Kız çocuk odaları için birbirinden güzel dekorasyon fikirleri

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Kız çocuk odaları için birbirinden güzel dekorasyon fikirleri

Homify TR Homify TR
Duygu Solaker – Kız Çocuk Odası: tarz Kız çocuk yatak odası
Loading admin actions …

homify sayfalarında konu çocuk odalarına geldiğinde, her zaman bu odaların dekorasyonunun evin belki de en önemli ve en üzerine düşülmesi gereken dekorasyon olduğunu belirtiyoruz. Evinizin diğer odalarında dekorasyon estetik, konfor ve kullanım kolaylığı açısından oldukça önemli unsurlar içerir ancak çocuk odaları söz konusu olduğunda tüm bunların yanı sıra çocuğunuzun gelişimini etkileyen bir çevre oluşturduğunuzu da unutmamak gerekir. 

Çocuk odaları dizayn edilirken, profesyonel iç mimarlar akıllarında bir fikir bulutu yaratabilmek için önce çocuğun yaş aralığını ve cinsiyetini öğrenirler çünkü her yaş grubunun farklı ihtiyaç, öncelik ve tarzı vardır ve kız çocuklarının istekleri ile erkek çocukların istekleri de kendi odaları söz konusu olduğunda pek birbirini tutmaz. Bu yazımızda kız çocukları için oda dizayn etmek isteyen ebeveynler için birbirinden güzel ve sağlıklı dekorasyon fikrini bir araya getirdik. (Erkek çocukları için de önerilerimizi derlediğimiz yazımıza da göz gezdirmek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.) 

Elbette her kız çocuğunun farklı bir karakteri, tarzı ve zevki vardır ve bunlar da dekorasyonu değiştiren unsurlar olarak her tasarımda mutlaka ele alınmalı. Kızınızın özellikle ergenlik döneminde odasını tamamen kendi dünyası gibi hissedebilmesi ve benimsemesi çocuk gelişimi açısından oldukça önemli. Kızlar için çocuk odası tasarlarken renk şemaları, desenler ve ayrıntılarla ilgili yaratıcı ve yenilikçi olabileceğiniz oldukça fazla alanınız var aslında. Sevimli prenses odalarından gökkuşağının her rengini kullanan daha girişken ve daha enerjik tasarımlara, sade ve cool bir tarzdan görkemli bir gösterişe, pek çok farklı tasarım alternatifi kız çocuk odalarında kendini gösterebilir. 

İşte birbirinden sevimli, güzel ve şık 12 örnek…  

1. Açık raflar

Öykü İç Mimarlık – Akasya Residence 2: tarz Çocuk Odası
Öykü İç Mimarlık

Akasya Residence 2

Öykü İç Mimarlık

Raflar yalnızca kitapları muhafaza etmek için kullanılan elemanlar değildirler. Açık raflar sadece işlevsel değil aynı zamanda estetik bir araç da olabilirler. Özellikle bu örnekteki gibi kutu gibi görünen sevimli raflarla kızınız oyuncak ve aksesuarlarını kendi tarzını yansıtacak ve dağınıklık yaratmayacak şekilde sergileyebilir.

2. Renkler: Sıcak ve etkileyici sarı tonları

ANTE MİMARLIK – Anatolya Palas: tarz Çocuk Odası
ANTE MİMARLIK

Anatolya Palas

ANTE MİMARLIK

Sarı rengi erkek odalarında da tavsiye etmiştik, kız çocuk odası dekorasyonlarında da özellikle tavsiye ediyoruz. Sarı her iki cinsiyete de uyum sağlayabilen ve sıcak ve samimi dokusu, umut veren enerjisi ile genç odalarına pozitif enerji katan bir renk. Hardal tonları gibi daha net ve kuvvetli tonları bu örnekteki gibi modern ve minimal dekorasyonlarla, daha uçuk veya neon sarı tonlarını ise prenseslerinki gibi daha süslü ve gösterişli kız çocuk odalarında kullanabilirsiniz.

