Bahçenizi bahar aylarına nasıl daha iyi hazırlayabilirsiniz? | homify

Bahçenizi bahar aylarına nasıl daha iyi hazırlayabilirsiniz?

nihal e. nihal e.
V.A ÖZEL KONUT PEYZAJ Projelendirme & Uygulama Modern Bahçe konseptDE Peyzaj Fidancılık Tic. Ltd. Şti. Modern
Loading admin actions …

Bahçede vakit geçirmeyi seviyorsanız ve doğa ile iç içe vakit geçirmek sizi mutlu ediyor ise bahçelerinizde yapabileceğiniz ufak dokunuşlar sayesinde bu alanı bahar aylarına daha iyi şekilde hazırlayabilirsiniz. Bahçe mobilyaları ve birkaç ufak dokunuş sayesinde bahçelerinizde sevdikleriniz ile birlikte daha keyifli vakit geçirmek istiyorsanız sizler için hazırladığımız ufak rehberimize göz atmaya devam edin.

Bahçeyi bahara hazırlama konusunda ilk önce doğru zamanı beklemelisiniz. Örneğin, yeni bitkiler ekerek bahçelerinizi bahar aylarına hazırlamak istiyorsanız hangi bitkinin hangi mevsim dikilmesi gerektiğini araştırmalı ve buna göre hareket etmelisiniz. Bahçeyi güzelleştirme için atmanız gereken ilk adımın temizlik olduğunu da unutmamalısınız. Bunun için çevre dostu temizlik ürünleri kullanabilir ve farklı araçlar ile bahçenizi bahara hazır hale getirebilmek için ilk adımı atmaya başlayabilirsiniz.

Toprak bakımı ve bitki süslemeleri

SAKLIKORU VİLLALARI- VİLLA PEYZAJ PROJE&UYGULAMA // SAKLIKORU - VILLA LANDSCAPE PROJECT Modern Bahçe AYTÜL TEMİZ LANDSCAPE DESIGN Modern
AYTÜL TEMİZ LANDSCAPE DESIGN

SAKLIKORU VİLLALARI- VİLLA PEYZAJ PROJE&UYGULAMA // SAKLIKORU – VILLA LANDSCAPE PROJECT

AYTÜL TEMİZ LANDSCAPE DESIGN

Toprak bakımını doğru şekilde yapmanız bahçe bakımının ve bahar hazırlıklarının en önemli adımları arasındadır. Yaklaşan bahar aylarında ve sonrasında yaz boyunca rengarenk çiçekler açan ve mis kokular yayan çiçekleriniz ile bahçelerinizi renklendirmek istiyorsanız toprağı bahara kadar hazırlamanız gerekiyor.

Kış ayları boyunca havasız kalan ve mevsim koşulları sebebiyle işlevsel özelliklerini kaybeden toprağın bol bol havalandırılması gerekmektedir. Bunu yapabilmek için çapa vasıtasıyla toprağınızı eşeleyebilir ve güneşe ihtiyaç duyan kısımların bahar ayları ile birlikte yeniden canlanmasını sağlayabilirsiniz.

Bahçenizdeki toprağın kaybettiği besin ve minerallerin geri kazanılabilmesi için gübreleme işlemi de yapılması gerekebilir. Çiçeklerin kök kısımları nemli olacağı için uzun süre boyunca topraktan beslenmeye devam edebilirler. Çiçekler için bahçede bahar bakımı yapmak için bu detayları izlemeniz yeterli olacaktır.

Bahçeler için bahar aylarına uygun çiçekler

Bahçede bahar aylarında yetiştirebileceğiniz en uygun çiçekleri ekmeniz daha güzel sonuçlar almanıza sebep verir. Çimler arasındaki oluşan boşlukları doldurmak için tohumlardan yardım alabilirsiniz. Bahar aylarının havasına uygun olan çiçekler arasındaki mısır gülü, şakayık, petunya, mine ve karanfil gibi çiçekler sizler için ideal olabilir. Bahçenizin ev kapı kısmına yakın olan bölümlerine kokulu olan çiçekleri de koyabilirsiniz. Böylelikle bahar esintilerini hem evinizde hem de bahçenizde hissetmeye sizler de başlayabilirsiniz.


Kendin yap (DIY) ürünler ile bahçe süslemek

sihirli peyzaj Akdeniz Bahçe sihirlipeyzaj Akdeniz
sihirlipeyzaj

sihirli peyzaj

sihirlipeyzaj

Kendi zevkinize göre oluşturabileceğiniz farklı dekoratif ürünler ile bahçelerinizi bahar aylarına hazır hale getirebilirsiniz. Uzun süredir kullanmadığınız bir eşya üzerinde yapabileceğiniz ufak eşyalar sayesinde bahçelerinizde bahar aylarının enerjik duruşuna uygun bir dekoratif stil elde edebilirsiniz. Bu tür tekniklerden yararlandığınız zaman aynı zamanda daha ekonomik bir şekilde bahçelerinizi bahar aylarına hazırlamış olursunuz.

