Parador Parke – Otantik Siyah Ceviz Laminat Parke:  tarz Duvarlar

Ceviz rengi ve dokusunun öne çıktığı dekorasyon önerileri

Homify TR Homify TR
Google+

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.
Loading admin actions …

Mobilya yapımında kullanılan onlarca farklı ağaç cinsinden söz edebiliriz. Hatta ülkemizin sınırlarından çıkıp dünyada mobilyaların üretildiği ağaç türlerini saymaya kalksak bu sayılar daha da artacaktır. Her ağacın cinsi farklı renk tonlarına, farklı dayanıklılık özelliklerine, farklı dokulara ve özelliklere sahiptir ve her birinin kendine has avantajları vardır elbette. Estetik görünüm söz konusu olduğunda ise çoğu ahşabın oldukça şık ve güzel göründüğünü sötlemek mümkün. Ancak ceviz ağacının kerestesi profesyonel iç mimarlar, mimarlar, marangozlar ve kullanıcılar tarafından çoğunlukla dünyanın en iyi ahşap malzemesi olarak kabul edilir. Ceviz ağacının kerestesinin mobilya ve iç mimari kaplamalarda kullanılabilecek en kaliteli ahşap malzeme sayılmasına sebep olan pek çok farklı özellik var elbette. Bu sebeplerden biri sağlamlık ve uzun ömürlülük açısından diğer ahşap türlerine göre çok daha avantajlı olması; bir diğeri ise ceviz ağacının dokusunun kendiliğinden müthiş bir masif şıklık ve doğallık ortaya çıkarması ve bunun estetik olarak iç mekanlarda kendini göstermesi. Ceviz ağacının kerestesini vazgeçilmez kılan unsurlardan bir diğeri ise renk tonlarının iç dekorasyon için kusursuz seçeneklere sahip olması. Ceviz ağacından yapılan mobilya ve kaplamalar daha açık dokulu ahşap tonlarından morumsu ya da siyaha çalan çok daha koyu tonlara kadar zengin bir renk skalasına sahiptir ve kendiliğinden şık ve etkileyici olan renk tonları herhangi bir boya ya da renge ihtiyaç duymadan mekanın estetik özelliklerini vurgulayan dekoratif bir araç işlevi de görür. İşte bu yüzden ceviz rengi geçmişten bugüne her zaman iç dekorasyonlarda en çok tercih edilen renklerden biri. 

Pek tabii ki ceviz renginin verdiği şıklığı elde etmek için illa ki cevizden üretilmiş mobilyalara sahip olmak şart değil. Ceviz ağacının ve hatta ağacın meyvesi olan ceviz yemişinin kendisinden ilham alarak üretilen pek çok farklı dekorasyon unsuru bulabilirsiniz. Farklı keresteleri ceviz rengine dönüştüren vernikler olduğunu da unutmayın. İşte biz de bu yazımızda dekorasyonda kullanılan çeşitli ceviz rengi unsurlara ve bunları özel yapan nedenlere göz gezdireceğiz. Ayrıca ceviz rengi mobilya ve kaplamaların hangi renk tonlarıyla ve nasıl kullanılması gerektiğine dair de iç mimarlar tarafından tasarlanan 10 farklı örneği bir araya getiriyoruz. 

1. Masif ceviz masalar

Özellikle kalın kesilmiş ve ağacın kenarlardaki doğal eğriliği ile pürüzlü veya dalgalı olarak bırakılmış, odunsu ve masif bir masa, dokusuyla büyüleyen etkileyici bir dekorasyon unsuru olarak son yıllarda giderek yaygınlaşan rustik ve doğal dokulu dekorasyon trendlerinin gözdesi haline geldi. Bu tip masaların en şık hallerini ise bu örnekte gördüğümüz gibi modern ve rustiğin iç içe geçtiği tasarımlar oluşturuyor. Masa tablasının parlak bir vernik ile daha da göz alıcı hale getirdiği organik akışa eşlik eden, U şeklinde dizayn edilmiş endüstriyel metal ayaklar ve bu iki unsur arasındaki çağdaş kontrastın öne çıktığı tasarımlar. Bu tarz masaların etrafında modern stilli de, klasik dokunuşları olan da, country tarzı da sandalye modelleri kullanmak mümkün. Zengin ve çok yönlü, aynı zamanda kuvvetli ve göz alıcı bir ceviz mobilya seçeneği. 

