2019'a damgasını vuracak banyo dekorasyonu trendleri

Homify TR Homify TR
Hande E. Konut, ANTE MİMARLIK ANTE MİMARLIK Modern Banyo Siyah
Loading admin actions …

Yeni bir seneye merhaba derken önümüzdeki aylarda dekorasyon dünyasında öne çıkacak olan 2019’un trendlerine sayfalarımızda yer vermeye devam ediyoruz. Her geçen gün değişen dekorasyon trendleri hem estetik hem de kullanım kolaylığı açısından modern dünyanın ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde gelişiyor. Banyolar söz konusu olduğunda da dekorasyon ve tasarım açısından kullanım özellikleri ve stil her zaman iç içe olmalıdır. Profesyonel banyo tasarımcıları ve dekorasyon uzmanları tarafından 2019’da öne çıkacağı öngörülen banyo dekorasyon özelliklerinde de verimlilik en çağdaş, karizmatik ve havalı bir estetik anlayışı ile karşımıza çıkacak.  

Eğer yakın zamanda banyonuzu yenilemek ya da yeni trendleri takip ederek banyo dekorasyonunuzda ufak tefek de olsa bazı değişiklikler yapmak istiyorsanız, bu yazımızda sizlere bu yılın renk paletinden fayans modasına, vurgulayıcı aksesuarlardan konfor unsurlarına kadar en yeni banyo dekorasyonu önerilerini sunuyoruz…  

1- Siyah banyolar

VILLA KEMALPAŞA, PRODİJİ DİZAYN PRODİJİ DİZAYN Rustik Banyo
PRODİJİ DİZAYN

VILLA KEMALPAŞA

PRODİJİ DİZAYN

Bu sene en çok öne çıkacak banyo dekorasyon renklerinin başında siyah geliyor. Eskiden banyolar hep nötr ve açık renk tonlarında dizayn edilirdi ancak bugün çok daha cesur ve etkili dekorasyonlar moda. Siyahın karizmatik ve derinleştirici etkisi ile banyo dekorasyonları estetik olarak çok daha çağdaş bir imaj kazanıyor ve sıkıcılıktan kurtuluyor.

Banyonuza siyah karizması katmanın tek yolu elbette duvarlar değil; zemin, banyo dolapları, aksesuarlar gibi belirli bölgelerde de siyah kullanarak daha yumuşak geçişler de tercih edebilirsiniz.

2- Vintage barok tasarımlar

Banyo tasarım ANTE MİMARLIK Modern Banyo Siyah iç mekan tasarım,konut tasarım,banyo tasarım
ANTE MİMARLIK

Banyo tasarım

ANTE MİMARLIK

Vintage tasarımlar geçtiğimiz senelerde sadece banyolarda değil evin her odasında kendini gösteren dekorasyon unsurları olarak öne çıkmayı başardı. Vintage tasarımlarla oluşturulan şık ve etkileyici dekorasyonlar 2019’da da etkisini sürdürmeye devam edecek. Banyo dekorasyonlarında ise vintage etkisi daha çok barok tarzı çarpıcı aksesuar ve tasarımlarla var oluyor. Modern renk dokunuşlarının barok tarzı tasarımlarla bir araya geldiği banyolarda çok daha şık ve sıra dışı bir görünüm oluşuyor. Vintage aynalar veya aydınlatma armatürleri, ikinci el ve antika dükkanlarında bulabileceğiniz geçmişten nostaljik bir esinti yaratacak olan retro aksesuarlar bu özel yaşam alanına oldukça ilgi çekici bir hava katabilir. Ayrıca eski bir şifonyeri bu senenin trend rengi olan siyaha boyayarak şahane bir banyo dolabı haline getirebilirsiniz. 

3- Asma rezervuar modelleri

Vintage ve nostaljik tasarımlardan söz ediyorken yakın zamana kadar artık oldukça demode sayılan asma rezervuarların da bu yıl banyolara geri dönmeye başlayacağını belirtelim. Aslında klozetin arkasında yer kaplamadığı ve duvarda asılı olduğu için yer tasarrufu açısından da oldukça kullanışlı olan bu eski tip rezervuarlar elbette eskiden çokça kullanılan plastik malzemeden olan halleriyle değil, metal ya da seramik vintage tasarımlarla geri dönerek şık bir estetik dokunuş da ortaya koyacak. 

4- Işıklı aynalar

Işıklı aynalar son yıllarda banyolarda sık sık görmeye başladığımız ayna modellerinden birini oluşturuyor. Bu, bu sene de devam edecek. Özellikle modern minimalist banyo dekorasyonlarında çerçevesiz ama arkasından led ışıklarla aydınlatılan ayna tasarımları öne çıkıyor. Bu tür aynalar tezgah bölgesinde ekstra bir ışıklandırma ihtiyacını ortadan kaldırdığı için de oldukça kullanışlı.

