homify:  tarz Banyo

Banyo zemini türleri ve kullanımına dair bilinmesi gerekenler

Meral Eser Meral Eser
Google+

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.
Loading admin actions …

Banyonuz için en iyi zemin kaplamasını seçmek için, uygulanacak stil, beğeni ve tarzınız ile  bütçenizi göz önünde bulundurmanız gerekir. Banyo zemini kaplamaları için alternatif fikirler derlediğimiz bu yazımızda birbirinden farklı modeller bulabilir, zemin kaplamaları ile ilgili fikir sahibi olabilirsiniz.

Banyo zemini kaplaması seçiminde, dayanıklılık ve uzun ömürlülük, stil ve tarz gibi estetik unsurlar gibi faktörler göz önünde bulundurulur. Su geçirmezlik ve neme karşı dayanıklılık bakımından banyo fayanslarını seçerken malzeme türleri ve kalite unsurlarına dikkat edilmesi gerekir. 

Zemine su sızdırmazlık özellikleri, banyo fayansları için aranılan niteliklerin başında gelir. Herhangi bir durumda zemine su sızması döşemede oluşturacağı hasarlar bakımından iş yükünü arttırır ve banyo zemini sökülerek yeniden yapılandırılması gerekebilir. 

Banyo karoları, vinil, seramik ya da laminat gibi alternatif zemin kaplaması malzemeleri mevcuttur. Banyo zeminine karar vermeden önce ayrılacak bütçeye karar verin. Yeni bir ev dizayn ediyor ya da sadece banyo tadilatı yapmak istiyor olabilirsiniz. 

Bu yazımızda banyo zemini için uygun kaplama malzemesi türlerine yer verdik. Özellikleriyle banyo dekorasyonunda fark yaratacak zemin kaplaması uygulamalarını gözden geçirebilir ve sizin için en uygun malzemeyi seçebilirsiniz.

Mermer

Hurok Marble – Silver Fantasy - Gri Mermer - Hurok Marble:  tarz Banyo
Hurok Marble

Silver Fantasy – Gri Mermer – Hurok Marble

Hurok Marble

Mermer, bir zemin kaplaması malzemesi olarak dünyanın dört bir yanındaki dağlardan çıkarılan doğal bir zemin kaplamasıdır. Estetiği, stili ve zarafeti ile banyoları zenginleştiren bu malzeme, yüzyıllar boyunca saraylarını süsleyen görkem katan bir mimari eleman olarak değerlendirilir.

 Kırık mermer yer döşemesi

Mermer uygulamaları geçmişten günümüze çeşitlilik gösteriyor. Mermer parçalarının boşlukları tamamlayacak şekilde mermerlerin bir araya getirilerek zemin kaplaması uygulamalarında kullanılması işidir. Bu işi mermer ustaları ya da zemin kaplamaları ile ilgili çalışan profesyonellere yaptırabilirsiniz. Daha önceki uygulamalardan artan, kırılan mermer parçalarının bir araya getirilerek kırık mermer yer döşemesi uygulamaları da yapılmaktadır.

 Granit mermer yer döşemesi

Mermer yer döşemeleri kullanmayı tercih edenlerin avantajlarından biri de farklı alternatifler sunması ve görsel açıdan zenginleştiren dokulara sahip olmasıdır. Granit mermer yer döşemesi kaplamaları ile banyolara estetik unsurlar katabilirsiniz. Dayanımı kuvvetli bir malzemedir. Lüks banyolardan küçük dairelere, uzun ömürlü ve kullanışlı bir malzemedir.

Banyo yer karosu

Yer karoları, banyo zemini için farklı türlerde kullanılır. Seramik karolardan granit içerikli malzemelere alternatifleri mevcuttur. Banyo fayansları yer karosu modeli farklı ebatlarda kesilerek dizayn edilebilir. Duvarlarda kullanılan fayansların ebatları daha küçük olabilirken, banyo yer karosu modelleri daha büyük veya geniş ebatlarda kesilerek kaplama malzemeleri olarak kullanılır ve derz boşlukları su sızdırmayacak şekilde kapatılır.

Pvc zemin kaplama 

PVC banyo zemini kaplaması, plastik zemin kaplamasıdır ve banyolarda kullanımı idealdir. Antibakteriyeldir. Farklı renk ve doku alternatifleri sunar, banyo dekorasyonunda uygulanacak stil ya da tarza göre renk ya da desen alternatiflerini seçebilirsiniz. Dayanımı kuvvetli bir malzemedir. Banyo zemini için kullanıcı ihtiyaçlarına uygun hijyenik koşulları sağlar. Hastanelerden fabrikalara birçok iş alanında hijyenik koşullarla değerlendirilir ve bakteri barındırmayan özellikleri burada avantaj sağlar.

Banyo fayansları

Banyo fayansları, en başta su geçirmezlik görevi görür. Nem ve ıslaklığı döşeme zemini ve duvara sızmalarını önler. Kolaylıkla silinebilir malzemeler kullanılır. Dönemsel trendlerle beraber uzun ömürlü ve kullanışlı fayans modelleri için birçok alternatif mevcuttur. Fayans modelleri seramikten vinil kaplamalara çeşitlilik gösterirken dekorasyonla uyumlu renk, doku ya da desen ilişkisi göz önünde bulundurularak dayanımı kuvvetli malzemelerle dizayn edilebilir.

