Ev Dekorasyonlarında Farklı Etkiler için Beyazın 14 Farklı Tonu

Homify TR Homify TR
Telvin Livingroom Penintdesign İç Mimarlık İskandinav Oturma Odası
Loading admin actions …

Evinizi dekore ederken aydınlık ve ferah olması için beyaz ve tonlarını tercih etmelisiniz. Açık renkler, evinizin aydınlık olmasını sağladığı gibi enerjik ve dinamik iç mekanlar yaratmanıza da katkı sağlar. Beyazın tüm tonlarını eviniz içinde, tüm yaşam alanlarında ve duvarlarda kullanabilirsiniz. Mobilyalarda, perdelerde, zeminlerde, aksesuarlarda kullanacağınız beyaz ve tonları ile mükemmel yaşam alanları yaratabilir, beyaz duvarlar ile enerji dolu bir yaşam alanına sahip olabilirsiniz.

Evinizi dekore ederken hangi tonu tercih edeceğiniz konusunda kararsız kalıyorsanız profesyonel dekoratörler ile çalışabilir ve renk seçimlerini doğru, eksiksiz yapabilirsiniz. Duvar dekorasyonları için seçtiğiniz beyaz tonlarının kusursuz bir görüntü oluşturması için profesyonel ve işinin ehli boyacılar ile çalışmak doğru bir karar olacaktır.

Hem zarif, hem çok yönlü, hem de her renk ve tarza uyum sağlayabilen beyaz ev dekorasyonlarında en çok kullanılan renklerin başında geliyor. Beyaz denilince akla tek bir renk geliyor olabilir ama aslında tıpkı evlerimizde kullandığımız diğer renkler gibi beyazın da pek çok farklı tonu var ve bu farklı tonlar dekorasyonlarda oldukça farklı dokular ve ambiyanslar yaratabiliyorlar. 

Aslında renklerin oluşumuna bilimsel bir bakış açısıyla bakacak olursak, beyazın bir renk olmadığını söyleyebiliriz çünkü renkler aslında ışığın, kendi öz yapısına ya da cisimlerden yansımasına bağlı olarak gözde oluşturduğu duyum olarak tanımlanıyor ve aslında her renk beyazdan oluşuyor. Daha basit bir tanımla, tüm renklerin aynı şekilde yansıdığı yüzeyler beyaz, tüm renklerin yutulduğu yüzeyler ise gözümüz tarafından siyah olarak algılanır. Ancak her ne kadar bilimsel olarak beyaz ve siyah renk çarkında yer alan birer renk sayılmasa da dekorasyon ve modada sıklıkla kullanıldıkları için ikisinden de gündelik hayatta sıklıkla renk olarak bahsedildiğini duyabiliriz ve bu da yanlış sayılmaz, çünkü saf beyaz ve saf siyah dışında aslında belli belirsiz de olsa bazı renkleri yansıtan beyaz ve siyah tonları nesne, yüzey ve eşyalarda çok daha fazla kullanılıyor. 

Beyazın tonları aslında her rengin kendi tonlarından çok daha fazladır da diyebiliriz çünkü saf beyazın içine belli belirsiz katılan her renk tonu onu başka bir doku ve karakter yaratan bir kırık beyaza dönüştürebilir. Peki dekorasyonlarda en sık kullanılan ve en şık ve karakteristik atmosferleri yaratabilen beyaz tonları neler? İşte beyazın 14 tonu ve onların oturma odası dekorasyonlarından banyolara kadar farklı yaşam alanlarımıza sunduğu etkiler…  


Aydınlık, ışıl ışıl mutfaklar

G.HALİLOĞLU ÇEŞME VİLLASI As Tasarım - Mimarlık MutfakDolap & Raflar
As Tasarım – Mimarlık

G.HALİLOĞLU ÇEŞME VİLLASI

As Tasarım - Mimarlık

Mutfağınızı dekore ederken daha fazla aydınlık olması için beyazın tüm tonlarını kullanabilirsiniz. Açık beyaz, kırık beyaz, şeker beyazı gibi farklı tonları aynı alanda kullanarak muhteşem dekorasyonlara imza atabilirsiniz. Beyaz dekorasyonlar yaparken fikir edinmek için '' Beyaz ve aydınlık mutfaklar '' yazımıza göz atabilirsiniz.

