yücel partners – S&E Esnafoglu Evi:  tarz Giyinme Odası

Kırık beyaz tonlarını ev dekorasyonlarında kullanmanın 10 şık örneği

Aydin Sanli Aydin Sanli

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.
Loading admin actions …

Beyaz, zarafeti, saflığı, masumiyeti ve huzuru temsil eden ve kullanıldığı dekorasyonlarda da ferahlık ve şıklık yaratan ve bu yüzden de oldukça yaygın bir şekilde modada da dekorasyonda da kullanılan bir renk. Ancak beyaz deyip geçmemek lazım, çünkü beyaz da sadece saf beyazdan ve tek bir tondan ibaret değil. Diğer renklere fon rengi olarak da, ana mobilyaların rengi olarak da kullanılan beyaz tonları çoğunlukla kırık beyaz tonlarından tercih ediliyor. Peki kırık beyaz tam olarak ne demek ve dekorasyonlarda nasıl kullanılır? 

Kırık beyaz aslında beyazın diğer renkler ile kırılarak oluşturulmuş, beyazdan daha koyu olan farklı tonlarının genel adı olarak kullanılıyor. Beyaz rengin en açık tonlarını oluşturan saf beyazı herhangi bir renk tonu ile kırarak bir miktar daha koyu hale getirmek mümkün aslında. Yani kırmızı ile kırılmış bir beyaz tonundan da, yeşil ile kırılmış bir beyaz tonundan da söz etmek mümkün. Ancak kırık beyaz denilince akla genellikle grimsi ya da kahverengiye çalan beyaz tonları geliyor. Elbette kırık beyazda renk tonu çok belirsiz bir şekilde beyazın tonunu değiştirir ve bu yüzden çoğunlukla kırım beyazın hangi renk ile koyulaştırıldığını anlamak oldukça güçtür. Özellikle duvarlar söz konusu olduğunda sıklıkla kullanılan farklı kırık beyaz tonları, farklı koyuluklarda, mat veya parlak olabilir. 

İşte kırık beyazın ön plana çıktığı dekorasyon ve tasarım örnekleri ve farklı tonlamalarla beyaz rengin incelikleri…  

1. Geniş duvarlarda şık ve ferah etki

Özellikle duvar rengi olarak beyaz tercih edildiği zaman, çok açık tonlu, saf beyaza yakın beyaz tonları kullanıldığında, minimal bir dekorasyon anlayışı söz konusu ise göz yorucu ve sıkıcı bir atmosfer ortaya çıkma riski bulunur. Bu yüzden de minimalist dekorasyonların sade dokusunu şık ve bütünlüklü bir şekilde sürdürebilmek için geniş duvarlarda kırık beyaz tonları kullanmak çok daha iyi sonuç verecektir.

2. Nötr renk tonları bir arada

PS MİMARLIK – NEWTOUCH:  tarz Yatak Odası

Beyaz tonlarını kullanmanın en şık ve zarif yollarından biri farklı tonları yan yana getirmek ve tonsürton diye de adlandırılan bir rengin farklı tonlarının bir arada kullanılması ile oluşan sıra dışı ve etkileyici dokuyu beyaz tonları ile estetik ve ferah bir biçimde yansıtmaktır. En açık ve saf beyaz tonlarından krem rengine kadar uzanan farklı beyaz tonlarının, parlak ve mat yüzeylerde bir araya getirildiği bu yatak odası dekorasyonu, beyazın pek çok farklı dokusunu aynı anda yansıtarak oldukça zarif ve incelikli bir atmosfer ortaya koyuyor.

3. İç kapılarda kırık beyaz tonları

Evlerimizin içindeki oda kapıları yaşam alanlarımızın birbirine bağlandığı geçiş unsurları olarak evin genelinin görünümüne büyük katkılarda bulunur. İç kapılar koyu ya da çok canlı renklerde seçilirse göz yorucu bir atmosfer oluşabilir ve iç mekanlardaki dekorasyon özellikleri baskılanarak estetik vurgularını yitirebilirler. Bu yüzden koridor gibi geçiş alanlarının ve geçiş için kullanılan iç mekan kapılarının renkleri olabildiğince nötr ve yumuşak olmalıdır. Aydınlık ve ferah bir dokuya sahip kırık beyaz tonları da, özellikle Amerikan panel kapılar için en ideal ve en çok tercih edilen renk alternatiflerinin başında geliyor.

