yücel partners – İ&M YILDIZ EVİ: tarz Giyinme Odası

Köşe dolap modellerine 11 şık örnek

Aydin Sanli Aydin Sanli

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.
Loading admin actions …

Depolama alanları söz konusu olduğunda genellikle iç kapasitesi ne kadar büyükse o kadar fonksiyonel ve tercih sebebidir kuralı geçerli oluyor. Giysi dolapları, depolama mobilyaları olarak kusursuz bir işlevsellik hedefi ile tasarlanırlar. Dolap içlerindeki ayrıntılar, farklı büyüklükteki raflar, çekmeceler, askılar, aksesuar standları ve bazı modellerde ayakkabı bölmelerine varacak detaylı tasarımlarla tek parça halinde tüm giyim kuşam parçalarını içinde barındırabilen ve bu yüzden de yapıları itibariyle oldukçe geniş yer kaplayan mobilyalardır. Bu yüzden de özellikle küçük odalarda büyük ve yeterli genişlikte dolaplar kullanabilmek için farklı ve akıllıca tasarımlar tercih etmek gerekiyor. 

İç mimarlar yatak odalarımızın ve giyinme alanlarımızın boyut ve şekline uygun pratik çözümler önermek için her odanın yapısal özelliklerine göre farklı şekil ve modelde dolaplar kullanırlar. L şeklinde dizayn edilen köşe dolaplar da giyinme odaları ve yatak odalarında hem yer tasarrufu hem de verimli alan kullanımında öne çıkan, küçük ya da dar alanlarda şık bir çözüm sunan ve sıkça kullanılan modellerden. Tek bir duvara yayılan sıradan dolaplar da elbette kimi yatak odaları için ideal olabilir, ancak köşe dolapların en önemli avantajları normal şartlar altında atıl kalacak olan köşeleri de fonksiyonel bir şekilde değerlendirmeleri ve böylece dolapların işlevsel özelliklerini arttırabilmeleri. Ayrıca köşe dolaplar söz konudu olduğunda da model ve tarz açısından çok sayıda seçenek bulunuyor. İşte köşe dolapların giyinme ve yatak odaları için ne kadar şık ve işlevli olabileceğine dair 11 örnek tasarım…

1. Küçük odalar için etkili bir model

Bilgece Tasarım – Filiz Ozcan Yaz: tarz Yatak Odası
Bilgece Tasarım

Filiz Ozcan Yaz

Bilgece Tasarım

Köşe dolapların pek çok farklı oda yapısına göre dizayn edilen pek çok farklı modeli bulunuyor. Özellikle küçük yatak odalarında hatırı sayılır bir fark yaratan köşe dolapların bu örnekte gördüğümüz modeli, en küçük modellerden biri. İki kenarda da iki kapılı birer dolabın yer aldığı bu modelde yer kullanımında oldukça verimli bir tasarımla karşılaşıyoruz. Az bir alanda geniş bir iç hacim yaratan bu dolap, küçük ya da dar odaların dekorasyonları için ideal standart modellerinden birini oluşturuyor. 

2. Şık ve dekoratif tasarım

Kalya Interıor Desıgn – Antalya'da bir Konut Projesi: tarz Yatak Odası
Kalya Interıor Desıgn

Antalya'da bir Konut Projesi

Kalya Interıor Desıgn

Daha geniş alanlar için köşe dolap tasarımları da elbette var ve üstelik çok da çeşitli modellerden söz edebiliriz. Parlak kapaklı dolapları ile oldukça zarif bir görkem sunan bu modelde ise bir kenarın diğer kenardan daha uzun olduğu bir tasarım çıkıyor karşımıza. Bir üçlü bir de ikili dolabın yer aldığı bu şık tasarımda dolabın estetik özellikleri de odanın stiline ve şekline göre dizayn edilmiş.