2. Ceviz rengi mutfak dolapları

As Tasarım - Mimarlık – Ş.E. ÖZTÜRKERİ ÇEŞME VİLLASI:  tarz Mutfak
As Tasarım – Mimarlık

Ş.E. ÖZTÜRKERİ ÇEŞME VİLLASI

As Tasarım - Mimarlık

Ceviz rengi denilince akla gelen ilk dekorasyon unsurlarından birini elbette ki klasik tarzlı mutfak dolabı tasarımları oluşturuyor. Özellikle 80'li ve 90'lı yılların gözde mutfak dolabı renklerinden olan ceviz rengi tonları rustik ve doğal dokuların yeniden popülerleşmesi dolayısıyla bugün yeniden kullanılmaya başlandı. Özellikle bu örnekteki gibi vintage ve country stilinin bir arada bulunduğu koyu ceviz tonları beyaz ya da krem tonları gibi nötr tonlarla bir araya geldiğinde oldukça şık, doğal ve nostaljik bir atmosfer meydana getiriyor.

3. Ceviz ağacı dokulu parkeler

Parador Parke – Otantik Siyah Ceviz Laminat Parke:  tarz Duvarlar
Parador Parke

Otantik Siyah Ceviz Laminat Parke

Parador Parke

Zemin döşemeleri ceviz rengini ve dokusunu dekorasyona katabilmenin en şık yollarından biridir, ayrıca zemin döşemesi tercih ederken de karşınıza çıkacak en kaliteli ve her tarza uyum sağlayabilecekl bir estetiğe sahip olan parke modellerini ceviz dokulu parkeler oluşturur. Özellikle bu örnekteki gibi koyu tonlu ve ağaç dokusunun belirgin olduğu parke modelleri modern dekorasyonlarda da, klasik tarzda da, rustik ya da country yaşam alanlarında da harikalar yaratan uyumlu ve çok yönlü bir seçenek olarak öne çıkıyor.

4. Tavan kaplamaları

Gürsoy Kerestecilik – Huzurun İçinde Bir Ev Hayal Edin...:  tarz Oturma Odası
Gürsoy Kerestecilik

Huzurun İçinde Bir Ev Hayal Edin…

Gürsoy Kerestecilik

Ceviz renginin sıklıkla kullanıldığı yüzeylerden biri de ahşap tavan kaplamaları. Tavan kaplamalarında ceviz ağacı kullanmak uzun ömürlü, dayanıklı ve etkili bir tavan dekorasyonu oluşturur. bu yüzden de kaliteli ahşap tavan dekorasyonlarının çoğu ceviz ağacından kaplama malzemeleri ile yapılır.

Tabii tavanı ceviz renginde olan bir yaşam alanının ne renk mobilyalarla döşenmesi gerektiği de bu konuda en sık sorulan sorulardan biri. Dediğimiz gibi ceviz rengi oldukça etkili ve kuvvetli bir renk tonu olmasına karşın, aynı zamanda tıpkı nötr bir renk tonu gibi her renk ve tarza uyum sağlayabilme yeteneği ile de öne çıkıyor. Böyle olunca da aslında oluşturduğunuz her tarzda ceviz rengi ile kombinasyonlar yapmanız mümkün diyebiliriz. Örneğin gri ve kırmızı, birbirleri ile sıklıkla kullanılan modern renkler olsalar da, ceviz rengi ahşap dokusu ile bir araya geldiklerine pek sık rastlayamayız. Bu örnek dekorasyonda ise kırmızı ve gri uyumunun ceviz rengi ile bir araya geldiğinde modern dokunun doğal dokunuşlarla harmanlandığını ve ortaya son derece çağdaş ve natürel bir yaşam alanı çıktığını görebiliyoruz.

5. Duvar dekorasyonu

Zeminde ve tavanda ceviz renginin etkisinden bahsettik; tıpkı zeminler ve tavanlar gibi odanın dekorasyonunda büyük rol oynayan duvarlar da ceviz tonlarının yayılabileceği geniş yüzeyleri oluşturuyor. Elbette bir odanın tüm duvarlarını ceviz rengi kaplamalarla döşemek pek parlak ve iyi bir fikir olmaz. Çünkü ceviz koyu ve hareketli bir desene sahip olan bir dokudur ve tüm duvarların kaplanması oldukça kasvetli ve dar bir görünüm ortaya çıkarır. Ama özellikle yatak odası dekorasyonlarında yatak başındaki duvarın farklılık yaratması için diğer üç duvardan ayrılan bir vurgulu dekorasyon ile tasarlandığına sık sık şahit olabiliyoruz. İşte bu gibi vurgulu ve dramatik etkisi olan duvar dekorasyonları için ceviz kaplamalar oldukça şık ve doğal seçeneklerden biri.

