Erkek çocuk odaları için birbirinden güzel 17 dekorasyon fikri

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Erkek çocuk odaları için birbirinden güzel 17 dekorasyon fikri

Homify TR Homify TR
LBC İNŞAAT- AYDINLIKEVLER ÖRNEK DAİRE Modern Çocuk Odası ESA PARK İÇ MİMARLIK Modern
Loading admin actions …

Çocuk odalarını dizayn etmenin hem heyecan ve mutluluk verici, hem de zor bir görev olduğunu biliyoruz. Çocuğunuzun mutluluğunu ve sağlığını düşünerek, hem onun zevk ve isteklerini karşılayıp hem sağlıklı ve çocuk gelişimi için ideal ortamı yaratıp hem de kendi estetik anlayışınızı ve evinizin genel dekorasyonuna uyumlu bir doku ortaya çıkarmak hafife alınacak bir iş değil elbette. 

İşte biz de çocuk odasını nasıl hem daha şık hem daha eğlenceli hem de daha sağlıklı hale getirebileceğini düşünen okurlarımız için birbirinden güzel örneklerle ilham veren fikirleri derliyoruz. 

Modern dünyada her ne kadar artık toplumsal cinsiyet rolleri stereotiplerden kurtulmaya başlamış olsa da, elbette erkek ve kız çocukların yine de büyürken farklı ihtiyaç ve istekleri olabiliyor. Yani uzmanlar da kız ve erkek çocukları pembe-mavi klişesi ile yetiştirmenin doğru olmadığını, onların zevk ve tarzlarını kendilerinin belirlemeleri gerektiğini belirtiyorlar; ancak hem sosyal arkadaşlık ortamları, hem fiziksel özellikleri ve ergenlik döneminde geçirdikleri süreçler farklı olduğu için erkek çocuklar ve kız çocuklar için farklı dekorasyonlardan bahsetmek de mümkün. Tabii ki bu farklılıkların iki farklı cinsiyet için olduğu kadar aslında farklı karakterlerdeki çocuklar için de ortaya çıkabileceğini ve aslında her çocuğun odasının o büyüdükçe ve hayata, yaşam alanına, çevresine ve tarzına dair istekleri belirginleşmeye başladıkça değişmesi ve küçük de olsa değişimler yapılması gerektiğini de belirtmeden geçmeyelim.

İşte erkek çocukları için dekorasyon fikri arayanlar için, renk önerilerinden konsept tasarımlara, eğitici ve eğlenceli modellerden stil sahibi genç odalarına kadar birbirinden güzel 17 örnek…  

1- Dinamik doku ve desenler

Ankara Park Vadi Ev Projesi homify Modern
homify

Ankara Park Vadi Ev Projesi

homify

Çocuk odasını tasarlarken elbette en önemli noktalardan biri çocuğunuzun yaş aralığıdır, ancak ergenlik diye adlandırdığımız çocukluktan gençliğe geçiş dönemlerinde her çocuk özellikle kendine özel ve kendi tarzını yansıtabileceği bir alanı olsun ister. Bu dönemde odaları artık onlar için yalnızca uyku ve oyun alanları değil aynı zamanda enerjilerini yansıttıkları, hayata atılmaya başladıkları kendi özel alanlarıdır.

Bu dönemlerde çocuğunuzun enerjisini yansıtacak bir dekorasyon oluşturmak oldukça önemli. Dinamik desenler ve gençlik enerjisini yansıtan tasarımlara sahip mobilyalar bu aşamada hem çocuğunuzu hem de sizi memnun eden yardımcılar olacaktır.

2- Renkler: Sarı sıcaklığı

Erkek çocuk odası ANTE MİMARLIK Modern
ANTE MİMARLIK

Erkek çocuk odası

ANTE MİMARLIK

Çocuk odalarında renklerin çok büyük bir önem taşıdığını belirterek renk önerilerimizden ilkine geçelim: Sarı tonları!

Renkler insanlar üzerinde enerjileri kontrol eden, gündelik hayatımızdaki modumuzu belirleyen unsurlardan biri ve çocuk odalarında da çocuğunuzun o sıcak ve genç enerjisine uyum sağlayabilecek, o enerjiyi yükseltecek ve iyimserleştirecek bir renk kullanmaya ihtiyacınız var. Sarı, bu renk seçeneklerinden biri. Sıcak ve samimi dokusu ve umudu temsil eden iyileştirici etkisi ile, erkek çocuk odalarında çok kullanılan mavi ve lacivert tonlarıyla da kusursuz bir uyum sağladığı için, çocuk odası renk önerilerimizde ön plana çıkıyor sarı tonları.

