Tezgah aydınlatmaları için ilham verecek 9 şık mutfak modeli | homify

Tezgah aydınlatmaları için ilham verecek 9 şık mutfak modeli

Meral Eser Meral Eser
mutfak/banyo/anahtar teslim/tadilat Ay Mutfak Tasarım LTD.Şti Modern Mutfak
Loading admin actions …

Günümüzde mutfaklar, geçmişe nazaran daha küçük ya da dar bir alana sahip olabiliyorlar. Özellikle şehir hayatını seçenler için, daire planlarında mutfaklar oturma alanlarına oranla daha da küçük. Küçük mutfakları daha ferah ve kullanışlı hale getirmenin yollarından biri de mutfak aydınlatma unsurlarıdır. Mutfaklarda endirekt aydınlatma ile direkt aydınlatma ünitelerini işlevsel ve estetik amaçlı kullanabilir, mutfağınızın ambiyansını değiştirebilirsiniz. En önemli mutfak aydınlatma unsurlarından biri de tabii ki mutfak tezgah aydınlatma üniteleri.

- Mutfak tezgah aydınlatma modelleri

Mutfak tezgahı alanını daha kullanışlı hale getirmek için ışıklandırma unsurlarına gereken önemi vermek gerekir. Aydınlatmalar, hem görsel hem de fonksiyonel açıdan mutfaklarda kullanıcı ihtiyaçlarını muntazam karşılayacak şekilde dizayn edilmeli ve buna göre tasarlanmalıdır. Doğru ışıklandırma ölçüleri, ışık yoğunluğu ve açısı göz önünde bulundurulmalıdır.

- İşlevsel ve etkili kullanım için

NURİ YELKOVAN EVİ Mimoza Mimarlık Klasik Mutfak
Mimoza Mimarlık

NURİ YELKOVAN EVİ

Mimoza Mimarlık

Raf altı spot ışıklandırmalardan LED aydınlatma ünitelerine, mutfak tezgahlarını işlevsel hale getirecek aydınlatma çözümlerini bir araya getirdik. Mutfak tezgahı kullanımını kolaylaştıracak ve şık bir görünüm oluşturacak tezgah aydınlatmaları ile mutfak örneklerini gözden geçirmeye başlayalım.

1. LED tezgah aydınlatmaları

Mutfaklarda açık renk tonlarının ağırlıklı kullanımı daha ferah ve geniş bir atmosfer oluşturur. Bunun yanı sıra tezgah kullanımını kolaylaştırmak ve şık bir görünüm sağlamak için LED aydınlatma ünitelerini kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Mutfak tezgahı üzeri alanları aydınlatmak için LED ışıklandırma ile daha kullanışlı bir kullanım alanı oluşturabilirsiniz. Beyaz ışıklar odak seviyesini arttırır. Çalışma ve odak gerektiren alanlarda beyaz ışık kullanımı tavsiye edilir.

2. Köşe ve kenarları unutmayın

Kolon payından ötürü ışık almayan ya da gölgede kalan kullanım alanları için tezgah üzeri aydınlatma ünitelerini kullanabilirsiniz. Pencere önü tezgah alanı için bir eviye modeli ve ahşap tezgah kullanılmış. Türkiye'de genellikle tek duvar hizası tezgah üzeri mutfak dolapları olur ve dolap altı zemin ya da duvar dekorları aydınlatma ünitelerinin kullanımı için uygundur.

3. Ferah ve şık atmosfer

Ahşap ve beyaz mutfak dolaplarının muntazam uyum sağladığı bu örnek görüldüğü üzere, tezgah üstü aydınlatma sistemleri çalışma alanı için aydınlık bir atmosfer oluşuyor. Kesme-doğrama-hazırlama işlemleri için tezgahların kullanım alanlarında bölgesel aydınlatma yapabilir ya da örnek mutfakta olduğu gibi boydan boya aydınlatabilirsiniz.

4. Tezgah üstü aydınlatmanın önemi

İşlevsel unsurlar, kesme ya da doğrama esnasında kullanım kolaylığı sağladığı gibi, tezgah temizliği esnasında da lekelerin kolaylıkla görülmesini sağlayacaktır. Görsel açıdan da şık bir görünüm sağladığı gibi sıcak bir atmosfer oluşturur. Ahşap mutfak dolaplarla muntazam uyum sağlayan ışıklandırma unsurları, hem kullanışlılığı arttırıyor hem de göze hitap eden bir atmosfer oluşturuyor.

