Banyoları renklendirecek 12 fikir

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Banyoları renklendirecek 12 fikir

nihal e. nihal e.
Onn Design – BAZI BANYO PROJELERİMİZ.. : tarz Banyo
Loading admin actions …

Banyolar, yoğun bir günün sonunda yorgunluğumuzu atmak için sıcak bir duş aldığımız rahatlatıcı ortamlardan biridir. Bu yüzden banyoları sadece temel işleviyle ele alamayız. Çünkü banyolar temel işlevleri dışında yaşam alanımızın bir parçasıdır. Dolayısıyla diğer odalar kadar ilgi görmeyi hak eder.

Banyo dekorasyonu deyince çoğu insanın aklına fayanslar gelir. Zira bir banyoda küvet, duş, lavabo ve klozet dışında pek fazla eşya yoktur. Haliyle bir banyonun güzel görünmesini sağlayan en büyük koz fayanslardır. Buna rağmen çoğu insan kolaycılığı seçer ve beyaz fayans tercih eder. Banyoların genellikle küçük bir alana sahip olduğu ve bazılarında pencere dahi olmadığı düşünülürse beyaz tercihi anlaşılabilir. Yine de beyaz fayanslara sahip bir banyo sıradan gözükmeye mahkumdur. Özellikle de günümüzde çok fazla renk ve malzeme seçeneği olduğu hesaba katılırsa.

Alışılmış kalıpların dışında çıkmak ve banyonuzu daha çağdaş bir yere dönüştürmek istiyorsanız renklerden yararlanabilirsiniz. Nasıl ki bir odayı değiştirmek istediğinizde ilk önce duvarları boyamayı düşünürsünüz, banyoyu da canlandırmak için renkler en büyük yardımcınız olacaktır.

Banyo tasarımında kullanacağınız renklere karar veremiyorsanız eğer iç mimarların tasarladığını banyo örneklerine göz atabilirsiniz. Profesyoneller banyolar için ideal renklerin ne olduğunu bilir ve her rengin uygun bir tonunu kullanılırlar. Zira banyo için renk seçerken sadece sevdiğiniz renklerden yola çıkamazsınız. Banyonun boyutları, kullanacağınız alan, açık veya koyu ton gibi detaylar da kararınızı etkileyecektir.

1- Turkuaz renkli banyo

ANTE MİMARLIK – Hande E. Konut: tarz Banyo
ANTE MİMARLIK

Hande E. Konut

ANTE MİMARLIK


Yeşil ile mavi karışımından oluşan turkuaz, denizi çağrıştırdığı için banyolar için ideal bir renktir. Turkuazı gerek duvar fayanslarında gerek zeminde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bu örnekte duşakabinin içinde ve küvete çıkan basamaklarda turkuaz renkli mozaik taşlar kullanılmış. Özellikle suya temas edilen alanlarda turkuaz kullanılması daha akıllıca bir tercih.

2- İki renkli banyo fayansları

GEKADESIGN – Altıntepe Tunapark / İstanbul: tarz Banyo
GEKADESIGN

Altıntepe Tunapark / İstanbul

GEKADESIGN

Banyonuzu renklendirmek canlı bir renk kullanabilirsiniz. Bunun dışında iki renkli fayanslar da güzel sonuç verecektir. Siyah ve beyaz ikilisi zamansız renkler olup her daim popülerliğini korur. Bu nedenle banyonuzun her daim modern görünmesini istiyorsanız iki renkli fayans tercihinizi siyah ve beyazdan yana yapabilirsiniz. Örnek banyoda bilhassa zemin tasarımı çok estetik.

3- Yeşil renkli fayanslar

Ebru Erol Mimarlık Atölyesi – Ebru Erol Mimarlık Atölyesi: tarz Banyo
Ebru Erol Mimarlık Atölyesi

Ebru Erol Mimarlık Atölyesi

Ebru Erol Mimarlık Atölyesi

Yeşil de tıpkı mavi gibi doğallığı çağrıştıran, dolayısıyla banyolar için ideal renklerden biridir. Yeşil insan psikolojisinde yatıştırıcı bir etkiye sahip olduğundan bu anlamda da banyo dekorasyonuna çok yakışır. Fotoğrafta gördüğümüz banyo Akdeniz stiline göre tasarlanmış. Yeşil fayanslar ise duvarların sadece yarısını kaplayarak banyoyu daha havadar göstermiş.

4- Gümüş renkli fayanslar

Onn Design – BAZI BANYO PROJELERİMİZ.. : tarz Banyo
Onn Design

BAZI BANYO PROJELERİMİZ..

Onn Design

Son yıllarda altın ve gümüş rengi iç dekorasyonda daha çok öne çıktı. Genellikle mobilya detayları ve aksesuarlarda yaygın olarak kullanılsa da duvar ve zemin kaplaması olarak da iyi bir seçenek olabilir. Işıltılı yüzeyler her mekanı olduğundan daha şık ve estetik gösterecektir. Dolayısıyla banyonuzun lüks ve görkemli görünmesini istiyorsanız gümüş fayansları tercih edebilirsiniz.

