Küçük mutfakları geniş göstermeniz için 11 fikir

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Küçük mutfakları geniş göstermeniz için 11 fikir

Meral Eser Meral Eser
HANDE KOKSAL INTERIORS – House S - S Evi:  tarz Mutfak
Loading admin actions …

Küçük ve dar mutfaklarda alan tasarrufu sağlayacak çözümler gerekir. İşlevsel unsurların yanı sıra daha ferah ve iç açıcı bir görünüm elde etmek için mutfak dolaplarından tezgaha, materyallerin seçiminde derinlik katan unsurlar göz önünde bulundurulmalıdır. Küçük mutfakları olduğundan daha geniş gösterecek dekoratif çözümler mevcut.

Küçük mutfaklarda depolama ihtiyacı diğer yaşam alanlarına göre daha fazladır. Mutfak gereçleri, cihazlar, bilumum mutfak ürünleri ve aparatları için dolaplara ihtiyaç duyulur. Mutfaklar diğer alanlara göre daha küçük planlanır. Dolayısıyla mevcut depolama ihtiyacını muntazam karşılayacak çözümler üretmeniz gerekir.

Dar alanları elverişli kullanmak için alan tasarrufu sağlayan akılcı çözümler bulmak döşeme alanından yer kazandıracaktr. Alan tasarrufu sağlayan çözümler, küçük ve dar alanlara ferahlık katar. homify'da iç mimarlar tarafından dizayn edilen mutfak projelerine göz atabilir, beğendiğiniz projelerle ilgili firmaların sayfalarından iletişim bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Akılcı depolama sistemleri ile mutfaklarda alan tasarrufu yapmak mümkün. Bu yazımızda küçük mutfaklar için pratik kullanım olanakları sunan dekorasyon önerilerini bir araya getirdik. Küçük mutfakları daha geniş gösterecek ve alan tasarrufu yapacak akılcı çözümleri gözden geçirmeye başlayalım.


1. Alan tasarrufu sağlayan mobilyalar kullanın

PRODİJİ DİZAYN – ONTAN BAYRAKLI RESIDENCE:  tarz Küçük Mutfak
PRODİJİ DİZAYN

ONTAN BAYRAKLI RESIDENCE

PRODİJİ DİZAYN

Küçük mutfaklarda ekstra yer kaplayacak sandalyeler ve masalar kullanmak yerine, tezgahla bütünleşen masa alternatiflerini değerlendirebilir, taburelerle alan tasarrufu sağlayabilirsiniz. Mutfak masası için alanınız olmayabilir. Tezgahın bir bölümünü uzatarak ekstra tezgah kullanımı ve atıştırma için bir zemin oluşturabilirsiniz.

Tezgah altı çözümlerle bar taburelerini kolaylıkla kaldırıp yer açabileceğiniz işlevsel çözümler bulabilirsiniz. Mutfak mobilyalarınızı seçerken, mutfak tezgahı altı alanları elverişli kullanabileceğiniz modelleri seçebilirsiniz. Mutfak adası ile bütünleşen masa alanları için tabureler hem pratik kullanım olanakları sunar hem de diğer sandalyeler kadar ekstra alan kaplamayacaktır.


2. Dolaba gömme kompakt mutfak sistemleri

Luce mutfak&banyo – Luce mutfak&banyo:  tarz Mutfak
Luce mutfak&banyo

Luce mutfak&banyo

Luce mutfak&banyo

Çok geniş alanlarınız olmadığında kullanım kolaylığı sunan kompakt mutfak sistemlerini kullanabilirsiniz. Oturma alanları ile mutfak alanını bir arada planlama sürecinde dolap kapaklarının işlevini de belirtelim. Mutfağın kullanılmadığı zamanlarda kapaklar örtülerek bir dolap görünümü kazandırarak düzen sağlar.