ANTE MİMARLIK  – Karadavut Villa:  tarz Banyo
ANTE MİMARLIK

Karadavut Villa

ANTE MİMARLIK

4. Tonlama ile farkların vurgulandığı tasarımlar

Farklı renk tonları ile koyulaştırılmış kırık beyaz tonları, açık beyaz tonları ile de uyumlu bir şekilde bir araya getirilebilir. Örneğin bu odanın tasarımında açık beyaz bir sandalye ile bej renginden daha açık tonlu, kemik rengini andıran bir kırık beyaz çalışma masası ve dolap kombinlenmiş ve ton farklılıklarının ortaya çıktığı şık bir geçiş oluşturulmuş.

5. Duvarlarda hareketli bir ferahlık

yücel partners – S&E Esnafoglu Evi:  tarz Giyinme Odası
yücel partners

S&E Esnafoglu Evi

yücel partners

Kırık beyaz denilince elbette aklımıza alacalı bulacalı bir renk tonu gelmiyor ama bu örnek yaşam alanındaki duvarlarda da gördüğümüz gibi gri dumanla islenmiş gibi duran alacalı kırık beyaz motifleri de özellikle duvarlarda kullanmak için oldukça şık ve modern bir seçenek. Bembeyaz duvarların yaratabileceği tekdüze ve göz yorucu etkiden kurtulmak için oldukça belirsiz bir gri duman motifi taşıyan duvar kağıtları oldukça şık bir çözüm olabilir. Ayrıca böylesi motifli bir etkiyi farklı boya teknikleri uygulayarak da duvarlarınızda hayata geçirebilirsiniz.

6. Sarı etkili kırık beyaz

Dediğimiz gibi, kırık bir beyaz tonu elde etmek için istediğiniz herhangi bir rengi kullanabilirsiniz. Griyi andıran kırık beyaz tonları olduğu gibi kırmızımsı ve sarımsız kırık beyaz tonları da vardır. Bu örnek yatak odası dekorasyonunda, oldukça hafif bir sarılığın ortamı romantik ve şık bir etki ile sonattığını fark edebilirsiniz. Bunun nedeni duvarlarda kullanılan kırık beyaz tonunuın içinde barındırdığı sarının yumuşak, sıcak ve nostaljik etkisi.

7- Gri-beyaz

Daire Tadilatları  – #Kadıköytadilat:  tarz Yatak Odası
Daire Tadilatları

#Kadıköytadilat

Daire Tadilatları

Açık gri tonları ve gri ile kırılmış koyu beyaz tonları birbirlerine çok yakındır ve bu yüzden de bir arada kullanmak ve şık ve estetik geçişler sağlamak için en ideal renk kombinasyonlarından birini oluşturular. Bu şık ve modern yatak odası dizaynında da gördüğümüz üzere, yatak nevresimindeki açık gri dokusu ile halıdaki gri dokunuşlu kırık beyaz duvardaki iki rengin e arasında kalan geçiş aksanı ile kusursuz bir bütünlük yaratıyor.

8- Mobilyalarda kemik rengi kırık beyaz

Kare Mimarlık – Atakent Konut:  tarz Oturma Odası
Kare Mimarlık

Atakent Konut

Kare Mimarlık

Kırık beyaz tonları yalnızca duvarlarda kullanılmak için ideal bir renk değil, aynı zamanda çağdaş ve yenilikçi tasarımları öne çıkartan dokunuşlara da sahip. Çağdaş bir dekorasyonda bu örnekteki gibi koyu renk kırık beyaz tonlarından üretilmiş şık ve sıra dışı mobilyalar öne çıkan unsurlar olabilir.

9- Kırık beyaz mutfak dolapları

Beyaz mutfaklar mutfak dekorasyonlarında zamana meydan okuyan ve her zaman popüler olan mutfak tasarımlarını oluşturuyor. ancak daha modern, daha yeni ve şık bir mutfak tasarımı için açık ve saf beyaz tonları yerine daha koyu kırık beyaz tonlarını tercih edebilirsiniz. Kemik rengini andıran kırık beyaz mutfak dolapları oldukça modern ve ferah bir görünüm oluşturuyor.

10- Bembeyaz bir salonda tonlamalar

Pronil – Yaşama Mekanı:  tarz Oturma Odası
Pronil

Yaşama Mekanı

Pronil

Kar beyaz kanepeler ve açık da olsa kanepelerin tonuna göre daha bir kaç ton daha koyu olan kırık beyaz duvarların birbirlerini tamamladığı bu salon dekorasyonunda da oldukça şık bir tonlama elde edilmiş.

Bu tarz beyaz tonlamalar oluşturmak küçük odalar için de daha ferah bir atmosfer yaratır. Bunun gibi şık ve ferah dekorasyon fikirleri arıyorsanız Küçük evler için doğrudan kullanabileceğiniz 12 parlak fikir isimli yazımızdan da ilham alabilirsiniz.

Sizce en güzel kırık beyaz tonu hangisi? 
Casas inHAUS:  tarz Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var? Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!