Ev dekorasyonunda kullanabileceğiniz 15 farklı puf modeli | homify

Ev dekorasyonunda kullanabileceğiniz 15 farklı puf modeli

Aydin Sanli Aydin Sanli
Moon Steel Ayaklı Puf K105 Mobilya Pazarlama Danışmanlık San.İç ve Dış Tic.LTD.ŞTİ. Oturma OdasıTabure & Sandalyeler Demir/Çelik Sarı
Loading admin actions …

Yumuşak dokulu mobilya ve aksesuarlar konforlu bir ev dekorasyonunun vazgeçilmez unsurlarından biridir. Çağdaş dekorasyonların estetik anlayışları da günümüzün stresli yaşam koşullarının olumsuz etkilerini silebilmek adına çok daha konforlu, dinlendirici ve huzurlu bir atmosfer oluşturmaya odaklanıyor. Bu atmosferlerin modern ve şık ayrıntılarını da minderler, kırlentler, yastıklar ve puflar gibi yumuşak dokulu ve konforlu tamamlayıcı mobilyalar meydana getiriyor. 

Puf modelleri özellikle son yıllarda salon ve yatak odası dekorasyonlarında sıklıkla kullanılan mobilyalar. Yatak odalarında ayak ucunda puf banklar olarak ya da makyaj masasında puf tabure olarak kullanılan; salonda ayak uzatmak için, ya da kahve sehpası olarak kullanılabilen çok farklı model ve çeşitlerde puflardan söz edebiliyoruz bugün. Hem konforlu hem de şık bir dekorasyon isteyen okurlarımız için bu yazımızda ev dekorasyonunda kullanabileceğiniz, farklı işlev, özellik ve görünüme sahip olan 15 farklı puf modeli…

1- Orta sehpa olarak puf

MANOLYA Klasik Koltuk Takımı (3-3-1-1-Puf) SADRİ ŞEN LUXURY FURNITURE Kırsal Oturma Odası Ahşap
SADRİ ŞEN LUXURY FURNITURE

MANOLYA Klasik Koltuk Takımı (3-3-1-1-Puf)

SADRİ ŞEN LUXURY FURNITURE

Oldukça farklı ve şık bir model ile başlayalım istedik. Puflar yapıları itibariyle genellikle hem üzerine oturulabilen, hem de sehpa olarak kullanabilen mobilyalardır. Elbette daha yumuşak yüzeyli pufları sehpa olarak kullanmak doğru değil, ancak son zamanlarda yaygınlaşan modellerden biri de özellikle sehpa olarak tasarlanan puflar. Bu örnekte gördüğümüz orta sehpa puf modeli özellikle çocuklu evler için risk oluşturmayan çok daha güvenli ve aynı zamanda da şık bir model. 

2- Yatak odasında ayak ucu pufları

Puf modelleri arasında öne çıkanlardan biri de puf bank olarak adlandırılan, şekil itibariyle bank gibi görünen ancak üzerindeki yumuşak döşeme ile puf özelliği taşıyan modeller. Puf banklara en sık rastladığımız yaşam alanı da yatak odaları oluyor. Yatak odalarınıza şık ve çarpıcı bir etki katmak istiyorsanız ayak ucuna bir puf bank yerleştirerek istediğiniz ambiyansı yaratabilirsiniz. 

3- Silindir puflar

Geleneksel puf modellerinden bahsedecek olursak öncelikle puf denilince akla ilk gelen, genellikle salonda oturma gruplarının tamamlayıcı mobilya ayrıntıları olarak ve ayaklarımızı uzatmak için kullandığımız silindir puflardan söz etmemiz gerekir. Silindir puf modelleri köşesiz estetikleri ile ortama oldukça sıcak ve samimi bir doku katıyor. Ayrıca farklı döşeme kaplamaları ile silindir puflar her tarza ve her oturma odasına uyumlu olabilir. 

