Karartma perdeler hakkında sık sorulan sorular ve cevapları...

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Karartma perdeler hakkında sık sorulan sorular ve cevapları…

Homify TR Homify TR
50GR Mimarlık – Cadde varlık_2+1 örnek daire :  tarz Yatak Odası
Loading admin actions …

Güneş girmeyen eve doktor girer diye boşuna dememişler, yaşam alanlarımızın güneşi içeriye davet eden pencereleri ne kadar geniş olursa o kadar ferah ve sağlıklı bir ev söz konusu olur.  Ancak fazlasıyla güneş alan geniş camlı evlerin bazı odalarında zaman zaman güneşin ve dışarıdan gelen ışığın engellenmesine de ihtiyaç duyuluyor. Özellikle yatak odalarında geceleyin tam karanlık bir ortam oluşmasını sağlamak sağlık açısından oldukça önemli. İşte bu noktada karatma ya da blackout adı verilen perde türü devreye giriyor ve başta yatak odaları olmak üzere, evin güneşten, ışıktan ve gürültüden korunması istenen odalarında geniş pencereleri tamamen kapatıyor. 

Blackout adı da verilen karartma perdeler opak kumaştan elde edilen, dokuma tekniği ve iplik türü ile özel olarak üretilmiş ve perdeler kapalıyken içeriye sızabilen tüm ışığı bloke ederek içeride istenilen karanlık ortamı yaratabilen perde türüdür. Bu perdeler genellikle otel odalarında, yatak odalarında ve sinemaseverler için multimedya odasında veya televizyonun bulunduğu oturma odasında kullanılırlar.  

Blackout perdelerin ev dekorasyonlarında yakın geçmişte yaygınlaşmaya başladığını söyleyebiliriz. Bu yüzden de karartma perdelerin kullanım özellikleri hakkında merak edilen pek çok soru oluyor. Bu yazımızda bu konuda sık sorulan sorulara cevap vermeye çalışacağız…

- Kalın perdeler karartma perde olarak kullanılabilir mi?

Levent Home Collection – Alaçatı, Yatak Odası Perde Uygulaması:  tarz Yatak Odası
Levent Home Collection

Alaçatı, Yatak Odası Perde Uygulaması

Levent Home Collection

Öncelikle fon perde adı da verilen kalın perdeler ile karartma perdelerin arasındaki farktan başlayalım. Karartma perdelerin yalnızca koyu renkli fon perdeler olduğunun düşünülmesi bugün oldukça yaygın bir yanılsama olarak karşımıza çıkıyor. Oysa fon perdeler, renkleri ve desenlerinden bağımsız olarak, yalnızca hava karardıktan ve içeride ışıklar yandıktan sonra evinizin mahremiyetini korumak amacıyla üretililir ve kullanılırlar. Fon perdeler pek çok farklı kumaştan ve pek çok farklı dokuma tekniği ile üretilebilirler. Her renkten fon perde elbette odanızı güneşten de belirli ölçüde koruyabilir ama ne kadar koyu tonda olsa da güneşin tam olarak bloke edilmesini sağlayamaz. Bunu yapabilmesi için perdenin karartma perde kumaşından dikilmiş olması gerekir. Elbette koyu renkli perdeler güneş ışığını biraz daha katlanılabilir hale getirebilirler, ancak karartma perdeleriyle aynı şey değildir. Gerçek karartma perdeleri, birden fazla kumaş katmanı, özel dokumalar ve bir odayı büyük ölçüde karanlık hale getirebilen gelişmiş teknoloji ile üretilir. Karartma perdelerin üretildiği kumaş türleri yalnızca renklerindeki koyuluk ile güneşi engellemezler, dokumanın sıklığı ve özel kaplamaları sayesinde güneşin tam olarak engellenmesini sağlarlar ve içeride tam karanlık ortam yaratırlar. 

Yani sıradan bir fon perdenin koyu renkte olması onu bir karartma perde haline getirmez. Ancak bunun tam tersini yapabilir, yani karartma perde kumaşından üretilen perdeleri kalın perde olarak da kullanabilirsiniz.

- Mevcut perdelerimi karartma perdelere dönüştürebilir miyim?

atlas perdecilik – ahşap stor:  tarz Ofisler ve Mağazalar
atlas perdecilik

ahşap stor

atlas perdecilik

Evet! Üstelik bunu yapmak çok da kolay çünkü karartma perde konusunda uzmanlaşan perde üreticileri yalnızca hazır perdeler değil, aynı zamanda karartma astarları da üretiyorlar. Sıradan kalın perdenizi blackout özelliklere kavuşturacak olan bu astarları perdenize dikerek ya da özel klipsler yardımıyla ekleyerek perdelerinizi değiştirmenize gerek kalmadan karartma perdelere kavuşabilirsiniz.

- Açık renkli karartma perdeler de koyu renkli olanlar kadar etkili olur mu?

50GR Mimarlık – Cadde varlık_2+1 örnek daire :  tarz Yatak Odası
50GR Mimarlık

Cadde varlık_2+1 örnek daire

50GR Mimarlık

Eğer gerçek karartma kumaşından söz ediyorsak, evet. Dediğimiz gibi, karartma perdelere güneşi bloke etme yetisini kazandıran ana unsur renklerin koyuluğu değil, dokuma ve kaplama teknolojisidir ve bu yüzden de açık renkteki blackout perdeler de tıpkı koyu renktekiler gibi odayı tam olarak karanlık hale getirebilir. Ancak burada dikkat etmeniz gereken ana nokta seçeceğiniz karartma perdenin kalitesi. Kaplaması kaliteli olmayan bir blackout perde işlevini tam olarak yerine getiremeyebilir. Elbette karartma perde adı altında satılan koyu renkli ve kalın perdelerin de olabileceğini aklınızda bulundurun ve mutlaka ksatın alacağınız karartma perdenin kumaş kalitesini kontrol edin. 

