Tezgah aydınlatmaları için ilham verecek 9 şık mutfak modeli

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Tezgah aydınlatmaları için ilham verecek 9 şık mutfak modeli

Meral Eser Meral Eser
Ay Mutfak Tasarım LTD.Şti – mutfak/banyo/anahtar teslim/tadilat:  tarz Mutfak,
Loading admin actions …

Günümüzde mutfaklar, geçmişe nazaran daha küçük ya da dar bir alana sahip olabiliyorlar. Özellikle şehir hayatını seçenler için, daire planlarında mutfaklar oturma alanlarına oranla daha da küçük. Küçük mutfakları daha ferah ve kullanışlı hale getirmenin yollarından biri de aydınlatma unsurlarıdır. Mutfaklarda endirekt aydınlatma ile direkt aydınlatma ünitelerini işlevsel ve estetik amaçlı kullanabilir, mutfağınızın ambiyansını değiştirebilirsiniz.

Mutfak tezgahı alanını daha kullanışlı hale getirmek için ışıklandırma unsurlarına gereken önemi vermek gerekir. Aydınlatmalar, hem görsel hem de fonksiyonel açıdan mutfaklarda kullanıcı ihtiyaçlarını muntazam karşılayacak şekilde dizayn edilmeli ve buna göre tasarlanmalıdır. Doğru ışıklandırma ölçüleri, ışık yoğunluğu ve açısı göz önünde bulundurulmalıdır.

Raf altı spot ışıklandırmalardan LED aydınlatma ünitelerine, mutfak tezgahlarını işlevsel hale getirecek aydınlatma çözümlerini bir araya getirdik. Mutfak tezgahı kullanımını kolaylaştıracak ve şık bir görünüm oluşturacak tezgah aydınlatmaları ile mutfak örneklerini gözden geçirmeye başlayalım.

1. LED tezgah aydınlatmaları

Mutfaklarda açık renk tonlarının ağırlıklı kullanımı daha ferah ve geniş bir atmosfer oluşturur. Bunun yanı sıra tezgah kullanımını kolaylaştırmak ve şık bir görünüm sağlamak için LED aydınlatma ünitelerini kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Mutfak tezgahı üzeri alanları aydınlatmak için LED ışıklandırma ile daha kullanışlı bir kullanım alanı oluşturabilirsiniz. Beyaz ışıklar odak seviyesini arttırır. Çalışma ve odak gerektiren alanlarda beyaz ışık kullanımı tavsiye edilir.

2. Köşe ve kenarları unutmayın

Kolon payından ötürü ışık almayan ya da gölgede kalan kullanım alanları için tezgah üzeri aydınlatma ünitelerini kullanabilirsiniz. Pencere önü tezgah alanı için bir eviye modeli ve ahşap tezgah kullanılmış. Türkiye'de genellikle tek duvar hizası tezgah üzeri mutfak dolapları olur ve dolap altı zemin ya da duvar dekorları aydınlatma ünitelerinin kullanımı için uygundur.

3. Ferah ve şık atmosfer

50GR Mimarlık – halkalı_örnek daire:  tarz Mutfak,
50GR Mimarlık

halkalı_örnek daire

50GR Mimarlık

Ahşap ve beyaz mutfak dolaplarının muntazam uyum sağladığı bu örnek görüldüğü üzere, tezgah üstü aydınlatma sistemleri çalışma alanı için aydınlık bir atmosfer oluşuyor. Kesme-doğrama-hazırlama işlemleri için tezgahların kullanım alanlarında bölgesel aydınlatma yapabilir ya da örnek mutfakta olduğu gibi boydan boya aydınlatabilirsiniz.

4. Tezgah üstü aydınlatmanın önemi

İşlevsel unsurlar, kesme ya da doğrama esnasında kullanım kolaylığı sağladığı gibi, tezgah temizliği esnasında da lekelerin kolaylıkla görülmesini sağlayacaktır. Görsel açıdan da şık bir görünüm sağladığı gibi sıcak bir atmosfer oluşturur. Ahşap mutfak dolaplarla muntazam uyum sağlayan ışıklandırma unsurları, hem kullanışlılığı arttırıyor hem de göze hitap eden bir atmosfer oluşturuyor.

