Dekorasyonlarda metal kullanmanın 15 farklı yolu

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Dekorasyonlarda metal kullanmanın 15 farklı yolu

Homify TR Homify TR
3d İskandinav Banyo Ezra YAZICI İskandinav
Loading admin actions …

Metal, bugünlerde uzman dekoratörler tarafında sıklıkla tercih edilen son derece popüler bir malzeme. Bunun en büyük nedeni metal malzemelerin kendilerine özgü parlaklıkları ile her zaman şık ve ferah bir görünüm oluşturmaları ve kolay şekillendirilebilir olmaları dolayısıyla pek çok farklı formda kullanılabilen pek çok farklı nesneye dönüşebilmeleri. Metal malzemeler aynı zamanda rustik dekorasyonlardan son zamanların en revaçta tarzlarından biri olan endüstriyel stile, minimalist modernlikten klasik şıklığına kadar her tarz ve her yaşam alanı modeline uyum sağlayabilme yeteneğine de sahiptir ve bu yüzden de son yılların en vazgeçilmez malzemelerinden biri haline geldi.

Evlerimizin dekorasyon ve iç mimari tasarımında metal kullanmanın pek çok farklı yöntemi var. Zaten metal denilince aklımıza gelen maddeler de oldukça çeşitli aslında; demir, çelik, ferforje, galvaniz, alüminyum ve bakır ev dekorasyonlarında en çok kullanılan metal türleri. Tabii altın ışıltısının yansıtıldığı tasarımları ve gümüş aksesuarları da metal dekorasyon dokularının arasında sayabiliriz. Ancak hem ekonomik maliyet hem de ulaşılabilirlik ve yaygınlık açısından diğerlerinden ayrılan altın ve gümüşün ışıltısı madde olarak oldukça pahalı ve nadir oldukları için genellikle küçük aksesuar ve varaklı mobilyalar ile ortaya çıkıyor ve dekorasyonu süslemek, gösterişli ve göz alıcı bir doku ortaya çıkarmak için kullanılıyor. Oysa diğer metaller, çok daha geniş yüzeylerde, iç mimari tasarım ögeleri olarak kullanılabiliyorlar ve her ne kadar gösterişli, avangard ve klasik dekorasyonlara uyum sağlayabilecek hale gelme imkanları olsa da, varaklı mobilyalar gibi yalnızca gösteriş yaratmak için kullanılmıyor, son derece çeşitli, yalın ve modern tasarımlara da imza atabiliyorlar. 

Biz de bu yazımızda endüstriyel ve modern tasarımların gözdesi olan metallerin dekorasyonda kullanım yöntemlerine ve evinizin dekorasyonunu daha modern kılabilecek tasarım alternatiflerine göz gezdiriyoruz.

1. Modern sehpa modelleri

Metal sehpalar modern dekorasyonlara oldukça yenilikçi bir doku katan son tasarım trendlerinden biri. Aslında sehpa denilince aklımıza gelen modeller hep ahşap, plastik gibi malzemelerden imal edilen alışılageldik modeller oluyor. İşte bu sıradanlıktan kurtulmak ve sıra dışı ve yaratıcı yeni nesil sehpa modelleriyle oturma odası dekorasyonunuz için dinamik bir tercih yapmak istiyorsanız metal sehpa modellerini mutlaka incelemelisiniz. Metal sehpalardan en popüler olan modellerden biri, bu resimde de gördüğümüz, üzeri yuvarlak bir tepsiyi, eski tip sinileri andıran ve bu özellikleriyle hem nostaljik hem de modern bir ambiyans ortaya çıkarabilen sehpalar. Hem zigon hem orta sehpa olarak kullanılabilmeleri de oldukça etkileyici değil mi? 

2. Metal kitaplıklar

BIJOUE container Alp Nuhoğlu
Alp Nuhoğlu

BIJOUE container

Alp Nuhoğlu

Kütüphane ya da kitaplık dediğimizde de aklımıza ilk olarak ahşap geliyor. Oysa ezber bozmak isteyenler için şahane metal kitaplık modellerinin olduğunu da söylemeden geçmeyelim. Bu örnekte kafes tarzı bir metal kütüphane tasarımı ile karşılaşıyoruz. Elbette metal kitaplıklar söz konusu olduğunda tek seçeneğiniz bunun gibi açık ve aralıklı modeller değil, daha kapalı ve raflı metal kütüphane modelleri de bulabilirsiniz. Ancak kafes tasarımlı metal aksesuar ve mobilyaların da bugünlerde moda olduğunu ve çağdaş bir dekorasyonda son dokunuş niteliği taşıdıklarını da unutmayın.