3- Detaylar: Işıklandırma seçenekleri

Çocuk odalarını dizayn ederken detayları asla es geçmeyin! Sağlıklı bir çocuk odası için en temel unsurlardan biri de sağlıklı bir aydınlatmadır. Çocuk odalarında iyi ışıklandırılmış ama göz yormayan bir ortam olması gerek. Çoklu ışık kaynakları ile sağlanan aydınlatma sistemleri de bu yüzden çocuk odaları için ideal ışıklandırma seçeneklerinden.

4- Oyun alanları

Kalafatoglu Marina Residence Modern Çocuk Odası VERO CONCEPT MİMARLIK Modern
VERO CONCEPT MİMARLIK

Kalafatoglu Marina Residence

VERO CONCEPT MİMARLIK

Eğer henüz ergenlik çağına girmemiş bir erkek çocuğunuz varsa o halde odaklanmanız gereken ana konu tabii ki ona eğlenceli alanlar yaratmak olmalı. Sağlıklı ve konforlu bir yatak çevresi dışında çocuk odası için farklı oyun alanları dizayn etmeyi de düşünebilirsiniz.

5- Renkler: Uçuk tonlarla daha sevimli ve daha şık çocuk odaları

Alp Çocuk Odası Atölye Teta İskandinav
Atölye Teta

Alp Çocuk Odası

Atölye Teta

Erkek çocuklar söz konusu olduğunda nedense hep koyu ve çok kuvvetli renkler tercih edilir, oysa uçuk ve hafif renk tonları da yalnızca kız çocuklarının odalarında değil, erkek çocuk odası dekorasyonlarında harikalar yaratabiliyor. Özellikle sade ama sevimli, neşeli ve ferah bir ortam ortaya çıkarmak için uçuk renkli tonlamalar kullanabilirsiniz.

6- Çocuğunuzun zevkleri ve sizin tarzınız bir arada olabilir

Stil sahibi bir dekorasyon denilince nedense hep yetişkinlerin odalarından söz ediyor; oysa son derece stil sahibi ve aynı zamanda yalnızca yetişkinlerin değil, çocukların da zevkleri ile dekore edilmiş bir çocuk odası da dizayn edilebilir. Bu örnekte olduğu gibi! Çalışma masasının incelikli tasarımı modern bir tarzı klasik görkemle buluştururken duvarlardaki detaylar bu stile eğlence ve gençlik enerjisi katıyor.

7- Renkler: Kim demiş kırmızı kızlar için diye?

Beykoz Tadilat Modern Çocuk Odası Tadilat Firması Modern
Tadilat Firması

Beykoz Tadilat

Tadilat Firması

Kırmızı da genellikle kız çocuk odalarında kullanılan bir renk ve çocuk odalarında kullanılan renk klişelerinin ne kadar yanlış olduğunu anlamak için bu şahane örneğe şöyle bir göz gezdirmemiz yeterli oluyor. Kırmızı rengin güçlü etkisi, sıcaklığı ve coşkulu enerjisi erkek çocuk odaları için de oldukça ideal. 

8- Renkler: Enerjik tonlar bir arada!

Ümraniye Tadilat Modern Çocuk Odası Tadilat Firması Modern
Tadilat Firması

Ümraniye Tadilat

Tadilat Firması

Renk klişelerinden söz etmişken onları yıkarak devam edelim: Mor renk de erkek çocuk odalarında hemen hemen hiç kullanılmayan bir renk. Turuncu ve yeşil tonlarına daha çok rastlıyoruz elbette. Ancak turuncu ve yeşil birbirleriyle ya da tek başına kullanıldığında sıradan bir görünüm oluşturabilir. Mor katkısı ise üç farklı enerjik tonun bir araya geldiği çarpıcı ve ezber bozan bir erkek çocuk odası! Harika değil mi?

9- Özel bir oda için özel tasarımlar

Çocuğunuzun odasını onun için dünyanın en huzurlu ve eğlenceli yer haline getirmek istiyorsanız odaya biraz özel tasarım katkılarda bulunmanız gerekebilir. Ağaç ev şeklinde tasarlanan karyola ve ranzalar bunu yapabilmenin en güzel yollarından biri.

10- Renkler: Cool gri

LBC İNŞAAT- AYDINLIKEVLER ÖRNEK DAİRE Modern Çocuk Odası ESA PARK İÇ MİMARLIK Modern
ESA PARK İÇ MİMARLIK

LBC İNŞAAT- AYDINLIKEVLER ÖRNEK DAİRE

ESA PARK İÇ MİMARLIK

Ergenlik çağındaki gençler için en önemli şeylerden birinin cool görünmek olduğunu biliyoruz. Fazla göze batan ve enerjik renkler bu cool havayı bozabilir; bunun için daha nötr, ama aynı zamanda karizmatik duran renk tonları seçmelisiniz. Gri tonları işte tam da bu etkiyi verebilen, havalı genç erkek çocukları için vazgeçilmez renkleri oluşturuyor.

