Aydınlatma seçerken dikkat edilmesi gereken temel unsurlar

Aydin Sanli Aydin Sanli
Ahşap Sarkıtlar, ademözsöz ademözsöz İç Dekorasyon Ahşap Ahşap rengi
Loading admin actions …

Aydınlatma ev dekorasyonlarında son derece güçlü ve önemli bir faktördür. Yalnızca dekoratif açıdan değil aynı zamanda uyku programınızdan algılarınıza ve beyin fonksiyonlarınıza kadar her şeyi etkileyebilen ışıklandırma unsurları da bu yüzden özenle seçilmeli. Çoğu kişi evindeki ışıklandırma unsurlarını seçerken tam olarak neye dikkat etmesi gerektiği konusunda kafa karışıklığı yaşayabiliyor. İşte bu kafa karışıklıklarına bir son vermek ve evinizdeki odaların mükemmel bir şekilde ışıklandırılmasını sağlamak için temel bir kılavuz hazırladık. 

Genellikle ışıklandırma alışverişi yapılırken ve evinizi tasarlarken en çok düşünülen şeylerden biri de duvardan aydınlatma mı yoksa tavan aydınlatması mı tercih edilmesi gerektiği oluyor. Bu ikilemin cevabı aslında odaların kullanımına ve fonksiyonlarına göre değişiyor. Doğru aydınlatma sizi rahat ya da üretken, dingin, huzurlu ya da enerjik hissettirebilir. Evimizdeki odalara ışıklandırma unsurlarını seçerken de odaların ve odalardaki alanların fonksiyonlarına dikkat etmek gerekiyor. Bazı aydınlatma türleri belirli bir amaca hizmet eder ve evinizdeki odalarda da odanın kullanım amacına bağlı olarak doğru tipte ışıklandırma olması gerekir. Yani evinizin aydınlatmasını optimize etmek için, önce her odayı nasıl kullandığınızı düşünmekle işe başlayabilirsiniz.

Her odanın fonksiyonunu düşünerek başlayın

Jotun Boya 2018 Uygulamaları İstanbul Vip Dekorasyon Klasik Duvar & Zemin jotun boya,iç cephe boya,akrilik boya
Vip Dekorasyon

Jotun Boya 2018 Uygulamaları İstanbul

Vip Dekorasyon

Genel olarak, aydınlatma fonksiyonlarını üç kategoriye ayırabiliriz: Ortam aydınlatması, görev aydınlatması ve vurgu aydınlatmaları. Önce bu üç kategorinin tam olarak ne amaca hizmet ettiğine bakalım…

- Ortam aydınlatması ya da genel aydınlatma

Bodrum Ev Tasarımı / Koridor ŞEBNEM MIZRAK Modern Koridor, Hol & Merdivenler Mermer Beyaz
ŞEBNEM MIZRAK

Bodrum Ev Tasarımı / Koridor

ŞEBNEM MIZRAK

Genel aydınlatma olarak da adlandırılan ortam ışıklandırması, isminden de anlaşılabileceği üzere, bir odanın genel ışıklandırma işlevlerinin yerine getirildiği ışık kaynaklarına denir. Bu aydınlatma üniteleri odanın tamamını ışıklandırır ve mekanın doğal ışık kaynağı olarak kabul edilir. Odayı dolduran bu ortam ışığını oluşturmak için her ne kadar genellikle sarkıt avizeler kullanılsa da, duvar aplikleri de zaman zaman genel ışıklandırma ögeleri olarak kullanılabiliyor.

- Görev aydınlatması

Jotun Boya 2018 Uygulamaları İstanbul Vip Dekorasyon Klasik Duvar & Zemin jotun boya,akrilik boya,iç cephe boya
Vip Dekorasyon

Jotun Boya 2018 Uygulamaları İstanbul

Vip Dekorasyon

Görev aydınlatmaları çok daha spesifik amaçlara hizmet eden ve belirli bir bölgeyi ışıklandıran aydınlatma türleridir. Bir çalışma alanını ya da mesela bir okuma alanını aydınlatan ışık kaynakları görev aydınlatmalarıdır. Çalışma odalarında kullanılan masa lambaları, tezgah üstü mutfak lambaları, dolap içi ışıklandırma sistemleri gibi ışıklandırma türleri görev aydınlatmalarını oluşturur.

- Vurgu aydınlatmaları

Damla Şelale homify İç Dekorasyon
homify

Damla Şelale

homify

Vurgu aydınlatmaları aslında en dekoratif aydınlatma ögelerini oluşturur. Bir sanat eseri, kitaplık ya da vurgulanmak istenen belirli bir alanı vurgulayan ışıklandırmalardır. Genellikle dramatik bir etki için nesnenin etrafında gölge oluştururlar. Duvar ışıkları, nişlerin içinde yer alan ışıklandırmalar, belirli sanat eserlerinin üzerine konumlandırılan led lambalar vurgu aydınlatmalarını oluşturur.

Odanın kullanımına göre ışıklandırma seçenekleri

Odalarınızı bu teknikleri kullanarak düzgün bir şekilde aydınlatmak için, her odayı nasıl kullanacağınızı ve odanın içinde vurgulamak ve öne çıkarmak istediğiniz bir şey olup olmadığını düşünün. Ardından seçeceğiniz ışıklandırma unsurlarını katmanlamaya başlayın. Bunu yaparken ilk olarak ortam aydınlatmaları ile başlamanızı ve ardından görev ve vurgu aydınlatmalarını göz önünde bulundurmanızı öneririz.

