Akay İç Mimarlık & Tasarım – Ahsen - Murat Evi :  tarz Yatak Odası

Kolon ve kirişleri yatak odası dekorasyonuna dahil etmenin 9 yolu

Homify TR Homify TR
Google+

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.
Loading admin actions …

Evlerimizin görünümlerini ve odalarımızın fonksiyonel özelliklerini dizayn ederken belirli fiziki sınırlara takılırız ve tasarımlarımızı bu sınırlar dahilinde yapmak zorunda kalırız. Bu sınırları da çoğunlukla bütçemiz, odanın genişliği, uzunluğu ve mimari şekli oluşturur. Bir odanın mimari formu odanın kullanımını ve estetik görünümünü en çok etkileyen unsurlardan biridir. Örneğin bir oturma odasının kare mi yoksa dikdörtgen biçimli mi olduğu oda için tercih edilecek olan oturma grubunun modelinden rengine, büyüklüğünden nereye yerleştirileceğine kadar pek çok faktörü etkiler. 

Dekorasyonumuzu etkileyen önemli mimari faktörlerden biri de odaların içinden geçen kolon ve kirişlerdir. Yapısal olarak binaların ayakta durmasını sağlayan kolon ve kirişler mimarinin vazgeçilmeyecek ve en gerekli olan unsurları elbette ve genellikle kolon ve kirişler stratejik olarak odaların köşe ve kenarlarına yerleştirilirler. Ancak bazı durumlarda kolon ve kirişlerin odaların içinde çok da uygun olmayan yerlerde bulunması durumu ile karşılaşıyoruz. Örneğin bir odanın tam ortasında bulunan bir kolon, dekorasyonu oldukça zorlaştırabiliyor. Kolon ve kirişler taşıyıcı unsurlar oldukları için onları yıkmak da bir seçenek değil pek tabii ki. Bu gibi durumlarda kolon ve kirişlerin de dekorasyona dahil edildiği tasarımlar uygulamak en şık ve pratik çözümdür.  

Bu yazımızda yatak odalarında bulunan kolon ve kirişleri gizlemek ya da onları dekorasyona katmak ve bir avantaja dönüştürmek için birbirinden şık örnek dekorasyon fikirlerini derliyoruz.

1- İşlevsel ve şık bir seperatöre dönüşen kolonlar

Özellikle yatak odalarının içinden geçen kolonları dekorasyona katmanın pek çok farklı yolu var aslında. Kolona bu örnekte olduğu gibi fonksiyonel bir işlev kazandırmak bu yollardan en şık ve kullanışlı olanı.  Bu örnekte var olan kolon biraz daha genişletilerek üst kısmında bir niş oluşturulmuş ve estetik bir görünüm kazandırılmış. Ama bunun yanı sıra bu estetik görünüm kolonun bir seperatör işlevi görmesi ile taçlandırılmış. Oldukça geniş bir alana sahip olan yatak odasının kolonun bir tarafında kalan kısmı küçük bir çalışma alanı ve piyano ile ayrılmış ve bu ayrımın şık bir şekilde oluşturulmasında da kolonun konumu büyük bir rol oynamış. Mimari sıkıntıları avantaja dönüştürmek konusunda da oldukça başarılı bir örnek, değil mi?

2- Akıcı bir görünüme kavuşan girinti ve çıkıntılar

Öykü İç Mimarlık – Villa Projelerimiz (3D):  tarz Yatak Odası
Öykü İç Mimarlık

Villa Projelerimiz (3D)

