Mutfak tezgahı için granit mi, mermer mi tercih edilmeli? | homify Granit malzeme ve mermer malzeme arasındaki farklar ve görsel

Mutfak tezgahı için granit mi, mermer mi tercih edilmeli?

umit atdağ umit atdağ
homify Modern Mutfak
Loading admin actions …

Mutfak tezgahları yemek hazırlıklarının yapıldığı, pişirim işlemleri için gerekli olan araç ve gereçlerin yer aldığı, rengi, dokusu ve estetiği ile mutfağa zarafet kazandıran alanlardır. Bu nedenle mutfak tezgahı seçimi yapılırken bir çok etkene bağlı olarak seçim yapılmalıdır. Bu yazımızda mutfak tezgahları için en çok tercih edilen malzemeler olan granit ve mermerin özelliklerini inceleyip iki malzeme arasında kıyaslama yapacağız. Avantajları, dezavantajları, görsel ve dokusal özelliklerini inceleyeceğimiz granit ve mermer malzemelerin mutfak için önemine değineceğiz.

Granit tezgah ile mermer tezgah arasındaki farkları sıralamak gerekirse; mermer malzeme olarak granite göre daha yumuşak bir malzeme olduğu için zedelenmesi, yaralanması, çizilmesi granit tezgah modellerine göre daha kolaydır. Granit ise çok sert bir malzeme olduğu için mermere göre daha dayanıklı bir malzeme olduğundan daha uzun ömürlüdür. Mermer tezgah çok çabuk leke tutup, çok çabuk çizilirken granit tezgah ise kolay kolay leke tutmaz ve çizilmez. Mermer düz bir görünüme sahipken granit kristalli ve tanecikli bir yapıya sahip olduğu için daha zarif ve daha estetik bir görünüme sahiptir. Mermer mi daha sağlam granit mi diye düşünenler için granit malzemenin çizilmez derece de sert bir malzeme olduğunu, magmatik yapıda biriken kristallerden meydana gelmesi ve yüksek ısıya dayanıklı olmasından dolayı granitin daha sağlam olduğunu söyleyebiliriz. Ev dekorasyonlarında daha uzun ömürlü olması için mutfak tezgahı mermer yerine granit tercih edilmelidir. Mermer, granite göre daha yumuşak bir malzeme olsa çok uzun yıllar mutfağınıza zarafet katacak ve dekorasyonun ışıltısını koruyacak bir malzemedir.  

Mermer ile granit arasındaki fiyat farkı da iki malzeme arasında tercih yapılırken dikkate alınan bir diğer etkendir. Fiyat olarak mermer daha uygun fiyatlara sahipken granit ise mermerden daha pahalı bir malzemedir. Granit mermer metrekare fiyatları ise iki malzemenin fiyatları arasında bir yelpaze içinde yer alır. Granit mermer; doğada mermer ile granit tabakaları arasında yer alan ve başkalaşımını tamamlamamış olan bir malzemedir. Malzeme olarak hem granit hem de mermer özeliği gösterdiği için ne çok sert ne de çok yumuşak olma özelliğine sahiptir. Fiyatının uygun olması nedeni ile de granit mutfak tezgahı yerine granit mermer mutfak tezgahı tercih edilebilir.

Granit ve mermer türleri

Teknoen Altındağ Konut VERO CONCEPT MİMARLIK Modern Mutfak
VERO CONCEPT MİMARLIK

Teknoen Altındağ Konut

VERO CONCEPT MİMARLIK

Granit ve mermer çeşitleri kendi arasında kalitelerine göre sınıflara ayrılır. Granit; yaylak, spahi, platino, african red, amerolla gold, santiago red, sardo, balaban gree, capao banito, cafe bahia, multicolor red, giallo california, giallo nostro, raw silk, blue eyes, blue pearl classic modellere ayrılmaktadır. Bu modeller en çok tercih edilen granit modelleri olduğu gibi bu modellerin dışında da çok sayıda granit modeli yer almaktadır. Mermer çeşitleri de kalitelerine göre farklı sınıflara ayrılır. Afyon beyazı ve grisi, akşehir siyahı, beyaz traverten, Bilecik kırmızısı ve beyazı, Elazığ vişnesi, harmankaya, Uşak beyazı, Sivrihisar beji gibi çıkarıldığı bölgeye ve damarına göre adlandırılır.

Mutfağınız için hangisi daha ideal?

Evinizde yapacağınız mutfak dekorasyonu içinde mutfak tezgahı değişimi veya yenileme işlemi varsa granit mi yoksa mermer mi tercih etmeliyim diye düşünmeyin. Bütçeniz çerçevesinde profesyonel hizmet sunan dekorasyon uzmanlarından mutfak tezgahı için yardım alın ve karo, taş, mermer tezgahlar içinden mutfağınıza en yakışanı kolay bir şekilde seçin.

