Koyu mutfak dolabı ve açık renk tezgah uyumuna 11 örnek | homify

Koyu mutfak dolabı ve açık renk tezgah uyumuna 11 örnek

nihal e. nihal e.
İstanbul Ömerli Riverside Evleri Villa Projesi Mandalin Dizayn Modern Mutfak
Loading admin actions …

Her evin kalbi olan mutfaklar, oturma odasından sonra evin en çok kullanılan bölümüdür. Modern dairelerde eskiden olduğu gibi yemek odası bulunmuyor. İnsanlar artık masa sandalye takımlarını ya salonda ya da mutfakta kullanıyorlar. Bu durum yaşam alanında mutfağı daha popüler kılan etkenlerden biri. Kısacası mutfaklar sadece yemek pişirilip bulaşık yıkanan bir alandan ibaret değil. Kahvaltılar ya da öğleden sonrası kahveleri çoğunlukla mutfakta hallediliyor.

Mutfaklar, giderek evin sosyal alanlarından birine dönüştüğünden tasarımcılar mutfak dekorasyonu üzerine daha çok kafa yormaya başladı. Herhangi bir odayı dekore ederken çoğu insan duvardan başlar. Fakat mutfak söz konusu olduğunda duvarların önemli bir kısmını dolaplar işgal eder. Hal böyle olunca mutfak dekorunu büyük ölçüde dolapların belirlediğini söyleyebiliriz.

Günümüzde modern, klasik ve rustik gibi her stilde mutfak dolabı bulabilirsiniz. Benzer şekilde mutfak tezgahları da granit, laminat, ahşap ve çelik gibi pek çok farklı malzemeden üretiliyor. Sonuç olarak hem mutfak dolaplarında hem tezgahlarda büyük bir çeşitlilik söz konusu. Bugünkü yazımızda tüm bu yenilikleri anlatamasak da son yıllarından mutfak trendlerinden birini söz edeceğiz. Bu trend koyu dolap ile açık renk tezgahın uyumu. Aşağıda bu özelliğe sahip 11 mutfak modelini inceleyebilirsiniz.

1- Koyu ahşap dolapları taçlandıran açık tezgah

İlk mutfak örneğinde U şeklinde bir mutfak ünitesi görüyoruz. Depolama bakımından oldukça avantajlı olan bu mutfakta, dolap ve tezgah uyumu klasik ve bir o kadar güzel. Koyu bir tona sahip dolaplar açık renkli tezgahla daha çok öne çıkıyor diyebiliriz.

2- Lake kapaklı dolaplar ve çelik tezgah

Sırada göz alıcı rengiyle kalbimizi çalan bir mutfak modeli var. Kırmızı rengin yanı sıra parlak yüzeyli dolap kapakları, mutfak tasarımını daha şık gösteren etkenlerden biri. Bu ışıltılı dolaplara uyum sağlamak amacıyla da tezgah olarak çelik malzeme tercih edilmiş.

3- Kahverengi ve beyaz ikilisi

mutfak/banyo/anahtar teslim/tadilat Ay Mutfak Tasarım LTD.Şti Modern Mutfak
Ay Mutfak Tasarım LTD.Şti

mutfak/banyo/anahtar teslim/tadilat

Ay Mutfak Tasarım LTD.Şti

Son yıllarda popülerliği artan bir diğer mutfak trendi alt dolapla üst dolabın farklı renklerde olması. Bu örnekte de alt dolaplar kahverengi tercih edilmiş. Üst dolap ise tezgah gibi beyaz renkli.

4- Hardal rengi dolaplar ve beyaz tezgah

Mutfak Uygulamalarımız Akdeniz Dekorasyon Modern Mutfak
Akdeniz Dekorasyon

Mutfak Uygulamalarımız

Akdeniz Dekorasyon

U şeklinde tasarlanan bir başka mutfak örneğinde bu defa dolaplar hardal rengi seçilmiş. Sıcak ve davetkar bir atmosfer yaratan dolap rengine uyumlu olarak en iyi tercih tabii ki beyaz.

5- Kontrastın gücü

İstanbul Ömerli Riverside Evleri Villa Projesi Mandalin Dizayn Modern Mutfak
Mandalin Dizayn

İstanbul Ömerli Riverside Evleri Villa Projesi

Mandalin Dizayn

Açık renkli tezgahınızla güçlü bir kontrast elde etmek istiyorsanız mutfak dolaplarını olabildiğince koyu renkli tercih edin. Ahşap bu konuda sizin için iyi bir seçim olabilir. Hem çok koyu ahşap tonları bulabilirsiniz hem de dilediğiniz koyulukta bir renge boyamak mümkün.

6- Siyah, beyaz ve kırmızı

Sunflower Villa homify Klasik Mutfak
homify

Sunflower Villa

homify

Son derece şık ve bir o kadar gösterişli mutfak modelinde kırmızı, siyah ve beyaz rengi göze çarpıyor. Üst dolap ve tezgahlar beyaz renkli kullanılırken alt dolaplar siyah tercih edilmiş. Adanın ise alt kısmı canlı bir kırmızı renginde.

7- Turuncu ve beyaz

Mutfağınızda cesur renkler kullanmaktan korkmuyorsanız bu örnekteki gibi parlak turuncular sizin için iyi bir seçim olabilir. Turuncu enerjisi yüksek bir renk ve bulunduğu her mekana canlılık katıyor. Turuncu ile uyumlu tezgah rengi de doğal olarak beyaz rengi.

8- Siyah ve gümüş

Mutfak homify Modern Mutfak
homify

Mutfak

homify

Artık elektronik eşyaların büyük çoğunluğu gümüş renginde üretiliyor. Dolayısıyla mutfağa bir gümüş ışıltısı girmesi kaçınılmaz gibi. O halde tezgahlarınızı da elektronik eşyalarla uyumlu kılmak için çelik seçin. Dolaplar ise bu örnekte olduğu gibi siyah olabilir.

9- Fuşya ve beyaz

mutfak dolabı polimeric laminant homify Modern Mutfak Ahşap Mor
homify

mutfak dolabı polimeric laminant

homify

İki renkli mutfak dolaplarında koyu renk genellikle alt dolapta tercih edilir. Ancak bu örnekte olduğu gibi baskın rengi üst dolapta da kullanabilirsiniz. Tezgahı ise alt dolapla uyumlu olarak beyaz tercih edin.

10- Siyah ve beyaz

İzmir Mimkent'te Yeni Bir Yaşam Projesi ACS Mimarlık Modern Mutfak Beyaz
ACS Mimarlık

İzmir Mimkent'te Yeni Bir Yaşam Projesi

ACS Mimarlık

Beyazla hemen hemen tüm renkleri eşleştirebilirsiniz. Ancak en güvenli seçim siyah ve beyazdır. Çünkü modası hiç geçmez ve her dönem popülerliğini korur.

Bu yazıyı beğendiyseniz Renkli lake mutfak dolapları başlığına göz atabilirsiniz.

11- Sarı ve beyaz

Selçuk Villa BAGO MİMARLIK Modern Mutfak
BAGO MİMARLIK

Selçuk Villa

BAGO MİMARLIK

Son mutfak modelinde alt dolapların sarı, üst dolapların ise beyaz renkli olduğunu görüyoruz. Sarı çok koyu bir tona sahip değil, ancak beyazla kıyaslandığında daha koyu duruyor. Dolayısıyla tezgahınız beyaz olduğu sürece en açık renkler bile daha koyu tonlu görünecektir.

Bu örnekleri beğendiniz mi?
Casas inHAUS Modern Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!