Ev dekorasyonunda alçıpan kullanarak yapabileceğiniz harika işler Alçıpan tv ünitesi, alçıpan duvar, alçıpan duvar kaplama uygulamaları

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Ev dekorasyonunda alçıpan kullanarak yapabileceğiniz harika işler

umit atdağ umit atdağ
Emre Urasoğlu İç Mimarlık Tasarım Ltd.Şti. – Beyaz Ev - Mersin Çeşmeli Yazlık Projesi:  tarz Oturma Odası
Loading admin actions …

Ev dekorasyonlarında alternatif malzeme olarak kullanılan alçıpan dilediğiniz gibi kesip, biçerek şekillendireceğiniz bir malzemedir. Alçıpan nedir, nasıl bir malzemedir diye merak ediyorsanız ortası alçı olan ve iki tarafı karton ile kaplanmış, farklı ölçülerde üretilen bir malzemedir. Alçı olması yangına ve suya dayanıklı olmasını sağlarken akustik açıdan da ses yalıtımı yapılmasını sağlar. Kaba inşaatı bitmiş olan her alanda kaplama malzemesi olarak kullanabileceğiniz alçıpanların birleştirilmesi de oldukça kolaydır. Duvar kaplama işlemi dışında televizyon ünitesi, tavan uygulaması, bölme duvar, niş duvar gibi farklı amaçlar içinde kullanabileceğiniz alçıpan, yüzey kaplaması sayesinde istediğiniz her renge boyanabilir. Evinizde kullanabileceğiniz ve farklı dekorasyon fikirlerini hayata geçirebileceğiniz alçıpan özellikleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Ph değeri ortalama bir değere sahip olduğu için bakteri üretmeyen ve virüs yaşamına uygun olmayan bir yapıya sahip olduğu için sağlıklıdır.
  • Yangına, suya, neme dayanıklı alçıpan modelleri üretilebildiği için amacınıza uygun olarak alçıpan türü kullanabilirsiniz.
  • Esnek yapısı sayesinde deprem gibi afetlerde esneyen ve kırılmayan alçıpan, örme duvarlara göre oldukça dayanıklıdır.
  • Isı ve ses yalıtımı konusunda da oldukça avantajlı olan alçıpan gözenekli bir yapıya sahip olduğu için ses ve ısı izolasyonu sağlar.
  • Alçıpan ortasında yer alan alçı içindeki zerrecikler ve boşluklar nem değerinin ayarlanmasını sağlamaya yardımcı olur.
  • Demonte özelliğe sahip olan alçıpan istenildiğinde kolayca sökülebilir ve monte edilebilir. Bu sayede ekonomik olarak farklı alanlarda dekorasyon için kullanılabilir.


Alçıpan kullanarak istediğiniz kalınlıklarda duvar oluşturabilirsiniz. İstenilen kalınlıklarda duvar oluşturmanıza olanak vermesi, evinizde niş dekorasyonlar, televizyon üniteleri gibi özel tasarımların yapılmasını sağlıyor. Alçıpan çeşitleri ile tavan uygulamaları yapabileceğiniz gibi şömine bacası ve ocak bacası gibi farklı ve şık dekorasyonlar yapılabilir. Alçıpan duvar kalınlığı kadar alçıpan duvar birleştirme elemanları da çok önemli işlevlere sahiptir. İnce metal profiller ile birleştirilen alçıpan duvarlar, asma tavanlar olarak da kullanılabilir. Özellikle asma tavanda metal yerine kullanılan alçıpan, elektrik ve mekanik tesisatların gizlenmesinde, tavandan sarkan aydınlatma ve iklimlendirme cihazlarının estetik bir şekilde kamufle edilmesini sağlar.

Çok amaçlı olarak kullanabileceğiniz alçıpan, flex alçıpan, yangına dayanıklı alçıpan, suya dayanıklı alçıpan, suya ve yangına dayanıklı alçıpan, herform alçıpan, karo alçıpan, karolam alçıpan, akustik alçıpan gibi alçıpan çeşitleri olarak ayrılmaktadır. Birbirinden farklı özelliklere sahip olan alçıpan çeşitleri kullanılan yere göre dayanıklılık ve sağlamlık sağlar. Alçıpan çeşitleri ile yapabileceğiniz duvarlar size ara ve bölme duvar olarak da kullanım imkanı sağlar. Alçıpan bölme ile yatak odası içinde giyinme odası yapabilir, geniş salon ve oturma odası içinde yeni bir oda oluşturabilirsiniz. Alçıpan duvar bölme, mutfak içinde kiler yapmanıza, şömine bacası oluşturmanıza, vestiyeri gömme vestiyer tasarımına çevirmenize yardımcı olduğu gibi yatak odası ve giyinme odası içinde yer alan elbise dolaplarının gömme dolap olarak dekore edilmesine olanak sağlar. Ekonomik bir malzeme olması bir çok alanda kullanılmasını sağlayan alçıpan kalıpları ölçülerine göre fiyatlandırılır. 12 mm kalınlığında 120 * 250 cm kalıpların metrekare fiyatı 30 TL dan başlayarak 145 TL ye kadar gitmektedir.