1- Pudra beyazı

Bebek pudrasının dokusunu andıran bu beyaz tonu, oldukça yumuşak bir etkiye sahip olmasına rağmen aslında son derece canlı ve yüksek enerjili beyaz tonlarından biridir. Saf beyaza çok benzeyen bu tonun ayırt edici özelliği pudra dokusunda yer alan hafif pastelliktir diyebiliriz. 

2- Duman beyazı

Duman beyazı adından da anlaşılabileceği üzere gri ile rengi kırılmış olan beyaz tonudur. Duman beyazının da elbette daha koyu ve daha açık versiyonlarına rastlamak mümkün. Çok açık gri olarak da yorumlanabilecek olan bu beyaz, kirli beyaz olarak da biliniyor. Duman beyazı, özellikle modern dekorasyonlarda duvar boyası rengi olarak ferah ve şık bir etki yaratıyor. 

3- Hayalet beyaz

Konut 1+0 Boraevgar İskandinav Oturma Odası Beyaz
Boraevgar

Konut 1+0

Boraevgar

Aklınıza Sevimli Hayalet Casper’ı getirecek olan bu beyaz tonu, çok hafif bir şekilde mavimsi bir griye çalan ancak oldukça canlı ve kuvvetli bir tondur. İçindeki belli belirsiz mavi etkisi onu canlı ve yüksek enerjili bir beyaz tonu haline getirir. 

4- Fildişi

​Lüks ve konfor bir arada… HannaHome Dekorasyon Duvar & ZeminDuvar Kağıtları
HannaHome Dekorasyon

​Lüks ve konfor bir arada…

HannaHome Dekorasyon

Adını aldığı fillerin dişlerini andıran, mat ve kararlı bir beyaz tonudur ve hafif sarımsı bir dokusu vardır. Fildişi rengikırık beyaz tonlarının en koyu versiyonlarından biridir diyebiliriz. Beyazın griye yakın ama sarımsı bir doku ile harmanlanmış olan versiyonu olarak tanımlanabilecek fildişi rengi, saf ya da açık tonlu beyaz renk versiyonları gibi göz yoran bir dokuya sahip olmadığı için özellikle geniş yüzeylerde ve duvarlarda kullanılmak için en ideal beyaz tonlarının başında gelir.

5- Kemik beyazı

Kemik beyazı, fildişine çok benzeyen grimsi bir beyaz tonudur. Tıpkı kemiklerde olduğu gibi mat ve net bir tondur ve fildişi beyazının birkaç ton açığı olarak da tanımlanabilir. 

6- Yumurta kabuğu

West Aegean Restaurant Bej Mimarlık İç Dekorasyon
Bej Mimarlık

West Aegean Restaurant

Bej Mimarlık

Yumurta kabuğu da kemik renginin birkaç ton açığıdır diyebiliriz. Yine belli belirsiz çok hafif bir gri tonu ile karışırılarak oluşturulan yumurta kabuğu beyazı gri tonları ile oluşturulan kırık beyazların arasında en açık tonlu ve popüler olandır. 

7- Kar beyazı

Yoğun kar altındaki kış günlerinde doğanın güzelliğini temsil eden bu beyaz tonu, oldukça canlı ve kuvvetli bir tondur. Kendiliğinden parlaklığı olan ışıl ışıl bir aydınlığa sahip olan bu beyaz tonu yoğun şekilde kullanıldığında göz yorabilecek kadar enerjik ve ışıltılıdır, bu yüzden de genellikle minimalist dekorasyonlarda göz yormayacak huzurlu gölgelendirme ve tonlamalarla kullanılır.

8- Dantel beyazı

Eskiden sarımsı dantel masa örtüleri Türkiye’de her evde kullanılan yaygın birer aksesuardı. İşte dantel beyazı da adını bu masa örtülerinden almış. Kolalı dantel örtülerde karşımıza çıkan hafif sarımsı beyaz tonları bugün aslında hâlâ farklı mobilya tasarımlarında ya da duvar rengi olarak kullanılıyor. 

