Alternatif çatı sistemi: Çelik çatılar Çelik çatı sistemlerinin maliyet hesapları, kullanılan malzemeler ve

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Alternatif çatı sistemi: Çelik çatılar

umit atdağ umit atdağ
EGEUMUT ÇELİK YAPI – GALVANİZ ÇELİK EV: modern tarz , Modern
Loading admin actions …

İnşaat sektöründe klasik çatı sistemleri dışında alternatif çatı sistemleri olarak bilinen ve çok sayıda avantajı beraberinde sunan çelik çatılar günümüzde yaygın bir şekilde tercih edilmeye başlanmış ve klasik çatı sistemlerinin yerini almaya başlamıştır. Çelik çatı sistemleri, çelik konstrüksiyon sektöründe faaliyet gösteren firmalar tarafından yapılan ve mekanik birleştirme işlemleri ile birleştirilerek elde edilen bir çatı sistemidir. betonarme çatılar gibi ağırlığa sahip olmadıkları gibi geniş alanlarda taşıyıcı kolonlara da ihtiyaç duymadan monte edilebilirler. Betonarme çatı modelleri gibi çelik çatı modelleri de kendi arasında sınıflara ayrılır. Kırma çatı, düz çatı, eğimli çatı gibi farklı modelleri olan çelik çatılar uygulanacak yere göre farklı tasarımlara da sahip olabilir. Çelik konstrüksiyon olduğu için istenilen tasarımlara kolaylıkla evrilebilme özelliğine sahip olması çelik çatı sistemlerinin sizlere sunmuş olduğu avantajlardan biridir. Geçmişte sadece betonarme ev modelleri tercih edilirken günümüzde ekonomik olması, avantajlar sunması ve kısa sürede inşa ediliyor olması nedeniyle daha fazla tercih edilen çatı sistemleri olmuştur. Avantajlarını saymakla bitiremediğimiz çelik çatı sistemi yapımı hangi aşamalardan oluşur ?

Çelik çatı yapımı için öncelikle çatını yapılacağı binanın çevre duvarları ve taşıyıcı olarak kullanılacak kolonlarının inşa edilmiş olması gereklidir. Daha sonra çelik çatı malzemeleri tedarik edilmeli ve ilgili projeye göre inşa işlemlerine başlanılmalıdır. İnşa işlemlerinde çelik çatıların taşıyıcı görevi gören makaslarının yerleştirilmesi birinci montaj işlemi olmalıdır. Bu makaslar çelik çatı sistemi üzerine binecek yükü taşıyacağı için makas montajına azami özen gösterilmesi gereklidir. Daha sonra ara uzantıların kaynak işlemleri yapılmalıdır. Ara uzantılar, çatı örtüsü olarak kullanılacak malzemeleri taşıyacak olan montaj elemanları olduğu için ara uzantıların montajı da çok önemlidir. Bu işlemler bittikten sonra çatı karkasının yükünü azaltacak yardımcı destek unsurlarının montajına başlanmalıdır. Yardımcı destek unsurları çatı sisteminin yükünü azaltacağı gibi daha güvenli ve daha sağlıklı bir çatı oluşmasını sağlayacaktır. Çelik çatı konstrüksiyon, bu aşamalardan sonra tamamlanmış olur. son aşama olarak çelik çatı örtüsünün montajı yapılmalıdır. Bu işlemlerden sonra çatı sistemi artık kullanılmaya hazır hale gelmiştir. Günümüzde metrekare olarak fiyatlanan çelik çatı sistemleri çelik fiyatlarına göre değişkenlik gösterir. Ancak ortalama olarak metrekare fiyatı 1500 – 3000 TL arasında değişkenlik gösterir. Ömürlük olarak inşa edeceğiniz çelik çatı sistemleri hafif olması, statik açıdan yük oluşturmaması ve kaynak ile birleştirilmesi nedeni ile sarsıntılarda ve deprem anında yıkılmaz.