5. Köşe ayrıntılarda LED ışıklandırma

Lina İç Mimarlık – Modern Villa Projesi:  tarz Mutfak üniteleri,
Lina İç Mimarlık

Modern Villa Projesi

Lina İç Mimarlık

Dolap altı zemin yerine duvar ve dolabın birleştiği köşeleri LED aydınlatma üniteleri için değerlendirebilirsiniz. Parlak zeminler ışığı yansıtır ve derinlik katar. Son derece şık ve göz alıcı bir atmosfer oluşturmak isteyenlere bu örneğimiz ilham verebilir. Mevcut lambalar kapatıldığında dahi son derece aydınlık bir tezgah alanı oluşuyor.

6. Estetik unsurlar

Ceren Torun Yiğit  – Stüdyo Daire Tasarımı:  tarz Mutfak,
Ceren Torun Yiğit

Stüdyo Daire Tasarımı

Ceren Torun Yiğit

Modern çizgilerle dizayn edilen bu mutfak modeli, kontrast renk tonları ile ahşabın natürel dokusunu bir araya getiriyor. Tezgah üzeri aydınlatma üniteleriyle sıcak bir atmosfer oluşuyor. İşlevselliğin yanı sıra soğuk renklerin kullanıldığı mutfaklara sıcaklık katan ahşap dokular, natürel malzemeler ve sarı ışık tonları göze hitap ediyor.

7. Asma tavan aydınlatması ile uyumlu dekorlar

LED aydınlatma üniteleri mutfak dekorasyonunda tavan dekorlarından tezgah üstü ışıklandırma unsurlarına muntazam uyum sağlayacak şekilde kullanılabilir. Eğer oturma alanı ile ilişkilendirmek istediğiniz Amerikan tipi açık mutfaklardan birini döşüyorsanız, oda atmosferini göz önünde bulundurmanız gerekir. Beyaz ışığın yanı sıra sarı ışık tonları ile huzur veren bir atmosfer oluşturabilirsiniz.

8. Spot ışıklandırma

Erim Mutfak – COUNTRY ADA MUTFAK:  tarz ,
Erim Mutfak

COUNTRY ADA MUTFAK

Erim Mutfak

Spotlar tezgah üzeri için son derece kullanışlıdır. Belirgin bir alanı aydınlatmak için kullanabileceğiniz gibi spot sayısını kullanım ihtiyacına göre arttırabilirsiniz. Hem ekonomik yönden bütçenizi sarsmaz hem de enerji tasarruflu lambalar kullanarak, hem aydınlık bir mutfak dizayn edebilir hem de işlevselliği arttırabilirsiniz.

9. Bölgesel aydınlatma

Ay Mutfak Tasarım LTD.Şti – mutfak/banyo/anahtar teslim/tadilat:  tarz Mutfak,
Ay Mutfak Tasarım LTD.Şti

mutfak/banyo/anahtar teslim/tadilat

Ay Mutfak Tasarım LTD.Şti

Kenar ve köşeler için aydınlatma unsurunun önemini göz önüne alırsak, yalnızca belli bölgeler için LED ışıklandırma sistemlerini kullanabilirsiniz. Mutfak adaları için tezgahı aydınlatacak sarkıt lamba modelleri mevcut. Modern tasarımlarıyla asimetrik ya da simetrik konumlanan sarkıt lamba modellerini mutfağınızın stiline göre tercih edebilirsiniz. Mutfak dolabı olan bölümlerde ise alt zemini spot ışıklandırma ya da LED aydınlatma üniteleri ile dizayn edebilirsiniz.

Işıklandırma unsurlarıyla ilgili daha fazla fikir almak için, ayrıca 'Tavan dekorlarında büyük fark yaratmak için 13 aydınlatma fikri' yazımıza göz atabilirsiniz.

Bu yazımızı nasıl buldunuz?
Casas inHAUS:  tarz Evler,

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!