3. Farklı ve göz alıcı raf tasarımları

Metal raflar yalnızca kütüphaneler için değil, evinizin hemen her odasında kullanabileceğiniz şık tasarımlı ve çarpıcı aksesuar sergileri için de ideal bir konsept oluşturuyor. 

4. Seperatör paneller

gümüşlük taş evler Kırsal Bahçe Gülercan Mimarlık Kırsal/Country
Gülercan Mimarlık

gümüşlük taş evler

Gülercan Mimarlık

Ferforje modern zamanların en sık kullanılan metal malzeme türü diyebiliriz. Dayanıklı ve şık yapıları sayesinde hem bahçe mobilyası olarak hem de iç mekanlarda kullanılan ferforje mobilyalar etraflarına zarif bir estetik yayıyorlar. Bahçe kapısı veya bahçenizde bir alanı bölmek için kullanabileceğiniz seperatör tarzı ferforje paneller de hem şık hem de fark yaratan bir zarafete sahipler. Bu örnekte katlanarak açılıp kapanabilen paneller söz konusu ve bu paneller bahçe kapısı olarak kullanılmış, ancak benzer dekorasyon unsurlarını yalnızca bahçede değil iç mekanlarda da düşünmek mümkün. Örneğin oturma odasını antreden ayıracak ya da giyinme alanını yatak odasından ayıracak bir ayırıcı panele ihtiyacınız varsa bu örnektekine benzer ferforje seperatörler oldukça şık bir seçenek olacaktır. 

5. Yatak başlıkları

Ferforje Atölyesi – Ferforje Yatak Model 200: modern tarz , Modern Demir/Çelik
Ferforje Atölyesi

Ferforje Yatak Model 200

Ferforje Atölyesi

Bugün artık yatak başı üniteleri yatak odalarının tarzını ve karakterini belirlemede en önemli dekorasyon unsurları haline geldi. Birbirinden farklı dokulara, boyutlara ve tarzlara sahip olan karyola başlıkları aynı zamanda pek çok farklı malzemeden imal edilebiliyorlar. Bu malzemelerden biri de elbette kolay şekillenebildiği için farklı tarz ve tasarımların da yaratılabildiği metaller. Özellikle ferforje yatak başlıkları yatak odanıza zarif bir şıklık katmak için oldukça ideal bir seçim. 

6. Çocuk odaları için dayanıklı ve uzun ömürlü demir ranza ve karyolalar

Çift Katlı Ranza Modelleri Minimalist Yatak Odası Karyola Başlığı Minimalist Metal
Karyola Başlığı

Çift Katlı Ranza Modelleri

Karyola Başlığı

Çocuk odaları söz konusu olduğunda genellikle yumuşak malzemeler tercih edilir. Ancak eğer ranza gibi sağlam ve dayanıklı olması gereken bir mobilyadan bahsediyorsak metallerin avantajlarından çocuk odalarında da faydalanabileceğimizi rahatlıkla söyleyebiliriz. Demir ranzalar uzun yıllar hiçbir hasar görmeden ve hep yeni gibi kalarak çocuklarınız için son derece uzun ömürlü ve sağlam bir karyola olacaktır. 

7. Metal borularla pratik çözümler

Mutfak tasarımlarında eskiden her şeyin kapalı olduğu depolama alanları adeta bir gelenekti. Gelgelelim modern dekorasyonlarda bu gelenek yıkılalı çok oldu ve özellikle bugün mutfakta her şeyin sergilenerek dekorasyona katkıda bulunması ve her şeye çok daha pratik bir erişim sağlayan açık raflar ve açık depolama alanları oldukça yaygın. Tencereleri, tavaları, süzgeçleri ve büyükçe mutfak araçlarını duvara ya da tavana asabileceğiniz mutfak askıları da işte bu çağdaş mutfak tasarım anlayışının bir ürünü. Bunu yapmanın en pratik ve şık yolu ise metal borularla mutfağın uygun bir duvarında askılıklar oluşturmak.

8. Mutfakta açık raflar

Modern Mutfak homify Modern

Mutfaklarda açık raf trendinden bahsetmişken mutfaklar için kullanabileceğiniz metal raf modellerinden de söz etmek lazım elbette. Mutfağınızın tasarım tarzı ne olursa olsun, küçük ya da büyük metal raflar ekleyerek dekorasyonu gençleştirebilir ve ona daha yenilikçi ve şık bir doku katabilirsiniz. Üstelik baharatlarınızı, kahve fincanlarınızı ya da çay, kahve gibi şeyleri koyabileceğiniz ekstra bir depolama alanına sahip olursunuz. 

