PVC Pencere ve kapı sistemlerinin avantajları | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3646:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

PVC Pencere ve kapı sistemlerinin avantajları

nihal e. nihal e.
EBG Evi Modern Oturma Odası BAGO MİMARLIK Modern
Loading admin actions …

PVC ya da diğer adıyla polivinil klorür ile aşina olabilirsiniz çünkü sıhhi tesisat ve elektrikli eşyalarda yaygın olarak kullanılır. Ayrıca pencereler için önde gelen bir malzemedir. Genel olarak ise PVC’nin birçok kullanım alanı vardır ve en yaygın yapı malzemelerinden biridir. Örneğin zemine serilmiş boruların neredeyse tamamı PVC'den yapılmıştır. Bu kadar yaygın olarak kullanılmasının temel sebebi nem gibi hava koşullarından etkilenmemesi ve ayrıca çürüme gibi sorunlarının olmamasıdır. Doğal malzemelerin çeşitli avantajları olsa da PVC kadar kullanışlı olamaz. Çünkü PVC hava şartlarına bağlı olarak genişleyen veya küçülen malzemelerden değildir. Dahası geri dönüştürülebilir bir materyaldir ve bu nedenle çevre dostu bir seçimdir. Kolayca parçalanabilir ve böylece yeniden tasarlanabilir.

Son yıllarda PVC pencereve kapılar çok popüler oldu. Bunun önemli bir nedeni PVC’nin yangına karşı çok dayanıklı oluşudur. PVC pencere ve kapılar ilk olarak 1940'ların başlarında Avrupa'da tanıtıldı ve günümüzde o kadar popüler hale geldi ki geleneksel pencereler artık hiç tercih edilmiyor. PVC sadece konut ve inşaat sektöründe değil, sağlık ve ambalaj gibi diğer birçok sektörde de kullanılmaktadır. Dolayısıyla PVC için çok amaçlı kullanılan bir malzemedir diyebiliriz. PVC pencere kapıların diğer tercih edilme sebeplerince gelince, öncelikle uzun bir ömrü olur ve çok dayanıklıdır. Aynı zamanda montajı kolaydır ve çok az bakım gerektirir. Güvenlik açısından da bu pencere ve kapıları rahatlıkla tercih edebilirsiniz. PVC’nin bilinmeyen bir diğer özelliği de sokaktan gelen gürültüyü ciddi anlamda azaltmasıdır. Bu özelliği özellikle kalabalık kent merkezlerinde yaşayanlar ciddi bir avantajdır.

PVC Pencere modelleri

Semih Yapı Dekorasyon Modern Pencere & Kapılar semih yapı dekorasyon Modern
semih yapı dekorasyon

Semih Yapı Dekorasyon

semih yapı dekorasyon

Bir pencerenin temel işlevi havalandırma ile mekanı aydınlatmaktır. Bununla birlikte pencerenin ana işlevine ek olarak gelişen teknoloji sayesinde yeni fonksiyonlar eklendi. Artık pencereler sadece hava akışı ve aydınlatma sağlamakla kalmıyor, ayrıca dışarıdan gelen gürültüye karşı yalıtım; fırtna ve yağmur sularının içeri sızmasını önlemek ve artan enerji maliyetlerini azaltmak gibi özellikler de sunuyor. Görsel açıdan da duvarların monotonluğunu kırar ve evinizin genel estetiğine katkıda bulunur. Pencereler çeşitli şekil ve stillere sahiptir. Doğru pencere tipi odanızın, evinizin veya ofisinizin görünümünü değiştirebilir. Belirli bir konum için doğru tipte pencere seçimi; günümüzde piyasada bulunan farklı stiller, özellikler ve materyaller göz önüne alındığında kafa karışıklığına neden olabilir. Bu nedenle pencere tipleri hakkında bilgi edinmenizde yarar var.

PVC pencerelerin genel bir modeli yoktur, bu nedenle pencerenin taban genişliği ve uzunluğa göre şekillenir. Başka bir deyişle PVC pencereyi odanın konumuna göre yaptırırsınız. Ancak pencerenin kanat sayısı, rengi ve açma şekline bağlı olarak farklı pencere türleri bulabilirsiniz.

- Kanat sayısına göre

PVC pencereler tek kanatlı, çift kanatlı ve üç kanatlı olabilir. Bunlardan tek kanatlı olanlar açılır yapıdadır. Yani kanadı tamamen açabilirsiniz. Ancak bu tür pencereler çok yaygın değildir, zira küçük mekanlar için uygundur. Çift kanatlı modellerde ise bir taraf açılırken diğer taraf açılmaz ve sabit kalır. Çift kanatlı PVC pencereler en çok tercih edilen modeldir. Üç kanatlı PVC pencereler daha karmaşık olmakla birlikte kullanıcının isteğine göre şekillenir. Arzuya göre kanatların hepsi açılabilir yahut sadece kenarlardaki kanatlar açılır, sadece bir kanatın açılması da mümkündür. Kısacası hangi kanatların açılacağını müşteriler belirler.