4- Metal ayaklı puflar

Puflar çoğu zaman ayaklı tasarımlara sahip oluyorlar ancak ayak sayıları ve modelleri pufun tasarımıyla ilgili pek çok şeyi değiştirebiliyor. Genellikle ahşap olan ve pufun gövdesinden daha kısa olan ayak modelleri alışılageldik tasarımları oluştururken bu modelde olduğu gibi sıra dışı ve yenilikçi puf modellerine de rastlamak mümkün. Silindir şekline uygun şekilde ayakların da uyumlu bir şıklık ortaya koyduğu ve özellikle çağdaş ve genç görünen yenilikçi yaşam alanları için idel olan bir puf modeli…

5- Üç ayaklı silindir puflar

Sadece ayak uzatma amacıyla kullanılacakların arasında en çok karşımıza çıkan puf modeli bu örnekteki üç ayaklı silindir puf. Üç ayaklı mini puflar hafif oldukları için oturma odalarında kolay taşınabilme özellikleriyle oldukça kullanışlılar. 

6- Geniş dikdörtgen puf modelleri

Daha kapsamlı ve neredeyse bir koltuk kadar şık ve oturaklı olan geniş puf modelleri oturma odası dekorasyonlarını tamamlamak için oldukça şık ve kullanışlı bir seçenek. Bu tarz geniş puf modelleri salon dekorasyonlarına konforlu ve şık bir dokunuş yapmak için ideal. Ayrıca klasik bir dekorasyona modern bir dokunuşla eklektik bir ambiyans kazandırmak için de bu puf modelleri oldukça iyi bir mobilya fikri. 

7- Ayaksız puf

Puf modelleri çoğunlukla ayaklı tasarımlara sahip olsalar da bu örnekteki gibi bazı ayaksız ve modern puflar da hem kahve sehpası olarak hem de ayak uzatma aksesuarı olarak oldukça şık ve kullanışlı. Ayrıca bu tarz ayaksız puf modelleri oldukça basit bir tasarıma sahip olduğu için, benzer modeller kumaş, elyaf ve basit bir iskeletin bir araya getirilmesi ile bir kendin yap projesi haline de gelebiliyor. 

8- Kapitone şıklığı

ERENKOY HOUSE // RESIDENTIAL PROJECT Escapefromsofa
Escapefromsofa

ERENKOY HOUSE // RESIDENTIAL PROJECT

Escapefromsofa

Kapitone dikişler elbette sadece puf tasarımlarında değil, neredeyse dahil oldukları her mobilyada, özellikle de oturma gruplarında kaliteli bir şıklık ve seçkin bir estetik sunuyorlar. Kapitone dikişler yumuşak yüzeyli döşemelerin konforlu oldukları kadar zarif ve şık olmalarını sağlayan klasik detaylardır ve bu örnekteki gibi kapitone dikişli puflar da modern konforu klasik bir estetikle şık bir şekilde bir araya getirir. 

9- Yatak odasında iki adet tekli puf

ERENKOY HOUSE // RESIDENTIAL PROJECT Escapefromsofa
Escapefromsofa

ERENKOY HOUSE // RESIDENTIAL PROJECT

Escapefromsofa

Yatak odalarında çoğunlukla ayak uçlarında puf bank modellerinin kullanıldığına yukarıda da değinmiştik. Ancak bu elbette yatak odasında yalnızca puf bank modelleri kullanılmalıdır anlamına da gelmiyor. Ayak ucu dekorasyonu için farklı puf modelleri de oldukça sıra dışı ve karakteristik dokunuşlar haline gelebiliyor. Mesela bu örnek yatak odası dekorasyonunda odanın renklerini tamamlayan renklerde ve oldukça şık iki adet tekli mini puf tercih edilmiş. 

10- Makyaj masası için tabure puf

Yatak Odası Tasarımı Origami Mobilya Eklektik Yatak Odası
Origami Mobilya

Yatak Odası Tasarımı

Origami Mobilya

Tekli puflardan bahsederken nedense hep ayak uzatma ve sehpa işlevlerinden söz ediyoruz. Oysa ayaklı puflar minik tabureler olarak da kullanılıyorlar ve özellikle makyaj masalarının tamamlayıcıları olarak oldukça şık ve tarz sahibi bir dekorasyon ortaya koyuyorlar. Dresuar tarzındaki gösterişli ve şık makyaj masaları için pufların en ideal seçenek olmasının en büyük nedeni bu tarz masaların şıklığının sandalye ile kapanamayacak olması. 

