Fayanssız banyolar için 10 alternatif zemin ve duvar kaplaması | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3648:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Fayanssız banyolar için 10 alternatif zemin ve duvar kaplaması

Homify TR Homify TR
Banyo Dekorasyonu Klasik Banyo Ysk Tadilat Klasik
Loading admin actions …

İyi dekorasyon ve tasarımları, sıradan olanlarından ayıran en önemli şeylerden biri de ezber bozan ve farklılık yaratan ögeler içermeleridir. Hemen hemen her evde gördüğümüz ve alışık olduğumuz dekorasyon unsurları estetik olarak ne kadar avantajlı olsalar da bir noktada artık sıradan ve sıkıcı hale gelmeye başlarlar. Profesyonel iç mimarlar tarafından dizayn edilen evlerde de işte bu yüzden her zaman farklılık yaratan ve görenleri olumlu bir duygu ile şaşırtan tasarım ve fikirlerle karşılaşırız. Yani bir yaşam alanını dizayn ederken ezberleri bozmak her zaman olumlu sonuçlar yaratır. 

Banyo dekorasyonları söz konusu olduğunda ise herhalde en büyük ezberimiz fayanslar oluyor. Nedense sanki her banyoda zemin ve duvarlarda mutlaka fayans kaplama olmak zorundaymış gibi düşünüyoruz; oysa ıslak zemin olarak oldukça avantajlı ve kullanımı kolay olan fayanslar bugün artık bir zorunluluk değiller. Tabii ki fayans modelleri teknoloji ve üretim yöntemlerinin gelişmesi ile oldukça zenginleşti ve bugün artık birbirine benzemeyen ve her banyoda farklı dokular oluşturan fayans modellerinden söz etmek mümkün. Gelgelelim, yine de banyo dekorasyonlarında illa ki fayans olması gerektiği anlamına gelmiyor bu. Bugün artık pek çok farklı malzeme ıslak zeminlerde oldukça işlevli ve kolay bir kullanım sunuyor. Peki banyonuzda fayans kullanmaktan vazgeçtiğiniz takdirde zemin ve duvarlar için seçenekleriniz neler? İşte birbirinden çarpıcı 10 fayanssız banyo dekorasyonu ve ilham veren zemin ve duvar kaplama alternatifleri…  

1. Brüt beton ile endüstriyel stil dokunuşlar

#Bağcılardekorasyon Minimalist Banyo Ev TAdilatları Minimalist
Ev TAdilatları

#Bağcılardekorasyon

Ev TAdilatları

Modern dekorasyonlarda gri tonlarının oldukça büyük bir yer kapladığını biliyoruz. Ham malzeme görünümleri de yine aynı şekilde endüstriyel tasarımlı ev dekorasyonlarında son yıllarda en çok öne çıkan unsurlardan biri. Ham tuğla görünümünün, masif ahşap dekorasyon ögelerinin yanı sıra, zeminlerde brüt beton görünümü de sıra dışı ve şık yaşam alanları yaratıyor.

Banyolarda brüt beton zeminlerin kullanışsız olduğunu ve betonun su ile teması sonucunda çatlayıp bozulabileceğini düşünebilirsiniz. Oysa artık brüt beton modelleri de bir hayli çeşitlendi. Civalı beton denilen ve kendiliğinden seviye alan beton ile ham çimento görünümünün çok daha pürüzsüz uygulamaları yapılabiliyor ve hem civalı betona, hem de sıradan çimento ile yapılan beton uygulamalarının beton veya taş cilası denilen koruma kaplamaları ile kaplanarak banyo gibi ıslak zeminlere uygun bir kullanıma kavuşması sağlanıyor. Yani banyonuzda brüt beton görünümü istiyorsanız bugün artık fayans kadar rahat kullanabileceğiniz beton uygulamaları ile bunu gerçekleştirebilirsiniz.

2- Epoksi zeminler

Ataköy Konakları Klasik Banyo Öykü İç Mimarlık Klasik
Öykü İç Mimarlık

Ataköy Konakları

Öykü İç Mimarlık

Epoksi adı verilen reçine boyalar eskiden spor salonu gibi geniş alanları pürüzsüz ve akıcı bir şekilde kaplamanın en dayanıklı ve uzun ömürlü yöntemiydi. Bugün artık epoksi zemin kaplamaları evlerin içinde de kullanılmaya başlandı ve özellikle banyo gibi ıslak zeminliyaşam alanlarında oldukça şık bir doku yaratıyor. Epoksi zemin kaplamaları beton zeminlerin üzerine yapılabiliyor ve üstelik farklı renk seçenekleri de mevcut.