Ortak yaşam alanlarında düzen oluşturmak için pratik çözümlere ihtiyaç duyarız. Kapaklı sistemlerle küçük mutfağı gömmek ve kullanım sonrası daha tertipli bir görünüm elde etmek için paravan niteliği taşıyan kapaklar kullanmak mümkün. Dolaplardan tezgaha beyaz rengin hakim olduğu mutfak sistemleri beyaz bir dolapla benzer dekoratif özellikler taşıyor.


3. Döşemeden tavana dolap sistemleri ile yerden kazanın

Luce mutfak&banyo – Luce mutfak&banyo:  tarz Mutfak
Luce mutfak&banyo

Luce mutfak&banyo

Luce mutfak&banyo

Mutfak dolabı modelleri dizayn edilirken, mevcut duvarlarda kullanım alanlarına ayrılan duvar zemini ölçüleri alınır. Küçük mutfaklarda alan kazanmak için zeminden tavana dolap sistemi dizayn ederek ekstra raflar oluşturabilirsiniz.

Beyaz rengin hakim olduğu mutfak örneğinde olduğu gibi boş kalan alanları açık raf sistemleri ile işlevsel ve dekoratif amaçlı düzenleyebilirsiniz. Beyazın ağırlıklı kullanımı ve ışıklandırma unsurlarıyla küçük mutfak olduğundan daha geniş ve ferah görünecektir.


4. Oturma alanları ile bütünleşen duvardan duvara dolaplar

Duvara monte TV'yi de bünyesine alan kompakt dolap sistemlerini oturma alanı ve mutfak alanını bir araya getirecek şekilde dizayn edebilirsiniz. Duvardan duvara dolap sistemleri dizayn ederken benzer kapak ve kulp modelleri kullanarak bir bütünlük oluşturabilirsiniz.

Mutfak dizaynı ile oturma alanlarını bir araya getirmek isteyenlere ilham verebilir. Nitekim depolama ihtiyacını mevcut mutfak alanı içerisinde küçük dolaplarla karşılamayabilirsiniz. Küçük mutfaklarda açık plan duvardan duvara alanlar kompakt dolap sistemleri ile elektrikli cihazları bünyesinde toplayacak şekilde ölçüler alınarak dizayn edilebilir.


5. Işıklandırma unsurlarına özen gösterin

Bir mutfağı ferah ve geniş gösterecek en önemli unsurlardan biri de aydınlatma üniteleridir. Raf aydınlatmadan tezgah ışıklandırma unsurlarına derinlik katan unsurları değerlendirebilirsiniz. Göz hizası alanlarda açık renk tonları kullanarak daha ferah bir atmosfer oluşturabilir, asma tavan ışıklandırmadan zemin aydınlatmasına dolap üniteleri ile enerji tasarruflu lambalar kullanabilirsiniz.


6. Duvarları işlevsel hale getiren dolapsız çözümler

Servis penceresi mutfaklar için son derece kullanışlı bir ünite olarak değerlendirilebilir. Eğer mutfağınız buna uygunsa pratik bir şekilde tezgah ile oturma alanları ilişkilerini kurabilirsiniz.

Baharatlıklardan servis esnası ihtiyaç duyabileceğiniz ürünlere birçok mutfak eşyasını asmak için duvarlarınızı işlevsel amaçlı kullanabilirsiniz. Servis esnası ihtiyaç duyarbileceğiniz mutfak ürünlerinden, kurutma bezleri ya da kavanozlara birçok mutfak gerecini depolama amaçlı duvar dekorlarını düzenleyebilirsiniz.