Son yıllarda özellikle geniş hangarlar, atölyeler için uygulanan çelik çatı sistemleri artık çelik konstrüksiyon evler olarak karşımıza çıkmaya başlamıştır. Çelik kullanılarak elde edilen yapıların çatıları da projesine göre çelik çatı olarak hayata geçiriliyor ve çelik konstrüksiyon evler hayatımızda giderek yaygınlaşıyor. Eviniz veya atölyeniz için çelik çatı sistemi yaptırmayı düşünüyorsanız mutlaka işinin ehli bir çatı uzmanından veya mimarlardan yardım almalısınız.

Çelik konstrüksiyon

homify:  tarz Evler, Modern
homify

105 m2 Çift Katlı Prefabrik Konut

homify

Çelik çatı sistemleri yaygın olarak geniş alanların, spor salonlarının ve alış veriş merkezlerinin üzerine kapatmak için kullanılır. Bu alanlar dışında alternatif çatı sistemi olarak çelik konstrüksiyon evlerin çatısı olarak da tercih edilmektedir.

Çelik çatı maliyeti

EGEUMUT ÇELİK YAPI – GALVANİZ ÇELİK EV: modern tarz , Modern
EGEUMUT ÇELİK YAPI

GALVANİZ ÇELİK EV

EGEUMUT ÇELİK YAPI

Çelik çatı sistemleri veya çelik konstrüksiyon ev modellerinde maliyet hesabı evin kapladığı alan veya çatının genişliğine göre hesaplanır. Bu örnekte olduğu gibi tüm duvarlar ve çatı çelik ile donatılacağı için maliyet de bu ölçülere göre yapılmalıdır.

Hangarlar için çelik çatılar

Geniş alanların üzerini kapatmak için kullanılan çelik çatı sistemlerin geniş makaslar kullanılır. Bir ucu birbirine yapışık diğer uçları arasında en fazla 4 metreye kadar mesafe bulanacak şekilde tasarlanan çelik makaslar çatının bütün yükünü taşıyan ana taşıyıcılardır. Bu tasarım aynı zamanda kırma çatı uygulaması ve bindirme çatı uygulaması yapılmasını da sağlar.

Prefabrik evler için çelik çatılar

Günümüzde ekonomik ve güvenilir olması nedeni ile tercih edilen prefabrik evlerin çatıları çelik çatı sistemleri olarak uygulanmaktadır. Prefabrik evlerde ağırlığın az olması aynı zamanda güvenilir olması için en ideal çatı sistemi çelik çatı sistemidir.

Çelik çatı projeleri

Çelik çatı sistemleri uygulamaları yapılmadan önce mutlaka işin ehli bir mimar tarafından projelendirilmelidir. Mimarlar, sizlere alternatif çatı modelleri sunarak evinizin farklı bir çatıya sahip olmasını sağlayabilir. Çatı konusunda farklı fikirlere açık biriyseniz ilginç çatı modellerini inceleyerek evinizin ve tarzınızın farklı olduğunu herkese gösterebilirsiniz.

Modern çatı tasarımları

Mimarlar tarafından tasarımı ve projelendirilmesi yapılacak olan çelik çatı sistemleri modern çatılar ile sentezlenebilir. Bu örnekte olduğu gibi ince makaslar ve destek elemanları ile oldukça modern ve makas aralığı düşük olan tasarımlar yapılmış.

Büyük çelik konstrüksiyon evler

Eğer büyük bir ev hayaliniz varsa resimdeki gibi Avrupai bir tasarım istiyorsanız entegre tasarımlara sahip bir çatı sistemi kurulması gereklidir. Bu durumda en ideal ve en ekonomik çatı sistemi çelik çatı sistemidir.

Çelik çatı malzemeleri

Çelik çatı sistemini uygulamak tek başına yeterli olmuyor. Çelik çatı sistemi uygulandıktan sonra yapılması gereken doğru malzemeler kullanmak ve yalıtımı doğru bir şekilde yapmaktır. Aksi durumda yazın sıcak havalar ve kışın yağışlı havalar sizi mağdur edecektir. hangi malzemeleri kullanarak sağlıklı bir çelik çatı sistemi elde edebilirim diye düşünüyorsanız '' Çatı malzemelerinde son dönemin en popüler 4 malzemesi '' başlıklı yazımızı mutlaka okumalısınız.

Bu çatı modellerini beğendiniz mi ? 
Casas inHAUS:  tarz Evler, Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!