Oval duşakabin mi, kare duşakabin mi? İlham verecek 8 örnek | homify

Oval duşakabin mi, kare duşakabin mi? İlham verecek 8 örnek

Meral Eser Meral Eser
RESIDENCE Meteor Mimarlık & Tasarım Modern Banyo
Loading admin actions …

Banyo elemanları tasarımı, kullanıcı ihtiyaçlarını muntazam karşılayan planlama ile doğrudan ilişkilidir. Duşakabin modelleri ise banyoda ana rollerden birini taşır. Bu yazımızda oval duşakabin sistemleri ile kare duşakabin sistemleri farklarını ele aldık.

Oval duşakabin modelleri genellikle banyolarda köşe alanlar için uygun tasarım özelliklerine sahiptir. Kare duşakabin modellerinde kapı açılış yönleri içe açılır ya da dışa açılır olarak tasarlanabilir. Oval duş kabinleri için sürgülü ya da raylı kapı sistemlerini kullanmak idealdir. Çift kanatlı ya da tek kanatlı sürgülü oval kapıların kullanımı pratik ve kolaydır.

Kare duşakabin ölçüleri ile oval duşakabin ebatları arasında köşe çapı dışında önemli farklar bulunmamaktadır. Banyonuzun konumu, duş teknesinin mevcut olup olmadığı durumuna bağlı olarak ebatlar önceden belirlenir. Üretici firmalara banyonuz için doğru ölçüleri alarak duşakabin modeli tasarlatabilir ya da mevcut satıcı firmaların duş kabini modellerinden uygun ebatlarını satın alabilirsiniz.

Banyonuz için oval duşakabin sistemi mi, kare duşakabin modeli mi? Karar vermeden önce alt başlıklarımızı gözden geçirebilir, beğendiğiniz duşakabin modelleri ile ilgili firmalarla bağlantıya geçebilirsiniz.

Farklı sistemlerle duşakabin modelleri için, ayrıca 'Banyo duşakabin üzerine 12 iddialı örnek' yazımıza da göz atabilirsiniz.

1. Oval kompakt kabin

Oval Kompakt Kabin homify Modern Banyo
homify

Oval Kompakt Kabin

homify

Bünyesinde kullanıcıların tüm ihtiyaçlarını barındıran bu örnek, kompakt sistemlerle dizayn edilmiş. Oval kapılı kabin sistemi ile banyonuzda hijyenik koşullar sağlanırken, pratik ve kolay bir kullanım olanağı sağlıyor. Duş sistemleri ile su püskürtme sistemleri kabin içerisinde mevcut.

Oval kapılı duşakabin sistemleri için son derece kullanışlı ve banyolarda köşe alanlar için ideal bir model. Özellikle küçük banyolar için alan tasarrufu sağlayan oval duşakabin modelleri kullanıcı ihtiyaçlarını muntazam karşılayacak şekilde tasarlanıyor.

Duşes Kabin Sistemleri imzası taşıyan oval kompakt kabin sistemleri için kullanıcıların tercihlerine bağlı olarak boyutlar değişmektedir. Ebatlar: 90x90, 100x100, 110x110, 120x120, 130x130, 140x140, 150x150 olarak küçükten büyüğe sıralanıyor.


2. Kare duşakabin sistemleri

Tek duvar ya da çift duvara sabitlenebilen kare duşakabin sistemleri, isteğe göre üç duvar ya da bölme arasına yerleşebilir. Bağımsız kare duşakabin sistemleri de mevcuttur ve banyonun genişliği ya da büyüklüğüne bağlı olarak duvarsız uygun bir alanda konumlanarak tasarlanabilirler.

Banyonuza uygun bir kare duşakabin sistemi dizayn etmek istiyorsanız, render çalışmaları üzerinden konumu ya da oval duşakabin ölçüleri değiştirebilir, yenileyebilirsiniz. Profesyonellerin desteğiyle kare cam duşakabin sistemleri ya da oval duşakabin camı kullanılabilir, köşe alanlar için uygun olabilecek şeffaf yüzeyler küçük banyolara derinlik katacaktır.

3. Malzemeler aynı, bağlantılar farklı

Oval Tek Açılır Kapı homify Modern Banyo
homify

Oval Tek Açılır Kapı

homify

Genellikle banyolarda duşakabin sistemleri için temperlenmiş cam malzeme kullanılmaktadır. Ayrıca mika olarak adlandırılan malzemelerin yanı sıra, kare ya da oval mika duşakabin sistemleri için malzemelerde önemli bir fark bulunmamaktadır. Duş kabini modellerinde kullanılacak malzeme farkları dayanım kuvvetini doğru oranda etkiler.

Oval duş kabini sistemleri için iki duvara denk gelen alanlarda yalnızda iki kenar ya da köşenin bağlantıları uygulanırken; kare duş kabini modellerinde 3 ya da bağımsız bir duşakabin modeli olmasına bağlı olarak 3'ten fazla köşe bağlantıları gerekebilir.

En kullanışlı duşakabin hangisi diyorsanız, bazı unsurlara dikkat etmelisiniz. Köşe bağlantılarında kullanılan profiller gerilimi azaltır ve dolayısıyla özellikle bir kıyaslama yapacak olursak, oval kapılı duşakabin sistemleri kare duşakabin modellerine oranla küçük bir farkla daha kırılgan ya da eğilebilir olabilir. Buna nazaran oval kapılı sistemlerde cam materyaller üretilirken eğilmeye ve darbeye karşı dayanıklı olarak üretilmektedir.