3. Farklı ve özel tasarımlı mobilyalar

Duygu Solaker – Erkek Çocuk Odası: tarz Erkek çocuk yatak odası
Duygu Solaker

Erkek Çocuk Odası

Duygu Solaker

Kızınızın odası özel ve benzersiz oldun istiyorsanız, özel tasarımlı mobilya ve aksesuarlar tercih etmeniz gerek. Karyolalar ve yatak başı üniteleri de kız çocuk odalarını sıradanlıktan kurtarmak için en ideal unsurların başında geliyor. Farklı tasarımlı karyolalar ve yatak başı üniteleri ile kızınızın sevdiği bir modeli tercih ederseniz odaya eşsiz bir doku katabilirsiniz.

4. Kişisellik ve özgünlük katan dokunuşlar

Duygu Solaker – Kız Çocuk Odası: tarz Kız çocuk yatak odası
Duygu Solaker

Kız Çocuk Odası

Duygu Solaker

Özellikle ergenlik çağına giren genç kız odalarında dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri de odanın dekorasyonunun kızınızın yeni oluşmaya başlayan tarzını ve her gün daha da gelişen kişisel özelliklerini ve karakterini yansıtması gerektiği. Dünyanın en iyi tasarımcılarına en şık çocuk odasına yaptırsanız bile içinde kızınızın kendi seçtiği, kendini anlatan ve temsil eden ögeler olmadıktan sonra oranın kızınız için tam olarak benimseyebileceği bir oda olması biraz zor olur. Tablolar, resimler, posterler, desenler ve aksesuarlar gibi küçük detaylarla kızınız mutlaka kendi seçimlerini de odanın dekorasyonuna dahil etmeli.

5. Renkler: Gökkuşağı kadar renkli ve neşeli!

Tolga Archıtects – Lagün E House: tarz Çocuk Odası
Tolga Archıtects

Lagün E House

Tolga Archıtects

Kız çocuk odalarının dekorasyonunda en büyük avantajlarımızdan birisi de kız çocukların renkleri genellikle çok sevmesi oluyor. Erkek çocuklar çoğunlukla bu kadar farklı, canlı ve parlak rengin bir arada kullanıldığı dekorasyon unsurlarına burun kıvırabilirler çünkü ergenlik çağındaki bir erkek çocuk için en önemli şeylerden biri cool görünmektir ve fazla renk kullanımı da bu cool havayı dağıtabilir. Oysa kız çocukları renklerle oynamayı ve renklerin etrafında olmayı severler. Bunun için eğer kızınız da canlı renkleri seven yüksek enerjili ve neşeli bir çocuksa gökkuşağının tüm renklerini dekorasyonunuza katmanın yollarını aramaya başlamanızı tavsiye ederiz.

6. Country tarzı romantik ve şık tasarımlar

Nuevo Tasarım – Ankara Çay yolu Duru Irmak Sitesi Projesi: tarz Kız çocuk yatak odası
Nuevo Tasarım

Ankara Çay yolu Duru Irmak Sitesi Projesi

Nuevo Tasarım

Pembe ve beyazın yumuşak ambiyansı, karyolanın klasik çizgilerineki zarafet, yatak başındaki tavandan sarkan ve sofistike görünümüyle prenseslere layık bir estetik oluşturan cibinlik ve giysi dolabının panjur stil kapakları hem sıcak, hem zarif ve çıtı pıtı, hem de romantik bir dekorasyon ortaya çıkarıyor. Kız çocuklarının genellikle en çok beğendiği tasarımlar da bu odadaki gibi romantik ve hayalperest dekorasyonlar olur.

7. Sıra dışı bir dinamizm

Nuevo Tasarım – Ankara Park Vadi Ev Projesi: tarz Kız çocuk yatak odası
Nuevo Tasarım

Ankara Park Vadi Ev Projesi

Nuevo Tasarım

Yeşil, mavi ve pembenin pastel tonlarının iç içe geçerek oldukça tatlı bir geçiş oluşturduğu bu odada çok daha dinamik ve girişken bir yaşam alanı ile karşılaşıyoruz. Kızınız eğer böyle sıra dışı bir enerji ve neşeye sahipse o halde bu tarz farklı ve ezber bozan dekorasyon örneklerinden ilham almak da çok daha kolay diyebiliriz. Renkli ve sıra dışı raf tasarımları, gençlik enerjisini yansıtan bir duvar çizimi, hareketli zemin döşemeleri… Hepsi bir arada cıvıl cıvıl ve keyifli bir çocuk odası dokusu ortaya çıkarıyor.