Dantel beyazı da oldukça mat ve net görüntüsü ile diğer beyaz tonlarından ayrılır, içindeki belli belirsiz sarı etkisi kendisini pek göstermese de beyazın daha yumuşak ve mat bir sıcaklığa erişmesine neden olur.

9- Vanilya rengi

Vanilya rengi, soluk beyazın yanı sıra aslında soluk sarıya çalan bir gri rengin zengin bir tonudur diyebiliriz. Kırık beyaz tonları için en ayırt edilebilir olanlardan biri olan vanilya beyazı pastel bir sarı etkisi ile bej rengi andıran oldukça şık ve modern bir renktir. 

Bu dekorasyonda vanilya beyazını zemindeki halıda görebiliyoruz.

10- Deniz kabuğu beyazı

Sahilde hepimizin rastladığı deniz kabuklarında yaygın olan soluk pembemsi tonların bazılarını andıran kirli beyaz bir renk tonudur. İçindeki belli belirsiz pembenin etkisi ile krem renginin daha açık versiyonu olarak da tanımlanabilir.

Oldukça açık tonlu olan kanepede kullanılan beyazın yanında bir hayli belirgin olan deniz kabuğu beyazı duvarlar bu rengin etkileyici dokusunu yansıtıyor.  

11- İnci beyazı

Konut 1+0 Boraevgar İskandinav Banyo Seramik Beyaz
Boraevgar

Konut 1+0

Boraevgar

En açık ve en ışıltılı beyaz tonlarından olan inci beyazı, incinin zarafetini ve gösterişini yansıtır ve özellikle seramiklerde karşımıza çıktığı için kimi zaman seramik beyaz olarak da anılır. İnci beyazı tonları, açık renkli parlaklığı ile kendiliğinden lüks hissi yaratan bir dokuya sahiptir ve parlak renk tonları ile harmanlandığında oldukça şık yaşam alanları ortaya çıkarır.

İnci beyazının daha etkili olması için seramik gibi pürüzsüz yüzeylerde kullanılması tercih edilir.

12- Parlak beyaz tonları

White kitchen BA DESIGN Modern Mutfak
BA DESIGN

White kitchen

BA DESIGN

Aslında beyaz tonlarının belirli bir matlığa sahip olanları dışında kalanların hepsi hem mat hem de parlak versiyonlarda dekorasyonlarınıza uyum sağlayabilir ama özellikle açık beyaz tonlarının yüzeylere yansırken parlak hale getirildiği tasarımlar, mutfak dolapları gibi önemli tasarım unsurlarında oldukça popüler.

13- Kırçıllı beyazlar

Özellikle beyaz renk parkelerde karşımıza çıkan kırçıllı, yani başkaca renklerle lekelenmiş ve kendine has bir motif oluşturulmuş olan beyaz tonları da modern dekorasyonlarda sıklıkla kullanılıyor. Genellikle bu örnekteki gibi gri ile lekelenen beyazın açık tonlarının bu şekilde kullanıldığında çok daha etkileyici ve göz yormayan bir ambiyans ve şıklık yarattığını görebiliyoruz. Beyaz zemin isteyenler için, sıkıcı ve düz bir beyaz yerine, akıcı ve kırçıllı beyaz tonları oldukça ideal diyebiliriz.

14- Pastel beyaz tonları

Fethiye Projesi- Ak Asya Macitler Mobilya Modern Oturma Odası Mor
Macitler Mobilya

Fethiye Projesi- Ak Asya

Macitler Mobilya

Bir rengin yumuşatılmış ve romantik bir etki yaratan tonlarına pastel tonlar deniliyor ve kırık beyaz tonlarında da oldukça şık ve yumuşak geçişler yaratmak için ideal pastel tonlara rastlamak mümkün.

Dekorasyonlarda beyaz kullanmanın en önemli avantajlarından biri de, beyaz tonları ile çok daha temiz ve ferah bir yaşam alanı oluşturulabilmesi. Böyle bir atmosfer oluşturmanın başkaca yolları için bkz: Daha temiz ve düzenli görünen bir ev için 6 ipucu

Sizce en zarif beyaz tonu hangisi?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!