​Açık dolap yaptırmanız için 10 neden | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3688:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

​Açık dolap yaptırmanız için 10 neden

nihal e. nihal e.
THEATRON Modern Giyinme Odası Voltaj Tasarım Modern
Loading admin actions …

Yatak odasını yeniden tasarlamayı düşünen ev sahipleri, giderek açık dolap sistemlerine ve giyinme odalarına yöneliyor. Haklılar, çünkü açık dolap sistemlerinin popülerliği evinize değer katabilecekleri anlamına geliyor. Giyinme odası için ayrı bir oda yoksa eğer yatak odasının bir bölümünü giysi odasına dönüştürebilirsiniz. Bununla birlikte giyinme odalarında genellikle açık gardrop ünitesi tercih ediliyor. Dolayısıyla açık dolap sistemi ile giyinme odası bir nevi aynı işlevi görüyor diyebiliriz.

Giyinme odası kullanıcılarına bir dizi pratik avantaj sunar. Öncelikle ekstra depolama alanı sağlayarak yatak odanızın dağılmasını önler. Ayrıca kıyafetlerinizi uyuduğunuz yerden uzaklaştırarak daha temiz ve sağlıklı bir ortama katkıda bulunur. Peki giysi odalarında açık elbise dolapları neden popüler? Ve neden kapaklı dolapları o kadar rağbet görmüyor. Bugünkü yazımızda açık dolap sistemlerinin artılarından bahsederek bu tercihin nedenlerini anlamaya çalışacağız.

Depolama alanı sorunu her zaman ev yenileme aşamasında ortaya çıkar ve daha öncesinde üzerine pek fazla düşünülmez. Kimi insanlar yeni bir eve taşındığında işi uzmanına bırakarak bir iç mimarla beraber çalışır ve böylece depolama açısından en iyi verimi elde eder. Fakat bir iç mimarla çalışsanız dahi açık gardırop sisteminin avantajlarını bilmelisiniz. Bu sayede evin tasarımı hakkında daha fazla fikir beyan etmeniz mümkün hale gelir.

Genellikle insanlar dağınıklığı gizleyebilmek adına kapaklı dolaplar seçmeye eğilimdir, anca bu modeller çok klastiktir ve hantal ya da sıkıcı bir hava katabilir odaya. Belki de bu yüzden dekorasyon trendleri artık açık raflara işaret ediyor. Açık gardıroplar çağdaş tasarımlarıyla yatak odalarını modern mekanlara dönüştürerek rahat bir görünüm sunar.

Açık planlı yaşam, estetikle ilgilidir. İyi yapıldığında yatak odasına şaşırtıcı derecede minimalist bir görünüm kazandırır. Giysilerinizin, aksesuarlarınızın ve ayakkabılarınızın tümünün kolayca görülebilmesi, istenmeyen veya kullanılmayan eşyalarınızı silmenize ve aşırı harcamalardan kaçınmanıza yardımcı olur.

​1- Açık rafları estetik hale getirmek mümkün

Erbek Nif 3+1 Villa için Tasarımlar - Üst Kat Modern Giyinme Odası Penintdesign İç Mimarlık Modern
Penintdesign İç Mimarlık

Erbek Nif 3+1 Villa için Tasarımlar – Üst Kat

Penintdesign İç Mimarlık

Açık elbise dolabı deyince gözünüzde dağınık, alacalı bulacalı giysiler canlanabilir. Oysa güzelce yerleştirildiğinde pekala açık dolapta da kıyafetleriniz hoş görünebilir. Ayrıca gün ışığına çıkmaya değer, özel eşyalarınız varsa bunları açık dolabınızda güzelce sergileyebilirsiniz. Örneğin özel günlerde giymek için sakladığınız bir şal veya şık bir çanta gibi. Oysa kapalı dolap kullansaydınız o özel parçalar bir gün kullanacağınız zamanı bekleyecekti. Açık dolabınız sayesinde sevdiğiniz giysiler daha çok ön plana çıkar.

