Erim Mobilya – Mutfak Dolabı: tarz Mutfak

U tipi mutfak tercih etmeniz için 9 neden

nihal e. nihal e.

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.
Loading admin actions …

U şeklindeki mutfak, muhtemelen mutfak modelleri arasında en pratik olanıdır. Bu mutfak tipi, doğrusal bir şekilde uzanan veya L şeklinde bir mutfak ile karşılaştırıldığında daha fazla potansiyel depolama veya cihaz alanı sağlar. U şekilli mutfaklar geniş alanlar için elverişlidir, ancak küçük mutfaklar da U tipi tasarımdan yararlanabilir. Bununla birlikte mutfak tezgahları arasında yeterli hareket alanı bulunduğundan emin olmalısınız.

Mutfakta altın üçgen kuralı, U şekliyle doğal bir uyum sağlar. Bu kural alan tasarımında buzdolabı, lavabo ve ocak arasında belli bir mesafe bırakmaya dayalıdır. Böylece alanınızın pratik, zaman açısından verimli ve güvenli olmasını sağlarsınız. Diğer mutfak modellerinde bu kuralı uygulamak daha zordur. U şeklindeki mutfaklarda pencere genellikle lavabo bölümünde olur ve bu sayede lavaboda işinizi yaparken duvara bakmak yerine bir yandan bahçe manzarasını seyredebilirsiniz.

Yemeklerinizi mutfakta yiyorsanız eğer U şeklinde bir tasarım göz önünde bulundurulmaya değer. Boşluğa bağlı olarak, U şeklinin karşı ucunda bir masa ve sandalyeler dahil etmek kolay olabilir. Özel bir görünüm için ise kahvaltı barı ve çalışma tezgahlarını eşleştirmeyi düşünün.

Mutfağınızın görünümüne, tarzına ve rengine karar verirken alanın büyüklüğüne ve ışık seviyesine göre yönlendirin. Merkezi bir pencereye sahip daha küçük bir alanda, büyük ölçüde beyaz bir renk paleti deneyebilirsiniz. Bunun dışında modern parlak üniteler, cam karolar ve paslanmaz çelik yüzeyler ışık seviyesini korumaya yardımcı olacaktır. Daha büyük mutfaklarda ise koyu renkli ahşap yüzeyler ve hatta desen bile kullanabilirsiniz.

U şeklindeki mutfaklar genellikle daha büyük bir mutfak alanı olan ev sahiplerinin tercihidir. Bu mutfak tipi üç bitişik duvar gerektirir ve pek çok ev sahibi ortadaki alanı mutfak hazırlamak için kullanır, yiyecek hazırlama ve ekstra depolama için mükemmeldir. Büyük boyutu ve lüks olanakları sebebiyle yemek pişirme ve temizlik için olduğu gibi sohbet ve toplanma için de kullanılır. Kısacası geniş, fonksiyonel ve çekici bir mutfak alanı arayan ev sahiplerinin favorisidir.

1- Mevcut alanı en iyi şekilde değerlendiren U mutfaklar

U şeklindeki mutfak tasarımının öne çıkan özelliği üç bitişik duvarın tam kullanımıdır. Diğer mutfak tasarımları örneğin L şekilli ve düz mutfaklar sadece iki duvar kullanırlar. Bu durum, bazen mutfağın verimliliğini arttırabilir. Dar ama uzun mutfaklarda birbirine karşı hizalanan iki mutfak ünitesinde yemek pişirirken lavaboya erişmek için sadece 180 derece dönmek yeterli olabilir. Ancak bunun olması için tezgahların birbirine çok yakın olması gerekir ki böyle mutfak örnekleri nadir bulunur. Sonuç olarak doğası gereği U şeklindeki mutfaklar genellikle daha büyüktür ve pişirme, temizlik, yiyecek hazırlama ve depolama için daha fazla alan sağlar. Çoğu U şekilli mutfaklarda bu kısımlar farklı bölgelere ayrılır. Ve tüm duvarları değerlendirirler.

2- U tipi mutfak planlamasında dağılım kolaylığı

VRLWORKS – Leyla Alieva Evi Antalya: tarz Mutfak
VRLWORKS

Leyla Alieva Evi Antalya

VRLWORKS

Genellikle U şeklinde bir mutfağın lavabo bölümü pencereye bakan duvarın altında bulunur. Bir yan bölüm ise yemek pişirmek için ocağa ayrılır ve diğer küçük fırınlar da çoğunlukla burada yer alır. Benzer şekilde dolaplar ve çekmeceler şeklinde geniş bir depolama alanı bulunur. Tezgahın karşı hizasında ise buzdolabı, dondurucu ve diğer elektronik cihazların bulunduğu farklı bir ünite yer alır.

