MİMPERA – Hobi Odası: tarz Oturma Odası

Duvar rengi olarak tercih edilebilecek 12 modern gri tonu

Aydin Sanli Aydin Sanli

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.
Loading admin actions …

20. yüzyıla damgasını vuran ressamlardan biri olan Vasiliy Kandinskiy, “renk, ruhu doğrudan etkileyen bir güçtür” demişti. Sanatçı bunu yalnızca tuval üzerinde sanat eserine dönüşen renkler için söylemiyordu elbette. Doğada ve çevremizde bulunan tüm renkler, Kandinskiy’in dediği gibi hem ruhumuzu, hem de daha yüzeysel ve gündelik anlamda hayatımızı etkiler. Dekorasyonda da profesyonel iç mimarlar ve dekoratörler gibi uzmanların renklere özellikle odaklanmasının nedeni budur zaten. Evlerimizde yer alan renkler yalnızca şık bir görünüm ve uyumlu kombinasyonlar oluşturmak için gerekli birer dekoratif unsur değil, aynı zamanda tarzımızı ve yaşam alışkanlıklarımızı, karakterimizi, enerjimizi yansıtan ve gündelik hayatımızdaki modumuzu ve tavrımızı etkileyen oldukça önemli psikolojik unsurlardır.

Tabi renkler gündelik hayatımız ve ruh halimiz üzerinde bu kadar etkili olduğu için dekorasyonlarda doğru renk tonlarını seçebilmek de aslında zor bir işe dönüşebiliyor. Mobilyaların renklerinin yarattığı etkinin yanı sıra, mobilya ve dekorasyon tercihlerinize şık ve uyumlu bir arka plan oluşturacak duvar renkleri de evlerinizi dizayn ederken yapmanız gereken seçimlerin önemli olanlarından biri. 

Modern dekorasyon tarzının en çok kullanılan renklerinden biri de gri. Gri rengin zengin ton aralığı, her renk ve desene uyumlu bir arka plan sağlayabilen yumuşak ama yenilikçi yapısı ve farklı tonları kullanılarak farklı atmosfer ve tarzlar sunabilmesi bugün duvar rengi açısından onu vazgeçilmez kılan sebepleri oluşturuyor.  

Aşağıda, evlerine modern bir dokunuş ve ferah bir etkileyici doku katmak isteyen okurlarımız için, duvar rengi olarak kullanılan en gözde gri tonlarını örneklerle bir araya getirdik. 

1. Gri esnekliği ile sıradışı tonlar

MİMPERA – Salon: tarz Oturma Odası

Gri renk renk çemberinde yer alan tüm renkler ile karışabilir ve dolayısıyla da bu esnekliği sayesinde duvar boyası olarak sarımsı bir gri de, yeşile çalan bir gri tonu da elde edebilirsiniz. Artık yapı marketlerde ve boya mağazalarında kendi renginizi oluşturulabilme seçeneğiniz de olduğu için sıradan gri tonlarından daha farklı bir renk oluşturmak da çok kolay. Orta tonlu bir gri boyaya hafifçe yeşil karıştırıldığında bu örnekteki duvarda gördüğümüz gibi oldukça sıradışı ve etkileyici bir gri tonu ortaya çıkıyor.

2. Dokulu gri tonları

Eğer duvarlarınızda göz yormayan ama dokulu bir etki yaratacak bir renk istiyorsanız kırçıllı da denilen açık ve koyu gri dokunuşların bir arada bulunduğu gri duvar dekorasyonları aradığınız etkiyi yaratabilir. Bu tip kırçıllı gri tonları özellikle TV ünitesinin bulunduğu bölge gibi belirli bir alanı vurgulamak için kullanıldığında şık ve merkezi bir davetkarlık sunuyor.

3. Farklı gri tonları bir arada

ANTE MİMARLIK – Tarabya Konutları: tarz Oturma Odası
ANTE MİMARLIK

Tarabya Konutları

ANTE MİMARLIK

Gri, ton açısından oldukça zengin bir renktir ve zaten modern dekorasyonlarda bu kadar popüler olma nedenlerinden biri de bu. Bir odanın bütün ana unsurlarını farklı tonları kullanarak gri ile döşeyebilirsiniz. Beyaza yakın en açık tonlardan yumuşak geçişler oluşturan orta tonlara, orta tonlardan da siyaha yakın en koyu gri tonlarına doğru genişleyen bir renk skalası kullanarak son derece ferah ama aynı zamanda da etkileyici ve karizmatik bir modern dekorasyon oluşturmak mümkün.

4. Beyaz ve gri birlikteliği

ANTE MİMARLIK – Tülay K. Villa - Balıkesir: tarz Oturma Odası
ANTE MİMARLIK

Tülay K. Villa – Balıkesir

ANTE MİMARLIK

Gri yapısal olaral çok uyumlu bir renktir ve hemen hemen her renk ile uyum sağlayabilen bir gri tonu bulunur. Ancak daha vurgulu ve kuvvetli bir etki yaratan koyu ve net gri tonlarında, beyaz renk griye eşlik etmesi için kullanılabilecek en ideal renktir. Koyu grinin vurgulayıcı özelliğinin kasvetli ve demode bir etki yaratmaması için beyaz ile denge sağlanır ve kontrastlı bir uyum gözetilir.

