İnternette daire ararken nelere dikkat etmeliyim ? | homify

İnternette daire ararken nelere dikkat etmeliyim ?

ümit  atdağ ümit atdağ
designband YOAP İskandinav Evler
Loading admin actions …

Geçmişte olduğu gibi günümüzde de barında insanların en büyük sorunudur. İnsanlar önce başlarını sokabilecekleri bir barınak ararken artık kendileri için hayatı kolaylaştıracak, yaşamı daha konforlu bir şekilde yaşamalarını sağlayacak evler aramaya başladılar. Bu nedenle günümüzde ev değiştirme, yeni ev satın alarak ev sahibi olma, mevcut evini satarak daha konforlu bir evi kiralama durumları çok fazla gerçekleşmeye başladı. Ev ararken, ihtiyaç duyulan ev konseptine uygun evler bulabilmek için modern çağın bir mucizesi olan internet kullanılmakta, ev ilan siteleri, emlak siteleri, kiralık ev siteleri gibi siteler üzerinden arama işlemi yapılması çok yaygın olarak tercih edilmektedir. İnternet sayesinde ev satanlar, kendi evlerinin resimlerini çekip onlıne bir ilan oluşturmakta, kiralık evler için ayrı bir ilan sayfası kullanılarak ev ihtiyacı olanların hiç yorulmadan ev bulmaları sağlanmaktadır.  Bu durum hem ev sahiplerinin, hem emlakçıların hem de ev arayanların işini çok daha kolay hale getirmiş, ev arama ve ev beğenmek için harcanan süre kısaltılarak insanların hayatı kolaylaştırılmıştır. İnternet insanlara böyle bir avantaj sunarken aynı zamanda internet sahtekarlığını artırmış insanların daha kolay kandırılmasına zemin hazırlamıştır. Özellikle ev fotoğrafları ve ev özelliklerinin yer aldığı ilan sayfalarında yanlış bilgiler ve evin olumsuz yönlerinin yer verilmediği fotoğraflar  ile oluşturulan ilanlar ile insanlar kandırılmaya, hayal kırıklığı yaşamaya zorlanmaktadır. Bu durumun önüne geçebilmek için interneti dikkatli bir şekilde kullanmalı, ev ararken ihtiyaçlarınızı karşılayan evlere bakmalısınız. Peki internette ev ararken dikkat etmem gereken noktalar nelerdir, kandırılmamak için neler yapmam gerekir ?

Eğer ev değiştirmeyi düşünüyorsanız önceliğiniz hayatınızı kolaylaştıracak, konforunuzu ve yaşam şartlarınızı artıracak bir ev aramak olsun. Arayacağınız ev, iş yerinize yakın olmalı, ana hat ve ulaşım güzergahlarına yakın olmalı, toplu taşıma araçlarına ve ihtiyaçlarınızı gidereceğiniz  sosyal alanlara ulaşımı kolay olacak alanlarda yer almalıdır. İşinize araba ile gidiyorsanız şehrin trafiğinden uzak, kolayca ulaşım sağlayabileceğiniz yolları kullanacağını alanlarda bulacağınız ev hem sağlığınızı koruyacak hem de evinizin daha keyifli bir ev olmasını sağlayacaktır. Ayrıca şehrin gürültüsünden uzak bir ev her zaman için yaşamınızı ve konforunuzu üst seviyede tutacaktır. Bu önceliklere yapacağınız ev araması ile internette bulacağınız evlerin özellikleri birbirlerini karşılamalıdır. İnternet yer alan satılık veya kiralık evlerin tamamı ana ulaşım yollarına bir kaç dakika mesafede, sosyal tesisler ile iç içe, şehrin gürültüsünden uzak, tüm ihtiyaçlarınıza cevap verecek nitelikte evler şeklinde ilanda yer alır. Ancak gerçekte durum çok farklı ve tam tersidir. İlanda yer alan evler genellikle ana ulaşım yollarından uzakta yer alan, şehir merkezine ulaşmak için bir trafik serüveni yaşatacak, sosyal alanlardan bir hayli uzak olan, fotoğrafları evin en iyi noktalarından çekilmiş evlerdir. Bu nedenle yanlış bir adım atmamak ve geri dönüşü olan bir yola girmemek için  mutlaka ev ile ilgili ilanı inceledikten sonra ev sahibini ve emlakçıyı arayıp evi, görmek istediğinizi belirtmeli, evi bizzat gidip incelemelisiniz. Bu sayede hem evin her detayını çıplak gözle görecek, ihtiyaçlarınıza cevap verip vermediğini kararlaştırarak güvenli bir şekilde ev sahibi olmalısınız. Yeni sahip olacağınız ev ile ilgili yasal kayıtları teker teker inceleyerek evin geçmişi hakkında bilgi sahibi olmalı, tapu durumunu, vergi borcu durumunu, kaç yıllık olduğunu, deprem yönetmeliklerine uygunluğunu, yangından korunması için ilgili itfaiye dairesinin raporlarını, ruhsat durumunu, evin tüm projelerine ulaşarak mevcut projesine uygun olup olmadığı gibi detay gibi görünen önemli olan yasal ve kayıtlı bilgilere ulaşmalısınız. Böylece oturacağınız ev ile ilgili tüm bilinmesi gereken bilgilere sahip olarak gönül rahatlığı ile evi satın alabilir veya kiralayabilirsiniz. Aksi durumda bu bilgi ve belgelerden bir kısmı eksik olabilir ve siz evi satın aldıktan sonra uğraşmanız gereken bir soruna sahip olabilirsiniz. Ev satın alırken homify ev örneklerinin ve ideal ev nasıl olmalıdır ile ilgili yazıların yer aldığı sayfamızı ziyaret ederek ev satın almanın püf noktaları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Fotoğraflar

