İskandinav stil yatak odaları için 11 dekorasyon ipucu

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

İskandinav stil yatak odaları için 11 dekorasyon ipucu

Aydin Sanli Aydin Sanli
Boraevgar – Çayyolu : tarz Yatak Odası
Loading admin actions …

Ortak bir kültür, coğrafya ve iklimin yanı sıra, Norveç, İsveç ve Danimarka aynı zamanda ferahlığın, sadeliğin ve aydınlığın ön planda olduğu huzurlu bir dekorasyon stilini de paylaşırlar. İskandinav tarzı dekorasyonların sadece İskandinav ülkelerinde değil tüm dünyada hatırı sayılır bir popülariteye sahip olması tesadüf değil. Teknoloji ve telaşenin hakim olduğu günümüzde modern hayatın getirilerinin yanında herkesin özellikle evlerinde ihtiyaç duyduğu en önemli şeylerden biri dinlendirici, konforlu ve ferah bir ortam. İç mimarlar tarafından da oldukça tutulan İskandinav tarzı yaşam alanları da işte tam da bu ihtiyacı karşılayan bir yapıya sahip oldukları için bugün tüm dünyada en öne çıkan ve popüler olan dekorasyonlar tarzlarından birini oluşturuyor. 

Komplike olmayan mobilya modelleri, kar beyazı ile aydınlanan ferah bir renk uygulaması, doğal malzemelerin sıcaklığı ve yalın ve minimal yerleşim ve seçimlerle oluşan İskandinav tarzı insanı bedenen ve ruhen dinlendiren ve ferahlatan bir atmosfer yaratmak konusunda oldukça başarılı bir tarz. Ayrıca estetik olarak da yalınlığın ön planda çıkmasına rağmen son derece göz alıcı ve etkileyici dokular ortaya koyuyor. İskandinav dekorasyon tarzının en çok kullanıldığı odaların başında da ana fonksiyonlarında konfor ve dinlendirici olma özellikleri bulunan yatak odaları geliyor. Biz de bu yazımızda İskandinav tarzı ile şık bir yatak odası dekorasyonu oluşturmak için XX ipucunu bir araya getirdik. 

1. Ferah ve açık alanlar oluşturun

Tipik bir İskandinav stili dekorasyonda, mobilya parçaları arasında bol miktarda açık alan bırakılır. Bu, odaya havadar ve taze bir atmosfer kazandırır ve uzun, karanlık kış aylarında sıkışıklık, depresiflik ve dağınıklık hissini önler. 

2. Yere yakın yatak tercih edin

Homelli – Lugo Karyola: tarz Yatak Odası
Homelli

Lugo Karyola

Homelli

Yatak odası mobilyalarını yerleştiriken bolca alan bırakan yerleşimlerin yanı sıra, mobilya seçimlerinde de ferahlık ve geniş aralıklar ve havadar bir ortam sağlayacak modeller öne çıkar. Alçak yatak karyolaları, bu yüzden İskandinav stil yatak odaları için en ideal seçeneklerdir çünkü yatak ünitesi ne kadar yere yakın olursa yatak odasında da o kadar havadar bir ortam oluşacaktır. İskandinav stili yatak odanız için karyola seçimlerinizde, Japon yatak adı da verilen ve aslında Uzak Doğu dekorasyon kültürünün önemli bir parçası olan yere yakın yatak ünitelerini tasarımınıza katabilirsiniz.

3. Her zaman derli toplu olmanıza gerek yok!

İskandinav stili konforu ve rahatlığı ön plana çıkaran bir stil ve havadar ve geniş boşluk ve açıklara sahip olan tasarımlar sayesinde de gündelik kullanımda biraz dağınıklığı kaldırabilen bir yapıya sahip. Bu stil yatağınızın her an kusursuz bir düzenlilikte durmasını gerektirmeyen, aksine yatak üzerinde hafif bir dağınıklığın ve buruşukluğun şık ve uyumlu durduğu bir atmosfer ortaya çıkarıyor. 

4. Ahşap dokunuşlar ekleyin

PapDükkan – Mitros Yatak Takımı: tarz Yatak Odası
PapDükkan

Mitros Yatak Takımı

PapDükkan

İskandinav stilli yatak odası dekorasyonlarında rustik ahşap dokusu oldukça yaygın bir vurgudur. Eğer yatak odanızda doğal ve orijinal bir İskandinav stili oluşturmak istiyorsanız yeni nesil teknolojilerle oluşturulan modern ve yapay malzemeli mobilyalar yerine masif ahşap dokulardan tasarlanan mobilyaları tercih etmelisiniz. Ayrıca zemin döşemesi tercihleri söz konusu olduğunda da ahşap rabıta yer döşemeleri, oldukça şık ve uyumlu bir şekilde bu stile eşlik eder. 