11- Bulutlarla süslemeler

Duvar dekorasyonları çocuk odalarında hep daha sevimli ve şık alanlar yaratıyor. Bulutlu süsleme duvar kaplamaları da son yılların en trend çocuk odası fikirlerinden birini oluşturuyor.

12- Yer yatakları ve Japon karyolalar

Kalafatoğlu Villa İç Mekan Modern Çocuk Odası VERO CONCEPT MİMARLIK Modern
VERO CONCEPT MİMARLIK

Kalafatoğlu Villa İç Mekan

VERO CONCEPT MİMARLIK

Japon yatak adı verilen yere yakın karyolalar yetişkin odaları için de bir hayli popüler olmaya başladı ama çocuk odalarında güvenlik açısından da öne çıkıyor. Bu örnekteki gibi bir Japon karyola tasarımıyla çocuğunuzun uyku alanını eğlenceli bir masal diyarına dönüştürebilirsiniz.

13- Ahşap doğallığı ile İskandinav stil

Çocuk odalarını dizayn ederken sentetik malzemelerden kaçınmak her zaman önemlidir. Çocuğunuz plastik gibi yapay dokular yerine ahşap gibi natürel dokularla süslenen bir odada çok daha sağlıklı ve estetik olarak da güzel bir ortamda vakit geçirmeli. İç mimarlar tarafından da İskandinav stil yaratmak için sıklıkla kullanılan ahşap mobilyaların koyu tonları da erkek çocuklarının o karizmatik havasını tamamlayan oldukça ideal bir renk seçimi olarak öne çıkıyor.

14- Hem oyuncak hem karyola!

OHY Evi Sunflower Sitesi Modern Çocuk Odası homify Modern
homify

OHY Evi Sunflower Sitesi

homify

Yıllar içinde modası geçmeyen ve çocukların her zaman çok sevdiği garantili bir konsept: Oyuncak karyolalar. Araba şeklinde olan da var korsan gemisi formunda olan da! Çocuğunuzun ilgi ve favori hikaye ve kahramanlarına göre farklı konseptler seçebilirsiniz!

15- Sağlıklı ve sevimli duvarlar

DENİZCİ YAVRU FİL / vol-COC0811 Modern Çocuk Odası Dijivol Duvar Kağıtları Modern
Dijivol Duvar Kağıtları

DENİZCİ YAVRU FİL / vol-COC0811

Dijivol Duvar Kağıtları

Duvar kağıtları çocuk odalarında yaratıcılığı ve hayal gücünü bir araya getirerek hem sevimli hem de geliştirici alanlar ortaya çıkarmanın ideal yollarından biri. Desenler, haritalar, hayvanlar ya da masal kahramanları… Her biri birbirinden farklı duvar kağıdı modelleri arasından çocuğunuzla birlikte evinize en uygun olanı seçerek evdeki herkesi mutlu eden bir tasarım oluşturabilirsiniz. Duvar kağıdı seçerken dikkat etmeniz gereken tek şey kağıt türünün zararsız, kokusuz ve tabii ki silinebilir olması.16- Hem öğretici hem eğlenceli

Hayvanlar Alemi Duvar Kağıdı Modeli Duvargiydir.com Akdeniz Kâğıt
Duvargiydir.com

Hayvanlar Alemi Duvar Kağıdı Modeli

Duvargiydir.com

Duvar kağıtlarından bahsederken, yalnızca sevimli ve neşeli olanları değil, aynı zamanda eğitici ve öğretici olan eğlenceli modeller olduğunu da belirtmeden geçmeyelim. Dünya haritası üzerindeki doğal yaşamı gösteren bu duvar kağıdı modeli çocuğunuz için oldukça eğitici bir model.

17- Yer tasarrufu sağlayan fikirler

çocuk odası Modern Çocuk Odası INdesign Modern
INdesign

çocuk odası

INdesign

Küçük çocuk odaları için yer tasarrufu sağlayan yaratıcı fikirlerle dekorasyon yapmak oldukça önemlidir. Giysi dolabı ve yatağın bir araya geldiği bu akıllı tasarım, küçük odalarda nasıl şık ve dikkat çekici dekorasyonlar ortaya konabileceğine dair örneklerden biri.

Küçük odalarda daha fazla dekorasyon fikri için bkz: Küçük evlerde kullanışlı çocuk odaları için 9 öneri.

Sizce en güzeli hangisi?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!