​2- Açık gardıropla giysilere kolay erişim

Açık dolabın en avantajlı yanı hiç şüphesiz giysilere kolayca erişim sağlamasıdır. Bir bakışta her şeyin nerede olduğunu bilir ve çok fazla kapı, çekmece açmadan hızlı bir şekilde ihtiyacınız olanı alabilirsiniz. Eğer kapaklı bir dolabınız olsaydı her aradığınızı bulmak için belki de tüm dolabı boşaltmanız gerekecekti. Benzer şekilde giyinme odasında kapaklı dolap olduğunu farz edelim. Nihayet kıyafetlerinizi küçük bir dolaba sığdırmaktan kurtulup geniş bir giysi odasına kavuştunuz. Fakat yine de aradığınızı bulmak için tek tek kapakları açmak gerekiyor. Dolayısıyla özellikle giysi odaları için açık gardırop büyük bir avantaj.

​3- Garip boşlukları dolduran açık raf sistemi

Standart bir gardıropta garip köşeler veya boşluklar için pek fazla yapabilecek bir şey yoktur. Oysa açık dolap sistemleri çok sayıda raftan ve bölmeden oluşur. Bu sayede her tür boşluk doğru bir şekilde değerlendirilerek ölü alan olmaktan kurtulur. Şayet kendi evinize özel bir açık raf sistemi yaptırıyorsanız şanslısınız, çünkü rafların sayısını ve boyutunu ihtiyaçlarınıza göre belirleyebilirsiniz. Hazır bir açık dolap satın alacaksanız da yine sorun değil. Zira rafları ve hatta çekmeceleri verimli bir şekilde kullanabilmek için piyasada pek çok bölücü satın alıyor.

​4- Açık gardırop ile havalandırılmış giysiler

Giyinme Odası Modern Giyinme Odası homify Modern
homify

Giyinme Odası

homify

Kapalı dolaplar sanıldığı kadar avantajlı bir seçenek değil. Çünkü başta pamuk gibi sağlıklı kumaşların düzenli olarak havalandırılması gerekiyor. Özellikle nem ve rutubet sorunu olan evlerde. Uzun süre kapalı tutulan giysiler bir noktadan sonra maalesef küflenebiliyor. Eğer az sayıda giysiniz varsa bu konuyu sorun etmeyebilirsiniz. Ancak çoğu insan eşyaları konusunda istifçidir ve yıllarca saklanılan kıyafetler bir zaman sonra kötü kokulara neden olabilir. Açık dolaplarda ise bu tür problemleriniz olmaz. Çünkü açık olması sebebiyle zaten sürekli hava akışı olur.

​5- Düzenli olmaya teşvik eden gardırop modelleri

Daire Tasarımı Modern Giyinme Odası NDA CONCEPT Modern
NDA CONCEPT

Daire Tasarımı

NDA CONCEPT

Açık gardırop kullanmakla ilgili insanların en büyük çekincesi giysilerin dağınık görünmesi veya rafların toz tutmasıdır. Elbette tüm eşyalarda olduğu gibi açık dolaplar da toz tutar. Benzer şekilde nasıl ki aceleniz olduğunda giysilerinizi dağınık bir şekilde katlıyorsanız bu durum açık dolap kullanılırken de devam edecektir. Tek fark eskiden kusurlarınızı kapakların ardına gizliyordunuz. Oysa şimdi her şey ortada, dolayısıyla artık temiz ve düzenli olmak için çok daha sebebiniz var. Bu durumu bir dezavantaj olarak görmek yerine artıya çevirin. Zaten yapmanız gereken şeyler artık gözünüz önünde olduğu için ihmal etmeyeceksiniz sadece.

