20. yüzyılın 10 mobilya ikonu

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

20. yüzyılın 10 mobilya ikonu

homify.com.tr homify.com.tr
Coblonal Arquitectura:  tarz Mutfak
Loading admin actions …

Yıllar önce bu mobilyaları ortaya çıkaran tasarımcı ve mimarlar bunların dünyanın en çok tanınan objeleri haline geleceklerini muhtemelen bilmiyorlardı. Belki de parçaların sırrı sanatçılığı, zarif malzemeyi ve hiç modası geçmeyen şekilleri her türlü stil ve çevreye uyumlu hale getirebilmekten geçiyordu. 

Aşağıda göreceğiniz parçalar daha uzun yıllar ilgi çekmeye ve  endüstriyel tasarım tarihinin bir parçasına sahip olmak için biz tüketicileri baştan çıkarmaya devam edecekler. Bu yazıda sizlere gelmiş geçmiş en etkileyici 10 mobilyayı tanıtıyoruz.

1. Eames Plastik Sandalye

Enblanc:  tarz Yemek Odası

Kolçaklı olan bir önceki tasarımın devamı olarak görülebilecek olan bu Eames sandalyesi de Zenith Plastik Şirketi'yle işbirliği içinde cam elyaftan üretildi.  İlginçtir, bu aynı zamanda endüstriyel üretimi yapılan ilk plastik sandalyeydi. Bugünlerde polipropiken malzemeden üretilen sandalyeyi ahşap ya da metal kaide seçenekleriyle bulmak mümkün.

2. Seri 7 Sandalye

Mimar Arne Jacobsen'in Danimarkalı mobilya şirketi Fritz Hansen için tasarladığı bu parça, ilk kez piyasaya çıktığı tarih olan 1955'den bu yana 6 milyon kopyası satıldı. Bu da İsveç'teki H55 Fuarı'nda ilk kez görücüye çıkan parçanın kalitesini gösteriyor.

3. PH Lamba

Bu lamba mimar Poul Henningsen tarafından tasarlanmış olsa da, birçok insan lambanın ismi konusunda kafa karışıklığı yaşıyor. Zira Henningsen, bir mobilya tasarımcısı olmanın yanısıra, kabare şarkıları da yazan, yirminci yüzyılın en ünlü lamba tasarımcılarından biriydi. İsveç tasarımında bugün hâlen birer ikon olarak görülen PH lambalar da, onun Louis Poulsen'le yaptığı işbirliği sonucunda ortaya çıktı.

4. BKF Koltuk

Kelebek koltuk olarak da bilinen bu meşhur koltuk 1938 yılında Arjantin'in başkenti Buenos Aires'de Austral Grup mimarları  Antonio Bonet, Juan Kurchan ve Jorge Ferrari-Hardoy tarafından tasarlandı. 

12 mm. çelik borunun şekillendirdiği bu koltuğun arkalığı ve oturma yeri ise deri malzeme kaplı. El becerisini işlevsel ve modası hiç geçmeyen bir tasarımla birleştiren koltuk basitlik ve hafifliği ile neredeyse 80 yıldır popülaritesini kaybetmemiş durumda. Bu yazıda sunduğumuz diğer parçalar gibi, bu koltuk da 1943 yılında Buenos Aires Sanatçı Dekoratörler İlk Salonu'nda birincilik ödülünü aldıktan sonra 1951 yılında MoMA'nın kalıcı koleksiyonuna dahil edildi.

5. Barcelona Sandalye

Mies Van der Rohe gibi bir devin elinden çıkan Barcelona sandalyenin tasarlanmasında belirli bir amaç vardı: 1929'da Barcelona'da düzenlenen Uluslararası Fuar'daki Alman pavyonuna yerleştirmek. Mobilyanın şekli Romalı yargıçların kullandığı antik tahtlardan esinlendi. Her ne kadar başlangıçta cıvatalı paslanmaz çelik ve domuz derisinden imal edilmiş olsa da, 1950'de tasarım, modern tasarım ilkeleri çerçevesinde seri üretime uygun olacak şekilde elden geçirildi. Sandalyenin oranları, zarif malzemesi ve şeklindeki basitlik onu modern endüstriyel tasarımın ikonlarından biri haline getirmeye yetiyor.

6. Hindistancevizi Sandalye

George Nelson tarafından 1955 yılında Herman Miller için tasarlanan bu sandalye, yirminci yüzyıl mobilyacılığının en önemli simgelerinden biri sayılabilir. Adından da anlaşılacağı gibi, sandalyenin şekli hindistancevizi meyvesinin sekize bölünmüş halinden esinlenme. Ama renkler tam tersine çevrilmiş durumda. Plastik dış malzeme beyaz, arkalık ev koltuk kısımları ise farklı bir renkte olacak şekilde tasarlanmış. Şekli sayesinde hareket serbestliği de sunan sandalyeyi paslanmaz çelik borudan oluşan üç ayak destekliyor.

7. LCW Sandalye

Plywood Grup koleksiyonu, Ray Eames'in üç-boyutlu kalıba sokulmul kontrplakla yaptığı deneylerin bir sonucu olarak ortaya çıktı. Time dergisi tarafından 20. yüzyılın en iyi tasarımı olarak gösterilen ve ilk kez 1946 yılında oluşturulan bu model, tasarımın illâ ki seri üretim ya da rahatlıkla zıt kutuplarda olmadığını göstermesi açısından da çok önemliydi. LCW sandalye şu anda MoMA'nın kalıcı koleksiyonunun da bir parçası durumunda.

8. Eames Plastik Koltuk

MoMA'nın 1948 yılında açtığı Düşük Maliyetli Mobilya Tasarım yarışmasına katılmak için hazırlanmış olan bu tasarımın arkasındaki fikir, herkesin satın alabileceği ve seri üretimi yapılabilecek mobilya parçaları oluşturmaktı. Bu model yarışmada birincilik ödülünü kazanamamış olsa da, zaman içinde dünya çapında müthiş bir popülariteye kavuşup hem tasarımdan anlayan, hem de anlamayan birçok insanın evini süsledi ve süslemeye devam ediyor.

9. Eames Şezlong

Ray ve Charles Eames, bu parçanın tasarımında eski İngiliz kulüp koltuklarından esinlendiler. 1956'da tasarlanan şezlong, rahatlık, kaliteli malzeme ve sıradışı işçiliğiyle öne çıkıyor. Ahşap ve derinin bir araya gelişiyle kusursuz sentez ortaya çıkıyor: Ayak koyma yeri olan tekli ergonomik bir koltukta bir araya gelen sıcaklık ve zarafet. Eames Şezlong uzun yıllardır koleksiyoncuların gözde parçalarından biri durumunda.

10. Yumurta Koltuk

Danimarkalı mimar Arne Jacobsen tarafından 60'lı yıllarda ortaya çıkarılan bu modelin arkasında yatan fikir tek parçadan oluşan bir sandalye yaratmaktı. Tabii böyle bir vizyonu gerçekleştirmek için kullanabileceğiniz tek malzeme plastik olmalı. Bu parçada plastik kabuğu metal bir ayak destekliyor ve koltuğun kolayca dönmesini sağlıyor.

Casas inHAUS:  tarz Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!