Ada tipi davlumbaz modelleri

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Ada tipi davlumbaz modelleri

Aydin Sanli Aydin Sanli
Ysk Dekorasyon – MUTFAK DEKORASYONU : tarz
Loading admin actions …

Davlumbazlar mutfaklardaki havanın her zaman temiz ve kokusuz olmasını sağlayan en önemli ev aletleri arasındadır. Mutfaklar hem ocakta hem de fırında yemeklerin piştiği ve bu yüzden de yemek kokularının, buharların ve nemin havaya nüfuz ettiği yaşam alanları ve bu faktörler, mutfağın sağlıklı şekilde havalandırılmaması sonucunda sağlıksız bir ortam yaratırlar. Mutfaklarda ocak kullanırken sadece pencerelerin açık olması bile yeterli havalandırmaya yetmez çünkü havanın tamamen ve hemen temizlenebilmesi için yemeklerin havaya saçılan buharının ve kokunun bir motor gücüyle çekilmesi ve yok edilmesi gerekir. İşte burada da devreye ocakların üzerinde konumlanan ve yemek kokusunu ve buharını çekerek mutfağın ve evin kokmasına engel olan, nemin önüne geçen ve sağlıklı bir hava ortaya çıkaran davlumbaz modelleri giriyor. 

Günümüzde modern mutfak dekorasyonlarında ada mutfak modelleri en sık kullanılan stillerin başında geliyor. Ada mutfaklar mutfaktaki alanı hem verimli kullanan hem de dekorasyona oldukça estetik bir görünüm katan mutfak üniteleri olduğundan, zamana meydan okuyan ve her geçen gün daha da yaygınlaşan mutfak trendlerinden biri. Mutfak adaları ile tasarlanan mutfaklarda, ada mutfaklar farklı fonksiyon ve modellerde tercih edilebiliyor. Lavabolu mutfak adaları, yalnızca tezgah olarak kullanılan mutfak adaları ve ocaklı mutfak adalarından söz edebiliriz. Hatta daha kapsamlı mutfak adalarında bu işlevlerin hepsi bir arada bulunabiliyor. Ocaklı mutfak adaları için üretilen davlumbazlar da sıradan duvar dibi tezgahlar için üretilen davlumbazlardan farklı özelliklere sahip oluyor elbette. Kısaca, dört tarafı açık pişirme gruplarında kullanılan davlumbazlara ada tipi davlumbaz adı veriliyor. Ada tipi davlumbazlar farklı tarzlarda, çalışma prensiplerinde ve modellerde üretiliyor.

Aşağıda, her mutfağın mimari özellikleri, ada mutfağın modeli ve dekorasyon tarzına göre farklı davlumbaz modellerini ve ada tipi davlumbazların genel özelliklerini bulabilirsiniz…  

Ada tipi davlumbazlarda çalışma prensibi

Ada tipi davlumbazlar, hava çıkışlı ve dolaşımlı olarak iki farklı çalışma prensibine göre üretilirler. Mutfağınız için bir davlumbaz seçerken öncelikle karar vermeniz gereken şey de hangi davlumbaz tipinin mutfağınızın mimari ve kendine has özelliklerine uygun olduğudur. 

- Hava çıkışlı davlumbazlar

ANTE MİMARLIK – Mamurbaba 1 Villa: tarz Mutfak üniteleri
ANTE MİMARLIK

Mamurbaba 1 Villa

ANTE MİMARLIK

Klasik model davlumbazlar olarak da tanımlanabilecek olan hava çıkışlı davlumbazlar, mutfaktan dışarıya ulaşan bacayı kullanarak kirli havayı içindeki filtrelerden süzerek dışarı verir. Baca bağlantısı olan mutfaklarda her zaman hava çıkışlı davlumbazlar tercih edilir çünkü baca yardımıyla havanın dışarı atılması çok daha kuvvetli bir hava temizliği sağlar. 