Vinil banyo zemin kaplama

Vinil banyo zemini, en rağbet gören modellerden biridir. Vinil zemin uygulamaları farklı stillerde uygulanmaktadır ve birçok alternatif sunar. Suya dayanıklı bir malzemedir, dolayısıyla banyo ve tuvalet gibi ıslak hacimlerde döşeme zemini kaplaması olarak kullanılır. Koku oluşturacak sorunlar oluşturmaz. Eğer zemin eğimi ile ilgili kusurlar mevcut ise vinil döşeme kaplama malzemeleri ile bu farklar kapatılarak muntazam bir zemin oluşturulur. Vinil zemin kaplamaları hem antibakteriyeldir hem de PVC esaslı bir malzemedir.

Yer döşemesi çeşitleri

Banyo zemin kaplama: Plastik

Plastik yer kaplaması olarak da bilinen zemin kaplamaları plastik ızgara şeklinde de temin edilebiliyor. Banyolar dışında mutfak ya da tuvalet gibi ıslak zeminler için kullanılıyor. Isı kaybını önlemeyi sağlar. Kaymayı önler ve bu özelliğiyle banyolar için idealdir. Döşeme ile doğrudan teması önleyerek daha sıcak bir atmosfer sağlar. Islak ya da kuru zeminlerde kullanılabilir, dayanıklı bir malzemedir. Alana uygun kesilerek monte edilebilir.


Banyo yer döşemesi: Ahşap

Banyo zeminini sıcak tutacak bir diğer alternatif ise ahşap yer döşemesi kaplamalarıdır.  Suya dayanıklı ahşap kaplama malzemeleri üretildikçe ıslak zeminlerde de kullanımı artmaya başladı. Günümüzde ahşabın ağırlıklı kullanıldığı banyo modellerine rastlayabilir, arzuya göre banyonuzda natürel dokularla rustik bir atmosfer oluşturabilirsiniz. Hem doğal hem de kaplama malzemeleriyle suya karşı dayanıklı olan ahşap banyo yer döşemesi, zeminle teması engeller ve ısı kaybını önler. Laminat ahşap kaplama, sıcak bir zemine ayak basmanızı sağlar, natürellik katar.

Banyo zemin döşeme: Zemin için uygun olmayan alternatifler

Banyo zemini kaplaması için en kötü seçimlerden biri, halı kaplamadır. Özellikle suyu emen ve nemi tutan banyo halılarının kullanımı ideal değildir. Eğer banyo zemini için bir örtü görevi görecek paspas modellerini kullanmayı tercih ediyorsanız, silikonlu ya da kendinden yapışkanlı, kaymaz özellik taşıyan, suyu ya da nemi hapsetmeyen, su sızdırmazlık özellikleri taşıyan paspas modellerini kullanabilirsiniz.

Sert ağaç türleri içerisinde neme karşı dayanıksız olan malzemeler banyo zemini için uygun değildir. Odun bilindiği üzere suyla nemlenen bir malzemedir. Ahşap kaplama türlerini gözden geçirirken mutlaka su sızdırmazlık özellikleri olan zemin döşeme alternatiflerini seçmelisiniz. Sert ağaç malzeme ile suya dayanıksız kaplamalar, zamanla şişer ve zemin kullanışsız hale gelir.

Alternatif malzemeler

homify:  tarz Banyo

Çini, doğal taş ya da laminat parke gibi zemin kaplaması alternatifleri banyo zemini için uygundur. Laminat parke kaplamaları banyolarda su sızdırmayacak şekilde son teknolojilerle üretilen ve suya karşı dayanımı kuvvetli malzemelerden oluşur. Yer döşemeleri için homify'da profesyonellerin çalışmalarını gözden geçirebilir, beğendiğiniz stil ve tarzlarla ilgili uzmanlara danışabilirsiniz.

Çini zemin kaplama ise renk ve desen ilişkileriyle göze hitap eden bir dekor oluşturur. Renklerin ve desenlerin ahengini ön plana çıkarabileceğiniz dekorlar oluşturmanızı sağlar ve renk ya da desen alternatifleri zengin çeşitleriyle mevcuttur. Doğal taş zemin kaplama ise rustik banyo ya da country stil banyo dizayn etmek isteyenler için ilham veren dayanıklı bir doğal malzemedir.

Banyo seramikleri

Su geçirmez, şık ve yerine göre uygun maliyetli olduğu için seramik karo banyo döşemelerinin tüm dünyada ağırlıklı olarak kullanılmaktadır. Son derece çeşitli alternatifleriyle desenler, dokular ve kabartmalar içerebilir. Seramik zemin uygulamaları ile banyonuzun havasını değiştirebilir, renk katabilirsiniz. Seramik uygulamalarında derinlik katan çizgiler kullanabilir, küçük banyoları olduğundan daha geniş gösterebilirsiniz. Taş dokulu seramik modelleri ile rustik banyo dekorasyonları için ahşapla buluşan alternatif fikirleri değerlendirebilirsiniz.

Yer seramik modelleri

Çok sayıda farklı türde seramik karolar bulunduğundan, istediğiniz görünümü oluşturacak malzeme alternatifleri mevcuttur. Yer seramiklerini ayrıca ahşap ya da taş görünümlü dizayn edilen modelleriyle değerlendirebilirsiniz. Banyo atmosferine sıcaklık katan ahşap görünümlü yer seramikleri mevcuttur. Seramik karo ailesinin bir parçası da porselendir. Su emme oranlarına bağlı olarak yer seramikleri için kullanılırlar. % 0,5 veya daha az su emme oranına sahip ise, yer seramikleri modelleri için porselen seramik tipleri kullanılagelmektedir.

Zemin kaplamalarını temizleme fikirleri için, ayrıca 'En yaygın 9 zemin türü için 9 farklı temizleme yöntemi' yazımızı gözden geçirebilirsiniz.

Bu örnekler arasında siz hangisini beğendiniz?
Casas inHAUS:  tarz Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var? Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!