3. Aynalı kapı

Homelli – Country Raydolap (Köşe): tarz Yatak Odası
Homelli

Country Raydolap (Köşe)

Homelli

Giysi dolaplarında sık sık karşımıza çıkan hem şık hem de kullanışlı özelliklerden biri de kapılardan birinin boy aynası olarak dizayn edilmesi oluyor. Köşeli dolaplarda da bu sık sık kullanılan bir özellik. ayrıca bu modelde bir kenarda standart menteşeli dolap kapılarının, diğer kenarda ise sürgülü kapı modellerinin kullanıldığını görebiliyoruz. Bu karma tasarım dar olan alanda daha kolay hareket sağlarken aynı zamanda da çeşitlilik ve farklılık yaratıyor.

4. Yatak başı dolapları

GO Design İç Mimarlık – N.D. Koşuyolu Villa Projesi: tarz Yatak Odası
GO Design İç Mimarlık

N.D. Koşuyolu Villa Projesi

GO Design İç Mimarlık

Son yıllarda hem tarz olarak öne çıkan hem de alan tasarrufu konusunda oldukça büyük bir fark yaratan yeni nesil gardırop modellerinin başında yatak başı dolapları geliyor. Bu modele sahip dolaplar bağımsız değil, yatak başı ünitesine entegre olmuş tasarımlardan oluşyor. Ve tabii ki bu modeldeki dolap ünitelerinin de köşe dolaplar olarak tasarlanan verisyonlarına da rastlayabilirsiniz. Baş ucunuzdaki atıl alanı fonksiyonel bir şekilde değerlendirirlen yan duvarı da içine alan köşeli L tarz tasarımlar modern yatak odalarında maksimum depolama alanı ortaya çıkarmak için ideal. 

5. Ayrıntılı tasarım

Altuncu İç Mimari Dekorasyon – İnnovia 2 yatak odası tasarımı: tarz Yatak Odası
Altuncu İç Mimari Dekorasyon

İnnovia 2 yatak odası tasarımı

Altuncu İç Mimari Dekorasyon

Her gardırop farklı özellik ve ayrıntılara sahip olabilir. Kendi yatak odanıza uyum sağlayacak ve ihtiyaç ve isteklerinizi karşılayabilecek kusursuz bir dolap istiyorsanız bunu dolabınızı özel tasarımlarla yaptırarak da hayata geçirebilirsiniz. Hazır dolaplar da elbette bugün artık pek çok farklı modelde üretiliyor ancak özel tasarım bir dolap yaptırarak odanızın boyutundan istediğiniz bölme sayısına ve iç hacim genişliğine kadar her şeyi kendiniz tasarlayabilirsiniz. Ya da bu örnekte olduğu gibi dolap ünitesine farklı estetik özellikler ve makyaj masası gibi farklı fonksiyonlu ayrıntılar ekletebilirsiniz. 

6. Duvardan duvara gömme köşe dolap tasarımları

Akdeniz Dekorasyon – Yatak Odası Uygulamalarımız: tarz Yatak Odası
Akdeniz Dekorasyon

Yatak Odası Uygulamalarımız

Akdeniz Dekorasyon

Köşe dolaplar da tıpkı sıradan ve tek boyutta uzanan dolap modelleri gibi bağımsız ya da gömme dolaplar şeklinde tasarlanabilir ve uygulanabilirler. Duvardan duvara uzanan gömme köşeli dolaplar ise en çok iç hacme sahip olan en kapsamlı dolap modellerinin başında geliyor çünkü bir odanın iki duvarı boyunca uzanıyorlar ve köşelerin de değerlendirildiği oldukça kapsamlı bir kullanım alanı ortaya koyuyorlar. Hem küçük odalar için hem de geniş ve bol depolama alanına ihtiyaç duyulan evler için ideal olan bu modeller duvardan duvara uzandıkları gibi aynı zamanda zeminden tavana kadar da uzandıkları için sadece giysileri değil yorgan, battaniye, nevresim gibi çoğu ev tekstili ürününü de depolamak için alana ve bölmeye sahip oluyorlar. 