- Hava dolaşımlı davlumbazlar

liva decor – yenilikçi mutfaklar: tarz Mutfak
liva decor

yenilikçi mutfaklar

liva decor

Baca bağlantısı olmayan mutfaklarda çoğunlukla hava dolaşımlı davlumbaz modelleri kullanılır. Bu modeller mutfağın içindeki buharlı, kirli ve kokulu havayı kendi içindeki filtrelerden geçirip temizleyerek mutfağa geri verir. Aktif filtreler tarafından süzülen havanın yeniden dolaşıma sokulması prensibiyle çalışan hava dolaşımlı davlumbaz modelleri baca bağlantısı olmayan mutfaklar için en pratik seçenektir. 

Hangisi daha güçlü?

ANTE MİMARLIK – Yunus E. Evi: tarz Mutfak üniteleri
ANTE MİMARLIK

Yunus E. Evi

ANTE MİMARLIK

Ada tipi davlumbaz modellerinden baca yardımıyla kirli havanın mutfaktan dışarıya itildiği hava çıkışlı davlumbazların hava dolaşımlı davlumbazlara göre daha güçlü olduğu bir gerçek. Ancak bu iki model arasındaki fark ancak çok yemek pişen ve havasız bir mutfakta fark edilebilir. Eğer sürekli yemek pişen bir mutfağınız varsa ve güçlü bir davlumbaz istiyorsanız ancak mutfağınızda bir baca bağlantısı bulunmuyorsa, bir baca ekletmek de elbette bir seçenek. Ancak bu özellikle apartmanlarda mimari düzene göre o kadar kolay olmayabiliyor. Tabii baca bağlantısının kolayca eklenebilecek bir mimariye sahip bir evde yaşıyor olsanız bile bu işlemin basit bir davlumbaz montajından çok daha büyük bir ev geliştirme projesi olduğunu da unutmayın. 

Eğer bu kadar büyükçe bir tadilata girişmek istemiyorsanız, hava dolaşımlı davlumbaz modellerinden daha güçlü olanlara yatırım yapabilirsiniz. Hava dolaşımlı davlumbazlar tek emişli ve çift emişli olarak ikiye ayrılırlar ve genellikle tek emişliler kullanılsa da daha güçlü bir hava dolaşımı isteyenler çift emişli davlumbaz modellerini tercih etmeli. 

Avantaj ve dezavantajlar

VERO CONCEPT MİMARLIK – Statü Urla Villa: tarz Mutfak
VERO CONCEPT MİMARLIK

Statü Urla Villa

VERO CONCEPT MİMARLIK

Aslında dediğimiz gibi bütün gün yemek pişen bir mutfaktan söz etmediğimiz sürece dolaşımlı ya da bacalı davlumbaz modellerinin arasındaki farkı aktarırken birinin iyi diğerinin daha kötü olduğunu söylemek pek mümkün değil. Bu iki model sadece farklı şekillerde çalışıyorlar ve ikisinin de kendine has avantajları bulunuyor. 

Hava dolaşımlı davlumbaz modelleri emdikleri havayı kokuyu ve yağı yakalayan aktif karbon filtrelerinden geçirerek mutfağa tekrar verirler. Bu çalışma sisteminin dezavantajı hava ısısının aynı sıcaklıkta mutfağa geri verilmesidir. Kış mevsiminde bunun bir önemi olmasa da özellikle yaz aylarında dolaşımlı davlumbazlar, bacalı davlumbazların yaptığı gibi ısınan havanın serinlemesine yardımcı olmazlar. Ancak bacasız, hava dolaşımlı davlumbazların da özellikle dekorasyon açısından büyük bir avantajları vardır, havalandırma bacalarından bağımsız olarak bu davlumbaz modellerini istediğiniz yere monte edebilirsiniz. Bu da mutfak yenilerken size büyük bir özgürlük kazandırır. 