4. Duş teknesi kullanımı kısıtlayıcıdır

Banyonuzu yenilemek istiyor olabilirsiniz. Duş teknesi eğer kullanışlılık bakımından halen dayanıklı bir malzeme ise yeni tasarımda kullanmaya devam edebilirsiniz. Buna nazaran eğer yeni bir banyo dizayn ediyorsanız, duş teknesi kullanımını tercih etmek bazı açılardan kısıtlayıcı nitelikler taşıyabilir. Oval duşakabin teknesiz modellerini de ayrıca kullanabilirsiniz.

Oval tekneli duşakabin dizayn ettirmek istiyorsanız duş teknesi buna göre bir forma sahip olmalıdır. Bunun dışında kare duş kabini ile duş teknesi bakımından malzeme ya da işleyiş farkları barındırmaz. Duş teknesinin kısıtlayıcı özellikleri göz önünde bulundurulduğunda, yeni bir duşakabin sistemi dizayn ederken üretici firmalar ve profesyonellerden banyonuz için en uygun duş kabini modeli için duş teknesi fikri alabilirsiniz.


5. Oval ve kare duş kabini modellerinde tasarım farkları

Hangi duşakabin modelini seçerseniz seçin; banyo ebatlarında planlama ve işleyişi bozmayacak bir düzen oluşturmanız gerekir. Tek duvar hizası ya da çift duvar hizası bir duşakabin modeli dizayn etmek isteyebilirsiniz. Özellikle küçük banyolar için köşe konumları elverişli değerlendirmenizi sağlayan duş kabini sistemlerini tercih edebilir, alan tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Oval duş kabini ve kare duşakabin sistemlerinde modeller için tasarım farkları kapı açılış yönü, malzemeler ve uygulanacak stil ile ilişkilidir. Eğer köşe alanlar yerine tek duvar kenarı bir duş kabini modeli kullanmak istiyorsanız, bu durumda kare ya da dikdörtgen duşakabin sistemleri kullanımı idealdir. Oval duşakabin sistemleri köşe konumlar için kullanıldığı gibi, kare duş kabini modelleri için de kapak sistemlerine bağlı olarak alan tasarrufu sağlayabilir.


6. Kalite farkları

Menteşeler, taşıyıcı sistemleri oluşturan profiller, temperli cam kalitesi ya da mika kaplama materyalleri kalite unsurunu belirler. Kullanılan malzemelerdeki kalite unsurları ise duşakabin modelinin uzun ömürlülük sürecini doğrudan etkiler. Üretici firmalar ya da satıcı firmalar bağlantısıyla satın aldığınız ürünlerin garanti koşullarını da kalite unsurları gibi göz önünde bulundurmalısınız.

Kare duşakabin tekneli ya da kare duşakabin teknesiz malzemeler bakımından farklılık gösterir. Kullanıcı ihtiyaçlarına göre teknesiz modelleri montaj kolaylığı sağlar. Tekneli duşakabin modelleri ise bazı yönlerden kullanıcılara avantaj sağlar ve kompakt bir tasarım için uygundur.

7. Montaj farkları

Montaj aşamalarında kulp, eğer mevcutsa sürgü sistemleri, menteşe ve kullanılacak profillerin modelleri tasarıma bağlı olarak monte edilir. Taşıyıcı sistemler olan profillerle cam materyallerin bağlantı noktaları üretici firmaların planlaması dahilinde tasarlanabilir.

Kapı modelinin sürgülü sistemlerle tasarlanması, içe açılır yönde ya da dışa açılır kapı sistemi kararları banyodaki konum ve alana göre belirlenir. Montaj aşamalarında menteşeli kapı sistemleri kolay kullanım olanakları sunması bakımından sıklıkla tercih edilir. Sürgülü kapı sistemleri ise alan tasarrufu sağlaması açısından oval duş kabini modelleri için oldukça idealdir.


8. Oval duşakabin ve kara duşakabin fiyat farkları

Banyonuz için üretici firmalara bir duşakabin modeli tasarlatmak ya da profesyoneller tarafından banyonuz için uygun hazırlanmış modellerden birini satın almak istiyorsanız, malzeme ve kalite farklarını mutlaka göz önünde bulundurmalısınız.

Malzemelerin uzun ömürlülüğü göz önüne alındığında küçük fiyat farkları söz konusu olmadan istediğiniz modeli satın alabilirsiniz. Nitekim uzun vadede fiyat farkı performans açısından kullanıcı ihtiyaçlarını daha iyi karşılayacaktır. Bu örnekteki duşakabin modeli köşe girişli dizayn edilmiş köşe duşakabin modellerinden biridir.

Genel olarak duşakabin sistemleri model ve malzeme farklarıyla beraber 2018 fiyatlandırmalarına göre değişiklik göstermektedir. Oval duşakabin sistemleri yaklaşık olarak 600 TL'den başlayarak genişlik ve ebatlara göre 1600 TL'ye varan modelleri ile satışa sunulmaktadır. Kare duşakabin sistemleri ise, yine malzeme ve ebatlara bağlı olarak çeşitlilik göstermekle birlikte; yaklaşık olarak 450 TL'den başlayarak 1400 TL civarı yüksek bütçeli modelleri bulunmaktadır. Oval ve kare duş kabini modelleri fiyatları bakımından benzerlik göstereceği için malzeme farkı ve kalite unsurlarını mutlaka göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz.


Banyonuz için oval duşakabin mi, yoksa kare duşakabin modeli mi daha uygun?
Casas inHAUS Modern Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!