5. Vizon gri

ANTE MİMARLIK – Tarabya Konutları: tarz Yatak Odası
ANTE MİMARLIK

Tarabya Konutları

ANTE MİMARLIK

Son birkaç yılın en trend renklerinden biri vizon gri. Vizon rengi olarak da anılan bu gri tonu aslında diğer gri tonlarına en uzak olan tonlardandır. Kahverengi ile gri arasında bir yere konumlanan vizon gri, yaşam alanlarının dekorasyonlarında duvar boyası olarak kullanıldığında kırma olmayan diğer gri tonlarına göre daha çağdaş ve geleceğe dönük bir dokunuş sunar.

6. Gölgeli ve dinlendirici gri tonları

ANTE MİMARLIK – Orkun E. Syphony Villa: tarz Yatak Odası
ANTE MİMARLIK

Orkun E. Syphony Villa

ANTE MİMARLIK

Oturma odası dekorasyonları söz konusu olduğu zaman genellikle açık tonlu griler tercih edilir çünkü sosyalliği yüksek olan ve çok kullanılan bu odalarda olabildiğince ferah ve akıcı bir atmosfer oluşturmak gerekir. Oysa yatak odaları gibi dinlendirici özelliğin ve konforun ön plana çıktığı yaşam alanlarında duvarlarda daha gölgeli ve loş dokular oluşturarak sakinleştirici bir hava yaratan renkler tercih edilmeli. Orta tonlu griler bunun için modern yatak odası dekorasyonlarında da oldukça yaygın olarak kullanılıyor.

7. Duvar kağıtlarında gri desenler

HannaHome Dekorasyon – Rock’n Roll ruhu duvarlarınızda!: tarz Duvar & Zemin
HannaHome Dekorasyon

Rock’n Roll ruhu duvarlarınızda!

HannaHome Dekorasyon

Duvarlarınızı gri modernliği ile buluşturmanın tek yolu boyadan geçmiyor elbette. Gri renk tonları duvar kağıdı tasarımlarında da oldukça revaçta. Gri desenli duvar dekorasyonları özellikle vurgulayıcı duvar olarak tasarlanmak istenen duvarlar için ideal bir seçenek olacaktır.

8. Parlak gri tonları

CCT INVESTMENTS – CCT 172 Project in Trabzon: tarz Yatak Odası
CCT INVESTMENTS

CCT 172 Project in Trabzon

CCT INVESTMENTS

Gri denilince akla nedense hep mat gri tonları geliyor, oysa gösterişli ve şık tasarımlar arayanlar ve grinin karizmatik havasından da faydalanmak isteyenler için parlak gri tonları da bulunuyor. Perde ve nevresim takımı gibi tekstil ürünlerinde parlak kumaşlar ile gri tonlarını harmanlamak oldukça şık ve modern bir doku oluşturuyor.

9. Tablo ve resimler için ideal bir arka plan

MİMPERA – Hobi Odası: tarz Oturma Odası
MİMPERA

Hobi Odası

MİMPERA

Duvar dekorasyonları elbette yalnızca pürüzsüz duvar boyalarından ibaret değil, duvarlarımızı aksesuarlar, çerçeveli resimler, fotoğraflar, tablolar asarak süslemek evimize kişisel dokunuşlar ve sanatsallık katmanın en şık ve pratik yollarından biri. Gri tonları bu gibi süslemeler için de oldukça ideal bir fon oluşturmasıyla öne çıkıyor. Renkli duvarlarda bazen resim, tablo ve aksesuarlar duvarların kuvvetli rengi ile bastırılarak yeterince öne çıkamıyor, oysa gri hem kuvvetli bir etki hem de şık bir arka plan oluşturmak konusunda oldukça elverişli bir renk seçeneği.

10. Gümüş rengi gri ışıltısı

Gümüş rengi için de aslında grinin belli bir tonu demek mümkün, elbette gümüşün kendine has ışıltısı yalnızca gümüş malzeme ile yansıtılabilir ancak duvarlarda gümüş grisi kullanmak evlerinde klasik ve etkileyici bir gösteriş isteyenler için oldukça şık bir seçenek.

11. Gri banyolar

Gökhan BAYUR – VİLLA WOX: tarz Banyo
Gökhan BAYUR

VİLLA WOX

Gökhan BAYUR

Banyo gibi alanlarda kullanıldığında bu örnekteki gibi dokulu gri tonları brüt beton etkisi yaratarak son derece endüstriyel bir stil ortaya çıkarıyor. Sıradan fayans modellerinden çok farklı olan bu gri fayans tasarımları çağdaş ve yenilikçi bir banyo dekorasyonları arayanlara geleceğe dönük bir alternatif sunuyor.

12. Gri tuğlalar

Gökhan BAYUR – VİLLA WOX: tarz Oturma Odası
Gökhan BAYUR

VİLLA WOX

Gökhan BAYUR

Duvarlarda tuğla kaplamalar her dönem ve her tarzda görmeye alışık olduğumuz modası asla geçmeyen bir duvar dekoru stili. Ancak tuğla duvarlar ya orijinal kırmızı renginde ya da beyaza boyanmış şekilde kullanılıyorlar. Son derece modern bir dekorasyona eşlik eden griye boyanmış tuğla duvarlar ise farklılık arayanların hayran kalacağı bir şıklık ortaya koyuyor.

Küçük evler için modern dekorasyon fikirleri arıyorsanız 1+1 ev dekorasyonu için parlak fikirler isimli yazımızdan ilham alabilirsiniz.

Sizce en doğal ve sıcak gri tonu hangisi? 
Casas inHAUS: tarz Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var? Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!