5. Beyaz renk kullanımı

Derya Bilgen – bedroom: tarz Yatak Odası
İskandinav stili dekorasyonlarla ilgili göze çarpan ilk belirleyici ve ayırt edici özelliklerden biri de renk paletinin oldukça sınırlı olmasıdır. Bu stile sahip dekorasyonlarda beyaz ya da gri tonları genellikle ana rengi oluşturur ve bu nötr ve aydınlık ana renklere siyah, ahşap tonları ya da soluk mavi gibi pastel renk tonları eşlik eder. Parlak, neon ya da çok enerjik ve güçlü renkler İskandinav dekorasyonlarda pek kullanılmazlar. Genel olarak tüm odayı saran bir dinginlik hissi ortaya çıkarabilmek için her zaman dingin renkler tercih edilir, enerji veren bir parlaklık ve ışıltı ise beyaz tonlarının yarattığı ferahlık ile yansıtılır.

6. Pastel renklerle daha modern bir yorum

Pastel İç Mimarlık – Duvar Kağıtları: tarz Duvar & Zemin
Pastel İç Mimarlık

Duvar Kağıtları

Pastel İç Mimarlık
Beyaz renk, İskandinav dekorunda en yaygın kullanılan renk olmasına rağmen, tek seçenek değil. Bu örnekte gördüğümüz gibi pastel tonlarla karşımıza çıkan diğer yumuşak renkler, bu aydınlık ve havadar tarz için ideal ortamı hazırlayan diğer renk seçeneklerini oluşturur.

7. Dekorasyon aksanları olarak ışıklandırma ögeleri

Tolga Archıtects – Bakü S House: tarz Yatak Odası
Tolga Archıtects

Bakü S House

Tolga Archıtects
İskandinav ülkelerini düşünürseniz oldukça karanlık bir iklim kuşağına göre oluşan bir dekorasyondan söz ettiğimizi anlayabilirsiniz. Kışın hakim olduğu karanlık ve loş bir iklimde, iç mekanların iyi aydınlatılması da büyük bir önem taşır. Zaten bu tarz dekorasyonlarda beyaz tonlarının yaygın olarak kullanılmasının nedeni de daha aydınlık bir ortam oluşturabilmekten kaynaklanır. İskandinav tarzı dekorasyonlarda aydınlatma oldukça önemli bir yer tuttuğu için ışıklandırma üniteleri de odak noktaları haline geliyor. Yani İskandinav stili yatak odası dekorasyonlarında mekana kendi tarzınızdan bir şeyler katabilmek ve sıra dışı ve ilgi çekici tasarımlar yaratmak için aydınlatma unsurlarını kullanabilirsiniz.

8. Geniş pencereler

yücel partners – M&E TEKİNTAŞ HOME: tarz Yatak Odası
yücel partners

M&E TEKİNTAŞ HOME

yücel partners

Daha önce de belirttiğimiz gibi İskandinav yatak odalarında havadar, ferah ve aydınlık bir ortam sağlamak oldukça önemli. Bunun için bu stilde gün ışığının özgürce içeriye girip dolaşabildiği geniş pencereler de öne çıkan iç mimari unsurlar arasında yer alıyor. 

9. Sıcak metal unsurlarla dekorasyonu dengeleyin

HannaHome Dekorasyon – “Liaison”; bir duvar kağıdından çok daha fazlası… : tarz Duvar & Zemin
HannaHome Dekorasyon

“Liaison”; bir duvar kağıdından çok daha fazlası…

HannaHome Dekorasyon
İskandinav coğrafyasında ortak olan bir başka dekoratif dokunuş ise bakır gibi sıcak metaller ile yapılan küçük ama etkili dokunuşlar. Serin, havadar ve dingin bir dekorasyon tarzı için bakır, çelik, altın gibi sıcak metaller mükemmel bir kontrast oluşturur.

10. Duvarlara modern tablolar asın

Boraevgar – Çayyolu : tarz Yatak Odası
Boraevgar

Çayyolu

Boraevgar

Duvara asılan soyut tablo ve resimler İskandinav tarzında hem sade hem de şık bir görünüm ortaya çıkarmak için sık sık kullanılıyor. Yatak odalarında da ortamın dingin ve dinlendirici enerjisini bozmadan daha sıra dışı ve karakteristik bir doku ortaya çıkarmanın ideal yollarından biri bu tarz geniş çerçeveli modern tablolarla duvarları süslemek.

11. Kullanışlı depolama alanları oluşturun

yücel partners – D&S Altaş Home: tarz Yatak Odası
yücel partners

D&S Altaş Home

yücel partners

İskandinav stilinin odaklandığı ana unsurlarından biri de kullanışlı yaşam alanları ortaya çıkarabilmektir ve yatak odalarında hem huzurlu hem de kullanışlı bir ortam yaratabilmenin yolu da iyi bir depolama sistemi oluşturmaktan ve sürekli kalabalık yaratan bir doku olmamasından geçer. Doğal ahşabın dokusu ile odayı bopmayacak ve kalabalık yaratmayacak raf, dolap gibi düzenli bir oda oluşturacak fonksiyonel mobilyaları arttırmak iyi bir çözüm olabilir.

Sadece yatak odalarında değil tüm evinizde bu modern, doğal ve huzurlu tarzı uygulamak istiyorsanız İskandinav stil dekorasyon nasıl yapılır? isimli yazımızda faydalı ipuçlarını bulabilirsiniz.

Bu tarzdaki yatak odası örneklerimizi beğendiniz mi? 
Casas inHAUS: tarz Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!