Öykü İç Mimarlık

Kolon ve kirişler her zaman odanın ortasından geçmiyorlar elbette, hatta bu aslında oldukça nadir görülen bir mimari özellik. Daha sık karşılaştığımız durum ise bu örnek yatak odasında olduğu gibi kenara yerleşen bir kolon veya kiriş dolayısıyla odanın şeklinin biraz daha biçimsiz hale gelmesi ve duvarlarda girinti ve çıkıntıların oluşması. Bu örnekte taşıyıcı kolon nispeten daha uyumlu bir noktada yer alsa da yine de yatak başının bulunduğu duvarı daraltıyor ve odaya bir girinti ekliyor. Giysi dolabının bu kolonun oluşturduğu yapıya göre tercih edilmesi ve yatağın yerleşiminin kolonun oluşturduğu girintinin içinde olması kolonun oluşturduğu yapısal girinti ve çıkıntıların ilk bakışta neredeyse fark edilmeyecek kadar akıcı olmasını sağlamış.

3- Yatak odasına giriş koridoru oluşturmak

Tolga Archıtects – Bakü S House:  tarz Yatak Odası
Tolga Archıtects

Bakü S House

Tolga Archıtects

Kolonları değerlendirmenin en öne çıkan yollarından birinin odayı ayıran birer seperatör olarak dönüştürülmesi olduğunu ilk örnek fotoğrafta da söylemiştik. Eğer taşıyıcı kolon yatak odanızın giriş kapısına yakın bir yerde ise ve bu da dekorasyona sıkıntılı bir perspektif katıyorsa, bu örnekte olduğu gibi kolon duvarını genişleterek yatak odanıza bir giriş koridoru oluşturmayı düşünebilirsiniz. Yarım duvarlarla ayrılan girişlere sahip olan odalar her zaman daha şık ve lüks bir görünüme sahip oluyorlar. Böyle bir giriş ile yatak odanızı daha görkemli bir şıklıkla buluşturmak ve kolonun rahatsız edici konumunu bir avantaja dönüştürmek mümkün.

4- Bütünlüklü özel tasarımlar

Nuevo Tasarım – Ankara Park Vadi Ev Projesi:  tarz Yatak Odası
Nuevo Tasarım

Ankara Park Vadi Ev Projesi

Nuevo Tasarım

Ana duvarların köşe ve kenarlarında bulunan kolon ve kirişler için en ideal çözüm bu alanlara yönelik özel tasarımlar düşünmek ve uygulamaktır. Yatak odaları söz konusu olduğunda ise bu tip kolonları gizlemenin ya da dekorasyona şık bir şekilde katmanın en güzel ve fonksiyonel yolu elbette ki kolonu giysi dolabı tasarımları ile bir arada düşünmek ve depolama alanı gibi alanları kolonun konumuna adapte etmektir. Bu örnek tasarımda kolonun konumu değerlendirilerek şık bir TV ünitesi ve dolap tasarımı ortaya çıkarılmış. Kolonun diğer tarafında kalan dar kısımda ise duvara monte minik bir masa ve ayna ile şık bir makyaj masası oluşturulmuş. Her şey yerli yerinde ve akıcı göründüğü için kolonun nerede olduğunu fark etmek bile pek mümkün değil.

5- Gömme dolap için ideal ortam

VERO CONCEPT MİMARLIK – Aydın Nazilli Konut:  tarz Yatak Odası
VERO CONCEPT MİMARLIK

Aydın Nazilli Konut

VERO CONCEPT MİMARLIK

Kolon ve kirişleri avantaja çevirmek derken aslında tam da bu örnekteki gibi tasarımlardan bahsediyoruz. Gömme giysi dolaplarının yatak odalarını ne kadar güzelleştirdiğini ve ne kadar fonksiyonel olduklarını hepimiz biliyoruz. Elbette gömme dolap yaptırmak için bir duvarın dolap yapısına göre yeniden düzenlemesi ve zaman zaman tadilata uğraması gerekiyor. Taşıyıcı kolonun bulunduğu bir duvar ise, bu örnek dekorasyonda olduğu gibi, bir gömme dolap için mükemmel ortamı ortaya çıkarabilir.

