Muğla'dan yeni nesil mimari tasarımlar | homify

Muğla'dan yeni nesil mimari tasarımlar

Aydin Sanli Aydin Sanli
homify Modern Oteller Tuğla Bej
Loading admin actions …

Sanatın ve bilimin iç içe geçtiği ve estetik bir yaratıcılıkla insanların yaşadıkları yerlerin temel yapılarını oluşturan mimari, yüzyıllar boyunca insanların daha konforlu, daha kolay ve daha yüksek bir estetik anlayışı ile yaşamalarına olanak sağlıyor. Sürekli gelişerek değişen mimari tarzlar, çağların değişen yaşam alışkanlıklarına ve insanların ihtiyaçlarına cevap vererek yeni estetik formlar meydana getiriyor. Değişim ve gelişim, mimari sanatının vazgeçilmez bir parçası, çünkü mimari insanlarla ve toplumlarla birlikte yaşayan bir sanat ve insan geliştikçe mimari formların da değişmesi kaçınılmaz bir gereklilik. 

Bugünün mimari formları da işte böylece yepyeni ve göz alıcı yapılar ortaya koymaya devam ediyor. Üstelik inşaat teknolojilerinin de gelişmesi ile birlikte modern hayatta mimari değişimler ve çeşitlilikler çok daha hızlı gelişiyor. Modern hayatın ihtiyaç ve lükslerini simgeleyen, modern malzeme ve inşaat tekniklerinin uygulandığı ve çağdaş bir estetik anlayışı ile dizayn edilen yapılar şehirlerin çehresini oluşturarak tarihte iz bırakmaya devam ediyor. Bugünün mimarisi, teknolojinin ön planda olduğu, farklı malzemelerin bir arada kullanılarak zengin bir çeşitliliğin sunulduğu, akıcılığın ve fonksiyonelliğin amaçlandığı tasarımları öne çıkarıyor. Bu yazımızda da bugünün çağdaş mimarisini yansıtan projeleri ile sayfalarımızda öne çıkan bir firmanın yarattığı tasarımlara göz gezdiriyoruz. Az sonra tek tek konuk olacağımız, merkezi Muğla’da bulunan Leyla Ercan Mimarlık tarafından dizayn edilen binalar yenilikçi bir mimari anlayışın ürünü ve bu yüzden de günümüzün yeni nesil mimari anlayışının başarılı birer temsili niteliği taşıyorlar.

Gösterişli bir yalınlık

Yeni nesil mimari anlayışının en belirgin özelliklerinden biri de modern gösteriş stilidir. Eski yapılarda gösteriş denildiğinde akla süslü ve şaşalı özellikler geliyordu; ancak bugün gösterişli bir binada doğal bir akıcılık ve temiz ve keskin hatlarla yalın bir görkemin oluşturulduğunu görebiliyoruz. Süslemeler ve göz çarpan belirli ayrıntılar yoluyla değil ama binanın bütünlüklü hatlarıyla ve birbirini tamamlayan renk ve form özellikleriyle oluşturulan bu görkem, yalınlığı dikkat çekici bir biçimde sunmayı başarıyor. 

Farklı malzemeler bir arada

Globalleşen ve artık her hammaddenin kolayca dünyanın dört bir yanına ve her bölgeye ulaşabildiği dünyada bugünün mimarisinin en önemli özelliklerinden bir diğeri de zenginleşen malzeme çeşitliliğinin bina tasarımlarında da kendini göstermesi. Farklı malzeme ve dokuların bir araya getirilerek eklektik bir stil oluşturulduğu mimari yapılarda aynı zamanda doğal dokunuşlar da yapay ve fabrikasyon malzeme ve üretimlerle iç içe geçerek bugünün yaşam tarzını yansıtır. Ahşap, metal ve beton bir arada kullanılır ve hem sıcak hem teknolojik hem de şık bir yapı ortaya çıkarılır. 

Sıra dışı ve akıcı tasarımlar

Cephe homify Modern Havuz Beton Beyaz
homify

Cephe

homify

Bu örnek fotoğrafta gördüğümüz harika evin dış cephesinde en çok dikkat çeken özellik elbette ki yapının adeta yukarıdan aşağıya doğru akan sürekliliği. Renklerin seçimiyle de ayrışarak dış cephedeki beyaz unsurların hep birbirine dokunarak ve birbirini takip edecek şekilde tasarlanmış olması dış görünümde müthiş bir çekicilik ve bütünlük ortaya koyuyor. 

Keskin ve temiz hatlar

Keskin ve temiz hatlara sahip olan sade ama görkemli dış cephelere başarılı bir örnek daha… Bu iki katlı yapı, modern mimari anlayışının oldukça şık bir temsilcisi ve özellikle pürüzsüz yüzeyleri ve yoğun cam kullanımı ile dikkat çekiyor.

Konfor ön planda

Bu örnek fotoğrafta ise bir otel projesini görüyoruz. Modern hayat stres ve telaş açısından oldukça yoğun bir gündelik yaşam getirdiğinden dolayı oteller gibi tatil mekanlarında bu stresten olabildiğince kaçılabilecek ferah, doğaya bağlı, ama aynı zamanda konforlu bir teknoloji ve tasarım sunan projeler üretmek gerekiyor. Bu örnek otel projesinde de oldukça huzurlu, dinlendirici ve konforun ön planda tutulduğu bir mimari tasarım dikkat çekiyor. 

Doğal ve modern

Bugün şehir hayatının yoğunlaşmasının mimari alandaki en büyük etkilerinden biri de doğaya ve doğal yapılara duyulan özlem. Bu özlem sayesinde taş ve ahşap gibi ev modelleri yeniden trend haline geldi. Özellikle kırsal alanlarda bugün artık sıklıkla taş evlere rastlamak mümkün. Ancak bugünün taş mimarisi de elbette çağdaş bir anlayışla bir araya geliyor ve hem akıcı ve konforlu, hem de yenilikçi ve teknolojik bir doğallık ortaya koyuyor. Bu örnek projede olduğu gibi…  

Bu taş ev projesine benzer başka yeni nesil doğal yapılara da göz gezdirmek ister misiniz? Gerçeğe dönüşen rüya: Taş evler isimli yazımızdaki örneklerimize de mutlaka tıklamanızı tavsiye ediyoruz. 

Bu ev projelerini beğendiniz mi? 
Casas inHAUS Modern Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!