Yatak odaları için en güzel duvar kağıdı desenleri | homify

Yatak odaları için en güzel duvar kağıdı desenleri

Homify TR Homify TR
Modern Yatak Odası homify Modern
Loading admin actions …

Yatak odalarının dekorasyonlarını kişiselleştirmek ve güzelleştirmek için dekorasyona yapılabilecek en iyi katkılardan biri şüphesiz ki odanın dekoruna, mobilyalara ve tarzınıza uyumlu bir duvar kağıdı seçmektir. Duvar kağıtları bir odanın stilini aktaran, karakterini güçlendiren ve odanızın çok daha çekici ve şık görünmesini sağlayan dekorasyon unsurlarıdır. Zaten duvarlar, dekorasyonların tamamlayıcı ve oldukça etkili yüzeyleridir ve kusursuz bir dekorasyon için odaların tasarımları oluşturulurken mutlaka duvar dekorasyonu da düşünülmeli. 

Duvar kağıdı denilince eskiden akla belirli birkaç desenden başka bir şey gelmiyordu ve bu yüzden de duvar kağıtları yalnızca belirli tarz dekorasyonlar için cazip birer unsurdu ve genellikle salon gibi sosyal yaşam alanlarında kullanılırdı. Ama artık sürekli birbirini tekrar eden kopyala-yapıştır baskılarla kısıtlanmayan oldukça geniş model, renk ve desen seçeneğine sahip çok zengin duvar kağıdı tasarımlarından söz edebiliyoruz. Dolayısıyla duvar kağıtlarının estetik özellikleri ile her odada harikalar yaratmak da mümkün. Özellikle yatak odaları, duvar kağıtları için çok daha cazip bir yaşam alanı diyebiliriz çünkü yatak odalarında kullanılan mobilyalar çok spesifik işlevlere odaklandıkları için belirli modellerden ibaret oluyorlar ve sıra dışı ve göz alıcı bir yatak odası dekorasyonu oluşturmak için özel tasarım yatak odası mobilyalarına servet harcamanız gerekebiliyor. Oysa aynı etkiyi, sıradan diyebileceğimiz fabrikasyon ve yaygın mobilya tasarımları kullanarak ama dekorasyona çarpıcı ve farklı bir duvar kağıdı ekleyerek de oluşturabilirsiniz. Yani yatak odaları söz konusu olduğunda duvar kağıdı modelleri tarzınızı yansıtmanın hem en kestirme hem de en ekonomik yolu. 

Peki yatak odaları için ne tür duvar kağıdı seçeneklerinden bahsedebiliriz? Aslında tek tek sayamayacağımız kadar çok model, desen ve renkten söz etmek mümkün ancak biz bugünkü yazımızda en trend ve en şık yatak odası duvar kağıdı modellerini listeleyeceğiz. Modern bir görünüm arayanlar için yalın ama davetkâr desenlerden çağdaş ve sıra dışı bir etki yaratmak isteyenlere geleceğe dönük ezber bozan grafik modellere; endüstriyel dokunuşlu doğal ve ham görünümlerden vintage görünümlü romantik çiçek desenlerine; sanatsal dokunuşlardan minimalist çizgilere, harita desenlerinden tropikal şıklığa kadar pek çok seçenek pek çok farklı tarz ve karaktere uygun etkileyici duvar dekorasyonları oluşturuyor. İşte sayfalarımızda öne çıkan yatak odası duvar kağıdı modelleri…  

Damask desenli seçenekler

ATLAS TERAS | Mersin | Turkey Modern Yatak Odası BUUN MOTTO ARCHITECTS Modern
BUUN MOTTO ARCHITECTS

ATLAS TERAS | Mersin | Turkey

BUUN MOTTO ARCHITECTS

Oldukça geçmişe dayanan köklü ve evrensel bir tarihi olan damask desenler isimlerini iki farklı renkteki ipliğin kumaşın iki tarafında da desen oluşturacak şekilde dokunması yönteminden alıyor. Şam kökenli olan bu oryantal desen, iki renkten ve birbirini tekrar eden motiflerden oluşuyor. Desenlerin şık ve tarihsel etkileri sayesinde son derece klasik bir şıklık yaratan damask desenler bugün hâlâ en çok kullanılan duvar kağıdı desenlerinden biri ve özellikle geniş, şık ve lüks yatak odaları için ideal bir atmosfer yaratıyor. 