5- Asimetrik estetik

Asimetrik dokular, motifler, mobilyalar ve yerleşimler çağdaş dekorasyonlarda canlılık ve akıcılık sağlayan unsurlardan biri. Siz de banyonuzdaki monoton ve sıkıcı atmosferi dağıtmak istiyorsanız mobilya, aksesuar ve yerleşimdeki doğrusallığı kırarak çok daha orijinal ve ezber bozan tasarımlar ortaya çıkarabilirsiniz. Asimetrik şekiller, dolapların, çekmece ve rafların alışılageldik düzenlere bağlı kalmayarak farklı tasarımlarla banyoya yerleştirilmesi oldukça popüler hale geliyor. 

6- Doğal taş lavabolar

Banyolarda doğal malzeme kullanımına sadece bu senenin trendi değil, geçtiğimiz yıllarda banyo dekorasyonlarında doğal malzemelerin kullanılması oldukça yaygınlaşan bir konsept. Ancak doğal malzeme denilince akla ilk gelen şeylerden biri de elbette ahşap ve geçtiğimiz on yılda da ahşabın baş rolde olduğu banyolar oldukça popülerdi. Gelgelelim, artık ahşabın öne çıktığı banyo dekorasyonlarının yanı sıra, banyolarda başkaca doğal malzemelerden oluşan donanımlar da yeni nesil modern banyolarını süslemeye hazırlanıyor. Doğal taştan oyularak ve el emeği ile yapılan lavabolar, bu açıdan en öne çıkan şık tasarımların başında geliyor.

7- Mermer etkisi

Doğal malzemeler söz konusu olduğunda elbette bu sene kendisini gösterecek tek dekorasyon unsuru taş lavabolar değil. Mermer dokusu, geçtiğimiz yılın en trend dokularından biriydi. Mermerin geri dönüşü evlere muazzam bir görkem ve zarif bir şıklık kazandırdı. Mermer malzeme ile yapılan tasarımlar bu sene daha da yaygınlaşacak gibi görünüyor. Özellikle banyolarda zemin döşemelerinden banyo tezgahlarına pek çok alanda mermer kullanımına rastlayacağız.

Tabii üretim ve tasarım teknolojilerinin ve imkanlarının gelişmesi sayesinde mermer dokusuna çok daha ekonomik ve pratik şekilde de ulaşılabiliyor. Gerçek mermer banyo unsurları bütçenizi aşıyorsa mermer görünümlü fayans ve yüzeylerle bu dokuyu elde edebiliyorsunuz.

8- Brüt beton zemin

#Bağcılardekorasyon Ev TAdilatları Minimalist Banyo
Ev TAdilatları

#Bağcılardekorasyon

Ev TAdilatları

Fayans kullanımı on yıllardır banyo dekorasyonlarında değişmeyen bir uygulama olsa da bugün artık özellikle banyo zeminleri yerini başka alternatiflere bırakmaya başladı. Fayanssız banyo tasarımları çok daha ilgi çekici ve yenilikçi banyo alanları ortaya çıkarabiliyor.

Brüt beton eskiden yalnızca avlu ve bahçelerde kullanılan bir yüzeydi, ancak bugünün modern endüstriyel tasarımlarında brüt beton yüzeylere zeminlerden duvara ve aksesuarlara kadar pek çok noktada görmek mümkün. Fayanssız banyolar için oldukça şık ve modern bir seçenek olarak da brüt beton öne çıkıyor.

9- Canlı bitki ve çiçekler

Doğallığın 2019'da da ev dekorasyonlarında en çok öne çıkan doku olacağını söyleyebiliriz. Özellikle modern şehir yaşantısında iş hayatının ve dış çevrenin kalabalık, koşturmaca ve stresinden uzaklaşmak için evlerimizdeki dinlenme alanlarımızı canlı bitki ve çiçeklerle süslemek ve onların yaydığı iyileştiri enerjiden yararlanmak bir dekorasyon trendine dönüştü. Banyolar da canlı ev ağaçlarının, saksı çiçeklerinin, yeşil bitkilerin kullanılması için en ideal ortamlardan biri. Banyonuzu bir bahçeye dönüştürerek çok daha şık ve dinlendirici bir ortam yaratabilirsiniz.

10- Tropikal tarz

Tropikal dekorasyon tarzı son yılların en gözde tasarım trendlerinin başında geliyor. Oturma odalarından banyolara her yaşam alanında etkisini gösteren tropikal desenler, özellikle duvar kağıdı modellerinde öne çıkıyor. Banyonuzun fayansla kaplı olmayan duvarları için şık bir dekorasyon arıyorsanız flamingolar, filler, geniş yapraklı tropikal orman desenleri ile süslü, neme dayanıklı duvar kağıtları harika bir alternatif.

Duvarlarınızda farklılık ve etkileyici bir görünüm yaratmak için farklı fayans modellerini de deneyebilirsiniz elbette. Bkz: Görülmemiş banyo ve mutfak fayansları

Bu yeni trendleri beğendiniz mi?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!