5. Köşe ayrıntılarda LED ışıklandırma

Modern Villa Projesi Lina İç Mimarlık Mutfak üniteleri
Lina İç Mimarlık

Modern Villa Projesi

Lina İç Mimarlık

Dolap altı zemin yerine duvar ve dolabın birleştiği köşeleri LED aydınlatma üniteleri için değerlendirebilirsiniz. Parlak zeminler ışığı yansıtır ve derinlik katar. Son derece şık ve göz alıcı bir atmosfer oluşturmak isteyenlere bu örneğimiz ilham verebilir. Mevcut lambalar kapatıldığında dahi son derece aydınlık bir tezgah alanı oluşuyor.

6. Estetik unsurlar

Stüdyo Daire Tasarımı Ceren Torun Yiğit Minimalist Mutfak
Ceren Torun Yiğit

Stüdyo Daire Tasarımı

Ceren Torun Yiğit

Modern çizgilerle dizayn edilen bu mutfak modeli, kontrast renk tonları ile ahşabın natürel dokusunu bir araya getiriyor. Tezgah üzeri aydınlatma üniteleriyle sıcak bir atmosfer oluşuyor. İşlevselliğin yanı sıra soğuk renklerin kullanıldığı mutfaklara sıcaklık katan ahşap dokular, natürel malzemeler ve sarı ışık tonları göze hitap ediyor.

7. Asma tavan aydınlatması ile uyumlu dekorlar

LED aydınlatma üniteleri mutfak dekorasyonunda tavan dekorlarından tezgah üstü ışıklandırma unsurlarına muntazam uyum sağlayacak şekilde kullanılabilir. Eğer oturma alanı ile ilişkilendirmek istediğiniz Amerikan tipi açık mutfaklardan birini döşüyorsanız, oda atmosferini göz önünde bulundurmanız gerekir. Beyaz ışığın yanı sıra sarı ışık tonları ile huzur veren bir atmosfer oluşturabilirsiniz.

8. Spot ışıklandırma

COUNTRY ADA MUTFAK Erim Mutfak
Erim Mutfak

COUNTRY ADA MUTFAK

Erim Mutfak

Spotlar tezgah üzeri için son derece kullanışlıdır. Belirgin bir alanı aydınlatmak için kullanabileceğiniz gibi spot sayısını kullanım ihtiyacına göre arttırabilirsiniz. Hem ekonomik yönden bütçenizi sarsmaz hem de enerji tasarruflu lambalar kullanarak, hem aydınlık bir mutfak dizayn edebilir hem de işlevselliği arttırabilirsiniz.

9. Bölgesel mutfak aydınlatma modelleri

mutfak/banyo/anahtar teslim/tadilat Ay Mutfak Tasarım LTD.Şti Modern Mutfak
Ay Mutfak Tasarım LTD.Şti

mutfak/banyo/anahtar teslim/tadilat

Ay Mutfak Tasarım LTD.Şti

Kenar ve köşeler için aydınlatma unsurunun önemini göz önüne alırsak, çoğu profesyonel mutfak planlayıcı tarafından tasarlanan mutfaklarda olduğu gibi, yalnızca belli bölgeler için LED ışıklandırma sistemlerini kullanabilirsiniz. Mutfak adaları için tezgahı aydınlatacak sarkıt lamba modelleri mevcut. Modern tasarımlarıyla asimetrik ya da simetrik konumlanan sarkıt lamba modellerini mutfağınızın stiline göre tercih edebilirsiniz. Mutfak dolabı olan bölümlerde ise alt zemini spot ışıklandırma ya da LED aydınlatma üniteleri ile dizayn edebilirsiniz.

Işıklandırma unsurlarıyla ilgili daha fazla fikir almak için, ayrıca 'Tavan dekorlarında büyük fark yaratmak için 13 aydınlatma fikri' yazımıza göz atabilirsiniz.

- İlham veren mutfak fayans örnekleri

UĞUR BİRKAN EVİ Mimoza Mimarlık Eklektik Mutfak
Mimoza Mimarlık

UĞUR BİRKAN EVİ

Mimoza Mimarlık

Farklı mutfak aydınlatma modelleri yanı sıra, sıra dışı ve şık mutfak ünitesi örneklerine de göz gezdirmek isterseniz bkz: ​Mutfak dolabıyla uyumlu fayans seçimi nasıl yapılır?

Bu yazımızı nasıl buldunuz?
Casas inHAUS Modern Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!