Farklı kutular veya çiçeklerinizin etrafını süsleyebileceğiniz farklı ürünleri kendiniz tasarlayarak bahçelerinizde kendinize özel bir dekoratif duruş yakalayabilirsiniz. Bu durum aynı zamanda kendi stilinizi ve iç dünyanızı da dışarıya en iyi şekilde yansıtabilmenizi sağlayacaktır.

Eşyaları yeniden temizlemek

abelia 2016 Modern Bahçe abelia peyzaj Modern
abelia peyzaj

abelia 2016

abelia peyzaj

Mevsim geçişlerinde iç mekanlarda olduğu gibi dış mekanlarda da detaylı bir temizlik yapılması gerekebilir. Bahçenizde yer alan eşyaları mutlaka tekrar gözden geçirerek detaylı bir temizlik işlemi yapmanız gerekebilir. Artık kullanmadığınız veya ihtiyaç duymadığınızı düşündüğünüz farklı eşyaları da depoya kaldırabilirsiniz.

Bahçelerde ne kadar sade bir dekorasyon stili elde ederseniz o kadar ferah bir hava bahçenizde hakim olacaktır. Mutlaka eşyalarınızı tek tek gözden geçirerek nelere ihtiyaç duyduğunuzu ve nelere ihtiyaç duymadığınızı belirlemelisiniz. 

Dekorasyon stiline karar vermek

Bahçelerinizde ne tür bir dekorasyon stilinin ve atmosferin hakim olması gerektiğine önceden karar vermelisiniz. Sizin stilinizi yansıtabilecek ve aynı zamanda ihtiyaçlarınıza da hitap etmeyi başarabilecek olan dekorasyon stilleri belirlediğiniz zaman kendinizi bahar aylarında bahçenizde daha da iyi hissetmeye başlayabilirsiniz.

Bunun için bahçelerinizi bahar aylarına hazırlamadan önce kendinize mutlaka ufak bir liste yapın ve tüm ihtiyaç duyduğunuz detayları bu liste üzerine not alın. Notlarınızı daha sonra tekrar gözden geçirerek dekoratif bahçelerinizi oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Dekorasyon stilinizi şekillendirmeye başlarken renk uyumunun olmasına özen göstermeyi de unutmayın. Renk uyumunu yaratacağınız zaman zıt renklerin birlikteliğinden ve uyumundan da yararlanmayı unutmayın. Örneğin, siyah ve beyaz gibi birbiriyle güçlü bir birliktelik oluşturan renklere yönelin. Aksesuar kullanımı da bahçelerinizde bir bütünlük oluşturabilmeniz açısından son derece önemlidir. Ancak aksesuar kullanacağınız zaman abartıya kaçmamaya ve dekorasyon stiliniz ile uyumlu olabilecek aksesuarlar seçmeye de özen gösterin. Aksi takdirde fazla kalabalık ve göz yorucu bir dekorasyon stili ortaya çıkartmaya başlayabilirsiniz. Eğer tüm bunlarla uğraşmak istemiyorsanız bir peyzaj mimarı ile beraber çalışın ve en iyi sonucu elde edin.

Bahçe tasarımı ile ilgili daha fazla yazı okumak isterseniz Evinize stil katmak için 25 farklı çit ve duvar örneği başlığına göz atabilirsiniz.

Mobilyalar ve aksesuarlar

Back Garden Klasik Bahçe LOLA 38 Hotel Klasik
LOLA 38 Hotel

Back Garden

LOLA 38 Hotel

Bahçenizdeki mobilyaları ve aksesuarları seçerken takım halinde olan ürünleri seçmeyi tercih edebilirsiniz. Ancak kendinize özel bir dekorasyon stili yaratmak istiyorsanız ayrı ayrı parçalar satın almanız daha doğru olacaktır. Böylelikle tamamen alternatif ve sizi en iyi şekilde dışarıya yansıtabilen bir dekorasyon stili ortaya çıkartmış olursunuz.

Bahçenizin boyutlarını da dekorasyon stilinizi oluştururken asla atlamamalısınız. Mekan boyutlarına uygun olabilecek mobilyalar seçtiğiniz zaman mekanlarınızın daha estetik gözükmesini sağlayabilirsiniz. Küçük mekanlar için aşırı büyük mobilyalar seçmekten ve aşırı büyük aksesuarlar seçmekten uzak durmalısınız. Küçük mekanları daha geniş gösterebilecek olan açık ve ferah renklere yönelmeniz de gerekebilir. Bu detaylara dikkat ettiğiniz zaman küçük mekanlarınızın her zamankinden daha geniş gözükmesini sizler de sağlayabilirsiniz.

Bu fikirleri beğendiniz mi?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!