DAFNI MİMARLIK – T2 Evi:  tarz Evler

Restorasyon ile ilgili bilinmesi gerekenler

umit atdağ umit atdağ

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.
Loading admin actions …

Tarihi çok eskilere dayanan, yüzyıllık yapıların günümüzde yenilenmesi ve özgün hallerine göre yeniden inşa edilip, yıkılan bölümlerinin tamamlanması işlemine restorasyon, restore etmek ( yenilemek ) adı verilmektedir. Restorasyon nedir sorusunun cevabı bu şekildedir. Peki restorasyon nasıl yapıları sorusunun cevabı nasıl verilebilir ? Restorasyon için öncelikle projelendirme aşaması hayata geçirilmelidir. Projelendirme aşamaları şu şekilde gerçekleştirilir:

1 ) Rölöve projesi: yapının günümüzde mevcut halinin projesidir. Yanı binanın lazer taraması yapılarak yıkılmış alanlarını, duvar yapısını, arazi üzerindeki konumunu ve ili – üç boyutlu görsellerini içeren proje rölöve projesidir. Bu proje çizilerek öncelikle ilk proje aşaması tamamlanmalıdır.

2 ) Restorasyon projesi: Rölöve projesi çizildikten sonra yapıyı tekrar özgün haline kavuşturmak amacıyla yapılan projedir. Yapının hangi bölümlerine hangi tekniklerin uygulanacağını, hangi malzemelerin hangi ölçülerde kullanılacağını belirten yapım tekniklerini ve önerilerini içeren projelendirme aşamasıdır. Bu aşama yapının yenilenmesi sırasında uygulanacak teknikleri içerdiği için azami özen gösterilmesi gereken bir aşamadır.

3 ) Restitüsyon projesi: Restitüsyon projesi, binanın değişikliğe uğrayan bölümlerini ortaya çıkarmak için çizilen, tarihi kayıtların, belgelerin ve fotoğrafların incelenmesi ile elde edilen özgün yapıya göre çizilen projedir. Plan, kesit, görünüş çizimlerinin yer aldığı bu proje restorasyon projesine yön veren bir proje olduğu için dikkat edilmesi ve özenle araştırma yapılması zaruridir. 

4 ) Konservasyon: Konservasyon nedir sorusunun cevabı; yapıda kullanılan malzemelerin bilimsel olarak incelendiği, dayanıklılıkları ve uygulanan tekniklerin yeterliliğini ortaya koyan bir aşamadır. 

Restorasyon projeleri bu dört aşamada tamamlandıktan sonra yapı da restorasyon işleri başlatılabilir. Her bina için restorasyon tanımlamasını kullanmak doğru değildir. Bir binanın restorasyona olarak kabul edilebilmesi için bina tarihinin çok eski olması, tapu kayıtlarında inşa tekniklerinin yanı sıra ne zaman inşa edildiği belli olan konak, köşk, cami, medrese, bedesten, saray, tarihi ev gibi yapılarda restorasyon yapılabilir. Kelime anlamı olarak yenileme olan restorasyon yeni binalarda yapılamaz. Restorasyon denildiğinde akla tüm detayların aslına uygun bir şekilde yenilendiği inşa işlerinin tamamı gelebilir. Bu tanım doğru olsa da restorasyon  ve kısmi restorasyon olarak ikiye ayrılır. Kısmi restorasyon mimari restorasyon olarak binanın dış cephesinde ve mimarisinde yapılan işlemlerdir. Restorasyon ise binanın mimarisi dahil iç yapıda yer alan tüm detayların, kapıların, pencerelerin, tavan ve taban döşemelerinin, ahşap işlemelerin dahil olduğu kapsamlı yenileme işlemidir. Eğer kapsamlı bir restorasyon işlemi yapacaksanız iç mimari projesi çizdirilmesi, iç mimarlık çalışmalarının yapılması şarttır. İç mimari projesi bina içinde yer alan tüm detayların aslına özgün halde çizilmiş ve işlenmiş halidir. İç mimarlık projesi olmadan yenilenen bina için bir dekorasyon yapamazsınız. Özellikle müze ve sergi alanı amacı ile kullanılacak binaların restorasyon projelerinde teşhir tanzim projeleri ( iç mmari restorasyon ) çizdirilmektedir. Her eski yapı restorasyon için uygundur diye düşünmemeli, evinizin geçmişini, inşa edildiği dönemi ve mimarisini araştırmalısınız. Çok eski olan, dönem dönem restorasyon geçirdiği için yeni gibi görünen yapılar restorasyon için uygunken, yıkılmış harabe gibi görünen ancak geçmişi 20 yıl bile olmayan yapılar ise restorasyon için uygun yapılar değildir. 

Bir evi veya bir konağı restore ettirecekseniz öncelikle rölöve, restorasyon, restitüsyon, konservasyon projelerini çizdirmelisiniz. Sit alanı içinde yer alan veya kamu ile ortaklığı bulunan binaların restorasyon işlemleri için Bölge Koruma Kurullarına restorasyon projeleri gönderilmeli ve onay alınmalıdır. Onay alınmayan projeler ile yapılan inşa işleri ağır ceza mahkemelerinde yargılanmanıza neden olabilir. Bu nedenle restorasyon işlemleriniz için proje aşamalarında restorasyon ve restitüsyon işlerine profesyonel hizmetler veren proje firmaları ile çalışmanız gereklidir. 