Granit tezgahların ışıltısı

Granit malzeme farklı renklere, dokulara sahip bir malzeme olmasının yanında kolay kolay çizilmeyen, kırılmayan ve leke tutmayan bir malzeme olarak mutfağın dekoratif görüntüsünün bozulmasını önleyen, zarafeti ve ışıltısı ile mutfağa renk katan bir malzemedir. Granitin zengin renk ve doku yelpazesi küçük mutfaklar için de daha ferah görünüm sağlayan alternatifler sunuyor.

Renkli mermerler

Mermer malzeme; çıkarıldığı bölgeye ve damar yapısına göre adlandırılan bir malzeme olduğu için çok farklı renklere sahip olabilir. Mutfağınızda renkli bir dünya oluşturmak istiyorsanız Elazığ petrol mavisi mermerini tercih edebilirsiniz. İsteğinize bağlı olarak mutfak dolabı ile tezgah arasında kalan alanı da benzer tonlarda karolar ile kaplayabilir ve bir deniz havası oluşturabilirsiniz. 

Şık tasarımlı mermer adaları

Mutfak içinde mermer kullanımı sadece tezgahlar ile sınırlı değildir. Mutfak içinde kullanacağınız mutfak adaları içinde mermer tercih edebilirsiniz. İlham veren mutfak dekorasyonlarını inceleyerek mutfak adaları hakkında bilgi alabilir, damarlı ve renkli yapısı ile mutfağa renk veren bir mutfak adasına sahip olabilirsiniz.

Siyah granit modelleri

Country Mutfak Erim Mutfak MutfakDolap & Raflar Yönlendirilmiş Yonga Levha Bej
Erim Mutfak

Country Mutfak

Erim Mutfak

Koyu renklerden hoşlanan biriyseniz siyah ve tonlarında granit modellerini tercih edebilirsiniz. Koyu renkli granit beyaz renkli mutfak dolapları ve mutfak tezgahları ile dokusal bir bütünlük oluşturacaktır. Zıt renklerin estetiğinin yanında sağlamlığı ve sertliğini göz önüne aldığımızda kusursuz ve uzun ömürlü bir mutfağa sahip olabilirsiniz. 

Modern mutfaklar

Modern mutfaklar her zaman daha zarif ve daha estetik bir görünüme sahip olur. Granit malzemeler, modern mutfaklar içinde oldukça şık ve zarif duran malzemeler oldukları için sadece mutfak tezgahlarında kullanılmaz. Mutfak adaları, yemek masaları, farklı konsept mutfak tezgahlarının yüzeylerinde de kullanılan granit mutfağınıza daha zarif bir hava kazandıracaktır. 

Mermer mi granit mi ?

Mutfak tezgahı için malzeme seçiminde mermer mi granit mi sorusuna cevap veremiyorsanız yapmanız gereken dekorasyon uzmanlarına kulak vermek veya sizler için hazırladığımız '' Mutfak için 7 muhteşem granit ve mermer tezgahı örneği '' başlıklı yazımızı incelemektir. Farklı mermer ve granit tezgah modellerini inceleyerek  mermer mi, granit mi sorusuna kolaylıkla cevap verebilirsiniz. 

Beyaz mermer tezgahlar

Beyaz renk; yapısı gereği sadeliği, saflığı ve temizliği sembolize eden bir renktir. Bu nedenle mutfaklarda mutfak tezgahı için tercih edilecek olan malzeme ne olursa olsun beyaz renk ve tonları tercih edilmesinde fayda vardır. Özellikler beyaz mermer tezgahlar ekonomik olması ve mutfağa farklı bir hava kazandırması nedeni ile daha fazla tercih edilen tezgah modelleri olmuştur. Sizlerde evinizde benzer bir mutfağa sahip olmak istiyorsanız bu modeli evinize uygulayabilirsiniz. 

Renkli mermerler

Mermer malzeme sadece beyaz renkli olmayan ve doğanın tüm renklerine sahip olabilen bir malzemedir. Bu nedenle mutfak içinde hangi renkte dekorasyon yaparsanız yapın dekorasyon rengine uygun mermer modelleri kullanabilirsiniz.

- Mermer ya da granit tezgahlı bir mutfak adası düşünüyorsanız…

Ada mutfak yaptırmadan önce bilmeniz gereken her şey başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir.

Bu mutfak tezgahları hoşunuza gitti mi ? 
Casas inHAUS Modern Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!