7. Tezgah alanını göz yormayan yaklaşımla düzenleyin

Mutfak tezgahına gömülü, kullanımı son derece pratik ve rahat olan bir kurutma aparatına ne dersiniz? Kaşık ve çatallar için ayrı bölmelerin olduğu, tabakların ise kurulanma sürecinde depolandığı bir kurutma alanını sabitleyebilir, ekstra yer kaplayan bir kurutma gerecine ihtiyaç duymayabilirsiniz. Mutfak tezgahına gömülü paslanmaz çelik bir kurutma süzgeci kullanarak, hem göz yormayan bir görünüm elde edebilir, hem de tezgahınızdaki dar köşe ve kenarları işlevsel amaçlı değerlendirebilirsiniz.8. Kapaklı dolaplar yerine açık raflar kullanın

50GR Mimarlık – SERDİVAN VİLLALARI:  tarz Mutfak
50GR Mimarlık

SERDİVAN VİLLALARI

50GR Mimarlık

Depolama ihtiyacı mutfakların vazgeçilmez unsurlarından biri. Buna nazaran dolap sayısı arttıkça mutfak alanı daralır ve karanlık bir atmosfer oluşturmak istemeyiz. Duvar renkleri ve dolaplar açık renk tonları tercih edildiğinde mutfaklar biraz daha geniş görünür. Kapaklı dolap sistemleri yerine açık raflar kullanarak mutfağınıza derinlik katabilirsiniz. Özellikle göz hizası alanlarda açık raf sistemlerini kapaklı dolap sistemleri yerine tercih ederek derinlik katabilirsiniz.

9. Küçük mutfaklarda açık renk tonları geniş ve ferah gösterir

Açık renkler, dekorasyonda mekanları daha ferah bir atmosfere kavuşturduğu gibi daha geniş ve büyük gösterir. Koyu renk tonları zemin kaplamaları ve mutfak dolapları ise daha karanlık ve kasvetli bir atmosfer oluşturacaktır. Bilindiği üzere açık renk tonları ile küçük mutfakları daha geniş ve ferah gösterebilirsiniz.

Küçük ev dekorasyonu ile ilgili ilham veren fikirler arasında açık ve pastel renk tonları, açık nötr tonlar son derece kullanışlıdır ve canlı renk tonların kullanımı için uygun bir zemin oluşturur. Dar alanları iyi organize etmek için, ayrıca 'Küçük evler için doğrudan kullanabileceğiniz 12 parlak fikir' yazımıza da göz atabilirsiniz.

10. Açık plan çözümler

Egeli Proje – Mutfak:  tarz Mutfak üniteleri

Bölücü duvarlar özellikle küçük ve dar alanlarda karanlık bir atmosfer oluşturacaktır. Tüm duvarların kaldırılmasına gerek kalmadan plan düzleminde oturma alanları ile bütünleşen bir mutfak dekorasyonu yapabilirsiniz. Bölücü duvarın olmadığı küçük mutfakları dizayn ederken oturma alanlarında uygulanacak stil, tarz ve renk tonlarını göz önünde bulundurarak uyum ve ahenk yakalayabilirsiniz. Oluşturacağınız renk paletini hem mutfak dolapları ve zeminlerinde hem de oturma alanlarında kullanarak göze hitap eden bir uyum yakalayabilirsiniz.


11. Küçük mutfaklar için alan kazandıran yemek masası

50GR Mimarlık – Bakırköy_ev:  tarz Mutfak
50GR Mimarlık

Bakırköy_ev

50GR Mimarlık

Çok geniş ve büyük bir yemek masası için mutfağınızda alanınız yok ise, akılcı çözümlerle dar ve küçük mutfak modelleri için uygun tasarlanan bir yemek alanı dizayn edebilirsiniz. Ahşap masa tablası ve ahşap banklarla alandan tasarruf edecek şekilde mutfağınızın bir köşesini dizayn edebilirsiniz.

Mutfağınızda boş kalan bir alanda duvara monte bir ahşap tezgah ve masa tablası da dizayn etmek mümkün. Ek tezgah kullanımına olanak veren duvara monte çözümlerin yanı sıra, oturma alanları için uygulanacak bank sistemi de duvara monte katlanabilen materyallerle dizayn edilerek alan tasarrufu sağlanabilir.


Siz bu örneklerden hangisini beğendiniz?
Casas inHAUS:  tarz Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!