6- Giyinme odasını ayıran duvarlar

Kolon ve kirişlerin yardımıyla yatak odanızın içinde küçük bir giyinme odası oluşturmaya ne dersiniz? Yatak odanızdaki kolon ve kirişleri şık birer duvara dönüştürüp bu duvarın ardında kalan alanı sadece giyinme alanı olarak dizayn edebilirsiniz. Bu biraz masraflı ve zahmetli bir iş gibi görünse de aslında işinin ehli ellerde duvar örülmesi, sıvanması ve boyanması ile birkaç gün içinde kolayca halledilebilecek bir tadilat işlemi. Taşıyıcılar halihazırda var olduğu için sıfırdan bir plan ve düzen kurmaya da gerek kalmıyor. Aslında bu konularda biraz olsun tecrübesi olanlar gazbeton gibi işlemesi ve örülmesi kolay olan malzemelerle kendileri bile kolonların devamına duvar örüp giyinme odasını ayırabilir. Tabii tecrübeniz yoksa böyle bir işe kalkışmanızı tavsiye etmiyoruz.

7- Fırsat yaratan kolon ve kiriş konumları

Tabii bazen kiriş ve kolonların yeri o kadar ideal bir konumda oluyor ki, duvar örmenize ya da ördürmenize de, herhangi bir dönüşüm ve tadilata da gerek kalmadan size şık bir tasarım yaratma fırsatı sunuyorlar. Bu fırsatı değerlendirebilmek için de deneyimli gözlere ve planlama yeteneğine sahip olmak yeterli. Bu örnekte kiriş ve kolon giyinme odasının sınırlarını belirlemek üzere kullanılmış ve dekorasyon da buna göre oluşturulmuş. Eğer siz de yatak odanızda böyle bir tasarım uygulamak istiyorsanız ancak kafanızda planı oturtmakta güçlük çekiyorsanız profesyonel bir gözden yardım almak için sayfalarımızda yer alan dekoratörler sekmesini tıklayabilirsiniz.

8- Tuğla ya da taş kaplamalar

Evinin Ustası – Yatak Odalarında En Çok Hangi Renk Tercih Edilmelidir?:  tarz Yatak Odası
Evinin Ustası

Yatak Odalarında En Çok Hangi Renk Tercih Edilmelidir?

Evinin Ustası

Taş ve tuğla duvarlar son yılların en gözde ev dekorasyonu trendlerinin başında geliyor. Özellikle tek bir duvarda taş veya tuğla kaplamalar yaptırmak oldukça revaçta. Eğer yatak odanızda dekorasyonun içinde göz batan bir kolon ya da kiriş bulunuyorsa bu göz önündeliği güzelleştirmek ve modern bir şıklığa dönüştürmek için kolonu taş veya tuğla kaplamalar ile süsleyebilirsiniz.

9- Aynalarla daha geniş ve ferah alanlar

RADIO TPU – Sin Villa:  tarz Yatak Odası
RADIO TPU

Sin Villa

RADIO TPU

Bazen kolonlar yatak odalarının belirli bir kısımlarında oldukça dar geçitler meydana getiriyorlar. Bu küçük alanlar elbette bu örnekteki gibi makyaj masası ya da şifonyer gibi hem fonskiyonel hem de şık mobilyalar ile değerlendirilebilir ama bu alanın tüm odaya dar görünümünden ötürü boğucu bir etkide bulunmasını engellemenin yolu ayna gibi yansıtıcı yüzeylerden destek almaktır. Bu küçük ve dar geçitlerde mümkünse ayna kullanılmalı ve gümüş, altın rengi gibi ışığı yansıtarak ferahlık ve derinlik etkisini çoğaltan tercihler yapılmalı.

Ev dekorasyonu ile ilgili işinize yarayacak başkaca ipuçlarına göz gezdirmek ister misiniz? O halde bkz: Ev dizaynı ile ilgilenenler için iç dekorasyon modelleri

Bu çözüm önerilerinden en çok hangisini beğendiniz? 
Casas inHAUS:  tarz Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var? Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!