Farklı stillerde birbirinden güzel 9 mutfak köşe takımı | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Farklı stillerde birbirinden güzel 9 mutfak köşe takımı

Meral Eser Meral Eser
Özel Ev Tasarımı Modern Mutfak Fabbrica Mobilya Modern
Loading admin actions …

Mutfak dekorasyonu yapılırken dolaplar, tezgah ve bilumum mutfak gereçleri gibi kullanıcı ihtiyaçlarının yanı sıra oturma alanını da içerir. Mutfaklarda geçirilen zaman arttıkça oturma alanı konforu aranır. Huzur veren bir ev dizayn etmek için mutfak düzeni oluştururken oturma alanları için uygun mobilya ürünlerine göz atmak gerekir.

Mutfak köşe takımı modelleri modern stilden klasiğe birçok tarzda konfor sağlayan modelleriyle kullanıcılara sunuluyor. Son derece kullanışlı ve konuklarla teması kesmenize gerek kalmadan mutfak işlerinizi takip edebilirsiniz. homify'da mutfak planlayıcıları sekmesinde bulunduğunuz illere göre kategorileri belirleyerek profesyonellerin çalışmalarına göz atabilir, sizin için en uygun ve doğru profesyoneli bulabilirsiniz.

Mutfak köşe takımı, yer kaybına sebep olmaz ve küçük mutfaklarda alan tasarrufu sağlar. Oturma köşeleri duvar hizası konumlandığında orta masa kadar yer kaplamaz ve daha fazla insanın oturmasını sağlamanızı kolaylaştırır. Bu yazımızda birbirinden güzel mutfak köşe takımı modellerine yer verdik. Türkiye'den mutfaklarla oturma köşesi fikirleri için alt başlıklarımızı mutlaka gözden geçirin.


1. Pencere önünü kesmeyen şık bir köşe

Mutfak homify

Mutfak dizaynı, plan düzleminde çalışma prensiplerini ihmal etmeden konfor ve rahatlık sunacak şekilde düzenlenir. Duvar köşeleri oturma alanları için uygun olabildiği gibi, cephe çıkması ya da cumbalı evlerin çıkma alanı manzara keyfini çıkarmak için uygundur. Pencere kenarı duvar hizalarına konumlanan bu örnekte olduğu gibi kullanıcı sayısını maksimum seviyede tutan konforlu oturma alanları dizayn edebilirsiniz.

Nötr gri ve siyah tonlarının kontrast oluşturduğu oturma alanları, konfor ve rahatlığın esas alındığı bir dizayna sahip. Pencere görüş açısını kesmeyecek şekilde oturma alanı dizayn edilerek alan kaybına gerek olmadan konfor sağlanmış. Beyaz yuvarlak masa ise köşe için uygun ve şık bir masa tercihi olmuş. Ayrıca alan tasarrufu sağlayan şık tabureler son derece kullanışlı ve köşeler için uygun.


2. Alan tasarrufu sağlayan çok kişilik oturma alanları

S&E Esnafoglu Evi yücel partners Modern
yücel partners

S&E Esnafoglu Evi

yücel partners

Duvar hizasına sıfırlanan şık ve modern bir oturma alanı dizayn edilmiş. Dikdörtgen yemek masası, ahşap ayaklar ve beyaz masa tablası ile nötr renklerin arasında ön plana çıkıyor. Mutfak dolaplarından duvar zemini kaplamasına nötr gri tonların hakim olduğu bu mutfak dizaynında soğuk etkiyi kıracak renk tonları ya da doğal dokular kullanabilirsiniz.

Nötr gri tonların ağırlıklı kullanıldığı mutfaklarda soğuk ve sıcak renk dengesi oluşturmak gerekir. Soğuk renklerle sıcak tonları bir araya getirerek denge unsurunu yakalayabilirsiniz. Ahşap, doğal bir malzemedir ve sıcaklık katar. Nötr renklerin ağırlıklı kullanıldığı bir mutfak dekorasyonunda ahşabın sıcaklığı beyaz tonlar muntazam uyum sağlamış.

3. Mutfak planlamasında akılcı çözümler

Özel Ev Tasarımı Modern Mutfak Fabbrica Mobilya Modern
Fabbrica Mobilya

Özel Ev Tasarımı

Fabbrica Mobilya

Mutfak adası bağımsız bir tezgah kullanımı olanağı sağlar. Küçük mutfaklarda alan tasarrufu sağlamak için mutfak tezgahının bir kısmı yemek ya da atıştırma için kullanıma sunulur. Mutfak köşe takımını kendi evinize göre özel dizayn edebilirsiniz. Kullanım sırasında bir yemek alanına dönüşen bu köşe, kullanım sonrası ihtiyaç dahilinde bir mutfak tezgahı olarak kullanılabiliyor. Amerikan tipi yeşil L koltuk modellerini mutfağınızdaki alan ölçülerine uygun uygulayıcı ve satıcı firmalara dizayn ettirebilirsiniz. L koltuk ile modern sandalyelerle 4 kişilik şık bir oturma köşesi dizayn edilmiş.