- Açılma şekline göre

Perde Tasarım Klasik Giyinme Odası PİLE PERDE Klasik
PİLE PERDE

Perde Tasarım

PİLE PERDE

PVC pencerelerin açılma yönleri farklılık gösterir. Örneğin hiç açılmayan pencereler vardır, bunlara “sağır pencere” denir. Bu tür pencere genellikle bodrum ya da balkon çıkışında kullanılır. Herhangi bir oda veya ofis için kullanışlı bir model değildir. En yaygın model içe doğru açılan pencerelerdir. Bu pencereler klasik model olup tıpkı alüminyum pencere veya ahşap pencere gibi tasarlanır.Son olarak bir de üst tarafa açılan pencere vardır. Bu modelde kanat üstten açılır ve son yıllarda daha popüler olmuştur. Avantajlı yanı özellikle bebek ve küçük çocuk sahibi olanlar için güvenlik sağlar. Aynı zamanda yağmur yağdığı zaman içeri su sızmasını önler. Ne yazık ki içe açılır pencerede böyle bir sıkıntı yaşayabilirsiniz. Elbette hem üst tarafa hem iç tarafa açılabilen pencereler de vardır. Ancak bu modellerin fiyatı diğerlerine göre daha yüksektir. Zira hem yapımı zordur hem de PVC dışında üretilen pencereler böyle bir avantaj sağlamaz.

- Cam sayısına göre

PVC pencereleri cam sayısına göre de ayırabiliriz. PVC pencere yapımında tek cam, çiftli cam ve daha çok sayıda cam kullanılan sistemler olabilir. Cam sayılarının amacı yalıtımı sağlamaktır. Yani cam sayısı ne kadar artarsa o kadar iyi izolasyon sağlanır. Günümüzde tek camlı PVC modelleri artık tercih edilmiyor. Bunun yerine çift cam revaçta. Ancak daha çok para ödeyip ikiden fazla cam kullanılan pencere modelleri de yaptırabilirsiniz.

- Pencerenin tasarımına göre

SON İNCE İŞLER UYGULAMA Modern Oturma Odası Aslıhan Özcan Modern
Aslıhan Özcan

SON İNCE İŞLER UYGULAMA

Aslıhan Özcan

PVC pencereler tıpkı ahşap ve diğer malzemelerden yapılan pencereler gibi farklı şekillerde tasarlanabilir. Genel olarak her evde en çok gördüğünüz pencere dikdörtgen şeklindedir. Bunun dışında kemerli, yamuk ve üç köşeli pencereler de bulunur. Bu şekilleri PVC pencere olarak yaptırmanız mümkündür. Hatta dilerseniz tamamen isteğe özel daha sıra dışı pencereler dahi yaptırabilirsiniz. Tüm bu şekiller arasında dikdörtgen yani standart olan en uygun fiyatlı pencere modeldir. Diğer şekillerde ise zorluğa göre maliyet artacaktır.

PVC sadece standart pencerede değil balkonlar için de iyi bir seçenek. Balkonda PVC düşünenler Balkon kapatma sistemleri: Cam mı PVC mi? başlıklı yazımızdan fikir edinebilir.

PVC Pencere ve kapıların avantajları

Katlanır Pencere ve Kapı Sistemleri Fakro
Fakro

Katlanır Pencere ve Kapı Sistemleri

Fakro

PVC pencere ve kapılar geleneksel ahşaptan yapılma pencere ve kapılardan daha güçlüdür. Aynı zamanda ahşap gibi mevsim şartlarından etkilenmezler. Sert hava koşullarına karşı dayanıklıdır. En kötü havalarda bile PVC pencere ve kapıların orijinal şekli bozulmaz. Ahşap ise bu konuda sınıfta kalır. Ayrıca düzenli bakım gerektiren ahşap ve alüminyum kapıların aksine, PVC kapılar için sadece yumuşak bir bez ve temizlik maddeleri ile yapılan basit bir silme işlemi yeterlidir.PVC pencere ve kapılar gürültüye karşı yüksek düzeyde yalıtım sağlar. Bu sayede sokaktan gelen rahatsız edici sesler sizi etkilemez ve evinizde huzurlu bir ortam yaratırsınız. Isı yalıtımında da başarılıdır. Soğuk havanın evinize girmesini azaltır ve sizi sıcak tutar. Son olarak iki kanattan açılan modeller doğal çapraz havalandırmanın sağlanmasına yardımcı olur. Bu da yaşam alanınızı daha sağlıklı kılar. PVC pencere çeşitlerinden detaylı olarak bahsettik. PVC kapı modelleri de arzuya göre camlı veya camsız olabilir.


Bu yazı size yardımcı oldu mu?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!