Yatak odalarını güzelleştiren dekoratif aksesuarlar

Homify TR Homify TR
Yunus E. Evi, ANTE MİMARLIK ANTE MİMARLIK Modern Yatak Odası
Loading admin actions …

Yatak odaları oldukça temel ve fonksiyonel birkaç mobilyaya sahip olan ve evlerin en özel ve kişisel odalarıdır. Yatak odası dekorasyonlarında ana karakteri de pek tabii ki odadaki temel mobilyalar belirler. Ancak yatak odalarını özelleştiren ve daha kişisel ve sıra dışı dekorasyonlar ortaya çıkaran detayları yardımcı aksesuarlar oluşturur. Doğru aksesuarları kullanarak yatak odanızı çok daha sıcak, samimi, romantik ve şık bir atmosferle buluşturabilirsiniz. 

Yatak odasında kullanılan dekoratif aksesuarlar, mobilyalarınızı değiştirmeye gerek kalmadan odanıza daha taze ve şık bir yenilik getirmek için de oldukça ideal seçeneklerdir. Mevcut dekorasyonunuza bazı ufak detaylar ekleyerek oldukça ekonomik bütçelerle yatak odanızda yeni bir görünüm ortaya çıkarmak mümkün. İşte her yatak odasının çehresini değiştiren ve farklı tarzdaki dekorasyonlara uyum sağlayabilen 8 yatak odası aksesuar fikri…  

1- Tekstil ürünleri

Yatak odası aksesuarları denilince aslında aklımıza ilk gelen şeylerden biri de tekstil ürünleri olmalı. Yatak örtüleri, battaniyeler, yastık kılıfları ve nevresim takımları tarzınızı yansıtarak yatak odanızın estetik görünümünü değiştirebileceğiniz en temel aksesuarlar. 

2- Duvar saatleri

Cep telefonları ve tabletlerin artık olmazsa olmazlarımız arasına girdiği bugünlerde duvar saatlerinin kullanımı da oldukça nadir hale geldi. Oysa gözümüzün saate bakmak için bile sürekli dijital ekranlara gitmesi pek de sağlıklı değil. Özellikle uyanır uyanmaz telefona bakmak uzmanlar tarafından oldukça yanlış bulunan bir eylem. Yatak odanıza şık ve büyük bir duvar saati alarak hem dekorasyona katkıda bulunabilir, hem de telefona olan bağımlılığınızı biraz olsun azaltabilirsiniz. 

3- Şık bir uzanma koltuğu

Daybed adı verilen uzanma koltukları, yatak odalarının tüm çehresini değiştiren mobilyalardan biri. Elbette bu koltuk türlerini aksesuar olarak değil mobilya olarak değerlendirmek gerek ancak yalnızca konfor ve kullanım açısından değil, aynı zamanda dekoratif olarak da yatak odalarına eşsiz bir katkıda bulundukları için farklı stil ve tasarımlardaki uzanma koltuklarını hem mobilya hem de aksesuar olarak düşünebiliriz. 

4- Ayak ucu puf ve bankları

Yatak odası homify Modern Yatak Odası
homify

Yatak odası

homify

Hem mobilya hem de aksesuar olarak değerlendirilebilecek bir diğer unsur da ayak ucu bank ve pufları. Özellikle son yıllarda oldukça popüler olan bu puf ve bank modelleri her tarza uyum sağlayabilen modellerde üretiliyor ve yatak odalarına şık ve sofistike bir estetik katkıda bulunuyor.

5- Şamdanlar ve mumlar

Aksesuar seçimi ANTE MİMARLIK Modern Yatak Odası iç mekan tasarım,yatak odası,aydınlatma,yatak odası aksesuar
ANTE MİMARLIK

Aksesuar seçimi

ANTE MİMARLIK

Romantik bir atmosfer denildiğinde akla gelen ilk şey elbette ki mumlardır. Bir yemek masasında da, şömine başı oturma alanında da, yatak odasında da romantik ve yumuşak bir atmosfer yaratmak için tek yapmanız gereken mum ve şamdanlardan faydalanmak. Özellikle ayaklı şamdanlar yatak odalarına eşsiz bir doku katıyor. 

6- Sade bir kitaplık ya da raf

Yatmadan önce kitap okumak hem zihnimizi rahatlatır ve daha kolay uykuya dalmamızı sağlar, hem de düzenli kitap okumak kişisel gelişimimiz açısından oldukça önemlidir. Bu yüzden yatağınızın yanında kitaplarınız için sade bir raf yaptırmak hem dekoratif açıdan görünümü değiştirecek, hem de okuma materyallerinizi elinizin altında tutacaktır. 

7- Ayna ışıltısı

MA Evi. Tasarım ve Uygulama Projesi Sonraki Mimarlık 2018. MA House designed and applied by Sonraki Architecture, Sonraki Mimarlık Mühendislik İnş. San. ve Tic. Ltd. Şti. Sonraki Mimarlık Mühendislik İnş. San. ve Tic. Ltd. Şti. Modern Yatak Odası
Sonraki Mimarlık Mühendislik İnş. San. ve Tic. Ltd. Şti.

MA Evi. Tasarım ve Uygulama Projesi Sonraki Mimarlık 2018. MA House designed and applied by Sonraki Architecture

Sonraki Mimarlık Mühendislik İnş. San. ve Tic. Ltd. Şti.

Aynalar sadece yatak odalarının değil, aslında hemen hemen her odanın vazgeçilmez yardımcı aksesuarlarıdır diyebiliriz. Özellikle küçük alanları daha da derin ve büyük göstermek ve ortama ışıltılı bir şıklık katmak için tarzınıza uygun çerçeveli aynaları kullanabilirsiniz. 

8- Canlı bitkiler

Beyaz Home homify Akdeniz Yatak Odası
homify

Beyaz Home

homify

Eskiden yatak odalarında yeşil bitki bulundurulmasına karşı oldukça yanlış bir görüş hakimdi, bitkiler geceleri karbondioksit salgıladıkları için yatak odalarında zararlı oldukları düşünülürdü. Oysa bitkileri geceleri eser miktarda karbondioksit salgısalar da oksijen üretmeye ve havayı temizlemeye de devam ederler. Uzmanlar yatak odanızı bir bahçeye dönüştürseniz bile en fazla bir sivrisineğin salgıladığı kadar karbondioksit salgılanacağını söylüyorlar. Zaten eskiden yaygın olan bu yanlış görüş doğru olsaydı, örneğin ormanlık bir alanda uyuyan birinin karbondioksit zehirlenmesi yaşaması gerekirdi, oysa bu doğru değil. Yatak odalarında yeşil bir bitki ya da çiçek bulundurmak, havayı temizler ve bu daha hem daha şık bir ortam hem de daha sağlıklı bir uyku ortaya çıkarır. 

Yatak odanızda hangi bitkiyi tercih edeceğinize karar veremiyorsanız bkz: Yeni başlayanlar için: Bakımı kolay ev bitkileri

Sizce en güzeli hangisi?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!