Modern damask yorumlar

Her ne kadar damask desenler çoğunlukla klasik ve lüks yatak odalarında kullanılsalar da aslında modern tarza da uyum sağlayabilecek şekilde yorumlanmaları da mümkün. Modern renk seçimleri ve uyumlu bir dekorasyon ile damask şıklığını bu örnekteki gibi son derece modern bir yatak odasında da kullanabilirsiniz.

Kır çiçekleri

Çiçek desenleri duvar kağıtlarında da mobilya döşemelerinde de geçmişten bugüne en sık kullanılan desenlerden biri ve bugün de pek çok farklı tarzı yansıtan farklı çiçek desenli duvar kağıtlarına rastlıyoruz. Yumuşak renklerden oluşan kır çiçeği desenli duvar kağıtları ferahlatıcı ve pozitif enerji veren etkileriyle yatak odaları için her zaman en ideal seçeneklerden birini oluşturuyor; üstelik modernden klasiğe her stile de uyum sağlayabiliyorlar. 

Minik çiçeklerle romantik bir atmosfer

HannaHome Dekorasyon  – Maceracı, romantik ya da klasik "Bonjour" ile her mekan "siz": modern tarz , Modern
HannaHome Dekorasyon

Maceracı, romantik ya da klasik Bonjour ile her mekan siz

HannaHome Dekorasyon

Daha romantik ve shabby chic şıklığı taşıyan bir yatak odası dekorasyonu istiyorsanız daha minik çiçek desenlerinden oluşan kır çiçeklerini tercih edebilirsiniz. Çiçek desenleri küçüldükçe daha feminen, daha yumuşak ve daha romantik bir atmosfer oluşacaktır.

Country stili

Duvar kağıdında tatlı hayat: Dolce Vita! HannaHome Dekorasyon Klasik
HannaHome Dekorasyon

Duvar kağıdında tatlı hayat: Dolce Vita!

HannaHome Dekorasyon

Bu örnekteki gibi nostaljik bir çiçek deseni özellikle doğal, rustik ve country tarzı yatak odaları için oldukça şık bir vintage etki ortaya çıkaracaktır. Pembenin uçuk tonlarının turuncu, toprak tonları ve yine uçuk ve mat yeşil tonları ile bir araya geldiği ve oldukça yoğun ve aralıksız işlenen bu çiçek desenleri 50li yılların kır evlerindeki sıcak ve geleneksel atmosferin samimiyetini anımsatıyor.

Çağdaş ve sofistike çiçekler

Autumn Flowers Rustik Duvar & Zemin homify Rustik
homify

Autumn Flowers

homify

Yalnızca çiçek desenleri kategorisinde bile seçeneklerimizin oldukça fazla olduğunu söyleyebiliriz ama en öne çıkanlardan bir diğeri ise, önceki çiçek desenlerinin yarattığı etkiden oldukça farklı bir etki ortaya çıkarıyor. Büyük ve göz alıcı renklere sahip çiçek baskılarının duvara yayıldığı bu çağdaş çiçek desenli duvar kağıtları yatak odaları için bir odak noktası oluşturuyor ve güçlü, cesur ve dinamik bir enerjiyi yansıtıyor.

Dekorasyon için son dokunuş niteliğindeki pekiştirici modeller

Profesyonel iç mimarlar yatak odalarını kusursuz hale getirmek için sık sık duvar kağıtlarının dekorasyonu tamamlayıcı etkilerinden faydalanırlar. Özel ve dikkat çeken desenler bir yana, dekorasyondaki renk ve tarzı pekiştiren belli belirsiz ancak oldukça etkili duvar kağıdı desenleri de yatak odalarına yapılan incelikli dokunuşları oluşturur.

Doğal kış desenleri

Kış mevsimi şehir hayatının içinde soğuk ve ıslak asfaltlardan, gün ışığının azalmasından, en yoğun çalışmak zorunda kaldığımız mevsim olduğundan, işe gidip gelme zahmetinin katlanmasından ve tabii ki ısınma masraflarından ötürü modern yaşam içinde pek de sevilen bir mevsim değil; ama doğaya dönecek olursak kış mevsiminin en güzel görünen doğal görüntüleri oluşturduğunu da kimse inkar edemez. Kuru yapraklar ve bembeyaz karlar altında el değmemiş bir doğa kusursuz bir dinginliğe sahiptir ve yatak odalarında da bu dinginlik çok daha huzurlu uykular yaratabilir. Kış mevsiminin doğadaki huzurlu sessizliğini yansıtan duvar kağıdı desenleri de dinlendirici bir yatak odası dekorasyonu yaratmak isteyenler için eşsiz bir seçenek.

