ihtiyaç duyulan merdiven halısı demiri modelleri de üretilmektedir. Merdiven halısı demirleri aynı zamanda kullandığınız halıların ve merdivenlerinizin daha şık gözükebilmesini de sağlar. Farklı dekorasyon stillerine uyum sağlayabilecek şekilde üretilen merdiven halısı demirleri ile daha estetik görünüme sahip halılara sahip olabilirsiniz.

Merdiven halısı çubuğu dip çubukları kurulum esnasında ihtiyaç duyulabilecek bir diğer üründür. Bu ürünler de yine dekoratif olarak daha şık ve uyumlu mekanlar elde edebilmeniz için kullanabileceğiniz ürünlerdir. Merdivenlerin ve halıların güvenilir şekilde kurulabilmesini sağlayan merdiven halısı çubuğu modellerini seçerken merdiven halısı demiri ile uyumlu olabilecek seçimler yaparsanız kullandığınız ürünlerin birbirleriyle eşsiz bir uyum yakalayabilmesini sağlayabilirsiniz.

Halı kurulumu yapılacağı zaman bazı ürünlere de ihtiyaç duyabilirsiniz. Merdiven halısı demirlerini ve merdiven halısı çubuklarını uyumlu bir şekilde elde ettikten sonra kurulumu basit bir şekilde yapabilirsiniz. Çoğu merdiven halısı vidalar kullanılarak basit bir şekilde monte edilebilmektedir. Ancak seçeceğiniz ürünlerin özelliklerine göre kurulum için farklı araçlara da ihtiyaç duyabilirsiniz.

Eğer merdiven halısı kurulumu konusunda bir tecrübeniz olmadığını düşünüyorsanız, merdiven halısı kurulumu için profesyonel bir destek almanız gerekebilir. Halıların kurulumuna ekstra özen göstermediğiniz durumlarda halılarınızın işlevselliğini ve görünümünü de bozabilirsiniz. Kaymaz halı sabitleme yöntemlerinin uygulanması merdiven halıları için son derece önemlidir. Aksi takdirde mekanlarınızda güvenlik sorunları yaşayabilir ve ciddi kazaların meydana gelmesine yol açabilirsiniz.

Kendinden yapışkanlı olan merdiven halılarını bu noktada daha güvenilir ve kolay bir kurulum için tercih edebilirsiniz. Ancak bu halı modellerinin her mekana uyum sağlayamayacağını da asla unutmamalısınız. Her bir halı modeli farklı dekoratif stiller için uygun üretilebilmektedir. Merdivenlerinizi halılar ile kaplayacağınız zamanlarda da ilk olarak ne tür bir dekorasyon stili istediğinizi belirlemelisiniz.

​Merdiven halısı temizliği nasıl yapılır?

Bisca Staircases:  tarz Merdivenler

Hayal ettiğiniz dekorasyon stili gerçeğe dönüştürebilmenizi sağlayabilecek olan merdiven halısı modelleri sayesinde klasik, alternatif veya modern bir dekorasyon stili elde edebilirsiniz. Montajını yaptığınız merdiven halılarının uzun yıllar boyunca kullanılabilmesi ve ilk günkü şık görünümünü koruyabilmesi için temizliğine de dikkat etmelisiniz. Merdiven halılarının temizliği için halılarınızı her seferinde sökmenize ve tekrar monte etmenize gerek yoktur. Ancak seçeceğiniz temizlik ürünlerinin halınızın üretildiği malzemelerine uyumlu olması gerekmektedir. Uygun olmayan ve ağır kimyasaliçerikli temizlik ürünleri kullandığınız zaman halınıza kalıcı zarar verebilirsiniz.

Ayrıca aşırı nemli ya da ıslak bezler ile halıları silmeniz de halınızın kullanım ömrünü kısaltabileceği gibi kısa süre içerisinde kullanılamaz hale gelmesine de yol açabilir. Halınızın modeline göre farklı temizlik ürünlerini kullandığınız zaman uzun yıllar boyunca ilk günkü gibi kullanabileceğiniz, işlevsel özelliklerini koruyabilen ve güvenilirliği yüksek merdiven halılarına sizler de sahip olabilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiyseniz 'Küçük bir ev için en uygun merdiven tasarımı hangisidir?' başlığına göz atabilirsiniz.

Bu yazıyı faydalı buldunuz mu?
Casas inHAUS:  tarz Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var? Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!