İç mekanlar için birbirinden şık merdiven tasarımı örnekleri

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

İç mekanlar için birbirinden şık merdiven tasarımı örnekleri

Meral Eser Meral Eser
HEBART MİMARLIK DEKORASYON HZMT.LTD.ŞTİ. – Sinpaş Avangarden Konut:  tarz Merdivenler
Loading admin actions …

İç mekanlar için merdiven modelleri farklı gruplara ayrılır. Yapısal nitelikleriyle iki kollu merdiven, tek kollu merdiven ya da döner merdiven, yarım döner merdiven ve düz merdiven olarak ayırabilirsiniz. Konut planında merdiven için ayrılan alan ölçüleri, yaklaşık olarak uygulanacak merdiven modelini ortaya çıkarır.

Müstakil konutlarda merdiven tasarlanırken, kat yüksekliğinin rıht yüksekliğine bölünmesi ile basamak adedi ortaya çıkar. 2.80 metre yüksekliğinde bir daire katı için yaklaşık olarak 16 adet basamak gerekir. Döner merdivenler diğer merdiven modellerine göre daha az yer kaplayacak şekilde tasarlanabilir.

Tek kollu ya da iki kollu merdivenler bir sahanlık dizaynı gerektirir. Rıht; iki basamak arasındaki yüksekliktir. Standart ölçülere göre yaklaşık olarak 17 cm. mesafe ile rıht yüksekliği tanımlanır. Çok fazla yüksek ya da çok alçak basamaklar kullanışsızdır. Özellikle çocuklu aileler için basamak yükseklikleri 17 cm.'yi geçmeyecek şekilde dizayn edilmesi önerilir.

Döner merdiven modelleri için eşyaların taşınması diğer merdiven modellerine göre daha zahmetli olacaktır. Merdiven modellerini daha yakından tanıyalım. İç mekanda farklı malzemelerle tasarlanan birbirinden farklı stillerde merdiven modellerini bir araya getirdik. Bakalım siz hangisini beğeneceksiniz?


Çift kollu merdiven

Görsel açıdan göze hitap eden açısı ile çift kollu ahşap merdiven, dekorasyonla uyum sağlayan ahşap materyallerden oluşuyor. Ahşabın benzer dokuları kapı modelleri, sehpalar ve duvar kaplamalarında kullanılmış. Genel olarak renk ve dokuların uyumu göz okşuyor. Dairesel kolonlar simetri unsuruna göre dizayn edilen merdiven modeli, dekorasyonda da simetri unsuruna uygun sehpa yerleşimi ile uyum ön plana çıkıyor. Merdivenler ve korkuluklar sekmesinde profesyonellerin projelerine göz atabilir, beğendiğiniz modellerle ilgili uzmanlara danışabilirsiniz.

Modern ve çarpıcı

LANTANA PARKE – American Walnut Merdiven:  tarz Koridor, Hol & Merdivenler
LANTANA PARKE

American Walnut Merdiven

LANTANA PARKE

En iyi iç tasarım ödülü alan bir projenin merdiven tasarımı ile devam edelim. Cam korkuluk ya da şeffaf materyallerin kullanımı dekorasyona derinlik katar. Nötr gri tonlarının ağırlıklı kullanıldığı zemin kaplamaları soğuk bir atmosfer oluştururken, ahşabın natürel dokusu ve şık ışıklandırma unsurları sıcaklık katıyor. Ahşap basamakların kademe kademe yükseldiği yarım döner merdiven modeli modern stil çizgilerle tasarlanmış ve dekorasyonda fark yaratıyor.

Merdivenler ve çocuk güvenliği

Merdiven korkulukları ve kaymayan bir zemin oluşturmak, özellikle çocuklu evler için son derece önemlidir. Merdiven halısı kullanıyorsanız eğer sabitlemeniz ve kayma ya da düşmelere mahal vermeyecek bir düzen oluşturmanız gerekir. Merdiven korkulukları da güvenlik açısından dekorasyona uygun stil ve tarzlarla dizayn edilebilir. Bu örnekteki beyaz korkuluklarla ahşap basamaklar son derece uyumlu ve dekorasyon stiline uygun dizayn edilmiş.Merdiven ışıklandırma unsurları

LED aydınlatma sistemleri ile endirekt ışıklandırma unsurları merdiven rıhtları için şık bir dekor oluşturur. Aynı zamanda gün ışığı almayan koridorlar ve merdivenler için ışıklandırmanın önemi yadsınamaz. Merdiven basamakları LED aydınlatma üniteleri renkli ışıklandırmalarla dekorasyona göre dizayn edilebilir. Ayrıca basamak ışıklandırması kullanıcı ihtiyaçlarına hitap edecek şekilde dizayn edildiğinde son derece işlevseldir.

Cam merdivenler

Visal Merdiven – Aydın Tekstil - İstanbul:  tarz Koridor, Hol & Merdivenler
Visal Merdiven

Aydın Tekstil – İstanbul

Visal Merdiven

Zarif çizgilerle dayanımı kuvvetli cam merdivenlere ne dersiniz? Açık yeşil tonlarının tercih edildiği opak cam merdiven modeli kıvrımlardan oluşuyor ve form olarak ahenk katıyor. Merdiven korkuluğu ve tarbzanlarda korm nikel materyal kullanılmış. Son derece kullanışlı ve dayanımı kuvvetli olan bu merdivenin, basamak altlarında aynı hizada ilerleyen bir aydınlatma şeridi mevcut. Hem kullanışlı hem de estetik bir görünüm kazandırıyor.


Çarpıcı ve etkileyici

Döner merdiven modeli, minimalist yaklaşımla dizayn edilerek etkileyici bir görünüm ortaya çıkıyor. Ahşap merdiven modeli, bulunduğu alanda tek kişilik çıkma mesafesi ile çok fazla yer kaplamıyor. Küçük ve dar alanlarda merdiven çözümü arayanlara döner merdiven modeli tavsiye edilebilir. Evinizdeki alana bağlı olarak döner merdiven modeli daha geniş basamaklarla inşa edilebilir. Ahşap basamaklar ve çarpıcı tasarımıyla akıllara kazınacak bir döner merdiven modeli.

Estetik ve şık tasarım

Konu Merdiven – Çakır Evi Merdiveni:  tarz Koridor, Hol & Merdivenler
Konu Merdiven

Çakır Evi Merdiveni

Konu Merdiven

Beyaz korkulukları ve ahşap basamakları ile tasarımı ön plana çıkan bu merdiven son derece şık! Estetik unsurlarla merdiven korkuluğundan ahşap basamak tasarımına çarpıcı ve etkileyici bir merdiven modeli arıyorsanız, bu örneğimiz de size hitap edebilir. Kuğu gibi süzülen akışıyla, beyaz ve ahşabın natürel dokusu bir araya geliyor. Basamak rıhtları bol bırakılırken, modern tasarımıyla ve akıllara kazınacak merdiven korkuluğuyla göz alıcı bir döner merdiven modeli.

Bu yazımızı beğendiyseniz, ayrıca 'Küçük evler için merdiven çözümleri' yazımıza da göz atabilirsiniz.

Siz bu merdiven modellerinden hangisini beğendiniz?
Casas inHAUS:  tarz Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!