Ekose

Çeşitli renklerde kare desenleri ekose ismiyle anıyoruz ve ekose desenler her zaman özellikle dinamik, enerjik ve genç dekorasyonlarda ve giyim modasında kullanılan, zamana meydan okuyan bir motif diyebiliriz. Duvar kağıtlarında da yüksek enerjili, hareketli ve genç bir dekorasyon atmosferi oluşturmak isteyenler için ekose desenler her zaman işe yarıyor.

Güçlü & koyu renkler

Dediğimiz gibi, sıradan mobilya ve dekorasyonları güçlendirmek ve sıra dışı ve ilgi çekici hale getirmek, onlara karakter kazandırabilmek için duvar kağıtları eşsizdir. Çok dikkat çeken desenlerden hoşlanmıyorsanız ama duvar kağıtları ile yatak odanızı daha şık hale getirmek istiyorsanız güçlü ve koyu renklerle yatak başındaki duvarı kaplamayı düşünebilirsiniz. Tek duvarın bu şekilde vurgulanması hem odaya derinlik hem de görünüme şıklık katacaktır.

Sıcak renk zemin üzerine nötr tonlu desenler

Genellikle duvar kağıdı desenleri söz konusu olduğunda hep nötr renk tonlarından oluşan yumuşak bir fonun üzerinde kuvvetli renklerden oluşan desenlerin işlendiğini görüyoruz; oysa bunun tersi de oldukça kuvvetli ve çarpıcı bir etki yaratabiliyor. Özellikle karizmatik ve sıra dışı bir klasik doku arayanlar için ideal.

Basık tavalı yatak odaları için

Nasıl ki boyumuzu daha uzun ve bedenimizi daha zayıf göstermek için çizgili kıyafetler giyeriz, eğer yatak odamızın tavanı da alçaksa daha ferah bir görüntü oluşturmak için nötr renkli çizgili desenli duvar kağıtlarını tercih etmelisiniz.

Dokulu duvar kağıtları

art tasarım – Duvar Master: modern tarz , Modern
art tasarım

Duvar Master

art tasarım

Kabartmalı bir dokusu olan duvar kağıtları özellikle ışıltılı seçenekleri ile avangard klasik yatak odası dekorasyonları için oldukça lüks ve gösterişli modeller oluşturuyorlar. Hem görüntüsüyle hem de dokusuyla fark yaratan bu modeller daha derin ve incelikli tasarımlar ortaya koyuyor.

Duvar dokusunu taklit eden modeller

Dokulu duvar kağıtlarının yanı sıra daha modern ve doğal dekorasyonlar için beton ya da taş duvarların duvarlarını taklit eden renkli duvar kağıdı seçenekleri de bulunuyor.

Üç boyutlu baskılar

Foggy Forest Rustik Duvar & Zemin homify Rustik
homify

Foggy Forest

homify

Modern dekorasyonlarda en çok revaçta olan duvar kağıdı modellerini son yıllarda üç boyutlu geniş görsel baskılar oluşturuyor. Bu modeller yatak odalarına eşsiz bir derinlik ve sıra dışılık katıyor.

Tropikal desenler

Flamingolar, geniş yeşil yapraklar, ananslar, muzlar, filler ve vahşi hayvanlar… Tropikal bölgelerin benzersiz dokuları ve simgeleri duvar kağıtları için oldukça popüler motiflerden biri. Tropikal desenler hem dinamik, hem enerjik, hem de huzurlu bir doku yaratmayı başarıyorlar.

- Yatak odanızı güzelleştirecek başka pratik fikirler de arıyor musunuz?

Good Luck Tasarımlı duvar kağıdımız Duvarkapla.com Tropikal
Duvarkapla.com

Good Luck Tasarımlı duvar kağıdımız

Duvarkapla.com
Sizin favoriniz hangisi? 
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!