Eğimli bir araziye ev yaptırmak isteyenlerin bilmesi gereken 8 konu | homify eğimli araziye yapılmış ev modelleri ve farklı teknikler ile ilgili

Eğimli bir araziye ev yaptırmak isteyenlerin bilmesi gereken 8 konu

umit atdağ umit atdağ
homify Rustik Evler
Loading admin actions …

Ev yaptırmak , yeni bir eve sahip olmak hepimizin hayalidir ancak şartlar uygun olsa bile arazi yapısının uygun olmaması gibi bir engelle karşılaşabiliriz. Arazi yapıları her zaman benzerlik göstermez veya engebeli arazilere ev yapmak durumunda kaldığınızda bilinmesi gereken bir çok önemli nokta vardır. Öncelikle eğimli araziler için proje hazırlanması gereklidir. Eğimli arazi projeleri çizilmeden önce zemin etüdü yaptırılmalı ve zeminin ev yapımına uygun olup olmadığı belirlenmelidir. Eğimli arazinin toprak yapısı veya kayaç yapısı ev yapılmasına uygunsa yapılması gereken eğimli arazi projelerini hazırlatmaktır. Proje hazırlandıktan sonra diğer işlemlere başlanabilir. Eğimli arazi projeleri hazırlanırken eğimli arazilere inşa edilmiş yapı örneklerini incelemek size avantaj sağlayacak farklı fikirler edinmenize katkı verecektir. Ayrıca eğimli arazilere ev yaptırmak için mutlaka mühendislik büroları ile görüşün. Eğimli arazi yapı örnekleri içinde bodrum katı arazi içine gömülmüş ev örnekleri veya alt kotu kolonlar aracılığı ile yükseltilmiş ev örnekleri içinde bir yapı seçebilirsiniz. Bu nedenle mutlaka eğimli arazi yapı örneklerini incelemelisiniz.

Eğimli arazide ev ve bahçe düzenlemesi nasıl yapılır?

Osmaniye Hasanbeyli'de Dağ Evleri Çalık Konsept Mimarlık Villa
Çalık Konsept Mimarlık

Osmaniye Hasanbeyli'de Dağ Evleri

Çalık Konsept Mimarlık

Eğer eğimli arazi üzerine bir ev yapacaksanız benzer yapıları inceledikten sonra eğimli arazi çözümlemeleri yapmalısınız. Rampa eğimi hesaplama ve eğimli arazi çözümlemeleri yapabilmek için arazinizin yapısını bilmeniz gerekiyor. Eğer arazi kayaç özelliğindeyse ve üzerine yapılacak ev için zemin kazısına izin vermiyorsa yapılması gereken şey evin yükseltilmesi ve kayaçlara sabitlenmiş taşıyıcı kolonlar üzerine oturtulmasıdır. Bu şekilde kayaç yapının ortaya koyduğu engeli aşmış olursunuz. eğer eğimli arazi toprak yapıya sahipse yapmanız gereken zemin kotunu kazmak ve evin bodrum katının toprak içinde olmasını sağlamaktır. Her iki çözümleme için eğimli arazide yapı örneklerini incelemeniz yeterli olacaktır. Farklı örnekler size farklı ev modelleri inşa etmek ile ilgili fikirler verecektir.

Eğimli arazide yapacağınız ev sadece bir evden ibaret olmayacaktır. Eğimli arazide bahçe uygulamaları da yaparak evinizin daha özel bir ev olmasını sağlayabilirsiniz. Düz arazilerde bahçe uygulamaları ve bahçe peyzajı kolay bir şekilde yapılırken eğimli arazide bu durum biraz daha zorlu olacaktır. Öncelikle bahçe yapacağınız alanda kot farklı oluşturmalı ve yükseklik farklarına göre taraçalandırma yapmalısınız. Her tabakanın bitiş kısmına ahşap kütükler veya kaya parçaları yerleştirerek toprağın aşağı tabakaya kaymasını önleyebilirsiniz. Bu sayede bir bahçe uygulamasını başarılı bir şekilde hayata geçirebilirsiniz. Eğimli bahçe düzenlemesi yapmak için uygulayabileceğiniz bir diğer yöntem de bahçe ekim alanlarını eğime paralel bir şekilde oluşturmak yerine eğime dik olacak şekilde yapmaktır. Bu sayede kendiliğinden bir taraçalandırma yapmış olursunuz. Bitkileri ekim satırının eğime bakan yüzüne ektiğinizde bitki kökleri toprağı tutacağı için toprak kaymasının da önüne geçmiş olursunuz.