3- Mermer kaplama alternatifi

Banyo Modern Banyo AlevRacu Modern Mermer

Aslında mermer banyo ve mutfak uygulamaları da bir tür fayans gibi uygulansa da seramik fayanslardan çok daha lüks ve incelikli bir doku ve işçiliğe ihtiyaç duydukları için ve görünüm olarak da pürüzsüz bir bütünlük sundukları için fayanssız banyolar için bir alternatif sayılabilir. Mermer kaplama banyolar geniş karolar şeklinde kesilmiş mermer plakaların zemin ve duvarlara uygulanması sonucunda ortaya çıkıyor. Ekonomik olarak çok daha pahalı olsa da görünüm açısından benzersiz bir estetik stil sunan mermer kaplama seçenekleri özellikle hamam tarzı geleneksel tasarımlarda tercih ediliyor.

4- Banyolarda suya dayanıklı ahşap zemin uygulamaları

Bornova Apartman Klasik Banyo Doku Mimarlık Klasik
Doku Mimarlık

Bornova Apartman

Doku Mimarlık

Ahşap zeminler sıcak ve doğal dokuları için her zaman tercih sebebi olsalar da banyolarda kullanımları yakın geçmişte suya dayanıklı ve uzun ömürlü ahşap kaplamalar yaygınlaştıktan sorna başladı diyebiliriz. Artık yat verniği ile kaplanan ahşap zeminler suya ve neme süper dayanıklı bir yapıya kavuşuyorlar ve ıslak zeminli alanlar için de ideal hale geliyorlar.

5- Fayans yerine tuğla duvar kaplamaları

Bayrampaşadekorasyon Klasik Banyo Ysk Tadilat Klasik
Ysk Tadilat

Bayrampaşadekorasyon

Ysk Tadilat

Ahşap zemini tamamlayacak şık ve doğal bir duvar kaplama seçeneği arıyorsanız kırmızı tuğla duvar kaplama alternatifini düşünebilirsiniz. Özellikle ahşap dokusu ile şahane bir uyum sergileyen kırmızı tuğlalar modern ve yenilikçi banyolar için şık etkili bir alternatif sunuyor.

6- Cam mozaik

Diğer alternatiflere göre daha zahmetli ve pahalı bir uygulama olsa da cam mozaik sanatı banyo dekorasyonları için eşsiz bir etki yaratıyor. Her ne kadar bugün mozaik görünümlü fayans uygulamaları da bulunsa da gerçek cam mozail kaplamaların yerini tutmaları elbette mümkün değil.

7- Ahşap duvarlar

Tıpkı zeminlerde kullanılan ahşap alternatifi gibi, duvarları da suya dayanıklı verniklerle sağlamlaştırılmış olan ahşap panellerle kaplamak elbette mümkün. Daha doğal ve samimi bir doku isteyenler için tavandan zemine ahşap bir banyo seçeneği değerlendirilebilir.

8- Duvar kağıtları ile stil sahibi banyo dekorasyonları

Klasik bir görkem ve şıklık arıyorsanız banyolar için özel olarak üretilen suya dayanıklı duvar kağıdı modellerini incelemenizi tavsiye ediyoruz. Farklı desen ve renk seçenekleri ile oldukça lüks görünümlü ve sıra dışı bir banyo dokusu oluşturabilirsiniz.

9- Doğal taş fayanslar

Kuşçular Konağı Öncesi Ve Sonrası Rustik Banyo Kayakapi Premium Caves - Cappadocia Rustik
Kayakapi Premium Caves – Cappadocia

Kuşçular Konağı Öncesi Ve Sonrası

Kayakapi Premium Caves - Cappadocia

Hem duvar hem de zemin kaplamaları için fayans modellerinin seramik değil, doğal taş ile üretilmiş olanlarını kullanarak rustik bir doku elde edebilirsiniz. Aslında çakıl veya nehir taşlarının çimento ile karıştırılarak kalıplara döküldüğü ya da doğal taş kesme kaplamalarla kaplanarak uygulanan taş zemin ve duvarlar oldukça ekonomik ve natürel bir alternatif.

10- Zeminde mozaik uygulamaları

Akdeniz Banyo homify Akdeniz

Mozaik uygulamalarının banyo duvarlarında harikalar yarattığına yukarıda değinmiştik. Özellikle duş kabini gibi dar alanların zeminlerinde de mozaik stil uygulamalar oldukça farklı bir şıklık ortaya koyuyor. Bu örnekte fayans duvarlara eşlik eden mozaik zemin fayans kaplamanaların sıradanlığını yok ederek göz alıcı bir dekor oluşturuyor.

Farklı banyo dekorasyonu fikirleri için…

Sizin favoriniz hangisi? 
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!