9. Endüstriyel stil tezgah üniteleri

Oldukça sıra dışı ama bir o kadar da şık ve göz alıcı bir seçenek: Metal tezgahlar! Endüstriyel stilin çarpıcı bir ürünü olan metal tezgah üniteleri alüminyum ya da çelikten üretilebiliyor. Bu tezgah ünitelerini kullanmak ve onların ışıltılı ve etkileyici dokusundan yararlanmak için illa ki endüstriyel stilli bir mutfak ya da banyoya sahip olmanıza da gerek yok! Dediğimiz gibi, metal unsurların en önemli özelliklerinden biri de her tarz ve tasarıma uyum sağlayabilme yetenekleri. Bu örnekte endüstriyel stil bir metal tezgahın son derece yenilikçi, çağdaş bir banyoda nasıl fark yarattığını görebiliyoruz.

10. Mutfakta metal yüzeyler

Mutfak Modern Mutfak homify Modern
homify

Mutfak

homify

Endüstriyel dokuyu modern tasarımlarla harmanlayan metal tezgah ünitelerine bir başka örnek ise bu şık mutfakta karşımıza çıkıyor. Özellikle mutfaklarda metal unsurlar her zaman şık ve çarpıcı bir atmosfer yaratıyor çünkü metalin verdiği endüstriyel doku mutfakların işlevleri ile müthiş bir uyum yakalıyor. Geniş mutfak adalarında kullanılan metal tezgah yüzeyleri bu örnekteki gibi siyah mutfak dolapları ile bir araya geldiğinde ise ortaya çıkan manzara tek kelime ile fantastik diyebiliriz! 

11. Ferforje sandalye modelleri

Metal mobilya denilince akla ilk olarak ferforje sandalyeler geliyor çünkü ferforje hem yıllarca ilk günkü yeniliği ile korunabilen uzun ömürlü ve dayanıklı, hem de çok çeşitli tasarımlara uygun olan şık ve kolay şekillendirilebilir bir malzeme. Ferforje sandalyeler ferforje masalar ile takım halinde kullanılabileceği gibi, bu örnekte olduğu gibi başka malzemelerle de harmanlanabilir. 

12. Avizeler ve aksesuarlar

FERFORJE MASA & SANDALYE NATUREL METAL FERFORJE Akdeniz Demir/Çelik
NATUREL METAL FERFORJE

FERFORJE MASA & SANDALYE

NATUREL METAL FERFORJE

Kelime anlamı dövme demir olan ferforje, mobilya ve aksesuar tasarımlarında en çok kullanılan metal türü ve kullanım alanı yalnızca masa ve sandalyelerle sınırlı değil. Bu resimdeki gibi avize tasarımlarından bahçe heykellerine, pencere demirlerinden dekoratif aksesuarlara kadar pek çok tasarım unsuru ferforje malzeme ile şık bir tasarıma kavuşuyor. 

13. Kafes tasarım

Kafes tarzı tasarımların ne kadar moda olduğundan yukarıda bahsetmiştik değil mi? İşte kafes tasarım modelinin sıra dışı ve göz alıcı kullanımlarından yalnızca bir tanesi…  

14. Galvaniz saksı ve kovalar

Galvaniz kova ve saksılar, evinize veya bahçe ve balkonunuza metal şıklığını katmanın en yalın, doğal ve ekonomik yollarından biri. Galvaniz saksılar bugün çamaşır sepeti olarak da, odunluk olarak da, saksı ya da çöp kovası olarak da kullanılıyor. 

15. Alüminyum pencereler

Mekan Tasarımı Modern Oturma Odası Bilgece Tasarım Modern
Bilgece Tasarım

Mekan Tasarımı

Bilgece Tasarım

PVC pencereler ısı yalıtımı konusunda diğer seçeneklerden çok daha başarılı olduğu için artık pek sık rastlamasak da alüminyum pencereler de evlere farklı bir şıklık katmanın nostaljik ve ekonomik yollarından biri. Özellikle bu fotoğraftaki şahane salon tasarımında olduğu gibi geniş ve ferah bir bahçeye bakan geniş camlı pencereler için metal dokunuşlar oldukça estetik bir fark yaratıyor. 

Bu salonun geniş ve şık çerçeveli nostaljik metal pencereleri alanın küçük olmasına rağmen oldukça ferah bir görünüm ortaya çıkarmış. Küçük oturma odaları için benzer tasarım örneklerine de göz gezdirmek ister misiniz? O halde bkz: Pratik çözümler: Küçük salon dekorasyonu örnekleri

Sizce en güzeli hangisi? 
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!