Işık kaynaklarınızı seçerken ışığın odanın içinde nereye düşeceğini hesaba katmalısınız. Genel aydınlatma ünitesi olarak avizeleri tercih edecekseniz odanın büyüklüğüne göre tek bir avizenin yeterli olmayacağını ve bunun için birden çok avize eklemeyi de değerlendirmelisiniz.

- Oturma odaları

Oturma odalarında mutlaka kuvvetli bir ortam aydınlatmasının olması gerekir çünkü burası evin en sosyal ve kalabalık yaşam alanıdır. Ortam ışığına ek olarak da odanın bir köşesinde vurgulı bir ışıklandırma ögesi kullanmak her zaman dekorasyonu güzelleştiren bir dekorasyon hamlesi olmuştur. Örneğin genel ışıklandırma ögelerinin yanı sıra odada öne çıkan bir mobilyayı ya da varsa duvarda asılı olan tabloyu vurgu ışıklandırması ile daha çarpıcı bir odak noktası haline getirebilirsiniz.

- Mutfak

Ortam ışığı elbette mutfak dekorasyonlarında da oldukça büyük önem taşıyor ancak mutfakta asıl önemli olan, yemek pişirilen ve hazırlanan alanların görev aydınlatmaları ile sağlıklı bir şekilde ışıklandırılmasıdır. Mutfak dekorasyonlarında mutlaka ortam ışığının yanı sıra çalışma tezgahını aydınlatmak için bir görev aydınlatması da olması gerekir. Lavabo alanı ve varsa yemek alanı da görev aydınlatmaları ile desteklenirse çok daha kusursuz bir dekorasyona kavuşabilirsiniz.

- Yatak odası

Yatak odalarında yatak başı komodinlerde bulunan abajurlar oldukça yaygın olarak kullanılan görev aydınlatmalarını oluşturur. Uzmanlar yatak başı ışıklandırmanın yanı sıra varsa makyaj masası çevresinde ve giyinme alanında da kullanım kolaylığı sağlayacak görev ışıklandırma ögeleri bulundurmanız gerektiğini belirtiyor. Ayrıca yatak odasının genel ışığını da daha loş ve dinlendirici bir model tercih edebilirsiniz.

- Banyolar

Banyolar aydınlatması en zor alanlardan biridir. Banyo tezgahının üzerinde ayna için görev aydınlatması gereklidir ancak bu görev aydınlatması istenmeyen gölgeler oluşturabilir. Bunun için banyolar söz konusu olduğu zaman önce görev aydınlatmalarını seçmek ve aynanın iki tarafını da ışıklandırmak gerekiyor. Bu açıdan duvar aplikleri oldukça ideal seçenekler olacaktır. Görev aydınlatmalarını seçtikten sonra kuvvetli ve parlak bir genel ışıklandırma ögesi seçmelisiniz.

Doğru ampulü seçmek

Ampuller ana ışık kaynaklarıdır ve ampul tipi de ışığın nasıl görüneceğini belirler. Farklı ampuller farklı performans gösterir ve farklı ambiyanslar yaratır. Genel olarak evlerde kullanılan dört temel ampul tipi vardır:

- Akkor ampuller

Pan Lamp ademözsöz İç Dekorasyon Ahşap Ahşap rengi
ademözsöz

Pan Lamp

ademözsöz

Akkor ampuller çok enerji tükettiklerinden dolayı Avrupa Birliği tarafından yasaklanan, eskiden her evde kullanılan geleneksel ampullerdir. Sıcak ve ışıldayan bir ışık üretirler.

- Kompakt floresan ampuller

Floresanlar bir akkor ampulden % 75 daha az enerji kullanır ve daha uzun ömürlüdürler. Davetkâr ve sıcak bir ortam yaratan ve rahat ve yumuşak bir ışık yayan kompakt floresan ampuller masa lambaları ve gömme aydınlatmalardan dekoratif armatürlere kadar pek çok aydınlatma unsuruna uyum sağlayan, çoğunlukla beyaz, ama gün ışığı şeklinde ışık yayan türleri de bulunabilen ve farklı boyutlarda üretilen oldukça popüler bir ışık kaynağı türü.

- LED'ler

LED ışıklar kompakt floresan ampuller kadar verimli ancak üç kata kadar daha uzun ömürlü olan ışık türleridir. Yakın zamana kadar, sert ve doğrudan bir ışık yaydıkları için genellikle görev aydınlatmalarında kullanılıyorlardı, ancak bugün teknolojik olarak çok yol kat ettiler ve artık akkor gibi sıcak ve yumuşak bir ışık yayan LED’ler de üretiliyor. LED ampullerin dezavantajları diğer ampul tiplerine göre daha pahalı olmaları.

- Halojen ampuller

Seeddesign Dodo Cena Deco İç Dekorasyon Bakır/Bronz/Pirinç bakır avize
Cena Deco

Seeddesign Dodo

Cena Deco

Parlaklığıyla öne çıkan ve modern dekorasyonlarda zengin kontrastlar oluşturan halojen ampuller görev ve vurgu aydınlatmaları için harika bir seçenektir. Akkor bir ampule göre yüzde 20 daha az enerji tüketir.

Evinizin dış mekanları için de ışıklandırma fikirleri arıyorsanız Bahçe aydınlatma sistemleri: 10 örnek uygulama isimli yazımıza göz gezdirmenizi tavsiye ediyoruz.

Bu bilgiler işinize yaradı mı?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!