6. Orta ve zigon sehpa modelleri

Egeli Proje – 1 Numaralı Ev:  tarz Kırma çatı
Egeli Proje

1 Numaralı Ev

Egeli Proje

Özellikle sehpalar söz konusu olduğunda ceviz rengi oldukça yaygın diyebiliriz. Koyu tonlu ceviz sehpalar hem yüzeyi koruması kolay, hem de etkileyici ve dekorasyon ile uyumlu bir dekoratif unsur olarak öne çıkıyorlar. Ayrıca dediğimiz gibi ceviz tonlarının uyum sağlayabilme yeteneği sayesinde farklı renk ve tarzdaki mobilyalar için de en uygun seçenekleri ceviz renkli sehpalar oluşturuyor.

7. Farklı malzemelerle uyumlu tasarımlar

Escapefromsofa – OLABELLA // RESIDENTIAL PROJECT:  tarz İç Dekorasyon
Escapefromsofa

OLABELLA // RESIDENTIAL PROJECT

Escapefromsofa

Bir başka şık ve çarpıcı sehpa modeli ile devam ederken ceviz tonlarının ve dokusunun uyum yeteneğinin yalnızca tarz ve renklerle sınırlı olmadığına da değinelim… Altın renkli metal sehpa ayakları, mermer zemin ve modern ve yumuşak kanepe döşemeleri… Tüm bu yüzeyleri bir araya getiren ve bir geçiş aksesuarı olarak da işlev gören ceviz sehpa tablaları modern tasarım ve renk toınları ile altın rengi metallere, samimi ve sıcak dokuları ile döşemelere, doğal ve şık estetikleri ile ise mermer zemine eşlik ederek odanın çeşitliliğini yumuşak bir geçişle harmanlayan önemli bir unsur.

8. Doğal ve dinlendirici bir yatak odası için

Escapefromsofa – OLABELLA // RESIDENTIAL PROJECT:  tarz Yatak Odası
Escapefromsofa

OLABELLA // RESIDENTIAL PROJECT

Escapefromsofa

Eğer huzurlu, yalın, doğal ve dinlendirici bir yatak odası dekorasyonu arıyorsanız ceviz ağacının doğal dokusunun ön planda olduğu yatak başı üniteleri ve karyolaları dinlendirici nötr renklerin ön planda tutulduğu bir dekorasyon ile birlikte değerlendirmelisiniz. Özellikle İskandinav stilinde beyaz ve ceviz renklerinin sık sık bir arada kullanıldığına şahit olmamızın nedeni de bu stilin doğal sıcaklığını en iyi yansıtan renk kombinasyonlarından birinin ahşap ve beyaz tonları olması.

9. Karizmatik çağdaş tasarımlara dokunuşlar

Boraevgar – Konut 1+0:  tarz Banyo
Boraevgar

Konut 1+0

Boraevgar

Ceviz rengi denilince aklımıza hep doğal, rustik, country stillerin modern versiyonları geliyor. Elbette bu normal çünkü ceviz renginin en sık kullanıldığı alanlar bunlar. Oysa bu örnekteki gibi oldukça yenilikçi, havalı ve çağdaş bir tasarımda da ceviz renkli bir dokunuşla şıklık arttırılabiliyor. Mat ve parlak siyah rengin zarif beyaz ve altın tonları ile bir araya geldiği bu banyoda, aynanın çerçevesindeki cevzi tonları da kendini gösteriyor.

10. Ahşap olmayan mobilyalarda ceviz renkleri

Elbette ceviz rengini kullanmak için illa ki ahşap mobilyalar tercih etmek zorunda değiliz. Özellikle deri döşemelerde de sıklıkla ceviz tonlarının kullanıldığını görebiliyoruz. Üstelik oldukça şık ve göz alıcı dekorasyonlar yaratıyorlar.

- Eski mobilyalarınızı boyayarak yenilemek ister misiniz?

Evinin Ustası – Oturma Odanızın Dekorasyonu Nasıl Olmalı?:  tarz Mutfak
Evinin Ustası

Oturma Odanızın Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Evinin Ustası

Özellikle ahşap mobilyaları yenilemek isteyenler Evde mobilya boyama teknikleri başlıklı yazımızdan faydalanabilir.

Siz evinizde ceviz rengini nasıl kullanıyorsunuz? 
Casas inHAUS:  tarz Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var? Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!