Restorasyon için ilk adım

Öykü İç Mimarlık – Konak Dışarıdan Görünüş 1:  tarz Müstakil ev
Öykü İç Mimarlık

Konak Dışarıdan Görünüş 1

Öykü İç Mimarlık

Restorasyon yapılacak binanın en az 50 yıllık ve eski mimari ile inşa edilmiş olması gereklidir. Özellikle kesme taş kullanılarak inşa edilen yapılarda restorasyon işlemi uygulanabilir. Modern mimari ile geleneksek mimari arasındaki farklar işin uzmanları tarafından kolaylıkla anlaşılabilir olduğu gibi çıplak gözle bakan biri tarafından da anlaşılabilir. Günümüzde de eski yapılara le özdeş mimariler sahip binalar inşa edilse de binanın yapılış tarihi baz alınmaktadır. 

Doğru restorasyon hamleleri

Öykü İç Mimarlık – Konak Dışarıdan Görünüş 2:  tarz Müstakil ev
Öykü İç Mimarlık

Konak Dışarıdan Görünüş 2

Öykü İç Mimarlık

Restorasyon için ikinci adım doğru adımların ve tekniklerin uygulanmasıdır. Restorasyon projesinde mimar tarafından yapının mimarisine, yapılış dönemine ve etkilendiği döneme göre restorasyon teknikleri ve önerileri yer alır. Bu öneriler göz önünde bulundurularak restorasyon uygulamaları yapılmalı, dönemine uygun malzemeler seçilerek restorasyonda kullanılmalıdır. Eğer restore edilecek yapının dış cephesinde sonradan eklenti olarak yapılmış yapılar varsa bu yapılarda dönemine uygun bir şekilde restore edilmelidir.

Kemerli yapılar

Kayakapi Premium Caves - Cappadocia – Emine Hanım evi Öncesi ve Sonrası:  tarz Evler
Kayakapi Premium Caves – Cappadocia

Emine Hanım evi Öncesi ve Sonrası

Kayakapi Premium Caves - Cappadocia

Restore edilecek yapıların kapıları, pencereleri genellikle kemerli yapılara sahiptir. Sıkıştırma tekniğine dayalı olan kemerli yapılar günümüzde modern evlerin dış cephelerinde de yer alır. Modern bir mimari için kemerli dış cephe tasarımları istiyorsanız yapmanız gereken birbirinden özel dış cephe tasarımlarının yer aldığı modern mimarilere sahip evlersayfamızı ziyaret etmektir. 

Doğru malzeme

Kayakapi Premium Caves - Cappadocia – Emine Hanım evi Öncesi ve Sonrası:  tarz Evler
Kayakapi Premium Caves – Cappadocia

Emine Hanım evi Öncesi ve Sonrası

Kayakapi Premium Caves - Cappadocia

Restorasyonda doğru malzeme kullanmadığınızda yaptığınız işlemler sırıtacaktır. Dönemine uygun taş kullanıp taşlar için uygun ders dolgusu veya harç kullanmayı çimento kullanırsanız ne kadar kötü görüneceğini göreceksiniz. Ahşap kapı yerine metal veya pvc kapı kullanırsanız aynı durum ortaya çıkacaktır. 

Projelere sadık kalın

Öykü İç Mimarlık – Pencereler:  tarz Ahşap pencereler

Proje aşamasında yapılan çalışmalar sonucunda önerilen malzemeler ve uygulama tekniklerine sadık kalmalısınız. Projeye sadık kaldığınızda projeyi çizen mimarın tecrübesini, deneyimini restorasyona yansıtmış olursunuz. aksi halde restorasyon işleminiz yeni bir inşa etme işlemine dönüşecek ve projeler boşa gidecektir.

Doğru ustalar ile çalışın

Kayakapi Premium Caves - Cappadocia – Emine Hanım evi Öncesi ve Sonrası:  tarz Evler
Kayakapi Premium Caves – Cappadocia

Emine Hanım evi Öncesi ve Sonrası

Kayakapi Premium Caves - Cappadocia

Projeleriniz kusursuz olabilir ancak doğru ve işinin ehli ustalar ile çalışmadığınız da restorasyon projeniz bir kağıttan ibaret olacak ve harcadığınız para boşa gidecektir. Restorasyon işlerinde çalışmış uzmanlar, restoratörler ve ustalar ile çalışmalı,  karşılaşacağınız sorunlara deneyim ve tecrübeleri ile çözüm bulabilecek iş arkadaşlarına sahip olmalısınız. 

Tesisat projeleri

Kayakapi Premium Caves - Cappadocia – Emine Hanım evi Öncesi ve Sonrası:  tarz Yatak Odası
Kayakapi Premium Caves – Cappadocia

Emine Hanım evi Öncesi ve Sonrası

Kayakapi Premium Caves - Cappadocia

Restorasyon uygulamaları sadece mimari veya taş yapı ile ilgili değildir. Restorasyon uygulamaları aynı zamanda tesisatları içeren bir uygulamalar bütünüdür. Bu nedenle yapılacak yenileme işlemleri içinde tesisatlarda düşünülmelidir. sizlerde evinizi yenilemek veya restore ettirmek istediğinizde nelerin değişmesi gerekiği hakkında karar veremiyorsanız '' Eski bir evi yenileceğiniz zaman neleri değiştirmek gerekir ? '' başlıklı yazımıza mutlaka göz atmalısınız. 

Çevre düzenleme

Restorasyon projesi sadece yapının mimarisini içeren bir proje değildir. Restorasyon projesi içinde aynı zamanda çevre düzenleme projesi de yer alır. Çevre düzenleme projesi yapının aslına uygun olarak hazırlanan bir proje olmasının yanında restore edilen binanın estetiğini de ön plana çıkaran bir projedir. Bu nedenle yapının çevre düzenleme projesi mutlaka aslına uygun olarak hayata geçirilmelidir. 

Bu binaları beğendiniz mi ? 
Casas inHAUS:  tarz Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var? Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!