Kocaeli'nde klasik ve endüstriyel stilin bir arada olduğu restoran tasarımı

Homify TR Homify TR
Gusto Cook Tasarım ve Uygulama Halif Yapı İç Dekorasyon
Loading admin actions …

Her dekorasyon türünün kendine has zorlukları ve özellikleri vardır. Ev dekorasyonlarında daha konforlu ve özel yaşam alanları oluşturmanız gerekirken, ofis ve iş yerlerini dizayn ederken hem modern hem yenilikçi hem de ciddi ve motivasyon sağlayan çalışma alanlarının ön plana çıkması gerek. En zor dekorasyon ve tasarım türlerinden birini ise hizmet sektöründeki sosyal iş yeri tasarımları oluşturur; restoranlar, cafeler, bistrolar vs… Bu tarz mekanların dekorasyonlarının her bir ayrıntısı mekanın yansıtmaya çalıştığı ve karakterini yansıtmak zorundadır, aksi halde mekanın hizmet verdiği alan ve dekorasyonu arasında bir kopukluk oluşur ve bu da müşteri ve misafirler için itici bir etki yaratır.

Özel bir restoranı güzelleştiren ve onu benzerlerinden farklı kılan tasarım özellikleri aslında ayrıntılarda gizlidir diyebiliriz. Kullanılan malzemelerden seçilen desen ve motiflere, masa sandalyelerin uyum ve konforundan mekanın konseptini yansıtan aksesuarlara kadar her şeyin incelikle tasarlandığı ve benzersiz bir atmosfere sahip olan restoranlar her zaman daha davetkâr bir enerji yayarlar. 

İşte bugünkü yazımızda da tam da böyle bir restorana konuk oluyoruz. Kocaeli, İzmit’e yer alan ve özgün dekoruyla dikkat çeken restoranın tasarımını Halif Yapı isimli profesyonel ve deneyimli firma üstlenmiş. Özel sipariş üzerine tasarlanan bu projede kullanılan tasarım ürünleri piyasada nadiren bulunan ve bu yüzden de mekanı eşsizleştiren ve kendine has dokusunu yaratan ürünlerden oluşuyor. Örneğin duvar kağıdı kaplamaları mağara taşı desenli özgün bir tasarıma sahip; seramiklerse ünlü bir seramik firması ile anlaşılarak özel olarak üretilmiş. 

Daha fazla uzatmadan restoranın bölümlerine göz gezdirmeye başlayalım isterseniz…  

Mutfaktan restorana geçiş alanı

Gusto Cook Tasarım ve Uygulama Halif Yapı İç Dekorasyon
Halif Yapı

Gusto Cook Tasarım ve Uygulama

Halif Yapı

Önce mutfak alanının restoran ile bağlantı noktası olan bar kısmından başlayalım. Bu alanlar restoranlar için dekoratif açıdan çok da önemli değilmiş gibi görünseler de aksine en önemli noktalardan birini oluştururlar çünkü hem mutfak ve sosyal alan arasında yumuşak ve stil sahibi bir geçiş oluşturmaları, hem çalışmak için işlevli ve kullanışlı olmaları, hem de müşteriye şık görünmeleri gerekir. Burada da, restoranın çoğu alanında olduğu gibi, endüstriyel modern bir tasarım tercih edilmiş ve böylece hem şık hem de fonksiyonel bir geçiş alanı ortaya çıkarılmış.

Gusto Cook Tasarım ve Uygulama Halif Yapı İç Dekorasyon
Halif Yapı

Gusto Cook Tasarım ve Uygulama

Halif Yapı

Bu geçiş alanında bulunan ve yiyeceklerin bir kısmının sergilendiği vitrin de tavan dekorasyonundaki endüstriyel stil metal paneller ve ışıklandırmalarla oldukça farklı ve şık görünüyor.

Masalar ve genel özellikler

Gusto Cook Tasarım ve Uygulama Halif Yapı İç Dekorasyon
Halif Yapı

Gusto Cook Tasarım ve Uygulama

Halif Yapı

Restoranlar için en önemli şeylerden birisi sandalye ve masaların yarattığı konfor düzeyidir. Bir kere gittiğiniz biz mekanda oturduğunuz sandalye size rahat gelmezse oraya bir daha gitmek istemezsiniz değil mi? Masaların genişliği, sandalyelerin rahatlığı, estetik unsurlarla iç içe geçmelidir bu tarz dekorasyonlarda. Burada da bunun şık ve başarılı bir örneğini görebiliyoruz. Bordo sandalyeleri olan alanda dikkat çeken bir diğer unsur da taş desenli duvarların çekici doğallığı oluyor.

Renk katkıları

Gusto Cook Tasarım ve Uygulama Halif Yapı İç Dekorasyon
Halif Yapı

Gusto Cook Tasarım ve Uygulama

Halif Yapı

Renkler de restoran, cafe gibi hizmet sektörünün trafiği en yüksek olan mekanlarında çok önemli unsurlardır. Tüm sandalye ve masaların tek renk seçilmesi belki daha uyumlu bir görünüm sağlayabilir ancak aynı zamanda sıkıcı bir doku da ortaya çıkarabilir. Fazla iç içe geçen renklerse yorucu bir ortam oluşturabilir. Bunun için birbirleri ile uyumlu ama farklı renklerdeki takımları akıcı bir düzenle yerleştirmek gerekir. Burada olduğu gibi…

Duvar dekorasyonu

Gusto Cook Tasarım ve Uygulama homify İç Dekorasyon
homify

Gusto Cook Tasarım ve Uygulama

homify

Bu cafe&restoranın en dikkat özelliklerinin başında duvar dekorasyonları geliyor aslında. Doğal mağara taşı desenli duvar dekorundan bu alandaki gibi koyu renkli ve altın renkli dokunuşları olan dokulu duvar kağıdı uygulamalarına farklı duvarlarla sıkıcı bir dekorasyonun önüne geçilerek farklılıklar oluşturulmuş.

Işıklandırma

Gusto Cook Tasarım ve Uygulama Halif Yapı İç Dekorasyon
Halif Yapı

Gusto Cook Tasarım ve Uygulama

Halif Yapı

Bu tür sosyal alanlarda en önemli dekorasyon ve tasarım unsurlarından biri de tabii ki aydınlatmadır çünkü iyi ışıklandırılmayan bir mekanda enerji düşük olur, fazla ışıklandırılan bir mekan ise yorucu ve itici bir enerji ortaya çıkarır. Katmanlı ve tüm alana yayılan bir ışıklandırma oluşturmak için farklı aydınlatma ögelerinin bir arada ve düzenli ve akıcı bir yerleşimle uygulanması gerekiyor.

Restoran ve cafe tasarımları ile ilgiliyseniz Çarpıcı restoran dekorları başlıklı derleme yazımız da ilginizi çekebilir.Siz bu restoranın tasarımını nasıl buldunuz? 

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!