11- Sandıklı puf modelleri

Tasarım Uygulama Ysk Tadilat Akdeniz Yatak Odası
Ysk Tadilat

Tasarım Uygulama

Ysk Tadilat

Özellikle yatak odaları söz konusu olduğunda oldukça kullanışlı olan modellerin başında elbette ki sandıklı puflar geliyor. Sandıklı puflar nevresim, battaniye ve yorgan gibi tekstil ürünleri için oldukça geniş bir ekstra depolama alanı sunarken aynı zamanda da yatağın ayak ucunda şık bir dekorasyon oluşturuyor. Hem yatak odanızı güzelleştirmek hem de dolaplarınızda yer açmak istiyorsanız sandıklı puf modellerini tercih etmelisiniz.

12- Siyah ve derinin karizmatik etkisi

Yatak odası homify Modern Yatak Odası
homify

Yatak odası

homify

Puf modelleri de elbette tasarımları ile olduğu kadar döşeme kumaş türleri ile de birbirlerinden ayrışıyorlar. Puflar da tıpkı koltuk ve kanepeler gibi pek çok farklı ve çeşitli kumaş ile kaplanabiliyorlar. Deri ya da yapay deri pufların ise diğer kumaş türlerine nazaran her zaman daha başka bir dokuları ve etkileri oluyor. Bulundukları odayı daha karizmatik ve ağırbaşlı bir atmosferle buluşturan deri puf modelleri, siyah ya da koyu kahverenginin verdiği oturaklı etkiyi de yansıtıyor. 

13- Antreler için en ideal mobilya

Giyinme odası bir açıdan görüntüsü Öykü İç Mimarlık Klasik Giyinme Odası
Öykü İç Mimarlık

Giyinme odası bir açıdan görüntüsü

Öykü İç Mimarlık

Antre ve koridorlar çoğunlukla doldurmak için ne koyacağımız konusunda kararsız kaldığımız geçiş alanlarıdır. Puflar özellikle giriş koridorları için hem şık ve etkileyici bir dokunuş ortaya koyuyor hem de ayakkabı giyip çıkarırken rahatça oturabileceğiniz konforlu ve fonksiyonel bir alan oluşturuyor. 

14- Ayağınızı uzatıp dinlenebileceğiniz bir köşe

L'UNICA DONNA Galleria Gaia Oturma OdasıKanepe & Koltuklar
Galleria Gaia

L'UNICA DONNA

Galleria Gaia

Küçük bir kahve sehpası, kahve, kitap, ve ayağınızı uzatıp keyfini çıkarabildiğiniz rahat bir koltuk… Evde bir dinlenme köşesi oluşturmak istiyorsanız yapmanız gereken ilk şey rahat edeceğiniz bir berjer ve onu tamamlayan yumuşak bir ayak uzatma pufu edinmek olmalı! 

15- Modüler kanepeler için tamamlayıcı modeller

Oturma gruplarında puf kullanmanın pek çok farklı yöntemi var. Bu yöntemlerden biri de pufu da içine dahil olan modüler oturma gruplarını tercih etmek elbette. Bu tarz oturma gruplarında puflar, geniş kanepe ve koltukları tamamlayan birer aksesuar olduğu kadar farklı yerleşimlerle değişebilen tasarımlar yaratarak küçük alanlarda çok daha kullanışlı ve geniş oturma alanları ortaya çıkarmaya da yarıyorlar. 

Puf seçerken sadece modele değil kumaş seçimine de dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatarak, temizliği ve kullanımı kolay olan döşeme kumaş türleri için Koltuk takımı için en uygun döşeme nasıl olmalıdır? isimli yazımıza göz gezdirmenizi de tavsiye ediyoruz. 

Sizce en güzel model hangisi?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!