Dekorasyonu şenlendiren desenli ve renkli 10 minder

nihal e. nihal e.
M&E TEKİNTAŞ HOME, yücel partners yücel partners İskandinav Oturma Odası
Loading admin actions …

Salonlar, hem günün sonunda ayaklarımızı uzatıp dinlendiğimiz hem de konuklarımızı ağırladığımız bir mekandır. Bu nedenle her evin en şık bölümünün salon olması hiç şaşırtıcı değildir. Yeni bir ev döşerken de insanlar en çok oturma gruplarına özenirler. Günümüzde modern, klasik, rustik ve country gibi pek çok stile uygun oturma grupları bulabilirsiniz. Benzer şekilde oturma gruplarının sayısını da ihtiyaca göre belirleyebilirsiniz.

Tipik bir oturma grubu iki adet kanepeden oluşur. Ancak koltuk sayısını arzuya göre farklı şekillerde tercih edebilirsiniz. Örneğin büyük bir salonunuz varsa iki adet kanepe ile iki adet berjer kullanın. Yahut tekli koltuklar kullanmadan üç adet kanepe ile eşleştirmek de mümkün. Son yıllarda L şeklinde koltuklar ön plana çıktı. İç mimarlar da ev dekorasyonunda L koltukları sıklıkla tercih ediyorlar. Bunun dışında küçük oturma odaları için de bir kanepe ile modern sandalyeleri kombinleyebilirsiniz.

Sonuç olarak oturma grubunuz ne boyutta ve kaç sayıda olursa olsun, koltuklara mutlaka ihtiyaç var. Ve koltuk pahalı bir mobilya olduğundan bir kez alındı mı uzun yıllar kullanmak gerekiyor. Mevcut kanepenize yenilemek için ise yapabileceğiniz pek fazla bir şey yok. Elbette bazı koltuk kumaşları değiştirilebilir ama bu çok fazla tercih edilmez. Koltukların görünümünü basit ve etkili bir yolla değiştirmek ise minderlerden geçiyor. Zira minderler bir koltuk satın almaktan çok daha ucuz ve farklı minder seçenekleriyle size sayısız avantaj sağlıyor.

1- Göz alıcı kırmızı minderler

Kırmızı, baskın tonuyla en dikkat çekici renklerden biridir. Çoğu insan kırmızıyı sever ama evinde kullanmaya cesaret edemez. İnsanların bu konuda haksız olduğunu söyleyemez zira kırmızı gerçekten de iddialı bir renktir. Ancak kırmızı küçük aksesuarlarda kullanabilirsiniz. Minder de bu aksesuarlardan biri.

2- Canlılık katan sarılar

M&E TEKİNTAŞ HOME, yücel partners yücel partners İskandinav Oturma Odası
yücel partners

M&E TEKİNTAŞ HOME

yücel partners

Sarı da tıpkı kırmızı gibi cesur renklerden biri. Sarı özünde sıcak bir renk olmakla birlikte bu örnekte olduğu gibi parlak bir tonu tercih edildiğinde gayet iddialı durabilir. Sarı minderler soluk ya da koyu tonlu kanepelerinizi tamamlamak için idealdir. Kanepeyi mindersiz hayal ettiğinizde arada farkı anlayabilirsiniz.

3- Ferahlık katan mavi yastıklar

Her rengin insan psikolojisi üzerinde farklı bir etkisi var. Örneğin yeşil yatıştırıcı bir etkiye sahipken mavi ferahlık hissi verir. Özellikle de bu görseldeki gibi gök mavisi. Mavi ile aynı tona sahip mavi yastıklar duvar resmiyle de çok uyumlu.

4- Minderle kontrast oluşturmak

Koltuk seçimi ANTE MİMARLIK Modern Oturma Odası iç mekan tasarım,konut tasarım,salon tasarım,şömine,koltuk takımı
ANTE MİMARLIK

Koltuk seçimi

ANTE MİMARLIK

Minderleri dikkat çekici hale getirmek için her zaman cesur bir renk kullanmak zorunda değilsiniz. Koltuğun tonuna göre minder seçerek de estetik bir görünüm yaratmak mümkün. Bu örnekte bej rengi büyük kanepeyi iki adet minder modeli tamamlamış. Arkadaki siyah olan, öndeki daha küçük ve açık minderle kontrast oluşturmuş.

5- Klasik stile göre minder

Minder seçiminizi oturma odasının dekorasyon stili de etkileyebilir. Örnek salonda altın varak detaylar ve koyu pembe kanepeler ön plana çıkıyor. Minder seçimi ise çok ilginç. Odada bulunmayan renklerden seçilen minderler klasik bir desene sahip. Dekorasyonda hiç desen bulunmadığı için minderlerde rahatlıkla kullanılabilir.

6- Üç farklı minder bir arada

Yeni moda minderler klasik kare şeklinde ya da aynı boyutta olmak zorunda değil. Minder sayısı da boyutu da değişkenlik gösterebiliyor. Benzer şekilde farklı minder desenleri de bir arada kullanılabilir. Bu örnekte siyah üstüne beyaz desenli ve mavi minderlerin arasında bir de leopar desenli minder kullanılmış.

7- Rengarenk minderler

Bakırköy_Konut homify Rustik Oturma Odası
homify

Bakırköy_Konut

homify

Koltuğun sırtlık kısmı bu örnekteki gibi alçak boyutlu olduğunda daha çok minder ekleyerek güçlü bir görüntü oluşturabilirsiniz. Çok sayıda minder kullanacağınız zaman uyumlu ama rengarenk modeller seçerek estetik yönü arttırmanız da mümkündür.

8- Parlak kumaşlı minderler

Koyu renkli koltuklarınızla kontrast oluşturmak için açık renkte minderler tercih etmelisiniz. Bu örnekte siyah kanepeyi nötr tonlarda farklı yastık modelleri tamamlıyor. Minder kılıfının saten kumaşlı olması koltuğu daha cazip hale getirmiş.

9- Koltukları birleştiren renkte minderler

Bodrum Ev Tasarımı / Oturma Odası ŞEBNEM MIZRAK Modern Oturma Odası Mermer Kırmızı
ŞEBNEM MIZRAK

Bodrum Ev Tasarımı / Oturma Odası

ŞEBNEM MIZRAK

Oturma grubunuz farklı renklerde koltuklardan oluşuyorsa eğer, koltuklar arasında bağ kurmak için minderlerden yararlanın. Bu örnekte kırmızı koltuğu beyaz, beyaz koltuğu ise kırmızı minderler tamamlıyor.

10- Canlı mor minderler

Nötr tonlu kanepeleriniz varsa koltukları canlandırmak için güçlü renklere sahip minderler kullanın. Bu örnekte mor minder gayet iyi bir seçim.

Salon dekorasyonu üzerine daha fazla yazı okumak isterseniz Evleriniz için modern koltuk takımı örnekleri başlığına göz atabilirsiniz.

Favori minderiniz hangisi?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!