8. Renkler: Turkuaz farklılığı

nihle iç mimarlık – KONSEPT YAPI YILDIZ PARK ÖRNEK DAİRE: tarz Çocuk Odası
nihle iç mimarlık

KONSEPT YAPI YILDIZ PARK ÖRNEK DAİRE

nihle iç mimarlık

Mavi renk tonları, bir klişe olarak hep erkek çocuklarla özdeşleştirilir ancak renk konusunda stereotipleştirmenin çocuk gelişimi için doğru bir yaklaşım olmadığını uzmanlar belirtiyor. Erkek ya da kız, her çocuk, pembe, mavi, kırmızı ya da siyah, istediği rengi seçebilmeli ve kendi tarzını tamamen özgün hisleri ve fikirleriyle kendisi oluşturma yetisini geliştirebilmelidir.

Mavinin yeşille karışımı sonucu ortaya çıkan turkuaz rengi de genellikle kızlar pembe sever klişesine uymayan kız çocukları tarafından oldukça sevilen bir renktir. Turkuazın hem kendine has bir karizması hem de zarafeti vardır ve bu yüzden de ergenlik dönemindeki güçlü karakterler için idealdir.

9. Geniş bir çalışma masası

ARS İç Mimarlık – Kız Çocuk Odası: tarz Kız çocuk yatak odası
ARS İç Mimarlık

Kız Çocuk Odası

ARS İç Mimarlık

Kız çocuklarının erkek çocuklara nazaran derslerine daha özenli çalıştıkları ve düzen konusunda da daha başarılı oldukları bir gerçek. Defter, kalem gibi kırtasiye ürünlerine de genellikle bayıldıklarını söylemek mümkün. Hem düzenli hem de çalışkan kızınız için onun odasında mutlaka geniş yüzeyli ve ergonomik bir çalışma masası düzeni oluşturmalısınız.

10. Sevimli ve sağlıklı duvar kağıtları

Dijivol Duvar Kağıtları – NEŞELİ PENGUEN / vol-COC0816: tarz Çocuk Odası
Dijivol Duvar Kağıtları

NEŞELİ PENGUEN / vol-COC0816

Dijivol Duvar Kağıtları

Kız çocukları için oda dizayn ederken duvarları kullanarak estetik açıdan harikalar yaratan benzersiz dokunuşlar elde edebilirsiniz. Bebeklik döneminden ergenlik sonlarına kadar farklı konsept ve desenlerde duvar kağıdı modellerini artık kendiniz bile kolaylıkla uygulayabiliyorsunuz. Çocuk odaları için üretilen bu duvar kağıtları aynı zamanda silinebilir ve zararsız doğal maddelerden üretiliyor.11. Genç kızlar için şık bir makyaj masası seti

Ergenliğe giren kız çocukları bu yaşlarda kendilerine bakmaya başlarlar ve güzelleşmek isterler. Tabii ki hiçbir uzman kız çocuklarının 18 yaşından önce makyaja başlamasını onaylamıyor; ancak kızınızın odasında bir makyaj masası bulunması onun hemen makyaj yapmaya başlayacağı anlamına gelmiyor. Ancak takılarını düzenleyebileceği, ergenlik dönemindeki çocuklar için üretilen organik ve sağlıklı tonik ya da yüz temizleme jeli gibi uygulamaları yapabileceği aynalı bir makyaj masası ona verebileceğiniz en güzel hediyelerden biri olabilir.

12. Yumuşak yüzeyler ve puflar

GEKADESIGN – Altıntepe Tunapark / İstanbul: tarz Çocuk Odası
GEKADESIGN

Altıntepe Tunapark / İstanbul

GEKADESIGN

Kız çocuklarının odalarında en çok sevdiği şeylerden biri de yumuşacık halılar, yumuşak yüzeyler ve puf gibi konforlu ve şık oturak modelleridir. Özellikle küçük çocuk odalarını fazla göz yorucu bir kalabalık oluşturmadan dizayn etmek için minik puflar harika bir mobilya alternatifi oluşturuyorlar.

Küçük ve dar alanlar için başkaca fikirler de arıyorsanız bkz: Küçük evlere kullanışlı çocuk odaları için 9 öneri

Sizce en güzeli hangisi? 
Casas inHAUS: tarz Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!