9 Muhteşem iki renkli mutfak dolabı

nihal e. nihal e.
homify Modern Mutfak
Loading admin actions …

Mutfaklar her zaman dekorasyon trendlerinin önemli bir parçası olmuştur. Çünkü çoğu insan için mutfak, evlerimizde en çok kullandığımız alanlardan biridir. Bu yüzden mutfak dekoruna estetik yatırım yapmamak için hiçbir sebep göremiyoruz. Son yıllarda en bilinen mutfak trendi iki renkli dolaplar. Zira bu çift renkli dolaplar mutfağa modern bir hava katarak herkesin gözünü kamaştırıyor. Hatta bu yoğun ilgiden ötürü iç mimarlar da mutfak tasarımında iki renkli dolapları tercih ediyorlar. Ancak iki renkli mutfak dolabı modellerini denemeden önce şu kriterlere dikkat edin:

Birbiriyle uyumlu renkleri öğrenin: Renkleri seçmek zor bir iştir; İşte bu yüzden kitaplar, dergiler, web siteleri ve buna adanmış profesyoneller var. İki renkli bir mutfak dolabı oluşturmaya karar verdiyseniz ancak nereden başlayacağınızdan emin değilseniz renk tekerleğinden yararlanın. Genel olarak renk tekerleği üzerindeki bitişik veya benzer renkler tamamlayıcı nitelikle olup birbiriyle iyi gözükür. Kısacası renk uyumuna özen gösterin.

Dengeyi sağlayın: Mutfak dolabı için iki renk birden seçmek, dekorasyondaki renk dengesine özel önem vermeniz gerektiği anlamına gelir. Bunu yapmak için birkaç tasarım hilesi var. Yeni başlayanlar örneğin sarı ve mavi gibi tamamen farklı iki renk seçmek yerine tek bir rengin açık ve koyu tonlarını (açık sarı ve koyu sarı) kullanın. Aklınızda farklı renkler varsa ortamdaki etkisini düşünün. Çok cesur renkler – canlı bir turuncu – daha fazla görsel enerji ister ve daha nötr bir renk tonu ile dengelenmesi gerekir.

İki renk arasında beyazı köprü olarak kullanın: İki baskın renk kullanırken üçüncü bir renkten yararlanmak için 60-30-10 kuralını uygulamalısınız. Bu kurala göre baskın rengi yüzde 60, ikincil rengi yüzde 30 ve nötr tonu yüzde 10 şeklinde kullanmalısınız. Genel olarak mutfak dolapları için iki baskın renk kullandığınızda bir geçiş tonu olarak beyazı tercih edebilirsiniz. Böylece çok güçlü renkler arasında keskin bir geçiş yerine daha yumuşak ve estetik bir renk paleti oluşturabilirsiniz. Beyaz yerine durumuna göre krem rengi, bej ve gri de kullanılabilir.

İkinci bir renk eklemek için zıt bir malzeme deneyin: İkinci bir renk seçmek göz korkutucu görünüyorsa farklı bir yol deneyin: Ana renkteki alt tonları tamamlayan ikincil bir malzeme seçin. Örneğin göz kamaştırıcı bir beyaz sıcak ahşap dolap tabanı ile iyi çalışır.

Aşağıda 2 renkli mutfak dolabı örnekleri derleyerek hangi renkleri seçebileceğinize dair fikir vermeye çalışacağız.

1- Turuncu ve gri

Hikmet bey villa ANTE MİMARLIK Mutfak üniteleri Turuncu iç mekan tasarım,mutfak dolapları,turuncu,mutfak tasarım
ANTE MİMARLIK

Hikmet bey villa

ANTE MİMARLIK

Turuncu rengi bildiğiniz üzere çok canlı, baskın ve dikkat çekici bir renktir. Bu nedenle insanlar dekorasyonda turuncu kullanırken çekinebilirler. Ancak baskın renkler nötr bir tonla dengelendiği zaman gayet iyi gözükebilir. Bu örnekte turuncu rengi, üst dolap ile adanın yan kısımlarında kullanılmış. Kalan bölümler ise ağırlıklı olarak gri tonunda. Sadece bazı küçük yerlerde siyahlar mevcut.

2- Fuşya ve beyaz

Turuncu gibi fuşya da son derece neşeli, çarpıcı ve bakışları üzerinde toplayan bir renk. Son yıllarda daha çok moda olduğunu söyleyebiliriz. Bu rengi de tıpkı turuncu gibi nötr bir tonla tamamlamak gerekiyor. Örnek mutfakta da fuşya beyazla eşleştirilmiş. Mutfak dolabının L şeklinden ötürü dolapların büyük kısmı fuşya renginde. Dolayısıyla ağırlıklı olarak baskın renk kullanılmış.