4. Mutfakla bütünleşen tasarım

Ahşap mutfak dolapları ile yemek masası tablası benzer doku ve renk tonlarında tercih edilerek bir bütünlük sağlanabilir. Mutfağınıza bir oturma köşesi dizayn etmeyi planlıyorsanız, alanları doğru kullanmanız gerekir. Duvar ölçüleri alınarak oturma alanları için ayrılan alanda kaç kişilik oturma yeri olacağını belirleyin. Bank sistemi ya da koltuklar dizayn edilerek daha fazla insan için oturma yeri dizayn edilebilir. Ahşap masa tablası ve oturma alanlarında kullanılacak kumaş döşemesi renkleri mutfak dekorasyonuna uygun ve ahenk sağlayacak şekilde seçilirse göze hitap eden bir sonuç ortaya çıkacaktır.

5. Köşe koltuk modeli ile oturma alanı sınırlarını belirleyin

Oturma alanı sınırlarını belirleyen ana unsur her zaman duvarlar değildir. Bölücü duvar kullanmaya gerek kalmadan alan vurgusu yapabilirsiniz. Şık ve konforlu bir oturma köşesi oluşturmak için L koltuk modeli son derece kullanışlıdır. Koltuk modelinde kullanılacak kumaş türüne göre konfor ve dekorasyonda uygulanan stil ve tarza göre renk tonlarını seçebilirsiniz. Kontrast renk tonlarının dinamizm kattığı aydınlık ve ferah atmosfer sunan bu mutfak örneğinde tavan dekorlarından mobilya ürünlerine kontrast renk uyumu hakim.


6. Minderlerle rattan mobilyalar

Phaselis Konutları Antalya Modern Mutfak Mimoza Mimarlık Modern
Mimoza Mimarlık

Phaselis Konutları Antalya

Mimoza Mimarlık

Rattan sehpa ile oturma grupları, yaz aylarında açık ve havadar alanlarda sıklıkla kullanılırken soğuk havalarda mutfaklarda da kullanıma uygundur. Ailenizle ve sevdiklerinizle içeceklerinizi yudumlarken pencere kenarı konumlanan bir yemek masası şık bir atmosfer oluşturmanızı sağlayacaktır.

Rattan sandalyeler, ikili koltuk ve rattan sehpa modelini tamamlayan minderler canlı renkleriyle göze hitap ediyor. Estetik unsurların yanı sıra konfor ve rahatlığın sağlandığı yemek ve atıştırma alanı dizayn etmek isteyenler için uygun bir oturma köşesi. Çok fazla sayıda kullanıcıya hitap etmenize gerek kalmıyorsa, daha ekonomik bütçelerle rattan ve hatta bambu mobilyalar mutfak dekorasyonuna şıklık katacaktır.


7. Şık ve modern bir yemek köşesi

Mutfak dekorasyonu ile uyumlu stilde bir yemek köşesi dizaynı için alan kontrolü yapmanız gerekir. Mutfak tezgahı çalışma alanları ile yemek alanı ayrılırken muntazam uyumun yakalandığı bu mutfak örneğinde olduğu gibi duvarlar işlevsel amaçlı depolama için ve yemek masasına ağırlanan konuklar için seyirlik uygun dizayn ediliyor. Beyazın ağırlıklı kullanıldığı mutfak dekorasyonunda pastel tonların eşlik ettiği şık bir yemek köşesi dizayn edilmiş.

8. Oturma köşesi için bank ve sandalye kullanımı

Mutfağınızda uygun bir köşeyi oturma alanına ayırabilir ve bu alanda kalan duvar hizasını oturma alanı için değerlendirebilirsiniz. Modern stildem kırsal mutfak modeline uygulanacak stile göre boş alanları oturma köşesi dizayn etmek için değerlendirebilirsiniz. Kontrast renkler dinamizm katar ve soğuk etkiyi kırmak için kırmızı tonları ile boyanan tek duvar ve kırmızı sandalyeler dekorasyona sıcaklık katıyor. Son derece şık ve göz alıcı.


9. Retro ve şık

homify

Mutfak dekorasyonunun havasını değiştirmek ve retro etkilerle şık bir oturma alanı dizayn etmek istiyorsanız bu örneğimiz size hitap edebilir. Tüm mobilyalarda aynı renk tonunu kullanmak zorunda kalmadan, daha yenilikçi yaklaşımla dönemsel izleri bir araya getirebilirsiniz. Oturma alanı için sandıklı mutfak köşe takımları kullanabilir, country mutfak masası ya da alana uygun bir koltuk ile sandalyeleri bir araya getirebilirsiniz. Oturma alanı için stil uyumu yakalayan sandalyeler, yemek masası, koltuk, aydınlatma aksesuarları ve duvar dekorları bütünlük oluşturacaktır.

Oturma köşelerinin yanı sıra mutfak dolabı dizaynı ile ilgili fikirler için, ayrıca 'Daha kullanışlı bir mutfak için kopya çekebileceğiniz 45 mutfak dolabı' yazımıza da göz atabilirsiniz.

Mutfak köşe takımlarından siz hangisini beğendiniz?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!