5- Altın renkli banyolar

Altın rengi de gümüş gibi son yılların dekorasyon trendlerinden biri. Altın rengi özellikle klasik stilde ağırlıklı olarak kullanılıyor. Country tarz da klasik stilden yoğun olarak beslenen bir stil. Örnek görseldeki banyo country tarza göre dizayn edilmiş. Altın varaklı ayna, yine altın rengi lavabo ile çok uyumlu. Duvarlarda da beyaz ve altını harmanlayan zarif bir fayans modeli kullanılmış.

6- Göz alıcı kırmızı fayanslar

Kırmızı çok baskın bir renk olup kullanıldığı her mekanı dikkat çekici hale getirir. Bu yüzden çoğu insan kırmızı rengi sever ve evinde kullanır. Peki favori renginizi banyolarda denemeye ne dersiniz? Fazla cesur bir seçim gibi gelebilir kulağa ama örnek fotoğraftaki gibi beyaz ile birlikte kullanıldığında gayet iyi sonuç verecektir. Zira beyaz baskın kırmızıyı dengeler.

7- Geleneksel bir tarz

ANİKYA İZNİK ÇİNİ – ÖZEL KONUT - BANYO: tarz Banyo
ANİKYA İZNİK ÇİNİ

ÖZEL KONUT – BANYO

ANİKYA İZNİK ÇİNİ

Daha önce belirttiğimiz üzere turkuaz banyolara çok yakışan bir renk. Özellikle banyo kültürümüzdeki geleneksel parçalarla da uyumlu. Örnek banyoda hamam tarzı ayak bir lavabo görüyoruz. Mermer işçiliği ve detaylar çok etkileyici. Arka planda ise muhteşem turkuaz çini karolar göz kamaştırıyor. Daha uygun bir renk seçilemezdi.

8- Mavilere bürünmüş bir banyo

CCT INVESTMENTS – Interior Designs : tarz Banyo
CCT INVESTMENTS

Interior Designs

CCT INVESTMENTS

Mavi banyolar için tercih edilebilecek renklerin başında geliyor. Bununla birlikte mavinin sadece tek bir tonu yok. Canlı, açık, koyu ya da pastel bir ton mekanın tüm görünümünü farklı şekillerde etkileyebilir. Eğer örnek görseldeki tüm banyoyu boydan boya mavi yapacaksanız mümkün olan en açık maviyi seçmelisiniz. Aksi takdirde koyu ya da baskın bir mavi banyoyu olduğundan daha küçük gösterecektir.

9- İç açıcı pembe banyo

Pembe, sarı ve turuncu gibi sıcak renklerden biridir. Banyoyu dekore ederken bildiğiniz üzere rahatlatıcı bir atmosfer sağlamalısınız. Sıcak renkler bu anlamda işinizi kolaylaştıracaktır. Örnekte pembe rengi tüm duvarı kaplayacak şekilde fayanslarda kullanılmış. Çok açık bir pembe olduğu için kesinlikle rahatsız etmiyor.

10- Renkli lavabo ve klozet

BAGO MİMARLIK – Aksoy Residence: tarz Banyo
BAGO MİMARLIK

Aksoy Residence

BAGO MİMARLIK

Banyo dekorasyonuna renk katarken genellikle fayanslardan yola çıktık. Oysa başka bölümlerde de renk kullanmanız mümkün. Örnek fotoğrafta duvar ve zemin kaplaması aynı renk ve dokuya sahip. Toprak tonlarındaki kaplama malzemesi ortama sıcak bir etki sağlamış. Buna karşın lavabo ve klozet ise canlı bir turuncuya sahip. Renk kullanımı açısından oldukça yaratıcı bir tasarım.

11- Renkli banyo zemini

Şölen Üstüner İç mimarlık – D-i ü evi / Gazimağusa- KIBRIS: tarz Banyo
Şölen Üstüner İç mimarlık

D-i ü evi / Gazimağusa- KIBRIS

Şölen Üstüner İç mimarlık

Banyo duvarlarında renk kullanmak konusunda kararsızlık yaşayabilirsiniz. Bilhassa küçük banyolarda duvar fayanslarını renklendirmek iyi sonuç vermeyebilir. Bununla birlikte daha risksiz bir renklendirme fikri deneyebilirsiniz. Zemin kaplaması pekala canlı ve koyu bir renge sahip olabilir. Hem beyaz fayanslarla kontrast sağlar hem de koyu tonuna karşın banyoyu dar göstermez.

12- Renkli banyo dolabı

ANTE MİMARLIK – Karadavut Villa: tarz Banyo
ANTE MİMARLIK

Karadavut Villa

ANTE MİMARLIK

Duvar ve zemin dışında renk kullanabileceğiniz bir diğer bölüm banyo dolapları. Günümüzde her modern banyo depolama için bir banyo dolabına sahip. Dolap gibi küçük bir alanda renk kullanmak, banyonun tamamında kullanmaktan çok daha risksiz bir yöntem. Bu nedenle banyo dolaplarını renklendirmekten çekinmeyin.

Bu yazıyı beğendiyseniz Görülmemiş banyo ve mutfak fayansları başlığına göz atabilirsiniz.

Sizin favori renginiz hangisi?
Casas inHAUS: tarz Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!