7. İhtiyaca göre çeşitlenen iç bölmeler

Allizzia Tasarım – Ginme odası L dolap : tarz Giyinme Odası
Allizzia Tasarım

Ginme odası L dolap

Allizzia Tasarım

Dolaplar aslında oldukça kişisel mobilyalardır ve her kişiye göre değişkenlik göstermeleri gerekir. Bu yüzden de dolap içleri günümüzde kişisel dokunuşlar kazanabilen kompakt tasarımlardan oluşuyor. Bu örnek köşe dolap tasarımında da aksesuar alanları için bolca küçük raf, çok sayıda çekmece ve farklı genişlikteki bölme ve askılı rafların bulunduğunu görüyoruz. Şık ve etkileyici. 

8. Panjur kapak trendi

Giysi dolaplarında son trendlerden biri de hem romantik hem de nostaljik bir doku yaratabilen panjur kapaklar. Panjur kapak trendine uyum sağlayan bu L dolap modelinde de dolabın bir kenarındaki kapaklar panjur kapak, diğer kenarındaki kapaklar ise sıradan dolap kapağı olarak dizayn edilmiş. 

9. Giyinme odaları için köşe dolaplar

yücel partners – İ&M YILDIZ EVİ: tarz Giyinme Odası
yücel partners

İ&M YILDIZ EVİ

yücel partners

Dediğimiz gibi köşe dolap modelleri yalnızca yatak odaları için değil giyinme odaları için de oldukça ideal ve kullanışlı mobilya türleri. Giyinme odaları genellikle odaya girdiğinizde tüm kıyafet seçeneklerinizin göz önünde ve el altında bulunabildiği ve her bir bölmeye kolaylıkla ulaşılabilecek bir tasarıma sahip olmayı hedefler. Köşe dolap modelleri de işte bu yüzden giyinme odalarında oldukça popüler çünkü size bu açık ve kolay ulaşımı sağlayan bir yapıya sahip. Ayrıca giyinme odalarında kullanılan cam dolap kapakları ve açık raf ve dolaplar da bu amacın pekiştirilmesine yardımcı oluyor. 

10. Sürgülü kapılı köşe dolaplar

ddonmez – Parlak Beyaz Raylı Dolap Land.: tarz Giyinme Odası
ddonmez

Parlak Beyaz Raylı Dolap Land.

ddonmez

Sürgülü kapılar sadece köşe dolap modellerinde değil her gardırop tarzında bugünün en çok tercih edilen özelliklerinin başında geliyor çünkü dolap kapılarının açılır kapanır olması ekstra bir alan ihtiyacı yaratıyor. Oysa sürgülü kapılı dolaplarda ekstra bir yer kaplama ihtiyacı oluşmadan son derece kolay ve kullanışlı bir dolap yerleşimi gerçekleştirilebiliyor. 

11. U şeklinde giysi dolabı seçenekleri

Köşe dolap denilince elbette aklımıza ilk gelen modeller L şeklindeki dolaplar oluyor ve aslında köşe dolap kavramı da ilk olarak L dolapları kapsıyor. Ancak dar bir köşeden söz ediyorsak bu kavramı daha da genişleterek, iki köşeyi de kapsayan bütünlüklü U şeklinde tasarımlardan da söz edebiliriz. Özellikle küçük odaları giyinme alanına dönüştürmek isteyenler için U giysi dolaplarının iki köşeyi de değerlendiren verimli kullanımı oldukça işe yarayabilir. 

Ayrıca küçük bir odayı giyinme odasına dönüştürmek için uzmanların kullandığı oldukça farklı başka yöntemler ve ilham veren dekorasyon önerilerimiz de var. Bu öneri ve örneklerimize de göz gezdirmek isterseniz Küçük bir giyinme odası yapmak için harika ipuçları isimli yazımıza tıklayabilirsiniz. 

Siz en çok hangisini beğendiniz? 
Casas inHAUS: tarz Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var? Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!