İnternette ev ararken ilk yapmanız gereken, ev fotoğraflarına yüzde yüz güvenmemektir. Bu işten para kazanan insanlar müşterilerine evi beğendirmek için evin çok farklı açılarından fotoğraflar çekip, evi ile ilgili fotoğraflarda fotoğraf programları ile ilgili programları kullanıp evi size daha görsel, daha güzel ve daha temiz gösterebilirler.  Bu nedenle bir ev satın almadan önce güvenilir sitelerde arama yapmalı, beğendiğiniz evi sadece fotoğraflarla sınırlı kalmadan yerinde gidip görmeli, içinize sinmesi durumunda satın almalı yada kiralamalısınız. Aksi durumda bahçesi küçük olan bir eve büyük bir bahçe fotoğrafını ekleyerek evi daha geniş bir bahçesi var diye internette satışa koyabilir ve size satabilirler. Siz satın aldıktan sonra  türlü bahaneler ile size küçük bahçeyi kabul ettirebilir ve sizi hayal kırıklığına uğratabilirler.

Yan maliyetler


Bir ev satın alırken tüm maliyetleri hesaplamalı, yan maliyetlerin size ne kadarlık bir yük getireceğini hesaba katarak ev satın almalısınız. Yan maliyetler; toplu ulaşım araçları için ödenecek miktar, sosyal alanların fiyat kalitesi, eve uzaklığı, evin çevre düzenlemesi için gerekli bütçe,  Şehir merkezine olan uzaklık, evin çatı ve iç dekorasyon durumu gibi etkenlerdir. Bu nedenle bir ev beğenmeden önce tüm detayları göz önünde bulundurmalı ve ev seçimini yan maliyetler ile birlikte yapmalısınız. aksi durumda ev için ayırdığınız bütçe üzerine kredi çekmek durumunda kalıp bütçenizi derinden sarsabilirsiniz.

Isıtma – soğutma

Ev seçimlerinde detay gibi görünen diğer bir önemli özellikte evin iklimlendirilmesidir.  Bir evi iklimlendirmek  hem maddi açıdan hem de evin dekorasyonu açısından çok sıkıntılı ve meşakkatlidir. Bu nedenle evinizin cephe seçimini, güneş görme süreleri, güneşe maruz kalan oda sayısı, oda yerleşimleri gibi bir çok etken çok önemli hale gelmektedir.  Bir evi ısıtmak  ve soğutmak için yalıtımının iyi olması, tercih edilen ısıtma ve soğutma sistemlerinin verimli ve az enerji harcayan cinsten olması bütçenizi rahatlatacak ve evinizin konforunu, yaşam kalitesini, yükseltecektir.

Şehir gürültüsü

Alpuğan Rezidans MİNERVA MİMARLIK Modern Evler Ahşap Ahşap rengi
MİNERVA MİMARLIK

Alpuğan Rezidans

MİNERVA MİMARLIK

Satış için ilana konulan evler genellikle şehrin gürültüsünden uzak sloganı ile konur. Ancak burada sizin dikkat etmeniz gereken en öneli nokta evin lokasyonudur. Harita üzerinde gösterilen alan evin konumlandırıldığı gerçek alan mı diye sorgulamalı ve evin yerine giderek durumu bizzat gözlemlemelisiniz. Bu sayede evinizin şehrin gürültüsü ile olan ilişkisini irdelemiş ve şahit olarak gürültünün sizi ne kadar rahatsız edeceğini görüş olursunuz. Evde dinlenirken trafik gürültüsü dinlemeyi hiç birimiz istemeyiz.

Fiyat

Ev satın almadan önce lokasyon belirleyerek bu lokasyonda yer alan evlerin fiyatlarını araştırmalı ve böylece satın alacağınız evin fiyatı ile kıyaslayarak fiyatın yüksek olup olmadığını görmelisiniz. Aksi durumda satın aldıktan sonra kazıklandığını öğrenmek canınızı bir hayli sıkacaktır.

Yapı kontrolü

Alsancak Mermer Alsancak Mermer Modern Evler
Alsancak Mermer

Alsancak Mermer

Alsancak Mermer

Satın alacağını yapının  yaşı, imar durumu, fiziki durumu gibi özelliklerini iyi bir şekilde araştırmalısınız. Günümüzde eski evlerin dış cepheleri yalıtım malzemeleri ile kaplandığından, iç duvarlarda dekorasyon amaçlı süslendiğinden evin yapısı ile ilgili bilgi sahibi olmanız zor olmaktadır. Bu nedenle evin mimari yapısı ile ilgili uzmanlardan destek alarak araştırma yapmak kaçınılmaz olmaktadır.

Internetten ev aramakla ilgili bu ipuçlarını siz nasıl buldunuz?
Casas inHAUS Modern Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!