Davlumbazlar için ideal montaj koşulları

Ysk Dekorasyon – MUTFAK DEKORASYONU : tarz Mutfak
Ysk Dekorasyon

MUTFAK DEKORASYONU

Ysk Dekorasyon

Davlumbazların montaj yerinin belirlenmesi aslında mutfak yenileme projelerinde öncelikli olarak yapılması gereken bir işlemdir çünkü kusursuz bir mutfak için davlumbazın en ideal konumda olması ve varsa baca bağlantısının buna göre ayarlanması, mutfak adasının konumunun da bu temelde belirlenmesi ve modelinin seçilmesi gerekir. Davlumbazlar çalışırken etraflarındaki hava akımlarından büyük ölçüde etkilenirler ve bundan dolayı da pişirme guruplarının yeri hava akımlarına dikkat edilerek belirlenmelidir. Bazı durumlarda davlumbazların pencereden ya da kapıdan gelen hava akımlarından korunması için rüzgar kalkanları kullanılması bile gerekebiliyor. Kısacası davlumbazların iyi çalışabilmesi için çevrelerinde başka bir emici hava akımının bulunmadığı bir yerde konumlandırılmalı.  

Ada tipi davlumbazlarda estetik seçenekler

Biraz da dekoratif modellerden bahsedelim. Ada tipi davlumbazlarda model seçeneklerinin oldukça fazla olduğunu söylemek mümkün. Her tarza uygun sıra dışı ve şık ada tipi davlumbaz modelleri bulunabilir. 

- Köşesiz modeller

ESA PARK İÇ MİMARLIK – İLKO SİTESİ- ÖRNEK VİLLA : tarz Mutfak
ESA PARK İÇ MİMARLIK

İLKO SİTESİ- ÖRNEK VİLLA

ESA PARK İÇ MİMARLIK

Modeller şekil olarak da oldukça çeşitlilik gösteriyor. Bu örnekteki gibi köşesiz, dairesel ve bütünlüklü ada tipi davlumbaz modelleri modern ve yenilikçi mutfaklarda oldukça revaçta olan modelleri oluşturuyor. 

- Country tarzını andıran nostaljik tasarımlar

ANTE MİMARLIK – Tellioğlu Konut: tarz Mutfak üniteleri
ANTE MİMARLIK

Tellioğlu Konut

ANTE MİMARLIK

Daha klasik tasarımları andıran ama modern bir yorumla mutfaklara şıklık katan bir başka modele de bu mutfakta rastlıyoruz. Bu tip gösterişli davlumbaz modelleri çoğunlukla klasik ve şık dokunuşların ön plana çıktığı mutfaklarda tercih ediliyor. 

- Yaygın kullanılan minimal modeller

En sık rastladığımız bu standart modeller ise basit bir metalik baca üzerine bir cam seperatörün uygulandığı ya da metal bir filte aksamının geçiş noktası oluşturduğu popüler modelleri oluşturuyorlar. Bu modeller aynı zamanda en ekonomik seçenekler olarak da öne çıkıyor çünkü özel tasarımlar değiller. Ancak bu elbette estetik olarak şık görünen bir mutfak isteyenler için ideal bir seçenek olmadıkları anlamına gelmiyor. Bu yaygın kullanılan ada tipi davlumbaz modelleri de modern ve minimalist mutfakları tamamlayan yalın ama güçlü bir dekoratif etkiye sahip olmayı başarıyorlar. 

- Kutu gibi yenilikçi davlumbaz tasarımları

Tıpkı köşesiz modeller gibi yenilikçi ve ezber bozan özel tasarım davlumbaz modellerinin öne çıkanlarından bir kısmı da kutu gibi tasarımlara sahip olan kare ya da dikdörtgen davlumbazlar.

(Eğer bu yazımızdaki mutfak dekorasyon tarzlarını beğendiyseniz Daha kullanışlı bir mutfak için kopya çekebileceğiniz 45 mutfak dolabı isimli derleme yazımızda yer alan mutfak örneklerini de seveceğinizi düşünüyoruz.)

Bu bilgileri faydalı buldunuz mu?
Casas inHAUS: tarz Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!