3- U şeklinde mutfak modellerinin avantajı

Estateinwest – Azure Villaları 4 Odalı Müstakil Villalar: tarz Mutfak
Estateinwest

Azure Villaları 4 Odalı Müstakil Villalar

Estateinwest

Daha geniş bir alana yayılan U şeklinde bir düzen, yemek pişirmek ve eğlenmek için daha fazla alan sağlayacaktır. Kompakt mutfaklarda U şeklinde bir tasarım, alanın daha sınırlı olduğu yerlerde depolamayı en üst düzeye çıkarır. Sonuç olarak mevcut alanı en iyi şekilde değerlendiren U tipi mutfaklar diğer mutfak modellerine kıyasla çok daha konforludur.

4- U tipi mutfaklarda daha fazla boş duvar

Erim Mobilya – Mutfak Dolabı: tarz Mutfak
Erim Mobilya

Mutfak Dolabı

Erim Mobilya

Doğrusal bir şekilde uzanan veya L şeklinde olan mutfaklarda yeterli depolama kapasitesine ulaşmak için hem üst hem alt dolaba ihtiyaç vardır. U tipi mutfaklarda ise dilerseniz sadece alt dolap kullanarak üst duvarı dolapsız olarak tercih edebilirsiniz. Zira alt dolabınız üç duvara yayılacağı için üst kısmı boş olarak kullanmak gibi bir lüksünüz olur. Özellikle havadar bir mutfak istiyorsanız bu seçenek sizin için en iyisidir.

5- U şeklindeki mutfaklar için yüksek boyutlu dolap

Tolga Archıtects – Lagün E House: tarz Mutfak
Tolga Archıtects

Lagün E House

Tolga Archıtects

Tezgahtan ayrı olan kullanabileceğiniz yüksek boyutlu dolaplar duvar alanından en iyi şekilde faydalanır ve bol miktarda depolama sunar. Çalışma yüzeyinizi dağınıklıktan korumak için bu mutfak dolapları son derece kullanışlıdır. Dilerseniz dolap kapakları pürüzsüz olabilir. Dilerseniz de bol çekmece açık raflar veya cam kapaklar tercih edebilirsiniz.

6- U tipi mutfaklarda üç taraflı tasarım kolaylığı

Mandalin Dizayn – Sinpaş Ege Boyu 1+1 Daire Tadilat Projesi: tarz Mutfak
Mandalin Dizayn

Sinpaş Ege Boyu 1+1 Daire Tadilat Projesi

Mandalin Dizayn

Daha önce belirttiğimiz gibi U şeklindeki mutfak tasarımı pişirme alanı, buzdolabı ve lavabo arasında bir çalışma üçgeni oluşturabilir. Bu özellik mutfakta daha verimli iş görmenize yardımcı olacaktır. Çalışma üçgeni kuralı aslında her mutfak için geçerlidir. Böylece hem güvenlik sağlanır hem de daha rahat bir çalışma ortamı elde edilir.

7- Daha çok depolama sunan mutfak dolapları

Klas Mimarlık – NOLTE KÜCHEN EXPRESS MUTFAK: tarz Mutfak
Klas Mimarlık

NOLTE KÜCHEN EXPRESS MUTFAK

Klas Mimarlık

U tipi mutfaklar en çok depolama alanı sunan mutfak modelidir. Dilerseniz tezgah altında dilerseniz üst duvarda dilerseniz de hem alt hem üst bölümde dolap tercih edebilirsiniz. Buna ek olarak tezgahı kısa tutup bir duvarı tamamen dolaba ayırmanız da mümkündür.

8- U tipi tezgaha eklemlenen masa veya kahvaltı barı

Küçük ya da dar mutfaklar için de U modeli oldukça avantajlı olabilir. Zira mutfak kısıtlı bir alana sahip olduğu için tüm duvarlar en iyi şekilde değerlendirilir. Ayrıca masa veya kahvaltı barı mevcut tezgaha eklemlenerek yerden tasarruf sağlar. Küçük yahut dar bir mutfakta ayrı bir masa koymak ise mevcut boşluğu çok daha sınırlı hale getirecektir.

Küçük mutfaklarla ilgili daha fazla yazı okumak isterseniz Küçük mutfaklar için 26 harika fikir başlığına göz atabilirsiniz.

9- U mutfak modellerinde odak noktası

BAGO MİMARLIK – Aksoy Residence: tarz Mutfak
BAGO MİMARLIK

Aksoy Residence

BAGO MİMARLIK

U tipi mutfakları dilerseniz tek renkli ya da ahşap gibi tek malzemeleri yaptırabilirsiniz. Bununla birlikte iç mimarlar U şeklinde mutfaklarda genellikle iki renk tercih ederler ve bu renklerden biri beyaz olur. Zira koyu tonlar mutfağı olduğundan daha kalabalık gösterirken beyaz rengi daha düzenli gösterir ve aynı zamanda “boşluk” etkisini arttırır. Dolayısıyla mutfağın belli noktalarını koyu rengi yapıp üst kısımda beyazı tercih ederek ferah bir mutfak elde edebilirsiniz.

Bu mutfaklar sizin de hoşunuza gitti mi?
Casas inHAUS: tarz Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var? Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!