Tasarım fikirleri

Saklı Göl Evleri SAKLI GÖL EVLERİ Modern Evler
SAKLI GÖL EVLERİ

Saklı Göl Evleri

SAKLI GÖL EVLERİ

Eğimli arazide tasarım, düz arazilere göre iki kat daha zorlu olacaktır. Yapmak istediğiniz her tasarım fikri için önünüze bir engel çıkacak ve yapmak istediğiniz fikri hayata geçirmenizi engelleyecektir. İster ev yapmak isteyin ister bahçe düzenlemesi yapmak isteyin eğimli arazide bu uygulamalar için rampa eğimi hesapla uygulaması ve daha fazla araştırma yapmanız gerekecektir. Eğimli arazi üzerine ev yapmak, bahçe uygulaması ve peyzaj düzenlemesi yapmak uzmanı olmadığınız bir konu olduğu için mutlaka bir uzmandan yardım almalısınız. Bu konuda tasarımlar yapmış, eğimli arazilere yapılabilecek ev modellerine hakim mimarlardan yardım almak size ekonomik ve doğru tasarıma sahip bir ev sahibi olma imkanı verecektir.

1- Taş istinat duvarı

gümüşlük taş evler Gülercan Mimarlık Kırsal Evler
Gülercan Mimarlık

gümüşlük taş evler

Gülercan Mimarlık

Eğimli araziye yapılacak ev için evin temelini koruyacak ve kaymasını önleyecek istinat duvarı yapılması mecburidir. İstinat duvarı sayesinde evin temeli kadar kendisini de korumuş olusunuz. Taş bir ev modeli tercih edecekseniz bütünlük açısından taş istinat duvarı yapabilirsiniz.

2- Yüksel temel

MİSİ homify Rustik Evler
homify

MİSİ

homify

Eğimli arazilerde eğimi aşabilmek için tercih edebileceğiniz bir yöntem olan yüksek temel bu ev örneğinde de kusursuz bir şekilde uygulanmıştır. Temel kazısı yapılmış ve üst kotu eğim ile aynı kotta olacak şekilde evin zemini tasarlanmış ve uygulanmış. eğimli araziye yapacağınız evin modeli için farklı ev modellerini inceleyebilir, ilham alacağınız ev modellerinden birini seçebilirsiniz.

3- Ahşap taşıyıcı kolonlar

Saklı Göl Evleri SAKLI GÖL EVLERİ Modern Evler
SAKLI GÖL EVLERİ

Saklı Göl Evleri

SAKLI GÖL EVLERİ

Eğimli arazilerde uygulayabileceğiniz bir diğer teknikte taşıyıcı kolonlar yardımı ile evi yüksekte tutmaktır. Taşıyıcı kolonlar ile evinizi eğim kotuna getirebilir, evinizin eğim içinde olmasının önüne geçebilirsiniz.

4- Zemin taraçalandırma

Eğimli araziye ev yapmak istiyorsanız uygulayabileceğini farklı bir yöntem de zemin taraçalandırma tekniğidir. Bu teknikte ev inşa edeceğiniz alana temel betonu dökülür. Temel betonu kuruduktan sonra eğim oranına göre ev temeli tekrar yükseltilir ve taraçalandırma işlemi yapılmış olur. Bu işlem genel olarak eğimin düşük olduğu araziler için uygulanır.

5- Taşıyıcı kolon artı temel

eğimli araziler için ev inşa yöntemleri ayrı ayrı uygulanabileceği gibi iki yöntem bir arada da uygulanabilir. Bu ev örneğinde olduğu gibi hem temel yükseltme hem de taşıyıcı kolon uygulamasını birlikte uygulayabilirsiniz. Bu tür uygulamalarda yapacağınız ev modeli için '' Nefesinizi kesecek 44 bahçeli ev modeli '' başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

6- Eğimli bahçe tasarımları

Eğimli arazilere ev yapacaksanız ve bahçeli bir eve sahip olmak istiyorsanız eğimli arazilere bahçe yapım teknikleri hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Taraçalandırma yöntemi veya dik kesim ekim yöntemi ile eğimli bir araziye bahçeli bir ev inşa edebilirsiniz.

7- Beton artı ahşap temel

Eğim oranı az olan arazilerde resimdeki gibi çift temel sistemi uygulayarak eğim oranının oluşturacağı engeli ortadan kaldırabilirsiniz. Çift temel sistemi düşük eğim oranı için hem doğal hem de kolay bir yöntemdir.

8- Bodrum kat yöntemi

Eğimin fazla olduğu arazilerde eğimi yok etmek için uygulanan bir diğer teknik eğim boyunca temel yerine bodrum kat inşa etmektir. Derine gömülecek temelin üzerine bodrum kat inşa etme yöntemi size daha fazla alan açacak ve eğimi avantaja çevirmenizi ağlayacaktır.

- Ahşap tasarım örnekleri

Eğimli arazi üzerine yapılan bu harika kütük ev projesini beğendiyseniz Ahşap ev güzelliği: 15 göz kamaştıran örnek başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir.

Bu evlerden hangisini beğendiniz ? 

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!