Alçıpan ile çok şık tv ünitesi yapabilir, tv ünitesini alçıpan içerisine gömerek estetik ve dekoratif bir tasarıma imza atabilirsiniz. Alçıpan tv ünitesi yaparken tv ile orantılı yapabileceğiniz gibi daha geniş ve daha büyük ölçülere sahip olacak şekilde de yapabilirsiniz. Duvar boyunca uzanan alçıpan tv ünitesi etrafını özel olarak tasarlayarak kitaplık veya süs aksesuarı olarak da düzenleyebilirsiniz. Evinizde yapacağınız alçıpan duvar tasarımları için hayal gücünüzü kullanabilir veya profesyonel homify tasarımcılarından, iç mimarlardan yardım alabilirsiniz.
Şömine tasarımları

EKE Mimarlık – Çeşme Port Alaçatı:  tarz Oturma Odası
EKE Mimarlık

Çeşme Port Alaçatı

EKE Mimarlık

Salon içinde bir şömine istiyorsanız ve orijinal tasarım içinde şömine yoksa sonradan bir şömine ekleyebilirsiniz. Baca tasarımını dilediğiniz gibi yapabilir yangına dayanıklı alçıpan duvar ile baca uygulamasını hayata geçirebilirsiniz.

Gergi tavan modelleri

Alçıpanın en fazla kullanıldığı alanlardan biri de tavanlardır. Asma tavan ve gergi tavan olarak kullanılan alçıpan kalıplar özel aydınlatmalara sahip gergi tavan modelleri için biçilmiş kaftanlardır.

Özel tasarım tavanlar

Tavan uygulamalarında özel tasarımlar yapacaksanız alçıpan kullanmak kaçınılmazdır. Ekonomik bir kaplama malzemesi olması ve kolay boyanması nedeni özel tasarım tavanlar için alçıpan kullanabilir ve resimdeki gibi muazzam bir tavana sahip olabilirsiniz.

Duvar tasarım fikirleri

Alçıpanı tavan dışında duvar kaplama malzemesi olarak veya niş alan oluşturmak içinde kullanabilirsiniz. Kolay bir şekilde uygulanıyor olması nedeni ile alçıpan en fazla tercih edilen kaplama malzemesi olmaktadır. Duvar tasarımı yapmak istiyorsanız birbirinden farklı duvar tasarım fikirlerinin yer aldığı sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Tv üniteleri

Alçıpan kullanarak yapabileceğiniz bir diğer uygulama da tv ünitesidir. Salon içinde çok şık bir duvar dekorasyonu yapacaksanız tv ünitesi uygulamasını tercih edebilirsiniz. Niş alanlar ile tv ünitesini destekleyebilir görsel olarak bir duvarı bir şölene çevirebilirsiniz.

Estetik tavan uygulamaları

Alçıpan kullanarak gergi tavan uygulaması yapabileceğiniz gibi estetik tasarımlara sahip tavanlar da yapabilirsiniz. Örnek tavan uygulaması yaparak estetik bir tavana sahip olabilir, özel aydınlatma tasarımı iel şık bir tavana sahip olabilirsiniz.

Tavan ve duvar uygulaması

Alçıpanı yalnızca tavanda veya yalnızca duvarda kullanabileceğiniz gibi iki alanda birlikte uygulayabilirsiniz. Evinizi ekonomik ve kolay bir şekilde dizayn etmek istiyorsanız birbirinden özel alçıpan uygulamalarının yer aldığı '' Ev dizaynı ile ilgilenenler için dekorasyon modelleri '' başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Ara bölmeler

Alçıpanları kullanarak alçıpan duvarlar yapabileceğiniz gibi ara bölme duvarlarda yapabilirsiniz. Mutfağı salondan ayırmak için veya seperatör olarak kullanmak için alçıpan duvarlar tercih edebilirsiniz. Sanal sınırlar oluşturmak istiyorsanız ilk tercih edeceğiniz malzeme alçıpan olmalıdır.

Bu alçıpan dekorasyonları beğendiniz mi ? 
Casas inHAUS:  tarz Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!