Ancak kaliteden ve kumaşın gerçekten karartma tekniği ile üretildiğinden eminseniz, beyaz bir karartma perdesi ile siyah bir karartma perdesi arasında güneşi bloke etme açısından hiçbir fark olmayacaktır.

- Stor karartma perdeler

Perdeci – En iyi Ofis Perdeleri:  tarz
Perdeci

En iyi Ofis Perdeleri

Perdeci

Son yılların en çok öne çıkan perde modellerinden olan stor perdeler pratik kullanımları dolayısıyla özellikle iş yerlerinde ve trafiği yüksek olan modern salon dekorasyonlarında sıklıkla tercih ediliyorlar. Stor perdeler de elbette pek çok farklı kumaş türünden üretilebiliyor; bu kumaş türlerinin arasında pek tabii ki karartma kumaşı da var. 

Karartma stor perdeler özellikle sunum yapılan iş yerlerinin toplantı odalarında oldukça sık kullanılıyor. Ancak bu tarz bir karartma perdeyi evinizde kullanmak istiyorsanız bir kez daha düşünmek isteyebilirsiniz çünkü bu perdeler kumaş açısından her ne kadar tam karanlık sağlayabilse de pencereye tam oturan yapıları dolayısıyla kenarlardan ışık süzülmesine sebep olabiliyor ve böylece pencere tasarımlarına ve perde düzeneğinin genişliğine göre yüzde yüz karanlık bir ortam oluşturamayabiliyorlar. Bu yüzden de bu perdeler iş yerleri ve oturma odalarında oldukça şık ve pratik olsalar da, özellikle yatak odalarında geleneksel salık perde modellerini tercih etmenizi öneriyoruz.

- Blackout perdelerde renk ve desen seçenekleri geniş midir?

Levent Home Collection – Folkart Narlıdere, Çocuk Odası Perde Tasarımı ve Uygulaması:  tarz Çocuk Odası
Levent Home Collection

Folkart Narlıdere, Çocuk Odası Perde Tasarımı ve Uygulaması

Levent Home Collection

Karartma perdeler belirli açılardan oldukça fonksiyonel ve spesifik amaçlara yönelik üretilen ve edinilen perde türleri. Ancak bu karartma perde modellerinin aynı zamanda şık olmadıkları anlamına da gelmiyor elbette. Bugün artık karartma kumaş dokuma tekniği ile imal edilen pek çok çeşitli kumaş, renk ve baskı bulunuyor ve renk ve desen açısından oldukça zengin bir seçenek yelpazesine sahibiz. Bu yüzden fon perdeniz yerine karartma perde kullanarak hem fonksiyonu hem de estetiği bir arada sağlayabilirsiniz.

- Karartma perdeler ısı ve ses yalıtımı da yapar mı?

50GR Mimarlık – Beylikdüzü_daire tasarımı:  tarz Oturma Odası
50GR Mimarlık

Beylikdüzü_daire tasarımı

50GR Mimarlık

Karartma perdelerin ana işlevleri ışığı engellemek olsa da ısı ve ses yalıtımı konusunda da oldukça etkili olduklarını söylemek mümkün. Bu yüzden de özellikle kış aylarının yoğun geçtiği bölgelerde daha etkili bir ısınma sağlamak için ya da sokak gürültüsünü azaltmak için de karartma perdeler kullanılabiliyor. Ayrıca elbette Temmuz, Ağustos gibi en bunaltıcı sıcakların yaşandığı yaz aylarında da karartma perdeler güneşi ve dolayısıyla da ısıyı bloke ederek evin sıcaklığını bir hayli düşürebiliyorlar.

- Yatak odasında neden karartma perde tercih etmeliyim?

Karartma perdeler özellikle yatak odaları için daha sağlıklı bir atmosfer yaratıyor çünkü uzmanlar uyku hijyeni için en önemli şeylerden birinin uyku sırasında odanın tam karanlık olması gerektiğini belirtiyorlar. Geceleyin karanlık ortamda uykuda salgılanan melatonin hormonu hem fiziksel hem de ruhsal sağlığımız için oldukça gerekli olan bir hormon; ruhsal olarak kendimizi iyi hissetmemizi sağlıyor, daha sağlıklı bir uyku düzeni oluşturuyor, iştahımızı dengeliyor ve kalp-damar sistemini koruyor. Ve bu faydalı hormonun sağlıklı bir düzeyde üretilebilmesi için de tam karanlık bir yatak odası gerekiyor. Dolayısıyla uzmanlar yatak odanızda mutlaka karanlık bir ortam olması gerektiğinin altını çiziyor ancak sokak ışıkları sayesinde bugünün modern dünyasında tam karanlık elde etmek için yalnızca güneşin batmasını beklemek fayda etmiyor elbette. Karartma perdeler bu açıdan yatak odaları için oldukça gerekli. Tabii dışarıdan gelen dokak gürültüsünü de belirli ölçüde engelleyecek olan bu perdeler uykunuzun bölünmesine de engel oluyorlar. Yani sağlıklı bir uyku düzeni istiyorsanız yatak odanızda karartma perde bulundurmanızı tavsiye ediyoruz. 

Yatak odası dekorasyonunu yenilemek isteyenlere…

Uyku düzenine ve yatak odası dekorasyonuna önem verenler için Odanıza renk katacak yatak odası aksesuarları başlıklı yazımızda da farklı fikir ve önerileri bir araya getirdik.

Peki ya siz evinizde karartma perde kullanıyor musunuz? 
Casas inHAUS:  tarz Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!