3- Kırmızı ve beyaz

İki renkli mutfak dolapları arasında baskın tonlar farklılık gösterse de çoğunlukla beyaz ile dengelendiğini görüyoruz. Bu mutfakta da göz alıcı kırmızı beyaz ile kullanılmış. Ancak bir önceki örnekten farklı olarak baskın renk daha küçük olan üst dolapta, beyaz ise daha geniş yer kaplayan alt ünitede tercih edilmiş. Lake kapaklardan ötürü her iki renk de oldukça şık görünüyor.

4- İki renkli mutfaklara üçüncü renk

Ankastre mutfaklar ANTE MİMARLIK Mutfak üniteleri Kahverengi iç mekan tasarım
ANTE MİMARLIK

Ankastre mutfaklar

ANTE MİMARLIK

İlk mutfak görselinde turuncu ve grinin birlikte kombinlendiğini görmüştük. Bazı bölümlerde ise siyah kullanılmıştı. Bu örnekte ise üst dolap beyaz renkli iken alt dolap gri renginde. Ancak iç duvar ve tezgah özellikle ilginç, çünkü cesur bir renk kullanımı söz konusu. Bu ezber bozan seçim için tamamen nötr tonlardan oluşan bir mutfak dolabı akıllıca bir karar, aksi takdirde çok göz yorucu olabilirdi.

Avcılar Caddebostan Konutları, VERO CONCEPT MİMARLIK VERO CONCEPT MİMARLIK Modern Mutfak
VERO CONCEPT MİMARLIK

Avcılar Caddebostan Konutları

VERO CONCEPT MİMARLIK

5- Siyah ve beyaz Modern stilde en çok karşılaştığımız renk ikilisi beyaz ve siyahtır. Zira diğer renk kombinlerinin aksine siyah ve beyazın modası hiç geçmez, zamansız bir ikili meydana getirirler. Bu nedenle 2 renkli mutfak dolapları için siyah-beyaz risksiz ve güvenilir bir tercihtir. Bu örnekte ek olarak açık raflı küçük alan sarıya boyanarak daha da özgün hale getirilmiş.

6- İç ve dış yüzeyde renk farkı

Mutfak homify Modern Mutfak modern mutfak,ahşap mutfak,lake mutfak,mutfak tasarımları,mutfak tadilatı,mutfak dolabı
homify

Mutfak

homify

İki renkli mutfak dolabı tasarımında renk farkının genellikle alt ve üst dolap arasında olduğunu gördük. Oysa iki ayrı rengi farklı bölümlere uygulamak da mümkün. Örneğin bu mutfakta dolapların ön kısmı turuncu renkte kullanılırken üst dolabın iç kısmı ve yanları gri renkte tercih edilmiş.

7- Beyaz ve ahşap

Yazının başında belirttiğimiz üzere mutfak dolaplarında iki farklı renk kullamayı fazla iddialı buluyorsanız eğer örnek görseldeki gibi renklerden birini farklı bir malzeme olarak tercih edebilirsiniz. Yani alt veya üst dolapta açık bir renk kullandıysanız kontrast amaçlı koyu tonlu bir ahşap ile tamamlayabilirsiniz. Bu örnekte ayrıca elektronik eşyalar kırmızı seçilerek baskın renk bu şekilde kombinlenmiş.

8- Mutfak dolaplarına neşe katan sarı

Mutfak homify Modern Mutfak Modern Mutfak,Lake Mutfak,Ahşap Mutfak,mutfak tasarımları,mutfak tadilatı,mutfak dolabı
homify

Mutfak

homify

Sarı da tıpkı turuncu gibi en enerjisi yüksek renklerden biridir. Dolayısıyla mutfak dolaplarınızda sarı rengini tercih ederek cesur bir dekorasyon elde edebilirsiniz. Bu örnekte sarı, daha çok yer kaplayan L şeklindeki alt dolaplarda kullanılmış. Ayrıca iç duvar fayansındaki çiçek desenleri sarının enerjisiyle uyumlu bir seçim olmuş diyebiliriz.

9- Canlı kırmızısıyla çiçek gibi bir mutfak

Wenna Design, WENNA DESIGN WENNA DESIGN Modern Mutfak
WENNA DESIGN

Wenna Design

WENNA DESIGN

Kırmızı ve beyazın ahşapla tamamlandığı son örnek mutfakta, çiçek desenli duvar kağıdı dolapları görsel açıdan daha da cazip kılmış. Kırmızı çok daha dikkat çekici bir renk olduğundan ölçülü kullanılması doğru bir karar. Alt dolapların ahşabı da kırmızıya yakın sıcak bir tona sahip.

Bu yazıyı beğendiyseniz Daha kullanışlı bir mutfak için kopya çekebileceğiniz 45 mutfak dolabı başlığına göz atabilirsiniz.

Sizin favori renginiz hangisi?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!