​6- Özel aydınlatmalı açık raflar

Cabinet dolap sistemleri proje çalışması Klasik Giyinme Odası CABINET Klasik
CABINET

Cabinet dolap sistemleri proje çalışması

CABINET

Giysi odası için genellikle evin en küçük odası ayrılır ya da yatak odasının bir bölümü giysi odasına dönüştürülür. Her iki durumda da giysi odaları penceresiz kalabilir. Zaten alanın büyük kısmı depolama için kullanılacağı için pencere olmaması avantaj sayılabilir. Peki aydınlatma nasıl olacak? Elbette basit bir tavan lambası yeterli görülebilir. Ancak günümüzde spot ışıklar ve özel aydınlatma sistemleri çok daha popüler. Benzer şekilde dolap ve raf için aydınlatma da mümkün. Böylece her şeyi net bir şekilde görebilirsiniz.

​7- Her mekana uyum sağlayan açık gardrop ünitesi

Modern Giyinme Odası homify Modern

Açık dolap sisteminin pratik özelliği mevcut mekana uyum sağlayacak şekilde monte edilebilmesidir. Çünkü her evin giyinme odası farklı farklıdır. Küçük ve büyük giysi odaları olduğu gibi sıra dışı mimari özelliklere sahip odalar da söz konusudur. Örneğin tavan arasını giysi odası olarak kullanmaya karar verdiğinizde basık ve eğimli tavana uygun bir dolap yaptırmanız gerekir. Ancak hazır bir gardırobu basık tavana uygun hale getiremezsiniz, dolayısıyla kullanışsızdır.

​8- Açık giysi dolabı ile bolca askı

Sıradan bir dolap ne kadar geniş olursa olsun, askı konusunda yetersiz kalabilir. Giyinme odalarının en eğlenceli yanı askı bölümünün bol tutulmasıdır. Böylece elbise ve gömlekleriniz kırışmaz, askıdan çıkardığınız gibi giyebilirsiniz. Açık dolapta askı içindeki kıyafetlerinizi de rahatça görebilir ve aralarından daha kolay seçim yaparsınız. Bu da size zaman kazandırır, seri bir şekilde giyinmenizi sağlar.

​9- Sadece elbise dolabı değil ayakkabılar da var

Giyinme Odası Modern Giyinme Odası homify Modern
homify

Giyinme Odası

homify

Yatak odasına koyacağınız bir dolapta muhtemelen ayakkabılar için yer olmaz. Giyinme odası ise tamamen kıyafetlere ayrılan bir alandır. Dolayısıyla yatak, çalışma masası gibi mobilyalar olmayacağından ayakkabılarınızı da kıyafetlerinizle birlikte depolayabilirsiniz. Kimi insanlar için ayakkabılar kombinin en şık bölümüdür. Bu nedenle ayakkabı koleksiyonunu sergilemek hiç de küçümsenecek bir avantaj değil. Eğer ayakkabılarınızın görünür olmasını istiyorsanız onları da açık raflara yerleştirin. Kokudan çekiniyorsanız eğer sadece ayakkabı bölümünü kapalı yaptırmak mümkün.

​10- Yer tasarrufu sağlayan açık giysi dolabı

Açık dolaplar genellikle giysi odasında tercih edilmekle birlikte bu alanda da yer tasarrufu sağlayabilir. Zira çoğu giyinme odası sınırlı bir alana sahiptir. Bu nedenle mevcut boşluğu en iyi şekilde değerlendirmeniz gerek. Açık dolap sisteminde kapak bulunmadığı için öncelikle kapakların işgal edeceği yerden tasarruf sağlanır. İkinci bir avantaj olarak giysi dolabınızı tavana dek yaptırabilirsiniz. Böylece tavan boşluğunu da artıya çevirmiş olursunuz.

Bu yazıyı beğendiyseniz 'Dolap yaptırmak isteyenlerin mutlaka görmesi gereken 21 fotoğraf' başlığına göz atabilirsiniz.

En çok hangisini beğendiniz?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!